Długie rude włosy
Flickr/louisabergermann/CC BY-ND 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-nd/2.0/
Fleszstyle

Dlaczego wypadają nam włosy?

Przyczyny wypadania włosów mogą być różnorodne – od nadmiernego stresu, przez niewłaściwą dietę do poważnych problemów zdrowotnych. Właściwa diagnoza pozwoli ci wyeliminować przyczynę i zatrzymać wypadanie włosów.

Przyczyny wypadania włosów mogą być różnorodne – od nadmiernego stresu, przez niewłaściwą dietę do poważnych problemów zdrowotnych. Właściwa diagnoza pozwoli ci wyeliminować przyczynę i zatrzymać wypadanie włosów.

 

Przyczyn wypadania włosów jest wiele. Próbując je usystematyzować, można wskazać na 10 czynników, które mają największy wpływ na kondycję włosów:

 

1. Stres – organizm, który jest narażony przez dłuższy czas na stres czy przemęczenie, staje się osłabiony, a to skutkuje z kolei osłabieniem i wypadaniem włosów. Długotrwały lub bardzo silny stres może rozregulować nadnercza, które wzmagają produkcję androgenów, zaburzających funkcjonowanie cebulek włosowych.

 

2. Niewłaściwa pielęgnacja – zbyt częste farbowanie włosów, trwała ondulacja, używanie lokówki, prostownicy i suszenie suszarką, a więc wystawianie włosów na działanie gorącej temperatury. Także stosowanie kosmetyków z alkoholem, który podrażnia mieszki włosowe. Alkohol jest obecny w większości kosmetyków i trzeba je stosować z umiarem. Szampon powinien by dobrany do rodzaju włosów, podobnie inne preparaty do ich pielęgnacji. Niektóre fryzury mogą też nadwyrężać skórę głowy i dodatkowo uszkadzać włosy, np. „koński ogon” i kok. Częste tapirowanie, zbyt mocne związywanie włosów, używanie spinek, rozczesywanie na siłę – wszystko to ma wpływ na kondycję włosów.

 

3. Dieta – niedobory witamin i minerałów osłabiają włosy. Szczególnie dotkliwie odczuwane są: niedobór żelaza, biotyny (witamina H), witaminy A, witamin z grupy B, kwasu foliowego, oraz krzemu, magnezu, cynku i nienasyconych kwasów tłuszczowych.

 

4. Przyjmowane leki – zawsze trzeba zapoznać się z ulotką przyjmowanych leków. Niektóre z nich mogą wywoływać skutki uboczne w postaci wypadania włosów. Łysienie polekowe może być wynikiem stosowania środków antykoncepcyjnych, leków przeciwzakrzepowych, cytostatycznych i immunopresyjnych, przeciwtarczycowych.

 

5. Ogólne problemy ze zdrowiem – wypadanie włosów towarzyszy anemii, ponieważ niedobór żelaza powoduje niedotlenienie krwi, a następnie osłabienie i łamanie się włosów.

Może być także skutkiem problemów z tarczycą (nadczynność i niedoczynność tarczycy), gorączki i chorób ogólnoustrojowych (toczeń rumieniowaty) i zakaźnych (np. kiła). Także zatrucie toksynami (talem, arsenem, rtęcią) mogą spowodować utratę włosów nawet w ciągu dwóch tygodni!

 

6. Łysienie androgenowe – występuje zarówno u mężczyzn jak i u kobiet. Jest uwarunkowane genetycznie i ma podłoże hormonalne. Objawia się u mężczyzn utratą włosów w kątach czołowych (tzw. zakola), a u kobiet na szczycie głowy.

 

7. Choroby skóry – m.in. łuszczyca, grzybica, łojotokowe zapalenie skóry czy łupież. Wywołują przede wszystkim łysienie plackowate.

 

8. Zmiana pór roku i pogody – włosy wypadają w większych ilościach jesienią oraz wiosną, często wina leży po stronie niewłaściwej diety, co jest typowe w tym czasie. Niekorzystnie na włosy wpływają także wahania wilgotności powietrza, niska temperatura i śnieg, słona i chlorowana woda, promieniowanie UV i wiatr. O włosy należy dbać nie tylko odpowiednimi kosmetykami, ale także nosząc kapelusz w słoneczny dzień, czapkę, w wietrzny dzień i związując włosy przed wyjściem na zewnątrz.

