Fotograf robi parze zdjęcia ślubne w plenerze.
©erstudiostok/Fotolia.com
Styl życia

Plener ślubny: Pomysły na sesję zdjęciową dla nowożeńców i par narzeczeńskich

Bez pleneru ślubnego trudno wyobrazić sobie sesję zdjęciową nowożeńców. Często to właśnie fotografie plenerowe są tymi najciekawszymi, do których po latach najchętniej się wraca.

Bez pleneru ślubnego trudno wyobrazić sobie sesję zdjęciową nowożeńców. Często to właśnie fotografie plenerowe są tymi najciekawszymi, do których po latach najchętniej się wraca.

 

Planując sesję zdjęciową nie warto poprzestawać na szablonowych rozwiązaniach, lecz puścić wodze fantazji – dobrać nietypowe gadżety, opowiedzieć jakąś historię lub zdecydować się na zapierającą dech w piersiach scenerię. W końcu takie zdjęcie to pamiątka na całe życie.

Ślubna sesja zdjęciowa – najnowsze trendy

Zdjęcia ślubne robi się dziś zupełnie inaczej niż jeszcze kilka lat temu. Para młoda nie pozuje na tle ściany z fototapetą, lecz wybiera się na plener ślubny, i to wcale nie w ten wielki dzień. Zdjęcia w dniu ślubu to dodatkowy stres, wymagają ograniczeń czasowych i pilnowania, by suknia i garnitur wyszły z tego bez szwanku. Poza tym dają dużo mniej możliwości i swobody, są nudne i konwencjonalne. Coraz częściej fotografów zaprasza się na przyjęcie, aby utrwalili na zdjęciach zabawę pary młodej wśród gości. Na sesję zdjęciową wybiera się zaś inny termin, nawet kilka tygodni po weselu. Wtedy nowożeńcy są rozluźnieni i stać ich na spontaniczność. Niestety, pani młoda raz jeszcze musi się wybrać do fryzjera i kosmetyczki, ale efekty dobrze pomyślanej sesji w plenerze są tego warte.

Recepta na udane zdjęcia ślubne w plenerze

Jeśli nasz fotograf ślubny to prawdziwy profesjonalista – z głową pełną pomysłów i świetnym sprzętem, mało prawdopodobne, że podczas sesji coś pójdzie nie tak. Przeszkodzić może wtedy już tylko jedno: spięcie pary młodej. Na zdjęciach z sesji najbardziej rażą sztuczne, wystudiowane pozy. Aby się ich ustrzec, trzeba podejść do całego przedsięwzięcia na luzie. Ci, którzy nie lubią obiektywu i nie potrafią improwizować, powinni obmyślić sobie jakąś historię do przedstawienia klatka po klatce. Może to być opowieść o narodzinach miłości nowożeńców lub coś zabawnego, z wykorzystaniem gadżetów.

Sesja plenerowa – inspiracje

Na zdjęciach ze ślubu i wesela widać to, co w ułamku sekundy zostało uchwycone z całej gamy emocji towarzyszących uczestnikom tak ważnego w życiu zdarzenia. Nie trzeba niczego dodawać ani udawać. Z sesją plenerową jest trochę inaczej – para musi odtworzyć atmosferę swojego wielkiego dnia. Najlepsze fotografie ślubne to takie, w które zostało włożone całe serce, zarówno ze strony fotografa, jak i nowożeńców. I wcale nie wybór miejsca przesądza o ich magii, chyba że miejsce to jest ściśle związane ze wspomnieniami pary młodej. Wiele osób decyduje się na wykonanie zdjęć w scenerii, w której po raz pierwszy się spotkali lub pocałowali – taka wędrówka sentymentalna pomaga odwzorować na zdjęciach prawdziwe przeżycia. Problemu nie mają także nowożeńcy, który dzielą swoje pasje. Chętnie decydują się na zdjęcia ślubne w nietypowych miejscach, np. na siłowni, w stadninie koni czy wesołym miasteczku. Coraz więcej par decyduje się też na wykorzystanie potencjału podróży poślubnej. Oni dają się zaczarować pięknemu miejscu, a fotograf utrwala ich szczęście na tle niezwykłych krajobrazów: górskich wzniesień, nadmorskiego zachodu słońca czy romantycznych miejskich uliczek. Dla odważnych przeszkodą nie są nawet sesje podwodne! Najważniejsze, by zdjęcia ślubne odzwierciedlały charakter pary i pokazywały kreatywność nowożeńców.

