Party Stories
Krystian Ferretti z "Hotel Paradise 3"
Luiza "Hotel Paradise 3"
Małgorzata Rozenek w białym garniturze
kobieta w ciąży
pixabay/AnnaBricova/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia

Progesteron – najważniejszy hormon ciążowy

Progesteron to żeński hormon, który potocznie nazywany jest luteiną, hormonem ciążowym. Odpowiada za regularne miesiączkowanie i owulację. Funkcja progesteronu polega na przygotowaniu macicy do zagnieżdżenia się komórki jajowej, a następnie utrzymaniu ciąży.

Progesteron to żeński hormon, który potocznie nazywany jest luteiną, hormonem ciążowym. Odpowiada za regularne miesiączkowanie i owulację. Funkcja progesteronu polega na przygotowaniu macicy do zagnieżdżenia się komórki jajowej, a następnie utrzymaniu ciąży.

Działanie luteiny u kobiet w ciąży i matek karmiących

 

W ciąży poziom luteiny zwiększa się niemal stukrotnie. Jego podstawowym zadaniem jest utrzymanie prawidłowego przebiegu ciąży do czasu wytworzenia się łożyska oraz hamowanie skurczów macicy, aby poród nie był przedwczesny. Progesteron odpowiada także za prawidłową laktację (wydzielanie mleka przez gruczoły mleczne), bierze udział w produkcji hormonów metabolicznych płodu oraz hamuje dojrzewanie pęcherzyka jajnikowego.

Badanie poziomu progesteronu

 

O tym, czy stężenie progesteronu w organizmie jest prawidłowe, dowiesz się, robiąc badanie krwi. Aby uzyskać najbardziej wiarygodne wyniki, badanie należy powtarzać przez 3 dni, bowiem stężenie luteiny może się zmieniać w ciągu dnia. Najlepiej wykonać je w 7 lub 8 dniu po owulacji.

Przyczyny niedoboru progesteronu

 

Jeśli progesteronu jest za mało, to bardzo prawdopodobną przyczyną jest wadliwa praca jajników. Inne powody niedostatecznego stężenia luteiny w organizmie to zbyt duże stężenie estrogenu (żeńskiego hormonu płciowego odpowiedzialnego za rozwój reprodukcyjny, seksualny, krzepnięcie krwi i tworzenie kości), cukrzyca, dieta uboga w wartości odżywcze. Inną przyczyną niedoboru progesteronu jest długotrwałe przebywanie w warunkach stresowych.

Objawy i skutki niedoboru progesteronu

 

W przypadku niedoboru progesteronu, cykl miesiączkowy ulega zaburzeniu – okres staje się nieregularny i bardzo obfity, a temperatura ciała wzrasta. Wiele kobiet skarży się, że bardzo długo nie mogą zajść w ciążę – winę za to również ponosi niedobór luteiny. Z kolei u kobiet w ciąży brak dostatecznej ilości progesteronu może skutkować nawet poronieniem.

Progesteron w tabletkach

 

Lekarz może zlecić przyjmowanie progesteronu w formie doustnej bądź zastosowanie leków dopochwowych (w przypadku problemów z wątrobą i nerkami) oraz zastrzyków. Należy jednak wnikliwie porozmawiać o dawkowaniu luteiny, ponieważ jej nadmiar zatrzymuje wodę w organizmie, powoduje żylaki, a także może uszkodzić układ moczowy dziecka.


Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
progesteron
© Zerbor/Fotolia.com
Styl życia
Niski progesteron może odpowiadać za nieregularne miesiączki i tycie
Progesteron (inaczej luteina) jest hormonem wydzielanym u kobiet przez jajniki, a w czasie ciąży przez ciałko żółte oraz łożysko. Zbyt mała ilość progesteronu może być przyczyną nieregularnych miesiączek i tycia, może też odpowiadać za trudności z donoszeniem ciąży.

Progesteron (inaczej luteina) jest hormonem wydzielanym u kobiet przez jajniki, a w czasie ciąży przez ciałko żółte oraz łożysko. Zbyt mała ilość progesteronu może być przyczyną nieregularnych miesiączek i tycia, może też odpowiadać za trudności z donoszeniem ciąży.   Zmiany stężenia progesteronu w czasie cyklu miesięcznego odpowiadają za występowanie menstruacji oraz owulacji. W czasie ciąży hormon ten ułatwia zagnieżdżenie się zarodka w łożysku. Przyczyny niedoboru progesteronu Niedobór progesteronu często wiąże się z nadmiarem estrogenów. Taka dysproporcja może być efektem prowadzenia siedzącego trybu życia, nieprawidłowej diety oraz nadwagi. Do zakłócenia równowagi hormonalnej może dojść także wskutek zażywania środków hormonalnych i leków steroidowych, spożywania żywności zawierającej fitoestrogeny (np. potraw z soi) lub zanieczyszczonej pestycydami.   Przyczyną niedoboru progesteronu może być także podwyższony poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu. Skutków związanych ze zbyt małą ilością progesteronu mogą więc doświadczać osoby narażone na przewlekły stres.   Niski poziom progesteronu występuje również u osób z zespołem policystycznych jajników (PCOS) - choroby, która bywa częstą przyczyną niepłodności. Objawy niedoboru progesteronu Objawami zbyt małej ilości progesteronu mogą być nieregularne, zbyt obfite lub zbyt skąpe miesiączki. Cykl może być zbyt długi albo zbyt krótki. Jednym z objawów bywa też ból podczas owulacji.   Niedobór progesteronu może też być przyczyną tycia mimo stosowania diety dostarczającej składników odżywczych w ilościach adekwatnych do zapotrzebowania danej osoby. Może on objawiać się także trądzikiem.   Kobiety,...

próbki krwi
Pixabay/jaytaix/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
AMH –hormon, który wskazuje szansę zajścia w ciążę
AMH – z ang. Anti-Müllerian Hormon, to hormon antymullerowski wytwarzany przez jądra u mężczyzn i jajniki u kobiet. Pozwala kontrolować płodność. Z wiekiem poziom AMH spada.

