Party Stories
Krystian Ferretti z "Hotel Paradise 3"
Luiza "Hotel Paradise 3"
Małgorzata Rozenek w białym garniturze
kobieta trzymająca się za szyję
© SENTELLO/Fotolia.com
Styl życia

Niedoczynność tarczycy może być spowodowana uszkodzeniem gruczołu, niedoczynnością przysadki, zaburzeniami podwzgórza

Niedoczynność tarczycy może być wynikiem uszkodzenia gruczołu tarczowego - mówimy wtedy o niedoczynności pierwotnej. Inny rodzaj niedoczynności to niedoczynność wtórna, spowodowana chorobą przedniego płata przysadki, oraz niedoczynność trzeciorzędowa, której przyczyną jest upośledzenie czynności podwzgórza.

Niedoczynność tarczycy może być wynikiem uszkodzenia gruczołu tarczowego - mówimy wtedy o niedoczynności pierwotnej. Inny rodzaj niedoczynności to niedoczynność wtórna, spowodowana chorobą przedniego płata przysadki, oraz niedoczynność trzeciorzędowa, której przyczyną jest upośledzenie czynności podwzgórza.

 

Choroby tarczycy, czyli nadczynność i niedoczynność, wywoływane są przez nieprawidłowy poziom hormonów (trójjodotyroniny, tyroksyny, kalcytoniny) produkowanych przez gruczoł tarczycy. Nadczynność pojawia się wtedy, gdy hormonów tarczycowych jest za dużo w stosunku do zapotrzebowania organizmu, a niedoczynność - gdy jest ich za mało. Przyczyny niedoczynności są różne w zależności od jej rodzaju.

Przyczyny pierwotnej niedoczynności tarczycy: Hashimoto, niedobór jodu, radiologia

Najczęstszym rodzajem niedoczynności tarczycy jest niedoczynność pierwotna. Jej przyczyną jest uszkodzenie gruczołu tarczycowego, do którego mogło dojść na skutek:

  • Choroby Hashimoto, czyli przewlekłego, limfocytarnego zapalenia tarczycy.
  • Zapalenia tarczycy o charakterze autoimmunologicznym. Może to być na przykład zapalenie poporodowe, zapalanie podostre, zapalenie ciche, bezbolesne.
  • Całkowitego lub częściowego usunięcia tarczycy.
  • Leczenia nadczynności tarczycy jodem radioaktywnym w kapsułkach.
  • Promieniowania radiologicznego w leczeniu nowotworów.
  • Znacznego niedoboru jodu w środowisku.
  • Nadmiernego spożywania jodków (w soli i żywności pochodzenia morskiego). Mogą one zaburzać działanie hormonów.
  • Przedawkowania leków na nadczynność tarczycy (objawy zwykle ustępują niedługo po odstawieniu).
  • Zażywania leków, takich jak sole litu, sulfonamidy, interferon.
  • Wrodzonej niedoczynności tarczycy. Może ona wystąpić u dzieci, których matki nie regulowały niedoczynności podczas ciąży.

Przyczyny wtórnej niedoczynności tarczycy: zaburzenia przysadki

Wtórna niedoczynność tarczycy wynika z niedoboru tyreotropiny (TSH), co jest związane z niedoczynnością przysadki odpowiedzialnej za produkcję tego hormonu. Zaburzenia w funkcjonowaniu przysadki mogą być spowodowane guzem, urazem lub krwotokiem.

Przyczyny trzeciorzędowej niedoczynności tarczycy: nieprawidłowa praca podwzgórza, sarkoidoza

Trzeciorzędowa niedoczynność tarczycy występuje zdecydowanie najrzadziej. Wynika ona z niedostatku tyreoliberyny (TRH). Do przyczyn niedoczynności trzeciorzędowej zalicza się nieprawidłowości w pracy podwzgórza (w tym guzy), stany prowadzące do przerwania ciągłości w w przysadce oraz sarkoidozę, czyli chorobę autoagresywną układu odpornościowego.

 

Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
dziecko z matką u lekarza
©gpointstudio/Fotolia
Styl życia
Tarczyca u dzieci: skąd się bierze niedoczynność tarczycy i jak ją rozpoznać?
Objawy niedoczynności tarczycy u dzieci widoczne są zwłaszcza w tempie rozwoju psychofizycznego i w zaburzeniach ze strony układu pokarmowego. Za najbardziej charakterystyczny symptom choroby uchodzi tendencja do tycia mimo braku łaknienia, nie jest to jednak objaw, który występuje u przeważającej części chorych.

Objawy niedoczynności tarczycy u dzieci widoczne są zwłaszcza w tempie rozwoju psychofizycznego i w zaburzeniach ze strony układu pokarmowego. Za najbardziej charakterystyczny symptom choroby uchodzi tendencja do tycia mimo braku łaknienia, nie jest to jednak objaw, który występuje u przeważającej części chorych. Przyczyny tarczycy u dzieci – niedoczynność wrodzona Niedoczynność tarczycy u dzieci może by wrodzona albo wtórna. Do niedoczynności wrodzonej dochodzi, kiedy już w okresie rozwoju płodowego gruczoł tarczycy nie spełnia swoich funkcji i wydziela zbyt mało hormonów. Zdarza się też, że przyczyną jest przedostawanie się przez łożysko przeciwciał, które są obecne w organizmie matki, kiedy sama choruje na tarczycę, a także leków przeciwtarczycowych czy nieprawidłowych ilości jodu. Oprócz tego wrodzona niedoczynność tarczycy powstaje w wyniku takich zaburzeń, jak: mutacje genetyczne, wrodzone wady tarczycy, choroby podwzgórza i przysadki. Przyczyny tarczycy u dzieci – niedoczynność nabyta Najczęstszą przyczyną nabytej niedoczynności tarczycy jest choroba Hashimoto, czyli przewlekłe limfocytarne zapalenie tarczycy, w wyniku którego przeciwciała atakują tkanki organizmu. Choroba w postaci nabytej pojawia się też na skutek: urazów gruczołu tarczycy, niedoboru jodu , wielohormonalnej niedoczynności przysadki mózgowej. Wszystkie przyczyny niedoczynności tarczycy u dzieci można podzielić na pierwotne i wtórne . Pierwsza grupa nieprawidłowości wynika z dysfunkcji gruczołu, natomiast druga – z upośledzenia funkcji przysadki mózgowej, która odpowiada za stymulowanie tarczycy. Jak rozpoznać niedoczynność tarczycy u dziecka? Tarczyca nabyta może się pojawić w każdej fazie rozwoju dziecka, natomiast tarczyca wrodzona ujawnia się w ciągu 14 dni od momentu przyjścia na świat noworodka.   1. Objawy...

USG tarczycy
© Gerhard Seybert/Fotolia.com
Styl życia
Niedoczynność tarczycy: przyrost masy ciała, uczucie chłodu i osłabienie
Trzy rodzaje niedoczynności tarczycy: pierwotna, wtórna i trzeciorzędowa mają różne objawy u pacjentów w zależności od ich wieku. U dzieci może to być zahamowanie wzrostu, u starszych pacjentów – spadek libido.