 

Foografka robi zdjęcie pannie młodej.
©meatbull/Fotolia
Styl życia
Fotograf na wesele – koszty sesji ślubnej i plenerowej
Koszt fotografa na weselu zależy od wielu czynników: jego stałego miejsca pracy, liczby przekazanych zdjęć i czasu, jaki poświęci młodej parze. Ceny sesji mogą sięgać kilku tysięcy złotych, ale średnio oscylują wokół 1600-1800 złotych.

Koszt fotografa na weselu zależy od wielu czynników: jego stałego miejsca pracy, liczby przekazanych zdjęć i czasu, jaki poświęci młodej parze. Ceny sesji mogą sięgać kilku tysięcy złotych, ale średnio oscylują wokół 1600-1800 złotych.   Są rzeczy, na których nie powinno się oszczędzać – jedną z nich jest fotografia ślubna. Sesję ślubną można powtórzyć, ale ceremonii ślubnej już nie. Z tego względu należy rozsądnie wybierać fotografa i uważnie ustalać warunki, na jakich sesja będzie wykonywana. Różne rodzaje pakietów ślubnych – od czego zależy cena fotografa? Fotografowie w różny sposób wyceniają swoje usługi, biorąc pod uwagę kwestie techniczne (np. liczbę zdjęć i czas trwania sesji), jak i swoją renomę.   Przy wycenianiu fotografii ślubnej ważne są: liczba ostatecznie przekazanych zdjęć w formie elektronicznej – zwykle, w zależności od pakietu ślubnego, przekazuje się 200, 400 lub 600 zdjęć; dodatkowy album z fotografiami – zwykle jest zapewniony, ale jego wielkość jest ograniczona. Zazwyczaj za kolejne strony ze zdjęciami należy dopłacić; korekta graficzna i retusz – to bardzo ważny element, ponieważ każda para chce mieć idealne zdjęcia ślubne, a niewielkie detale mogą całkiem je zepsuć. Nie chodzi oczywiście o zmiany, po których państwa młodych nie można poznać, ale np. o korekty kolorów, tła, by wszyscy wyglądali korzystnie; konieczność dojazdu – zwykle fotograf nie dolicza dodatkowych opłat za dojazd, o ile odległość nie przekracza 100, a u niektórych już 50 kilometrów. Czasami bardziej opłaca się wybrać fotografa spoza miejscowości, w której będzie odbywać się wesele. Jest to częsta praktyka w Warszawie, gdzie są najwyższe ceny za fotografię ślubną i młodym bardziej...

Wesele
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Pomysły na wesele – pięć nietypowych rozwiązań
Pomysły na wesele zależą od naszej wizji uroczystości. Mile widziane są wszystkie urozmaicenia, które sprawią, że zarówno państwo młodzi, jak i goście długo nie zapomną o ceremonii. Do oryginalnych pomysłów na wesele należą m.in. materiałowe bukiety czy księga gości w formie globusa.

Pomysły na wesele zależą od naszej wizji uroczystości. Mile widziane są wszystkie urozmaicenia, które sprawią, że zarówno państwo młodzi, jak i goście długo nie zapomną o ceremonii. Do oryginalnych pomysłów na wesele należą m.in. materiałowe bukiety czy księga gości w formie globusa. Pomysły na wesele – odmienione dekoracje weselne Klasyczny motyw przewodni wesela nabierze charakteru, jeśli wykorzystamy elementy rustykalne (wiejskie) lub dekoracje w stylu Pin-up girl (inspirowane latami 40. i 50. XX wieku). Druhny mogą być ubrane w suknie w grochy, a butonierki mogą być skomponowane z polnych kwiatów. Pomysły na wesele dla miłośników zwierząt – pupile na uroczystości Jeśli para mieszka ze zwierzęciem, warto nie zapominać o nim także w dniu ślubu . Zwierzęciu można założyć np. kokardę lub wianek z kwiatów w formie łańcuszka dopasowane do motywu przewodniego ślubu i włączyć je do sesji fotograficznej (pod warunkiem, że pupil lubi przebieranki i błysk flesza). Bukiet ślubny, który nie uschnie Jeśli panna młoda lubi niesztampowe rozwiązania, może zdecydować się np. na bukiet ślubny z broszek i biżuterii . Kolory „kwiatów” można dobrać według własnego gustu. Bardzo dobrze prezentował się będzie np. bukiet skomponowany z satynowych kwiatów w kolorze pudrowego różu w połączeniu ze srebrzystą biżuterią i atłasową wstążką. Takie „kwiaty” pozostaną pamiątką ślubną na długie lata. Nietypowe pomysły na wesele – księga gości w formie globusa Jeśli na naszym ślubie pojawia się motyw podróży, księgę gości idealnie zastąpi globus. Ich ilość zależy od liczby uczestników na ceremonii. Jeśli na weselu jest około 50 osób, wystarczy kupić jeden, zwykły globus. Można wybrać taki, który będzie...