AMH – z ang. Anti-Müllerian Hormon, to hormon antymullerowski wytwarzany przez jądra u mężczyzn i jajniki u kobiet. Pozwala kontrolować płodność. Z wiekiem poziom AMH spada. AMH – normy   AMH jest parametrem, który umożliwia oszacowanie szansy na zajście w ciążę oraz prognozuje czas, w którym kobieta utraci płodność . Prawidłowy wskaźnik AMH to 1,0 ng / ml, powyżej 3,0 ng / ml – wysoki, zaś poniżej 1,0 ng / ml – niski. Najbardziej niepokojące jest stężenie AMH poniżej 0,5 ng / ml. Hormon antymullerowski u kobiet i u mężczyzn   U kobiet stężenie AMH zaczyna spadać po 25. roku życia. Wynik odbiegający od normy to skutek nieprawidłowej pracy jajników . Wysokie stężenie AMH może być konsekwencją PCOS (zespołu policystycznych jajników), zaś niskie – przedwczesnego wygaśnięcia czynności jajników. Najważniejszym parametrem jest tzw. rezerwa jajnikowa – potencjał rozrodczy jajnika. Każda kobieta rodzi się z ograniczoną liczbą komórek jajowych gotowych do zapłodnienia. Z wiekiem ich liczba zaczyna spadać. Kiedy zmniejsza się rezerwa komórek jajowych, jednocześnie spada stężenie hormonu AMH . U mężczyzn hormon antymullerowski obniża się po okresie dojrzewania płciowego. Badanie AMH   Żeby zbadać stężenie hormonu antymullerowskiego, pobiera się krew z żyły łokciowej. Kobiety mogą się zbadać w dowolnym dniu cyklu. Za badanie AMH należy zapłacić z własnej kieszeni, ponieważ Narodowy Fundusz Zdrowia go nie refunduje. Przeciętny koszt to 150 złotych. Ważne, żeby wykonywać badania w jednej klinice, aby zminimalizować ryzyko błędnej oceny hormonu antymullerowskiego, wywołane chociażby wykorzystaniem innych zestawów badawczych. Wynik AMH jest bardzo istotny dla kobiet, które regularnie miesiączkują, a mimo tego mają problem...

mężczyzna trzymający grzebień
© mdbrockmann82/Fotolia.com
Styl życia
Większe ryzyko zawału, ginekomastia i cellulit – objawy nadmiaru testosteronu u mężczyzn
Testosteron jest męskim hormonem płciowym, który odpowiada za kształtowanie się u mężczyzn pierwszo- i drugorzędnych cech płciowych. Jego ilość przekraczająca normy zwiększa ryzyko zawału i udaru, może także powodować pojawienie się u mężczyzn cellulitu i powiększenie się piersi.

Testosteron jest męskim hormonem płciowym, który odpowiada za kształtowanie się u mężczyzn pierwszo- i drugorzędnych cech płciowych. Jego ilość przekraczająca normy zwiększa ryzyko zawału i udaru, może także powodować pojawienie się u mężczyzn cellulitu i powiększenie się piersi.   Przyczyną nadmiaru testosteronu we krwi najczęściej jest stosowanie preparatów testosteronowych i środków sterydowych. Znaczenie testosteronu dla męskiego organizmu Testosteron należy do męskich hormonów płciowych z grupy androgenów. Choć w niewielkiej ilości występuje także u kobiet, dla mężczyzn ma dużo większe znaczenie. Odpowiada u nich m.in. za rozwój narządów płciowych oraz za drugorzędne cechy płciowe : specyficzny, typowo męski, rozwój mięśni, zarost na twarzy, klatce piersiowej i plecach, grubsze struny głosowe i niższy głos. Jest także czynnikiem podnoszącym poziom libido. Prawidłowe stężenie testosteronu – normy dla mężczyzn Prawidłowe stężenie testosteronu we krwi wynosi u mężczyzn od 8 do 12 nmol/l (2,3-3,4 ng/ml). Poziom testosteronu obniża się z wiekiem. Aż 40% mężczyzn po 45. roku życia ma obniżony poziom testosteronu. Objawy zbyt małej jego ilości, takie jak: przemęczenie, spadek libido , obniżony nastrój i bezsenność, skłaniają niektórych mężczyzn do stosowania preparatów, które stymulują produkcję testosteronu. Nieodpowiednie dawkowanie ich może doprowadzić do zbyt dużego stężenia testosteronu we krwi. Inną przyczyną zbyt dużego stężenia testosteronu jest przyjmowanie środków anabolicznych przez osoby, które w krótkim czasie chcą rozbudować masę mięśniową. Nadmiarowy testosteron przekształca się w estrogeny Zbyt duże dawki testosteronu mogą doprowadzić do tego, że jego część zacznie przekształcać...

Nasze akcje
Jenny Fairy Midday Coctail
Newsy

Ten stylowy dodatek przeniesie cię w świat wakacji i słodkiego lenistwa!

Partner
piekna-kobieta-bella
Fleszstyle

Jak się czuć pewnie i wygodnie przez cały dzień? Stawiaj na jakość

Partner
huawei-6-band-opaska
Fleszstyle

Asystent i trener personalny w jednym?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

Czy zdrowe i wygodne dziecięce buty nie mogą być modne?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

O tych butach marzy twoje dziecko!

Partner
catering-tajm
Fleszstyle

Pyszne, zdrowe i niebanalne dania z dostawą pod twoje drzwi?

Partner