TSH
© designer491/Fotolia.com
Styl życia

Wysoki wynik hormonu TSH może oznaczać problemy z tarczycą

Podwyższone wyniki TSH zwykle są znakiem niedoczynności tarczycy, ale mogą też pojawić się w okresie regeneracji organizmu po przebytych infekcjach.

Podwyższone wyniki TSH zwykle są znakiem niedoczynności tarczycy, ale mogą też pojawić się w okresie regeneracji organizmu po przebytych infekcjach.

 

Gdy stężenie TSH we krwi przekracza 5,0 mU/l, można mówić o wysokim TSH. Żeby jednak upewnić się, że problem leży w tarczycy, a nie np. chorobach nadnerczy, należy przeprowadzić dodatkowe badania hormonów tarczycy.

Objawy podwyższonego TSH

Objawami niedoczynności tarczycy, o której świadczy podwyższone TSH, są:

 • osłabienie, poczucie ciągłego zmęczenia,
 • uczucie ciągłego zimna, trudność w tolerowaniu chłodu,
 • obniżenie nastroju, objawy przypominające depresję,
 • nieregularne miesiączki,
 • zwiększenie masy ciała przy braku zmiany w diecie,
 • pojawianie się obrzęków,
 • zaparcia i spowolnienie perystaltyki jelit.

Przyczyny podwyższonego TSH

Jedną z najczęstszych przyczyn niedoczynności tarczycy jest choroba Hashimoto, czyli przewlekłe zapalenie tarczycy. To autoimmunologiczna przewlekła choroba, która prowadzi do wyniszczenia tarczycy i zmniejszenia produkcji jej hormonów. Innymi przyczynami wysokiego wyniku TSH może być:

 • inne autoimmunologiczne zapalenie tarczycy (np. zapalenie poporodowe lub podostre),
 • niedobór jodu lub jego nadmierne spożywanie (duże stężenie jodu może doprowadzić do hamowania działania hormonów),
 • leczenie jodem promieniotwórczym (np. w terapii choroby Gravesa-Basedowa),
 • stosowanie niektórych leków
 • chirurgiczne usunięcie tarczycy,
 • wrodzona niedoczynność tarczycy u dzieci, których matki podczas ciąży cierpiały na niedoczynność tarczycy,
 • przedawkowanie leków przeciwtarczycowych.

Wysokie TSH nie musi się wiązać z problemami z tarczycą – może to być także efekt zaburzeń krążenia lub chorób nadnerczy. Dlatego w przypadku odbiegania wyników od normy należy wykonać badania stężenia hormonów tarczycy – FT3 (wolnej trójjodotyroniny) i FT4 (wolnej tyroksyny).

Leczenie wysokiego TSH

Obniżanie poziom TSH polega na przyjmowaniu doustnie tyroksyny – leczenie powinno odbywać się pod ścisłą kontrolą lekarza, który będzie dostosowywał dawki do aktualnych wyników badań.

Wysokie TSH w ciąży

Podwyższone wyniki TSH w ciąży niosą ze sobą ryzyko niebezpiecznych powikłań u kobiet, prowadząc do przedwczesnego porodu i poronienia. Może też doprowadzić do rozwinięcia się cukrzycy ciążowej i nadciśnienia ciążowego. Niedoczynność tarczycy może też negatywnie wpływać na późniejszy rozwój dziecka. Leczenie podczas ciąży polega na doustnym podawaniu tyroksyny (T4), aby wyrównać poziom TSH. Warto również wzbogacić dietę o jod i przyjmować suplementy zawierające go.

 

Pielęgnarka trzyma w ręku próbkę krwi do badania tsh.
©jarun011/Fotolia.com
Styl życia
Podwyższone TSH i za niskie TSH – normy tyreotropiny, znaczenie wyników, cena badania
Za około 20 złotych można skontrolować, czy tarczyca działa prawidłowo. Tyle kosztuje badanie TSH, czyli tyreotropiny – hormonu wydzielanego przez tarczycę. Nieprawidłowe wyniki mogą być efektem nadczynności lub niedoczynności tarczycy. Zwykle wskazówką do diagnozy są występujące objawy.