 

9. Zmiany hormonalne – szczególnie w czasie menopauzy, ciąży i po porodzie zmiany hormonalne są gwałtowne, co obciąża organizm i powoduje jego osłabienie.

 

10. Palenie papierosów – dym papierosowy powoduje matowienie i niszczenie włosa. Działa niekorzystnie nie tylko od wewnątrz, ale i na zewnątrz, w związku z tym bierni palacze także mogą zaobserwować wypadanie włosów.

Gwiazdy na konferencji marki Oslo Skin Lab. Jak dbają o swoją skórę? Żadna z nich nie wyobraża sobie dnia bez jednej czynności

zmartwiona kobieta przed lustrem
©Piotr Marcinski/Fotolia.com
Fleszstyle
Stres wpływa negatywnie na wygląd skóry, włosów i paznokci
Stres wpływa negatywnie na wygląd skóry, która jest mało elastyczna i słabo nawilżona na skutek działania kortyzolu. Hormon stresu powoduje też łojotok oraz łamliwość paznokci. Sytuacje stresowe pogarszają także kondycję włosów i wywołują zmiany skórne, np. świąd.

Stres wpływa negatywnie na wygląd skóry, która jest mało elastyczna i słabo nawilżona na skutek działania kortyzolu. Hormon stresu powoduje też łojotok oraz łamliwość paznokci. Sytuacje stresowe pogarszają także kondycję włosów i wywołują zmiany skórne, np. świąd. Stres jest nierozłącznie związany z ludzkim życiem. Obecnie pośpiech, dużo pracy i mało czasu dla siebie i rodziny, dodatkowo go zwiększają. Sytuacje stresowe obniżają odporność, a także wpływają na wygląd. Stres a wygląd twarzy Stres pogarsza kondycję skóry. Jeden z hormonów, który wydziela się w sytuacjach stresowych – kortyzol – zmniejsza jej elastyczność. Dzieje się to na skutek zahamowania produkcji kolagenu . Z tego powodu skóra staje się szorstka, przesuszona i traci blask. Ponadto przez działanie kortyzolu ulegają zachwianiu naturalne procesy zatrzymywania wody. Pojawiają się na niej rozstępy. Stres przyspiesza też działanie wolnych rodników, które wpływają na procesy starzenia się organizmu. Skóra staje się przez to wiotka i cienka. Dodatkowo pod wpływem stresorów ( czynników wywołujących stres ) w DNA zachodzą niekorzystne zjawiska. Telomery, które odbudowują ubytki w DNA i chronią chromosomy, zostają osłabione. Przez to komórki obumierają, a proces starzenia postępuje szybciej niż u osób umiejących radzić sobie ze stresem. Zmiany hormonalne wywołują też choroby skóry,w tym trądzik. Gruczoły łojowe u niektórych osób narażonych na stres pracują bowiem bardzo intensywnie i pojawia się u nich łojotok. Oprócz tego osoby, które ciągle się martwią, mają problemy ze snem. To z kolei skutkuje podkrążonymi, czerwonymi i opuchniętymi oczami, które dodatkowo pogarszają wygląd twarzy. Wpływ stresu na paznokcie Hormon stresu,...

Kobieta z pięknymi włosami.
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Dlaczego nadmiar cukru w diecie powoduje wypadanie włosów?
Wypadanie włosów jest często spowodowane niezdrową, źle zbilansowaną dietą, w której brak podstawowych składników odżywczych. Nadużywanie szkodliwych produktów może wpłynąć na osłabienie struktury włosa, jego cebulek oraz powodować ich wypadanie i łamanie się. Wyeliminuj więc z diety fast foody, alkohol i cukry.

Wypadanie włosów jest często spowodowane niezdrową, źle zbilansowaną dietą, w której brak podstawowych składników odżywczych. Nadużywanie szkodliwych produktów może wpłynąć na osłabienie struktury włosa, jego cebulek oraz powodować ich wypadanie i łamanie się. Wyeliminuj więc z diety fast foody, alkohol i cukry.   Przyczyny wypadania włosów są różne. To problem zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Często sami prowokujemy ten proces, nie dostarczając organizmowi niezbędnych składników odżywczych i minerałów. Gdy dieta jest zubożała w witaminy A, B, C i D oraz żelazo , to z dużym prawdopodobieństwem kondycja włosów będzie się pogarszać. Dodatkowo sięgając po szkodliwe dla organizmu (a szczególnie dla struktury włosa) produkty, spowodujemy, że włosy zaczną wypadać w nadmiarze. Wtedy jedynym ratunkiem pozostanie tylko wizyta u specjalisty – dermatologa. Wypadanie włosów: z czego zrezygnować, aby ochronić włosy? Przy diecie przeciwdziałającej wypadaniu włosów powinno się wyeliminować kilka produktów z codziennego jadłospisu. Będzie to na pewno: kawa z dużą ilością kofeiny (kofeina potrafi zablokować przyswajanie żelaza), mocna, czarna herbata , alkohol (szczególnie wysokoprocentowy, który odwadnia organizm i wypłukuje cenne minerały), fast foody (zawierają szkodliwe dla włosów nasycone kwasy tłuszczowe), słodycze (powodują przetłuszczanie się włosów).   Wszystkie wyżej wymienione produkty zjadane w nadmiarze, spowodują osłabienie cebulek włosa oraz zaburzą ich kondycję. Należy również zmniejszyć ilość soli , która zatrzymuje wodę w organizmie, zaburzając przez to gospodarkę elektrolitową.  

Kobieta w jesiennym parku
©Voyagerix/Fotolia.com
Fleszstyle
Jakie witaminy na włosy poprawiają ich kondycję i wygląd po lecie?
Wypadające, suche i zniszczone włosy po lecie najczęściej spowodowane są ostrym słońcem, chlorowaną lub słoną wodą bądź nieprawidłową dietą. Kosmyki można skutecznie odżywić, stosując gotowe preparaty z witaminą A, B5 czy biotyną dostępne w aptekach oraz urozmaicając dietę o pełnowartościowe produkty spożywcze, jak: owoce, warzywa, mięsa czy ryby.

Wypadające, suche i zniszczone włosy po lecie najczęściej spowodowane są ostrym słońcem, chlorowaną lub słoną wodą bądź nieprawidłową dietą. Kosmyki można skutecznie odżywić, stosując gotowe preparaty z witaminą A, B5 czy biotyną dostępne w aptekach oraz urozmaicając dietę o pełnowartościowe produkty spożywcze, jak: owoce, warzywa, mięsa czy ryby.   Preparaty witaminowe na włosy , oprócz tego, że wzmacniają i odżywiają kosmyki, pozytywnie oddziałują również na skórę i paznokcie. Dziennie traci się od 50 do 100 włosów, co wynika z naturalnego cyklu wypadania włosów . Proces ten może być bardziej intensywny, na skutek nieodpowiedniej pielęgnacji , szkodliwych czynników środowiska, chorób czy złej diety. Jakie witaminy na włosy? Witamina A Gorsza kondycja włosów oraz ich wypadanie często wynika z niedoboru witamin . Retinol, czyli witamina A, wpływa na prawidłowy metabolizm komórek rogowego nabłonka skóry, których wchodzi w skład komórek macierzy włosa. Od tempa podziału tych komórek zależy wzrost kosmyków, a także ich budowa. Niedobór witaminy A w organizmie powoduje znaczne osłabienie włosów. Kosmyki zaczynają nadmiernie wypadać, są przesuszone i podatne na załamania. Źródłem witaminy A są, np.: jaja, wątróbka, masło, sery, tłuste mięso. Biotyna Biotyna to najczęstszy składnik różnego rodzaju suplementów diety, do stosowania na wzmocnienie włosów , skóry i paznokci. Produkty często są wzbogacone o ekstrakt z krzemu, skrzypu polnego czy selenu. Witamina opóźnia siwienie włosów, zapewnia ich naturalną gęstość i grubość oraz wspomaga o ogólną kondycję włosa. Niedobór biotyny w organizmie najczęściej powoduje przyjmowanie antybiotyków, a także...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Partner
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik