Party Stories
Krystian Ferretti z "Hotel Paradise 3"
Luiza "Hotel Paradise 3"
Małgorzata Rozenek w białym garniturze
kobieta trzymająca się za szyję
© Syda Productions/Fotolia.com
Styl życia

Niedoczynność tarczycy może objawiać się ciągłym odczuwaniem zimna i suchością skóry

Niedoczynność tarczycy może mieć postać subkliniczną (utajoną) lub kliniczną (pełnoobjawową). Niedoczynność subkliniczna zazwyczaj nie daje wielu widocznych objawów. Niedoczynność kliniczna jest łatwiejsza do zdiagnozowania, objawia się między innymi suchością skóry, odczuwaniem zimna, ciągłym zmęczeniem i tyciem.

Niedoczynność tarczycy może mieć postać subkliniczną (utajoną) lub kliniczną (pełnoobjawową). Niedoczynność subkliniczna zazwyczaj nie daje wielu widocznych objawów. Niedoczynność kliniczna jest łatwiejsza do zdiagnozowania, objawia się między innymi suchością skóry, odczuwaniem zimna, ciągłym zmęczeniem i tyciem.

 

Objawy niedoczynności tarczycy występują tylko w przypadku niedoczynności niewyrównanej, czyli nieleczonej. W przypadku niedoczynności wyrównanej, kiedy wyniki badań hormonalnych są prawidłowe, objawy ustają.

Objawy niedoczynności tarczycy utajonej

Subkliniczna niedoczynność tarczycy przebiega w sposób łagodny, a jej objawy mogą zostać niezauważone. U dorosłych występują stany gorszego samopoczucia psychicznego i obniżonego nastroju, mogące prowadzić do depresji. Innym objawem jest zaburzenie gospodarki lipidowej, co wiąże się ze wzrostem poziomu cholesterolu. Tym samym wzrasta ryzyko miażdżycy i chorób układu krążenia. Zignorowanie niedoczynności utajonej może prowadzić do rozwoju choroby i przejścia niedoczynności w stan kliniczny.

Objawy niedoczynności tarczycy utajonej u niemowląt i dzieci

Niedoczynność tarczycy może być także wrodzona i występować u dzieci. U noworodków jednym z objawów jest przedłużająca się żółtaczka. W kolejnych miesiącach i latach życia może nastąpić fizyczne i psychiczne opóźnienie w rozwoju dziecka, takie jak zaburzenia prawidłowego wzrostu, zimna i łuszcząca się skóra, ochrypły głos i trudności w przyjmowaniu posiłków. U starszych dzieci występuje zahamowanie wzrostu, pogorszenie kondycji włosów i paznokci, zmniejszenie tolerancji na zimno, częste bóle głowy i spowolnienie mowy.

Objawy niedoczynności tarczycy pełnoobjawowej

Kliniczna postać niedoczynności tarczycy objawia się na różne sposoby, często błędnie diagnozowane i nie łączone z chorobami gruczołu tarczycowego. Do niektórych z nich należą:

 • Objawy skórne, szczególnie suchość w okolicy łokci i kolan oraz efekt tak zwanych „brudnych kolan”.
 • Ciągłe zmęczenie i senność.
 • Spłycenie oddechu i duszność wysiłkowa.
 • Nadmierne odczuwanie zimna, nawet w ciepłe dni.
 • Sztywność mięśni.
 • Ból stawów.
 • Częste zaparcia.
 • Nadwaga i otyłość.
 • Zachrypnięty głos.
 • Problemy z koncentracją i pamięcią.
 • Obrzęk twarzy, spuchnięte powieki, pojawienie się tak zwanego „drugiego podbródka”.
 • Obrzęk szyi i w okolicach obojczyków.
 • Zaburzenia miesiączkowania.
 • Pogorszenie kondycji włosów, przerzedzenie brwi i włosów pod pachami.
 • Zatrzymanie wody w organizmie.
 • Zmniejszenie libido.
 • Problemy z erekcją, impotencja.
 • Problemy z donoszeniem ciąży, poronienia.
 • Spowolnienie ruchów.
 • Objawy choroby wieńcowej.
 • Gromadzenie się płynów w otrzewnej.
 • Ślepota zmierzchowa, tak zwana „kurza ślepota”.
 • Obniżenie nastroju i depresja.
   

   

 • Poziom TSH powyżej normy pojawia się przy niedoczynności tarczycy. Przeczytaj więcej o wysokim stężeniu TSH: przyczyny, objawy, leczenie.
 • Wpływa na funkcjonowanie układu pokarmowego i hormonalnego. Sprawdź, jaka jeszcze jest rola i funkcje tarczycy.
 • Pojawia się przy rozregulowanej gospodarce hormonalnej. Zobacz więcej na temat przyczyn niedoczynności tarczycy.

Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
Otyła osoba
Flickr/Emilio Labrador/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/
Styl życia
Czy masz niedoczynność tarczycy? Dowiedz się, jak ją rozpoznać
Niedoczynność tarczycy to schorzenie, które dotyka 5% kobiet i pogłębia się z wiekiem. Trudno je zdiagnozować, bo objawy mogą w ogóle się nie ujawnić lub wskazywać na wiele innych chorób. Dolegliwości towarzyszące niedoczynności tarczycy nie wydają się groźne, ale kiedy się utrzymują i kumulują, zaczynają być bardzo uciążliwe. Chorobę można zdiagnozować dzięki badaniu poziomu TSH. Leczenie tarczycy jest szczególnie ważne u kobiet, które planują ciążę, ponieważ niedoczynność gruczołu może stanowić zagrożenie nie tylko dla matki, ale i dla płodu.

Niedoczynność tarczycy to schorzenie, które dotyka 5% kobiet i pogłębia się z wiekiem. Trudno je zdiagnozować, bo objawy mogą w ogóle się nie ujawnić lub wskazywać na wiele innych chorób. Dolegliwości towarzyszące niedoczynności tarczycy nie wydają się groźne, ale kiedy się utrzymują i kumulują, zaczynają być bardzo uciążliwe. Chorobę można zdiagnozować dzięki badaniu poziomu TSH. Leczenie tarczycy jest szczególnie ważne u kobiet, które planują ciążę, ponieważ niedoczynność gruczołu może stanowić zagrożenie nie tylko dla matki, ale i dla płodu.   Niedoczynność tarczycy to zaburzenie, w którym tarczyca produkuje zbyt mało hormonów T3 (trijodotyroniny) i T4 (tyroksyny). Z powodu ich niedoboru sprzężona z tarczycą przysadka mózgowa zaczyna wydzielać nadmierne ilości TSH (tyreotropiny). Wahania ilości tych hormonów niekorzystnie wpływają na metabolizm i termogenezę organizmu.   Co może świadczyć o niedoczynności tarczycy? Objawy niedoczynności tarczycy mogą mieć różne nasilenie. W początkach choroby są niezauważalne, ale gdy zaburzenia wydzielania hormonów długo się utrzymują, objawy pogłębiają się. Skutkiem ciężkiej niedoczynności tarczycy mogą być choroby serca, niepłodność, a w skrajnych przypadkach nawet śpiączka, dlatego jeśli pojawiają się niepokojące dolegliwości, trzeba się przebadać. O niedoczynności tarczycy mogą świadczyć: przyrost masy ciała, zaburzenia miesiączkowania i trudności z zajściem w ciążę, spadek libido, ciągła senność, uczucie zmęczenia i osłabienia, permanentne pogorszenie nastroju, spadek sprawności intelektualnej (osłabienie pamięci i koncentracji) częste uczucie zimna, suchość skóry (zwłaszcza na łokciach i kolanach – „brudne kolana” i „brudne...

zmęczona kobieta
© Antonioguillem/Fotolia.com
Styl życia
Utajona niedoczynność tarczycy – przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie
Utajona niedoczynność tarczycy jest trudna do zdiagnozowania i skutkuje chorobami serca. Dolegliwość ta może być wykryta na podstawie badań krwi.

Utajona niedoczynność tarczycy jest trudna do zdiagnozowania i skutkuje chorobami serca. Dolegliwość ta może być wykryta na podstawie badań krwi.   Subkliniczna (utajona) niedoczynność tarczycy jest trudna do zdiagnozowania, gdyż może nie dawać żadnych objawów. Nieleczona przypadłość prowadzi do rozwoju schorzeń tarczycy i serca. Subkliniczna niedoczynność to najłagodniejsza postać dolegliwości tarczycy. Przyczyny wystąpienia subklinicznej niedoczynności tarczycy Powody pojawienia się utajonej niedoczynności tarczycy mogą być następujące: dyshormonogeneza – czyli dziedziczne nieprawidłowości biosyntezy hormonów tarczycy; autoimmunologiczne choroby tarczycy – na przykład choroba Hashimoto ; atrofia gruczołu tarczowego – stopniowy zanik tarczycy; wcześniejsze metody leczenia nadczynności tarczycy – na przykład usunięcie tarczycy lub terapia jodowa; niedobór jodu w organizmie; cukrzyca typu 1 ; zespół Downa; wcześniejsza radioterapia górnych partii ciała. Objawy utajonej niedoczynności tarczycy Objawy subklinicznej niedoczynności tarczycy są skąpe i trudne do zaobserwowania. Z tego powodu dolegliwość ta może być zdiagnozowana dopiero wtedy, gdy pojawią się choroby towarzysząc e, na przykład nadciśnienie. Należy zwrócić uwagę na poniższe symptomy. U osób dorosłych: częsty ból głowy, uczucie zimna (nawet przy wysokich temperaturach), zmęczenie, nadmierna senność (nawet 10-12 godzin snu dziennie), tycie (pomimo braku zmian w jadłospisie), wypadanie włosów, suchość i szorstkość skóry, łamliwość paznokci, trądzik, obniżony nastrój, depresja. U dzieci: żółtaczka, opóźnienie w rozwoju psychicznym i fizycznym, brak apetytu,...

Tarczyca
© underdogstudios/Fotolia.com
Styl życia
Tarczyca: reguluje przemianę materii, wpływa na kości i kontroluje większość układów w organizmie
Tarczyca to niewielki gruczoł, który spełnia wielką rolę. Wytwarza trzy hormony, które regulują przemianę materii, kontrolują działanie układów krążenia, płciowego i nerwowego, decydują o poziomie syntezy białek, zużywaniu tlenu w komórkach, gospodarce wapniowo-fosforanowej, a także wpływają na nasze ogólne samopoczucie i wygląd.

Tarczyca to niewielki gruczoł, który spełnia wielką rolę. Wytwarza trzy hormony, które regulują przemianę materii, kontrolują działanie układów krążenia, płciowego i nerwowego, decydują o poziomie syntezy białek, zużywaniu tlenu w komórkach, gospodarce wapniowo-fosforanowej, a także wpływają na nasze ogólne samopoczucie i wygląd.   Tarczyca ma niewielkie rozmiary (około 5 centymetrów długości) i znajduje się z przodu szyi, poniżej krtani. Jest zbudowana z dwóch płatów, a swoim kształtem przypomina motyla. Mimo małego rozmiaru, tarczyca pełni ważne funkcje w organizmie. Rola tarczycy: produkcja hormonów Główną funkcją tarczycy jest produkcja dwóch hormonów tarczycowych : trójjodotyroniny i tyroksyny, a także kalcytoniny, czyli hormonu odpowiedzialnego za poziom wapnia.   Trójjodotyronina (T3)  zwiększa syntezę białek i uczestniczy w procesach przemiany materii. Reguluje też pracę układu nerwowego i prawidłowy wzrost organizmu. Poprawia perystaltykę jelit i przemianę materii. Wpływa również na samopoczucie , a jej zaburzone wydzielanie może powodować zmęczenie, niepokój, senność, a nawet zaburzyć pracę serca. Tyroksyna (T4) Tyroksyna pobudza rozpad tłuszczów i proces utleniania w tkankach. Wspomaga wchłanianie glukozy z przewodu pokarmowego , ma także wpływ na wydzielanie hormonów wzrostu i hormonów płciowych. Ma wpływ na laktację i rozród, a także pomaga utrzymać równowagę psychiczną. Kalcytonina Kalcytonina spełnia istotną rolę w regulacji gospodarki wapniowo-fosforanowej organizmu. Jej poziom zależny jest od poziomu wapnia we krwi. Ma też duży wpływ na metabolizm kości , ponieważ obniża poziom wapnia jednocześnie podnosząc poziom fosforanów. Zaburzenia funkcji tarczycy: nadczynność i niedoczynność Kiedy tarczyca produkuje nadmierną ilość trójjodotyroniny i tyroksyny mamy do...

Nasze akcje
Jenny Fairy Midday Coctail
Newsy

Ten stylowy dodatek przeniesie cię w świat wakacji i słodkiego lenistwa!

Partner
piekna-kobieta-bella
Fleszstyle

Jak się czuć pewnie i wygodnie przez cały dzień? Stawiaj na jakość

Partner
huawei-6-band-opaska
Fleszstyle

Asystent i trener personalny w jednym?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

Czy zdrowe i wygodne dziecięce buty nie mogą być modne?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

O tych butach marzy twoje dziecko!

Partner
catering-tajm
Fleszstyle

Pyszne, zdrowe i niebanalne dania z dostawą pod twoje drzwi?

Partner