Fotograf robi zdjęcie nowożeńcom
©WS-Design/Fotolia
Styl życia
Jak wybrać najlepszą ofertę fotografa ślubnego?
Zakres usług fotograficznych zależy od doświadczenia fotografa, daty i terminu ślubu, oraz czasu trwania i rodzaju imprezy weselnej. W najdroższych pakietach ślubnych znajduje się sesja zdjęciowa w plenerze dla narzeczonych oraz album fotograficzny.

Zakres usług fotograficznych zależy od doświadczenia fotografa, daty i terminu ślubu, oraz czasu trwania i rodzaju imprezy weselnej. W najdroższych pakietach ślubnych znajduje się sesja zdjęciowa w plenerze dla narzeczonych oraz album fotograficzny.   Zdjęcia z wesela są miłą pamiątką, zarówno dla małżonków, jak i ich gości. Ponadto album fotograficzny z dnia ślubu stanowi doskonały prezent dla rodziców państwa młodych. Rodzaje pakietów zdjęć ślubnych i ich ceny Każdy fotograf ustala indywidualnie zakres fotograficznych pakietów ślubnych.   Pakiet podstawowy – zazwyczaj obejmuje ceremonię ślubną w kościele lub urzędzie oraz przyjęcie weselne (jednak nie dłużej, niż do godziny 22.00). W ofercie pakietu jest również sesja w plenerze w dniu ślubu. Małżonkowie otrzymują od 100 do 300 zdjęć z uroczystości (w formie cyfrowej, zazwyczaj na pendrive). Pakiet rozszerzony – w skład pakietu wchodzą zdjęcia ze ślubu i wesela (od momentu przygotowań, aż po oczepiny). Ponadto małżonkowie mają zapewnioną sesję zdjęciową w plenerze , która odbywa się innego dnia, niż ślub. Państwo młodzi dostają od fotografa od 300 do 500 zdjęć (w formie cyfrowej). Pakiet luksusowy (zwany również komfortowym lub ekskluzywnym) – obejmuje wszystkie usługi zawarte w pakiecie rozszerzonym. Dodatkowo odbywa się sesja przedślubna dla narzeczonych lub poślubna sesja np. z noworodkiem. Małżonkowie dostają od 500 do 700 dobrej jakości zdjęć (w formie cyfrowej) oraz od 1 do 5 albumów. Fotografie powinny być poddane korekcie oraz retuszowi. Możliwa jest też dokumentacja wideo i zmontowany wideoklip. Indywidualna sesja ślubna w plenerze – w jej skład wchodzą zdjęcia wykonane w miejscu wybranym przez państwa młodych. Sesja trwa kilka godzin i odbywa się innego dnia, niż...

Nasze akcje

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner
Newsy

Kosmetyki, które dbają o ciebie i planetę. Poznaj nową linię przeciwzmarszczkową Laboratorium Kosmetycznego Ava

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner
Newsy

Pierścionek zaręczynowy w codziennych stylizacjach. Sprawdź najmodniejsze zestawienia na jesień 2021

Partner
Kosmetyki Neboa
Newsy

Zadbaj o włosy w duchu eko. Jak duży wpływ na planetę ma zawartość naszych kosmetyczek? Będziesz zaskoczona!

Partner