Trzy rodzaje niedoczynności tarczycy: pierwotna, wtórna i trzeciorzędowa mają różne objawy u pacjentów w zależności od ich wieku. U dzieci może to być zahamowanie wzrostu, u starszych pacjentów – spadek libido.   Niedoczynność tarczycy może pojawiać się w formie utajnionej, gdy objawy tarczycy są trudne do rozpoznania, oraz w formie klinicznej (pełnoobjawowej) o różnych objawach – chorzy często skarżą się na większą masę ciała, zaparcia oraz ból w stawach. Co to jest niedoczynność tarczycy Tarczyca, czyli gruczoł tarczowy, odpowiedzialna jest za produkowanie hormonów, które sterują metabolizmem w tkankach oraz narządach. W momencie gdy dochodzi do zaburzenia i tarczyca wydziela za mało hormonów, mówimy o niedoczynności tarczycy . Przyczyny niedoczynności tarczycy Przyczyny powodujące niewydolność tarczycy są różne w zależności od tego czy niedoczynność jest pierwotna czy wtórna.   Pierwotna niewydolność tarczycy powoduje uszkodzenie gruczołu , wywołane np. przez: schorzenia o podłożu autoimmunologicznym, takie jak np. zapalenie poporodowe, przewlekłe limfocytarne zapalenie tarczycy (czyli choroba Hashimoto ), leczenie jodem radioaktywnym w tabletkach (stosowane głównie w nadczynności tarczycy), nadużywanie leków przeciwtarczycowych, niedobór jodu w środowisku, naświetlanie pierwiastkami radioaktywnymi.   Wtórna niewydolność tarczycy pojawia się przy niedoborze TSH (hormonu tyreotropowego), związanym z niedoczynnością przysadki. Niedoczynność ta może być spowodowana guzem, urazem bądź krwotokiem. Kliniczne symptomy wtórnej niedoczynności są podobne do pierwotnej niedoczynności.   Najrzadziej występuje trzeciorzędowa niedoczynność tarczycy , której przyczyny to: guzy podwzgórza, nagromadzenie się limfocytów na węzłach chłonnych, stany prowadzące do...

TSH
© designer491/Fotolia.com
Styl życia
Wysoki wynik hormonu TSH może oznaczać problemy z tarczycą
Podwyższone wyniki TSH zwykle są znakiem niedoczynności tarczycy, ale mogą też pojawić się w okresie regeneracji organizmu po przebytych infekcjach.

Podwyższone wyniki TSH zwykle są znakiem niedoczynności tarczycy, ale mogą też pojawić się w okresie regeneracji organizmu po przebytych infekcjach.   Gdy stężenie TSH we krwi przekracza 5,0 mU/l, można mówić o wysokim TSH. Żeby jednak upewnić się, że problem leży w tarczycy, a nie np. chorobach nadnerczy, należy przeprowadzić dodatkowe badania hormonów tarczycy. Objawy podwyższonego TSH Objawami niedoczynności tarczycy, o której świadczy podwyższone TSH , są: osłabienie, poczucie ciągłego zmęczenia , uczucie ciągłego zimna, trudność w tolerowaniu chłodu, obniżenie nastroju, objawy przypominające depresję, nieregularne miesiączki, zwiększenie masy ciała przy braku zmiany w diecie, pojawianie się obrzęków, zaparcia i spowolnienie perystaltyki jelit. Przyczyny podwyższonego TSH Jedną z najczęstszych przyczyn niedoczynności tarczycy jest choroba Hashimoto , czyli przewlekłe zapalenie tarczycy . To autoimmunologiczna przewlekła choroba, która prowadzi do wyniszczenia tarczycy i zmniejszenia produkcji jej hormonów. Innymi przyczynami wysokiego wyniku TSH może być: inne autoimmunologiczne zapalenie tarczycy (np. zapalenie poporodowe lub podostre), niedobór jodu lub jego nadmierne spożywanie (duże stężenie jodu może doprowadzić do hamowania działania hormonów), leczenie jodem promieniotwórczym (np. w terapii choroby Gravesa-Basedowa), stosowanie niektórych leków chirurgiczne usunięcie tarczycy, wrodzona niedoczynność tarczycy u dzieci, których matki podczas ciąży cierpiały na niedoczynność tarczycy, przedawkowanie leków przeciwtarczycowych. Wysokie TSH nie musi się wiązać z problemami z tarczycą – może to być także efekt zaburzeń krążenia lub chorób nadnerczy. Dlatego w...

Nasze akcje
Jenny Fairy Midday Coctail
Newsy

Ten stylowy dodatek przeniesie cię w świat wakacji i słodkiego lenistwa!

Partner
piekna-kobieta-bella
Fleszstyle

Jak się czuć pewnie i wygodnie przez cały dzień? Stawiaj na jakość

Partner
huawei-6-band-opaska
Fleszstyle

Asystent i trener personalny w jednym?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

Czy zdrowe i wygodne dziecięce buty nie mogą być modne?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

O tych butach marzy twoje dziecko!

Partner
catering-tajm
Fleszstyle

Pyszne, zdrowe i niebanalne dania z dostawą pod twoje drzwi?

Partner