Party Stories
Martyna Wojciechowska o dramatycznej diagnozie
Doda w zielonej marynarce
Agnieszka Woźniak Starak w białym t-shircie na konferencji Big Brothera
beata-kozidrak
„Hotel Paradise” Ata Postek rozstała się z partnerem, ale już ma nowego! Zdradziła, jak się poznali
Michał Kostrzewski i pozostali jurorzy You Can Dance
Justyna Steczkowska z fanami
Ida Nowakowska prowadzącą "You Can Dance"
Doda
Młoda dziewczyna
Flickr/Jonathan Kos-Read/CC BY-ND 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-nd/2.0/
Styl życia

Przyczyny nadczynności tarczycy: choroba Gravesa-Basedowa, zapalenie tarczycy, przedawkowanie leków

Nadczynność tarczycy to jedna z najczęściej spotykanych chorób układu wydzielania wewnętrznego, która 10 razy częściej dotyka kobiet niż mężczyzn. Powoduje nie tylko zmiany w budowie gruczołu tarczowego, ale również zaburzenia jego funkcjonowania. Rozwój nadczynności tarczycy może mieć podłoże immunologiczne, przyczynia się też nieodpowiednia (zarówno zbyt duża, jak i zbyt mała) ilość jodu w organizmie.

Nadczynność tarczycy to jedna z najczęściej spotykanych chorób układu wydzielania wewnętrznego, która 10 razy częściej dotyka kobiet niż mężczyzn. Powoduje nie tylko zmiany w budowie gruczołu tarczowego, ale również zaburzenia jego funkcjonowania. Rozwój nadczynności tarczycy może mieć podłoże immunologiczne, przyczynia się też nieodpowiednia (zarówno zbyt duża, jak i zbyt mała) ilość jodu w organizmie.

Choroba Gravesa-Basedowa

Za 75% przypadków nadczynności tarczycy (u dorosłych, u dzieci jest to aż 90%) odpowiada choroba Gravesa-Basedowa, która jest zaburzeniem immunologicznym powodującym łączenie się przeciwciał z komórkami tarczycy. W efekcie komórki tarczycy zaczynają się silnie rozrastać i uwalniać, a przysadka mózgowa uwalnia więcej hormonów tarczycy. Chorobę Gravesa-Basedowa wywołują trzy czynniki: genetyczny (defekt limfocytów T), środowiskowy (np. stres, infekcja bakteryjna, palenie papierosów), wewnątrztarczycowy (skłonność gruczołu do nadmiernej produkcji hormonów).

Wole guzowate nadczynne: choroba Goetscha i choroba Plummera

Wole guzowate powstaje w wyniku niedoboru jodu. Zbyt mała ilość tego pierwiastka w obrębie tarczycy powoduje miejscową aktywację czynników wzrostowych (namnażania się komórek tarczycy). Poza tym wole guzowate sprawia, że zwiększa się uwalnianie z przysadki mózgowej TSH (hormonu tarczycy). Schorzenie to może przyjąć postać choroby Goetscha (kiedy pojawia się pojedynczy guz) lub choroby Plummera (gdy występuje wiele guzów). Dwukrotnie częstsza jest choroba Plummera.

Zespół Marine-Lenharta

U niektórych chorych nadczynność tarczycy spowodowana jest wystąpieniem choroby Gravesa-Basedowa i wola guzowatego nadczynnego jednocześnie, są to jednak sytuacje bardzo rzadkie. Połączenie tych dwóch schorzeń nazywane jest zespołem Marine-Lenharta.


Przedawkowanie leków z hormonami tarczycy lub jodem

Nadaktywność gruczołu tarczycy może być też spowodowana zażywaniem leków, które zawierają dawki sztucznego hormonu tarczycy i jodu. Zagrożeni są zwłaszcza chorzy leczący się na niedoczynność tarczycy – leki, które przyjmują mają pokrywać niedobory, ale w wyniku złego dawkowania poziom hormonu tarczycy lub ilość jodu może przekroczyć dopuszczalne normy, a niedoczynność tarczycy przekształcić się w nadczynność.

Przyjmowanie leków z amiodaronem

Szczególną ostrożność w przyjmowaniu leków powinni zachować też ci, którzy cierpią na schorzenia układu krążenia i przyjmują farmaceutyki zawierające amiodaron. Związek ten może zaburzać wydzielanie hormonu tarczycy. Jest też niebezpieczny ze względu na wysoką zawartość jodu.

