drewniana kuchnia
Flickr/williamskitchenbath/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/
Lifestyle

Jak w sposób funkcjonalny oświetlić kuchnię

Oświetlenie w kuchni to bardzo ważna kwestia. Dobrze dobranym światłem można oszukać przestrzeń, zmienić jej kształt, proporcję i stworzyć odpowiedni nastrój. Oświetlenie w kuchni powinno spełniać określone funkcje, dlatego należy je dobrze rozplanować.

Oświetlenie w kuchni to bardzo ważna kwestia. Dobrze dobranym światłem można oszukać przestrzeń, zmienić jej kształt, proporcję i stworzyć odpowiedni nastrój. Oświetlenie w kuchni powinno spełniać określone funkcje, dlatego należy je dobrze rozplanować.

 

Prawidłowe oświetlenie powinno być dostosowane barwą do pomieszczenia. Ważne jest też jego równomierne rozmieszczenie, dzięki któremu zapewniona jest odpowiednia ilość światła. Należy też ograniczyć do minimum liczbę zacienionych miejsc w kuchni. Osiągnięcie w kuchni efektu równomiernego oświetlenia jest znacznie utrudnione przez dużą liczbę sprzętów i mebli, które się w niej znajdują. Dobrze jest wydzielić kilka obwodów oświetleniowych w kuchni (trzy-cztery), dzięki czemu możliwe będzie włączanie oświetlenia zależnie od potrzeb.

Oświetlenie meblowe w kuchni

Dobrze jest zainstalować oświetlenie we wnętrzu szafek, szczególnie, gdy nie dociera do nich światło z żadnego innego źródła. Takie rozwiązanie jest stosowane coraz częściej przez producentów mebli. Szafki z przeszklonymi frontami dodatkowo, dzięki oświetleniu wewnętrznemu, będą spełniały rolę dekoracyjną. Szafki bez fabrycznie zainstalowanego oświetlenia można samodzielnie wyposażyć w lampki, np. lampy ledowe lub halogeny o mocy 12W.

Oświetlenie robocze w kuchni – oświetlenie blatu, kuchenki, zlewozmywaka

Dobrze oświetlone kuchenka i blat w kuchni gwarantują komfort podczas przygotowywania posiłków. Funkcjonalność osiąga się poprzez montowanie lampek, halogenów lub długich świetlówek liniowych pod szafkami zawieszonymi nad blatem, jest to tzw. oświetlenie podszafkowe. Powinny dawać one jasne, skupione światło. Optymalna odległość pomiędzy świetlnymi punktami to 40-60 cm.

Oświetlenie sufitowe i oświetlenie nad stołem w kuchni

Górne światło w kuchni nie musi być specjalnie jasne, ważne, aby było rozproszone lub odbijało się od sufitu, dzięki czemu będzie padało na sprzęty nie powodując cieni. W tej funkcji dobrze sprawdzą się tradycyjne lampy z rozpraszającymi światło kloszami, zawieszone na linkach lub szynach halogeny oraz oprawy zamocowane na podwieszanym suficie. Dzięki temu pomieszczenie wydaje się wyższe i przestronniejsze. Oświetlenie nad stołem musi padać na cały blat jednocześnie nie oślepiając siedzących wokół osób. Ponadto zamontowanie emitującej ciepłe światło lampy bezpośrednio nad stołem pozwala na wydzielenie intymnej przestrzeni i uzyskanie ciekawego efektu dekoracyjnego. Najczęściej używane do tego typu oświetlenia są lampy z dużym otwartym kloszem o regulowanej długości sznura. Lampy zawiesza się w odległości min. 50 cm od blatu (w przypadku blatów większych niż 120 cm odległość ta powinna wynosić około 80 cm). Często do oświetlenia stołu wykorzystuje się kilka szeregowo wieszanych takich samych lamp (owalnych lub prostokątnych) połączonych np. panelem.


Nasze akcje
Douglas
Lifestyle
Największa perfumeria Douglas to miejsce inne niż wszystkie
Współpraca reklamowa
wernisaż-12.-kalendarza-artystycznego-gedeon-richter
Newsy
Kobiety i astrologia inspiracją dla polskich artystów. Przedstawiamy 12. edycję Kalendarza Artystycznego
Współpraca reklamowa
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Współpraca reklamowa
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Współpraca reklamowa
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Styl Gwiazd
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Styl Gwiazd
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Styl Gwiazd
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik