kobieta w białej koszuli
©Tanja Esser/Fotolia

Jaką fryzurę powinna wybrać kobieta po 40.?

kobieta w białej koszuli
©Tanja Esser/Fotolia

Dobór fryzury dla 40-latki powinien być podyktowany kondycją jej włosów. Jeżeli fryzjer wykona odpowiednie cięcie i nałoży farbę w odcieniu pasującym do typu urody kobiety i jej wieku, to nowa fryzura może kobiecie po 40. odjąć kilka lat.

Farbowanie włosów kobiety po 40.

Jeżeli kobieta po 40. roku siwieje, nie powinna się tego wstydzić. Za naturalny proces siwienia włosów są odpowiedzialne geny. Rozpoczyna się on wówczas, gdy komórki produkujące substancje koloryzujące przestają wytwarzać melaninę odpowiadającą za pigmentację. Siwe włosy mogą stać się atutem kobiety po 40., jeżeli jest ich dużo. Wystarczy ściąć je na krótko. Jeśli siwe włosy są nieliczne, ale już widoczne przy skroniach i na linii przedziałka, należy je pomalować. Siwy odrost wyraźnie odznaczający się od koloru włosów na całej ich długości powoduje, że kobieta sprawia wrażenie zaniedbanej. W przypadku decyzji o koloryzacji należy pamiętać o dopasowaniu koloru włosów do typu urody i wieku. Im kobieta ma więcej lat, tym jaśniejszy odcień powinny mieć jej włosy, ponieważ ciemne kolory wyostrzają rysy i podkreślają zmarszczki na twarzy. Natomiast jasne odcienie rozświetlają skórę.

Jak fryzurę wybrać dla 40-latki?

Jeżeli przez całe dotychczasowe życie kobieta nosiła długie włosy, po przekroczeniu 40. roku życia nie musi ich radykalnie skracać, ale tylko wówczas, gdy włosy są zdrowe i nie wypadają, a więc nie są przerzedzone. Zazwyczaj włosy 40-latek są bardziej suche niż ich młodszych koleżanek, ponieważ wraz z upływającymi latami tracą witalność tak samo jak ich skóra.

 

Krótkie włosy są bardziej praktyczne, ponieważ nie wymagają codziennej stylizacji, jeśli zastosowano odpowiednie cięcie. Aby odświeżyć wizerunek 40-latki fryzjerzy polecają naturalne i warstwowe cięcia. Warto rezygnować z pazurków i asymetrycznych, ostrych cięć, które zaostrzają rysy twarzy. „Trwała”, która była popularna kilkanaście lat temu, obecnie nie jest polecana kobietom po 40-stce.

 

Kobietom po 40. roku życia zazwyczaj pasują włosy półdługie. Można zdecydować się na boba, czyli ścięcie włosów równo z linią brody lub nieco poniżej. Dopuszczalne są też inne warianty tej fryzury: z grzywką na bok, która przysłoni zmarszczki na czole, z dłuższym przodem i krótszym tyłem. Kobiety po 40-stce powinny unikać prostych grzywek, które zasłaniają całe czoło. Gęsta grzywka wymaga zabrania grubego pasma włosów, które u kobiet w tym wieku zazwyczaj są cienkie. Fryzura z grzywką tylko spotęguje wrażenie przerzedzonych włosów. 


Więcej na temat stylizacje włosów
Przeładuj

Michał Szpak ostro do swojej przyjaciółki w "The Voice of Poland"! Jej udział zaszkodzi ich prywatnym relacjom?

zobacz 01:04