Zapalenie tarczycy

Do powstania nadczynności tarczycy przyczynia się też stan zapalny gruczołu tarczowego, który może być wynikiem działania wirusów i bakterii lub pojawić się na skutek innego schorzenia (np. choroby Hashimoto). Stan zapalny sprawia, że komórki tarczycy obumierają, czego skutkiem jest chwilowe uwalnianie większej ilości hormonów. Gdy stan zapalny zostaje wyleczony, zwykle przechodzi on nie w nadczynność, a w niedoczynność tarczycy. Zapalenie gruczołu tarczowego może mieć postać ostrą, podostrą i przewlekłą. Wyróżnia się różne jego typy, wśród których występuje np. poporodowe zapalenie tarczycy z naciekami limfocytarnymi lub popromienne zapalenie tarczycy. Stan zapalny jest tym niebezpieczniejszy, że jego objawy często sugerują przeziębienie lub w ogóle nie występują.


wzmożona potliwość
© pathdoc/Fotolia.com
Styl życia
Obniżone wyniki TSH mogą świadczyć o nadczynności tarczycy
Niskie TSH to znak, że tarczyca nie funkcjonuje prawidłowo. Gdy wyniki hormonu tyreotropowego są obniżone, zwykle świadczy to o nadczynności tarczycy. Czasami jednak może to być efekt głodówek lub zażywania leków.

Niskie TSH to znak, że tarczyca nie funkcjonuje prawidłowo. Gdy wyniki hormonu tyreotropowego są obniżone, zwykle świadczy to o nadczynności tarczycy. Czasami jednak może to być efekt głodówek lub zażywania leków.   Normy TSH wynoszą orientacyjnie 0,32-5,0 mU/l, ale w poszczególnych laboratoriach mogą się nieco różnić ze względu na inne metody analizy. Zawsze są jednak podane razem z wynikami badań. Objawy niskiego TSH, czyli nadczynności tarczycy Objawem zaawansowanej nadczynności tarczycy, o której świadczą niskie wyniki TSH, jest tzw. wole , czyli obrzęk wokół szyi. Jednak o obniżonym TSH świadczą również inne, subtelniejsze zmiany: utrata masy ciała przy jednoczesnym dobrym apetycie, wzmożona potliwość i większa wrażliwość na ciepło, osłabienie, męczliwość i duszności nawet po niewielkim wysiłku, problemy ze snem , rozdrażnienie i podenerwowanie, czasami także drżenie rąk, zaburzenia rytmu serca i jego kołatanie, u kobiet - nieregularne miesiączki. Przyczyny niskiego TSH Nadczynność tarczycy najczęściej wynika z choroby Gravesa-Basedowa . Jest to choroba autoimmunologiczna o podłożu genetycznym. Polega na produkowaniu przeciwciał, które atakują organizm i jednocześnie stymulują pracę komórek tarczycy. W konsekwencji produkowany jest nadmiar hormonów tarczycy. Przyczyną niskiego TSH może być także wole guzkowe toksyczne, które najczęściej rozwija się w wyniku niedoboru jodu w pożywieniu. Jednak nadczynność może powstać również w wyniku nadmiernego spożywania jodu jak ma to miejsce w leczeniu zespołu Jod-Basedow. Rzadziej niskie TSH może być konsekwencją guzów przysadki mózgowej lub pojawiać się samoistnie w III trymestrze ciąży. Leczenie niskiego TSH Leczenie ma na celu unormowanie...

lekarz bada tarczycę kobiety
©sebra/Fotolia.com
Styl życia
Nadczynność tarczycy w wynikach badań krwi – normy TSH, ft3 i ft4, interpretacja wyników
Wyniki badań w nadczynności tarczycy są ważne do diagnozy i podczas leczenia w celu monitorowania jego skuteczności. Podstawowymi badaniem pozwalającym wykryć nieprawidłowości w pracy tarczycy jest badania TSH. Gdy jego wynik jest nieprawidłowy, bada się też ft3 i ft4.

Wyniki badań w nadczynności tarczycy są ważne do diagnozy i podczas leczenia w celu monitorowania jego skuteczności. Podstawowymi badaniem pozwalającym wykryć nieprawidłowości w pracy tarczycy jest badania TSH. Gdy jego wynik jest nieprawidłowy, bada się też ft3 i ft4. Nadczynność tarczycy najczęściej jest skutkiem choroby Gravesa-Basedowa (choroby autoimmunologicznej), guzów tego gruczołu lub zapalenia. Może być objawem gruczolaka przysadki mózgowej. Niekiedy nadczynność tarczycy jest skutkiem ubocznym stosowania niektórych leków. Nadczynność tarczycy: wyniki badań krwi TSH, ft3 i ft4 Podstawowym badaniem weryfikującym podejrzenia zaburzeń pracy tarczycy jest badanie TSH , czyli tyreotropiny. Norma TSH wynosi od 0,23 do 4,0 (lub do 5) mikrojednostek na mililitr krwi (µU/ml). O nadczynności tarczycy świadczy wynik poniżej dolnej granicy normy. Na jego podstawie zleca się wykonanie kolejnych badań krwi na hormony, by zweryfikować choroby tarczycy (lub przysadki mózgowej). Gdy wynik TSH jest nieprawidłowy (zbyt niski), wykonuje się badania ft3 i ft4, czyli odpowiednio wolnej trójjodotyroniny i wolnej tyroksyny. Te dwa hormony pozwalają stwierdzić konkretną chorobę tarczycy (niedoczynność lub nadczynność). Prawidłowe wyniki ft4 powinny mieścić się w przedziale od 10 do 25 pikomoli na litr krwi (pmol/l). Norma fT3 wynosi od 2,25 do 6 pmol/l. O nadczynności tarczycy świadczą niskie TSH i jednocześnie wysokie ft3 i ft4. Podczas interpretacji wyników badań na nadczynność tarczycy należy zwrócić uwagę na jednostki i zakres referencyjny, ponieważ mogą się one różnić w zależności od laboratorium. Leczenie nadczynności tarczycy Pierwszym wyborem w leczeniu nadczynności tarczycy najczęściej są leki hamujące wytwarzanie hormonów połączone z beta-blokerami, które łagodzą...

mężczyzna trzymający się za szyję
© glisic_albina/Fotolia.com
Styl życia
Nietypowe objawy choroby tarczycy w nadczynności, chorobach Hashimoto i Gravesa-Basedova
Nietypowe objawy choroby tarczycy mogą być skutkiem raka tego gruczołu lub choroby autoimmunologicznej. Mało charakterystyczne objawy daje też nadczynność tarczycy. Zmiany zachodzące w organizmie mogą być widoczne gołym okiem, jak np. znaczny spadek masy ciała czy wole (przerost tarczycy).

Nietypowe objawy choroby tarczycy mogą być skutkiem raka tego gruczołu lub choroby autoimmunologicznej. Mało charakterystyczne objawy daje też nadczynność tarczycy. Zmiany zachodzące w organizmie mogą być widoczne gołym okiem, jak np. znaczny spadek masy ciała czy wole (przerost tarczycy).   Leczenie chorób tarczycy jest przyczynowo-objawowe. W lekkich przypadkach wystarczy leczenie farmakologiczne, w ciężkich konieczne jest wdrożenie chemio- lub radioterapii oraz leczenie chirurgiczne. Nietypowe objawy nadczynności tarczycy Chociaż nadczynność tarczycy jest częstą chorobą tego gruczołu, to niektóre objawy są dla niej nietypowe.   U chorych z nadczynnością tarczycy może wystąpić okresowe porażenie mięśni poprzecznie prążkowanych (szkieletowych). Po dostarczeniu do organizmu węglowodanów, zmarznięciu lub wysiłku fizycznym występuje nagłe osłabienie mięśni trwające kilka godzin lub nawet kilka dni. Objawem towarzyszącym jest hipokaliemia, czyli  niskie stężenie potasu we krwi.   Nietypowym objawem choroby tarczycy jest też hiperkalcemia. Polega ona na zbyt dużym stężeniu wapnia w organizmie. Objawia się m.in. wielomoczem, odwodnieniem, zaburzeniami łaknienia, wymiotami, osłabieniem mięśni i zaburzeniami psychicznymi. Mogą pojawić się również złogi wapnia w nerkach   Chorzy na nadczynność tarczycy niekiedy doznają też zaburzeń psychicznych, w tym apatii i zaburzeń utrudniających kontakt z otoczeniem (np. kłopoty z pamięcią i koncentracją). Te symptomy choroby tarczycy występują przeważnie u osób starszych. Nietypowa choroba tarczycy – choroba Hashimoto Autoimmunologiczne zapalenie tarczycy, czyli choroba Hashimoto, polega na tym, że organizm niszczy własną tarczycę, bo uważa ją za obce ciało ( zobacz badania ). Konsekwencją jest niedoczynność tego gruczołu. Objawy choroby tarczycy związane z...

Nasze akcje
Delia My Cream
Styl życia

Krem idealnie dopasowany? Zrób go sama, z Delią to łatwe!

Partner
Macchia marki Tubądzin - wystrój we włoskim stylu
Styl życia

Mieszkanie inspirowane słoneczną Italią. Styl, który pokochały gwiazdy!

Partner
lenor-fresh-air-efect
Fleszstyle

Jak urządzić wnętrze, by zawsze zachwycało świeżością?

Partner
dax-cashmere-podklad-moon-blink
Fleszstyle

Klaudia El Dursi i Marcelina Zawadzka pokochały ten drogeryjny podkład i bazy pod makijaż!

Partner
Motorola moto g100
Styl życia

Uwielbiasz spędzać czas z przyjaciółmi? Wiemy, co zrobić, żeby te spotkania dawały ci jeszcze więcej radości!

Partner