Za około 20 złotych można skontrolować, czy tarczyca działa prawidłowo. Tyle kosztuje badanie TSH, czyli tyreotropiny – hormonu wydzielanego przez tarczycę. Nieprawidłowe wyniki mogą być efektem nadczynności lub niedoczynności tarczycy. Zwykle wskazówką do diagnozy są występujące objawy.   Tyreotropina (TSH) to obok tyroksyny i trójjodotyroniny podstawowy hormon wydzielany przez tarczycę . Hormony te są bardzo ważne dla działania organizmu. Podstawowym badaniem prawidłowości pracy tarczycy jest właśnie badanie TSH .   Norma, znaczenie za niskiego i podwyższonego TSH   Przyjmuje się, że norma TSH dla dorosłego zdrowego człowieka to od 0,23 do 4,0 (niekiedy do 5) mikrojednostek na mililitr krwi (µU/ml). Podczas interpretacji wyników badania TSH i innych badań krwi należy sugerować się zakresem referencyjnym stosowanym w laboratorium, w którym wykonywane było badanie. Normy dla kobiet w ciąży są inne w poszczególnych trymestrach.   Tymczasowo TSH ponad normę mają osoby, które przeszły infekcje w ostatnim czasie. Podwyższone TSH może być też symptomem niedoczynności tarczycy . Niedoczynność tarczycy objawia się m.in. chronicznym zmęczeniem, przewlekłym uczuciem zimna, tyciem bez wyraźnej przyczyny i pogorszeniem nastroju oraz stanami depresyjnymi.   Niskie TSH najczęściej bywa objawem nadczynności tarczycy . Symptomami nadczynności tego gruczołu są np. osłabienie, szybkie męczenie się, nadpotliwość, zwiększona wrażliwość na wysoką temperaturę, chudnięcie bez wyraźnej przyczyny i rozdrażnienie.   Ostatecznej interpretacji wyników badania TSH powinien dokonać lekarz, biorąc pod uwagę występujące objawy i dane zebrane podczas wywiadu lekarskiego. Gdy TSH jest za wysokie lub zbyt niskie, zwykle zleca się wykonanie badań ft3 i ft4 ,...

probówki w laboratorium
© Sherry Young/Fotolia.com
Styl życia
Badanie TSH – na czym polega i jak interpretować wyniki
Sprawdzenie poziomu TSH, czyli hormonu tyreotropowego, to podstawowe badanie, które pozwala zbadać sposób funkcjonowania tarczycy. Badanie TSH jest szczególnie ważne w ciąży, ponieważ niedoczynność tarczycy może negatywnie wpływać na rozwój dziecka.

Sprawdzenie poziomu TSH, czyli hormonu tyreotropowego, to podstawowe badanie, które pozwala zbadać sposób funkcjonowania tarczycy. Badanie TSH jest szczególnie ważne w ciąży, ponieważ niedoczynność tarczycy może negatywnie wpływać na rozwój dziecka.   Hormony tarczycy odpowiadają za to, w jaki sposób organizm zarządza swoją energią. Pierwszymi objawami ich wahania jest zmęczenie i ospałość lub nadmierne pobudzenie. Co to jest TSH i jak wygląda jego badanie? TSH (inaczej hormon tyreotropowy lub tyreotropina) to hormon produkowany przez przysadkę mózgową. Wpływa na produkcję hormonów tarczycy – tyroksyny (T4) i trójjodotyroniny (T3).   Badanie polega na pobraniu krwi z żyły łokciowej. Należy na nie przyjść na czczo. Zwykle czas oczekiwania na wyniki wynosi jeden dzień. Kiedy należy zrobić badanie TSH Badanie TSH należy wykonać, gdy zachodzi podejrzenie zaburzeń funkcji tarczycy . Może się ono objawiać: zaburzeniami rytmu serca (nierówne bicie, kołatanie, uciskiem w piersi), spadkiem wagi lub przybraniem na niej, pobudzenie, drażliwość lub osłabienie, bezsenność lub ospałość. TSH jest również przesiewowym badaniem u noworodków. Powinny je wykonać także kobiety w ciąży lub ją planujące. Wyniki badania TSH Normy TSH wynoszą 0,32-5,0 mU/l, choć mogą się różnić w poszczególnych laboratoriach w zależności od stosowanej metody analizy. Zawsze jednak na wynikach musi być podany zakres norm, jaki obowiązuje przy danej metodzie.   Wyniki powyżej normy świadczą o niedoczynności tarczycy, a poniżej – o nadczynności. Zwykle przy wstępnym sprawdzaniu funkcjonowania tarczycy wystarczy zbadać jedynie TSH. Dopiero przy pojawieniu się wysokich wyników TSH należy je potwierdzić,...

kobieta trzymająca się za szyję
© SENTELLO/Fotolia.com
Styl życia
Niedoczynność tarczycy może być spowodowana uszkodzeniem gruczołu, niedoczynnością przysadki, zaburzeniami podwzgórza
Niedoczynność tarczycy może być wynikiem uszkodzenia gruczołu tarczowego - mówimy wtedy o niedoczynności pierwotnej. Inny rodzaj niedoczynności to niedoczynność wtórna, spowodowana chorobą przedniego płata przysadki, oraz niedoczynność trzeciorzędowa, której przyczyną jest upośledzenie czynności podwzgórza.

Niedoczynność tarczycy może być wynikiem uszkodzenia gruczołu tarczowego - mówimy wtedy o niedoczynności pierwotnej. Inny rodzaj niedoczynności to niedoczynność wtórna, spowodowana chorobą przedniego płata przysadki, oraz niedoczynność trzeciorzędowa, której przyczyną jest upośledzenie czynności podwzgórza.   Choroby tarczycy, czyli nadczynność i niedoczynność, wywoływane są przez nieprawidłowy poziom hormonów (trójjodotyroniny, tyroksyny, kalcytoniny) produkowanych przez gruczoł tarczycy . Nadczynność pojawia się wtedy, gdy hormonów tarczycowych jest za dużo w stosunku do zapotrzebowania organizmu, a niedoczynność - gdy jest ich za mało. Przyczyny niedoczynności są różne w zależności od jej rodzaju. Przyczyny pierwotnej niedoczynności tarczycy: Hashimoto, niedobór jodu, radiologia Najczęstszym rodzajem niedoczynności tarczycy jest niedoczynność pierwotna. Jej przyczyną jest uszkodzenie gruczołu tarczycowego , do którego mogło dojść na skutek: Choroby Hashimoto, czyli przewlekłego, limfocytarnego zapalenia tarczycy . Zapalenia tarczycy o charakterze autoimmunologicznym. Może to być na przykład zapalenie poporodowe, zapalanie podostre, zapalenie ciche, bezbolesne. Całkowitego lub częściowego usunięcia tarczycy. Leczenia nadczynności tarczycy jodem radioaktywnym w kapsułkach. Promieniowania radiologicznego w leczeniu nowotworów. Znacznego niedoboru jodu w środowisku. Nadmiernego spożywania jodków (w soli i żywności pochodzenia morskiego). Mogą one zaburzać działanie hormonów. Przedawkowania leków na nadczynność tarczycy (objawy zwykle ustępują niedługo po odstawieniu). Zażywania leków, takich jak sole litu, sulfonamidy, interferon. Wrodzonej niedoczynności tarczycy. Może ona wystąpić u dzieci, których...

Nasze akcje

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner