drewniana kuchnia
Flickr/williamskitchenbath/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/
Styl życia

Jak w sposób funkcjonalny oświetlić kuchnię

Oświetlenie w kuchni to bardzo ważna kwestia. Dobrze dobranym światłem można oszukać przestrzeń, zmienić jej kształt, proporcję i stworzyć odpowiedni nastrój. Oświetlenie w kuchni powinno spełniać określone funkcje, dlatego należy je dobrze rozplanować.

Oświetlenie w kuchni to bardzo ważna kwestia. Dobrze dobranym światłem można oszukać przestrzeń, zmienić jej kształt, proporcję i stworzyć odpowiedni nastrój. Oświetlenie w kuchni powinno spełniać określone funkcje, dlatego należy je dobrze rozplanować.

 

Prawidłowe oświetlenie powinno być dostosowane barwą do pomieszczenia. Ważne jest też jego równomierne rozmieszczenie, dzięki któremu zapewniona jest odpowiednia ilość światła. Należy też ograniczyć do minimum liczbę zacienionych miejsc w kuchni. Osiągnięcie w kuchni efektu równomiernego oświetlenia jest znacznie utrudnione przez dużą liczbę sprzętów i mebli, które się w niej znajdują. Dobrze jest wydzielić kilka obwodów oświetleniowych w kuchni (trzy-cztery), dzięki czemu możliwe będzie włączanie oświetlenia zależnie od potrzeb.

Oświetlenie meblowe w kuchni

Dobrze jest zainstalować oświetlenie we wnętrzu szafek, szczególnie, gdy nie dociera do nich światło z żadnego innego źródła. Takie rozwiązanie jest stosowane coraz częściej przez producentów mebli. Szafki z przeszklonymi frontami dodatkowo, dzięki oświetleniu wewnętrznemu, będą spełniały rolę dekoracyjną. Szafki bez fabrycznie zainstalowanego oświetlenia można samodzielnie wyposażyć w lampki, np. lampy ledowe lub halogeny o mocy 12W.

Oświetlenie robocze w kuchni – oświetlenie blatu, kuchenki, zlewozmywaka

Dobrze oświetlone kuchenka i blat w kuchni gwarantują komfort podczas przygotowywania posiłków. Funkcjonalność osiąga się poprzez montowanie lampek, halogenów lub długich świetlówek liniowych pod szafkami zawieszonymi nad blatem, jest to tzw. oświetlenie podszafkowe. Powinny dawać one jasne, skupione światło. Optymalna odległość pomiędzy świetlnymi punktami to 40-60 cm.

Oświetlenie sufitowe i oświetlenie nad stołem w kuchni

Górne światło w kuchni nie musi być specjalnie jasne, ważne, aby było rozproszone lub odbijało się od sufitu, dzięki czemu będzie padało na sprzęty nie powodując cieni. W tej funkcji dobrze sprawdzą się tradycyjne lampy z rozpraszającymi światło kloszami, zawieszone na linkach lub szynach halogeny oraz oprawy zamocowane na podwieszanym suficie. Dzięki temu pomieszczenie wydaje się wyższe i przestronniejsze. Oświetlenie nad stołem musi padać na cały blat jednocześnie nie oślepiając siedzących wokół osób. Ponadto zamontowanie emitującej ciepłe światło lampy bezpośrednio nad stołem pozwala na wydzielenie intymnej przestrzeni i uzyskanie ciekawego efektu dekoracyjnego. Najczęściej używane do tego typu oświetlenia są lampy z dużym otwartym kloszem o regulowanej długości sznura. Lampy zawiesza się w odległości min. 50 cm od blatu (w przypadku blatów większych niż 120 cm odległość ta powinna wynosić około 80 cm). Często do oświetlenia stołu wykorzystuje się kilka szeregowo wieszanych takich samych lamp (owalnych lub prostokątnych) połączonych np. panelem.


Oświetlenie kuchni
© imagewell10/Fotolia.com
Styl życia
Główne i dodatkowe źródła światła w kuchni
W kuchni należy zadbać o kilka źródeł światła. Oświetlenie pełni zarówno funkcję praktyczną, jak i dekoracyjną. Bardzo ważne jest oświetlenie nad blatem – dzięki temu możliwe jest sprawniejsze i bezpieczniejsze gotowanie i sprzątanie.

W kuchni należy zadbać o kilka źródeł światła. Oświetlenie pełni zarówno funkcję praktyczną, jak i dekoracyjną. Bardzo ważne jest oświetlenie nad blatem – dzięki temu możliwe jest sprawniejsze i bezpieczniejsze gotowanie i sprzątanie.   Nie wystarczy jedna lampa pośrodku sufitu w kuchni. Światło padające zza głowy będzie rzucało cień na blat. Dlatego konieczne jest oświetlenie miejscowe powierzchni przy których przygotowujemy posiłki i jemy. Oświetlenie w kuchni może też optycznie powiększać pomieszczenie , eksponować detale lub dawać subtelne światło dekoracyjne. Oświetlenie główne i dodatkowe Oświetlenie główne ma za zadanie dostarczyć podstawową ilość światła w całym pomieszczeniu. Do ogólnego oświetlenia przydadzą się lampy sufitowe z oprawami rozpraszającymi światło, kinkiety oraz podłużne świetlówki na linkach. Główne oświetlenie warto umieścić nad stołem i w głównej części sufitu kuchennego.   Oświetlenie dodatkowe, pomocnicze, zapewni większą ilość światła w bardziej zaciemnionych miejscach , np. pod zabudowanymi półkami, nad kranem i blatem, nad kuchenką. Pomoże też doświetlić całość pomieszczenia. Pomaga też wydzielić różne strefy w kuchni. 1. Oświetlenie w suficie podwieszanym Oświetlenie w suficie podwieszanym może być zarówno głównym źródłem światła, jak również pełnić funkcję oświetlenia pomocniczego. Oprawy sufitowe w podwieszanym suficie wyglądają bardzo efektownie. Jako oświetlenie w suficie podwieszanym mogą posłużyć żarówki lub reflektory halogenowe albo diody LED. Pojedyncze punkty świetlne można montować bezpośrednio do płyt gipsowo-kartonowych. Oprawy cięższe, jednak nieważące więcej niż sześć kilogramów powinno się mocować z użyciem...

Lustro oświetlone kinkietami.
©photographmd/fotolia
Styl życia
4 rodzaje oświetlenia nad lustro: kinkiety, podświetlone ramy, lampki choinkowe oraz lampiony
Oświetlenie nad lustro powinno pasować do rodzaju i wystroju wnętrza. Do łazienki sprawdzą się kinkiety, do salonu ramy podświetlone diodami LED. Nad lustrem w sypialni można powiesić lampion lub kolorowe lampki choinkowe.

Oświetlenie nad lustro powinno pasować do rodzaju i wystroju wnętrza. Do łazienki sprawdzą się kinkiety, do salonu ramy podświetlone diodami LED. Nad lustrem w sypialni można powiesić lampion lub kolorowe lampki choinkowe.   Lustro pomaga optycznie powiększyć pomieszczenie. Jeśli zostanie odpowiednio oświetlone, ozdobi i rozjaśni niemal każde wnętrze. Kinkiety, czyli lampy ścienne nad lustro Kinkiety są specjalnymi lampami , przeznaczonymi do wieszania przy ścianie. Mogą mieć dowolny kształt, na przykład kuli, kwadratu, prostokąta, podłużnego walca lub półwalca albo inny, nieregularny. Tego typu oświetlenie świetnie sprawdzi się nad lustra w każdym pomieszczeniu. Nad lustro lepiej nie dawać kinkietów mocnym światłem , niczym reflektor, ponieważ takie światło oślepia, a na twarzy rzuca cienie. Do łazienki lub toaletki dobre są lampy z półkolistym kloszem szklanym lub kilka punktów świetlnych z mleczną osłoną rozpraszającą światło. Wówczas twarz będzie dobrze oświetlona, ale bez ostrych cieni. Do sypialni, przedpokoju i salonu lepiej dać lampy z abażurem lub podłużne kinkiety z kilkoma kapsułkami ledowymi lub halogenowymi w mlecznej osłonie. Kinkiety, które imitują świeczniki, doskonale komponują się z lustrami o bogato rzeźbionej ramie. Podświetlona rama lustra wygląda efektownie Lustro z podświetloną ramą wygląda efektownie i nowocześnie. W sklepach meblowych można kupić gotowy egzemplarz lub samodzielnie zamontować lampki typu LED . Te ostatnie składają się z niewielkich diod i przykleja się je na taśmę dwustronną. Oświetlenie otacza całe lustro bądź jego część, na przykład górną ramę, boki czy dół. Lampki mogą mieć różny kształt i być umieszczone pod taflą szkła albo na zewnątrz. Światło nie musi być mocne, gdyż lustro skutecznie odbije jego wiązki....

©Kenishirotie/Fotolia
Styl życia
Lampki nocne, sufitowe, kinkiety – jakie oświetlenie do sypialni wybrać, aby było jednocześnie funkcjonalne i nastrojowe
Oświetlenie do sypialni przede wszystkim ma tworzyć atmosferę intymności i sprzyjać wypoczynkowi. Ciepłe, rozproszone światło dadzą lampki nocne ze światłem skierowanym w dół, kinkiety lub lampy podłogowe. W sypialni nie może zabraknąć mocniejszego źródła światła, np. lampy wiszącej, które przyda się chociażby do sprzątania lub pracy przy komputerze.

Oświetlenie do sypialni przede wszystkim ma tworzyć atmosferę intymności i sprzyjać wypoczynkowi. Ciepłe, rozproszone światło dadzą lampki nocne ze światłem skierowanym w dół, kinkiety lub lampy podłogowe. W sypialni nie może zabraknąć mocniejszego źródła światła, np. lampy wiszącej, które przyda się chociażby do sprzątania lub pracy przy komputerze.   Okna w sypialni warto osłonić zasłonką, żaluzją lub roletą. To pozwoli na dowolne kontrolowanie naturalnego światła w pokoju w ciągu dnia. Lampy sufitowe w sypialni Lampy sufitowe stosowane są praktycznie w każdej sypialni. Oświetlenie całego pokoju zapewnią lampy wiszące, zamontowane na suficie diody LED lub plafony, czyli płaskie lampy o najczęściej kwadratowym lub owalnym kształcie. Chcąc zapewnić sobie pełen komfort wypoczynku, lampy sufitowej nie wiesza się nad łóżkiem . Lepszą lokalizacją jest środek sufitu lub kilka punktów na suficie. Oświetlenie jest przydatne szczególnie w czasie porządków oraz przygotowań do snu. Funkcjonalne lampki nocne po obu stronach łóżka lub kinkiety Mniejsze i cieplejsze światło w sypialni zapewnią nocne lampki. Najczęściej ustawia się je po obu stronach łóżka. Symetryczne rozmieszczenie oświetlenia potęguje wrażenie porządku i ładu. Jeśli pomieszczenie jest bardzo duże, można ustawić dodatkową lampkę np. na komodzie lub biurku. Spod abażurów światło kierowane jest w dół – pozwala to na swobodne czytanie w łóżku. Maksymalny komfort w czasie lektury zapewni ustawienie lampy tak, aby dolna krawędź klosza znajdowała się nie wyżej niż 50 centymetrów nad poziomem materaca. Jeśli sypialnia jest mała, warto pomyśleć o kinkietach nad łóżkiem. Oświetlenie skierowane do góry optycznie powiększa przestrzeń pomieszczenia . Nowoczesne lampy...

Nasze akcje

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner