Party Stories
Doda z mężem Emilem Stępniem
Krystian Ferretti z "Hotel Paradise 3"
Tarczyca
© underdogstudios/Fotolia.com
Styl życia

Tarczyca: reguluje przemianę materii, wpływa na kości i kontroluje większość układów w organizmie

Tarczyca to niewielki gruczoł, który spełnia wielką rolę. Wytwarza trzy hormony, które regulują przemianę materii, kontrolują działanie układów krążenia, płciowego i nerwowego, decydują o poziomie syntezy białek, zużywaniu tlenu w komórkach, gospodarce wapniowo-fosforanowej, a także wpływają na nasze ogólne samopoczucie i wygląd.

Tarczyca to niewielki gruczoł, który spełnia wielką rolę. Wytwarza trzy hormony, które regulują przemianę materii, kontrolują działanie układów krążenia, płciowego i nerwowego, decydują o poziomie syntezy białek, zużywaniu tlenu w komórkach, gospodarce wapniowo-fosforanowej, a także wpływają na nasze ogólne samopoczucie i wygląd.

 

Tarczyca ma niewielkie rozmiary (około 5 centymetrów długości) i znajduje się z przodu szyi, poniżej krtani. Jest zbudowana z dwóch płatów, a swoim kształtem przypomina motyla. Mimo małego rozmiaru, tarczyca pełni ważne funkcje w organizmie.

Rola tarczycy: produkcja hormonów

Główną funkcją tarczycy jest produkcja dwóch hormonów tarczycowych: trójjodotyroniny i tyroksyny, a także kalcytoniny, czyli hormonu odpowiedzialnego za poziom wapnia.

 

  • Trójjodotyronina (T3) zwiększa syntezę białek i uczestniczy w procesach przemiany materii. Reguluje też pracę układu nerwowego i prawidłowy wzrost organizmu. Poprawia perystaltykę jelit i przemianę materii. Wpływa również na samopoczucie, a jej zaburzone wydzielanie może powodować zmęczenie, niepokój, senność, a nawet zaburzyć pracę serca.
  • Tyroksyna (T4)

Tyroksyna pobudza rozpad tłuszczów i proces utleniania w tkankach. Wspomaga wchłanianie glukozy z przewodu pokarmowego, ma także wpływ na wydzielanie hormonów wzrostu i hormonów płciowych. Ma wpływ na laktację i rozród, a także pomaga utrzymać równowagę psychiczną.

  • Kalcytonina

Kalcytonina spełnia istotną rolę w regulacji gospodarki wapniowo-fosforanowej organizmu. Jej poziom zależny jest od poziomu wapnia we krwi. Ma też duży wpływ na metabolizm kości, ponieważ obniża poziom wapnia jednocześnie podnosząc poziom fosforanów.

Zaburzenia funkcji tarczycy: nadczynność i niedoczynność

Kiedy tarczyca produkuje nadmierną ilość trójjodotyroniny i tyroksyny mamy do czynienia z nadczynnością tarczycy. W przypadku, gdy produkowanych hormonów jest za mało, mówimy o niedoczynności tarczycy. Do objawów nadczynności zaliczamy spadek masy ciała, potliwość, nerwowość, problemy ze snem i drżenie rąk. Może też wystąpić przyspieszona akcja serca, niewydolność wieńcowa i problemy ze wzrokiem. Równie częste są zaburzenia na tle psychicznym i nerwica. Z kolei niedoczynność objawia się wzrostem masy ciała i spadkiem temperatury, przez co chorzy często odczuwają zimno. Pojawiają się też problemy skórne oraz pogarsza się kondycja włosów. Możliwe są też zaburzenia pamięci krótkotrwałej, myśli depresyjne, choroby miażdżycowe i wieńcowe. Obie choroby leczy się farmakologicznie, za pomocą jodu radioaktywnego i poprzez suplementację diety jodem.

 

Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
Gwiazdy które chorują na tarczycę
Newsy
Zając, Szostak, Rusin, Kayah... Które gwiazdy mają problemy z tarczycą? Kto ma Hashimoto?
Zając, Szostak, Rusin, Kayah... Które gwiazdy mają problemy z tarczycą? Kto ma Hashimoto?
Tyroksyna
© designer491/Fotolia.com
Styl życia
Tyroksyna – rola, działanie, badania, patologie i zapobieganie im
Tyroksyna jest magazynowana i uwalniana przez komórki pęcherzykowe tarczycy. Jej niedobór może prowadzić do odkładania się tłuszczu w organizmie.

Tyroksyna jest magazynowana i uwalniana przez komórki pęcherzykowe tarczycy. Jej niedobór może prowadzić do odkładania się tłuszczu w organizmie.   Tyroksyna produkowana przez tarczycę uważana jest za prohormon, czyli cząsteczkę prekursorową hormonów, która przed lub w trakcie uwalniania do krążenia jest modyfikowana enzymatycznie na aktywne cząsteczki. Rola i działanie tyroksyny w organizmie Tyroksyna wpływa znacząco na wiele procesów zachodzących w organizmie człowieka: wzmaga wchłanianie glukozy z przewodu pokarmowego, pobudza rozpad tłuszczów do kwasów tłuszczowych i glicerolu, pobudza procesy utleniania w tkankach, zwiększa wydzielanie i działanie somatotropiny oraz glikokortykoidów, reguluje laktację , wpływa na rozród, oddziałuje na czynności gruczołów płciowych. Patologie tyroksyny Niedobór tyroksyny prowadzi do zaburzeń procesów przemiany materii , powoduje obrzęk śluzowaty oraz zmniejsza aktywność psychomotoryczną. Nadmiar hormonu wytwarzanego przez tarczycę powoduje zaś wytrzeszcz, nadpobudliwość , męczliwość mięśni, tachyarytmię i nerwowość. Nadczynność często występuje w chorobie Gravesa-Basedowa. Jak badać poziom tyroksyny? Badaniem, które pozwoli sprawdzić poziom tyroksyny w organizmie, jest test krwi. Czynnik TSH, czyli tyreotropiny , sygnalizuje możliwość występowania niedoczynności tarczycy . Możliwa jest również analiza krwi, która wskaże na stężenie w osoczu tyroksyny i trójjodotyroniny. Jak zapobiegać niedoborom tyroksyny? Niezbędnym pierwiastkiem w procesie powstawania tyroksyny jest jod. Jego niedobór może prowadzić do niedoczynności tarczycy. By zapobiec brakom jodu w naszym organizmie , warto uzupełnić swoją dietę w ryby, sery i brokuły,...

Przyjmowanie leków
© Wolfgang Zwanzger/Fotolia.com
Styl życia
Leczenie niedoczynności tarczycy: diagnozowanie, dawkowanie hormonów, badania kontrolne i efekty leczenia
Niedobór hormonów produkowanych przez tarczycę, czyli niedoczynność tarczycy, to choroba, która wymaga leczenia farmakologicznego. Właściwie zdiagnozowana i systematycznie leczona preparatami zawierającymi hormony szybko przestaje dawać uciążliwe objawy.

Niedobór hormonów produkowanych przez tarczycę, czyli niedoczynność tarczycy, to choroba, która wymaga leczenia farmakologicznego. Właściwie zdiagnozowana i systematycznie leczona preparatami zawierającymi hormony szybko przestaje dawać uciążliwe objawy.   Do objawów niedoczynności tarczycy należą między innymi suchość skóry , zmęczenie, senność, zachrypnięty głos, obrzęki twarzy i okolic szyi , obniżenie nastroju i depresja. Badania w celu wykrycia niedoczynności tarczycy Hormonalne badania diagnostyczne są podstawą w wykryciu niedoczynności tarczycy. Najpierw należy zbadać poziom tyreotropiny (TSH) , a następnie tyroksyny (FT4) i trójodotyroniny (FT3). Przy niedoczynności poziom hormonów może być zarówno obniżony, jak i zawyżony. Jest tak dlatego, ponieważ niedoczynność występuje w trzech różnych postaciach: pierwotnej, wtórnej,  trzeciorzędowej. Poziom hormonów uzależniony jest od typu niedoczynności.   Oprócz badań hormonalnych z krwi, lekarz może zlecić oznaczenie stężenia przeciwciał tarczycowych w surowicy oraz badanie USG tarczycy. W przypadku zaawansowanej niedoczynności, specjalista może również zalecić wykonanie USG jamy brzusznej oraz RTG i EKG klatki piersiowej . W ten sposób sprawdza się występowanie negatywnych skutków niedoczynności tarczycy, takich jak gromadzenie płynu w organizmie czy zbyt wolna czynność serca. Leczenie niedoczynności tarczycy: podawanie hormonów Po zdiagnozowaniu niedoczynności tarczycy pacjent powinien poddać się leczeniu farmakologicznemu. Jeśli przyczyną choroby jest niedobór jodu, zaleca się zażywanie preparatów na bazie jodu w celu uzupełnienia poziomu tego pierwiastka. Zazwyczaj przyczyna leży jednak gdzie indziej, a jedynym...

Nasze akcje
Jenny Fairy Midday Coctail
Newsy

Ten stylowy dodatek przeniesie cię w świat wakacji i słodkiego lenistwa!

Partner
piekna-kobieta-bella
Fleszstyle

Jak się czuć pewnie i wygodnie przez cały dzień? Stawiaj na jakość

Partner
huawei-6-band-opaska
Fleszstyle

Asystent i trener personalny w jednym?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

Czy zdrowe i wygodne dziecięce buty nie mogą być modne?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

O tych butach marzy twoje dziecko!

Partner
catering-tajm
Fleszstyle

Pyszne, zdrowe i niebanalne dania z dostawą pod twoje drzwi?

Partner