Krzew stewii na grządce.
©lulu/Fotolia
Styl życia

Ogrodowa i doniczkowa uprawa stewii

Uprawa stewii wymaga lekkiej i przepuszczalnej gleby. Stewia to roślina wieloletnia. Może być uprawiana zarówno w ogrodzie, jak i w doniczce.

Uprawa stewii wymaga lekkiej i przepuszczalnej gleby. Stewia to roślina wieloletnia. Może być uprawiana zarówno w ogrodzie, jak i w doniczce.

 

Stewia jest rośliną wrażliwą i ciepłolubną. Nie przetrwa mrozu na dworze, dlatego zimą najlepiej uprawiać stewię w doniczce.

Kasia gotuje z Polki.pl: żurek wielkanocny

Uprawa stewii w ogrodzie

Stewia jest rośliną tropikalną, dlatego lubi wysokie temperatury. Planując uprawę stewii w ogrodzie należy wybrać dla niej dobrze nasłonecznione i ciepłe miejsce. Roślina lubi lekką i przepuszczalną glebę, o lekko kwaśnym lub obojętnym odczynie (optymalne PH gleby to 6). Stewia nie będzie rosła na słonej ani zasadowej glebie. Ważne, aby stanowisko, na którym mamy zasadzić stewię było dobrze drenowane (wysypane żwirem lub drobnymi kamykami na powierzchni ok. 2 cm), ponieważ roślina jest wrażliwa na zbyt dużą wilgotność.

 

Pędy stewii są delikatne i łatwe do złamania, dlatego należy zwrócić uwagę na to, aby miejsce, w którym planujemy zasadzić roślinę, było chronione przed wiatrem. Średnia wysokość krzaczków to ok. 50-80 cm. Aby roślina mogła się rozkrzewiać, warto raz w miesiącu oberwać końcówki pędów stewii. Roślina wymaga ostrożności ze względu na słaby system korzeniowy. W okresie suszy powinna być regularnie nawadniana (nawet 2 razy dziennie). Stewia nie przetrwa zimowania na dworze. Jedynym wyjściem jest przechowywanie rośliny zimą w doniczce w ciepłym pomieszczeniu.

Uprawa stewii zimą

Pomieszczenie, do którego przeniesiemy stewię na zimę powinno być ciepłe (temperatura wewnątrz ok. 10ºC) i widne. Zimą nie należy podlewać stewii tak często jak latem.

Uprawa stewii – rozmnażanie i wysiew

Stewię rozmnaża się przez wysiew nasion lub z pobranych sadzonek. Specyfiką jej nasion jest słabe kiełkowanie. Należy więc wysiać ich więcej, aby zwiększyć prawdopodobieństwo, że roślina wykiełkuje. Nasiona powinny być wysiane na przełomie marca i kwietnia do doniczek ustawionych w ciepłym pomieszczeniu (22ºC-25ºC). Roślina kiełkuje po upływie około dwóch tygodni. Sadzonki stewii można wysadzić do gleby dopiero w drugiej połowie maja.

Uprawa stewii – zbiór

Kwitnięcie stewii odbywa się jesienią. Najlepiej, aby zbiór liści odbył się jeszcze przed rozpoczęciem kwitnienia (koniec września, początek października), ponieważ wtedy w liściach znajduje się największa ilość cukrów. W trakcie zbioru pędy stewii należy obciąć ok. 10 cm powyżej podłoża.

Uprawa stewii w doniczce

Decydując się na uprawę stewii w doniczce, należy przestrzegać tych samych zasad, co w przypadku uprawy ogrodowej. Ziemia, do której wysadzamy roślinę powinna być lekka i przepuszczalna. Ważne, aby dno doniczki było wysypane żwirem lub drobnymi kamieniami. Doniczkę należy ustawić w ciepłym i widnym miejscu.

Krzew świeżej melisy
©photo 5000/Fotolia
Styl życia
Uprawa melisy w ogrodzie, domu i na balkonie
Uprawa melisy wymaga ochrony rośliny przed mrozem i wiatrem. Melisa jest rośliną wieloletnią o delikatnych kwiatach i jasnozielonych liściach. Może być ozdobą ogrodu, balkonu lub parapetu w domu.

Uprawa melisy wymaga ochrony rośliny przed mrozem i wiatrem. Melisa jest rośliną wieloletnią o delikatnych kwiatach i jasnozielonych liściach. Może być ozdobą ogrodu, balkonu lub parapetu w domu. Melisa – opis rośliny Melisa jest rośliną wieloletnią. Sięga ok. 50-60 cm. Ma charakterystyczną prostą, pokrytą miękkim włosiem, czworokanciastą łodygę. Wyrastające pędy są twarde i skierowane ku górze. Liście melisy są owalne i jasnozielone. Mają ząbkowane brzegi i wyraziste unerwienie. Na szczytach dojrzałej melisy widoczne są niewielkie jasnofioletowe, biało-niebieskie, jasnożółte lub jasnoróżowe kwiaty. Melisa jest rośliną miododajną o charakterystycznym cytrynowym zapachu. Warunki do uprawy melisy Do uprawy melisy najlepiej sprawdzi się zasobna w wapń żyzna gleba o dostatecznym poziomie wilgotności. Ważne, aby gleba była lekka i przepuszczalna. Melisa najbujniej rośnie w miejscu słonecznym i chronionym przed wiatrem. Urośnie także w miejscach częściowo zacienionych, cienistych i wilgotnych, jednak będzie wówczas mniej aromatyczna (ze względu na mniejszą ilość olejków eterycznych). Uprawa melisy Melisę można uprawiać z nasion, z podziału starszej dojrzałej i dobrze rozwiniętej kępy rośliny lub z rozsady (młode rośliny, które wyhodowane zostały w szklarni i nadają się do przesadzenia w stałe miejsce). Nasiona melisy należy wysiać do inspektu (urządzenie, które umożliwia uprawę melisy zimą; zwykle jest nim drewniana skrzynia okryta oknem lub szybą, przenośna lub wpuszczona w ziemię) w marcu. Młode rośliny należy umieścić w rozsadniku z końcem maja. Na miejsce stałe rozsadę melisy wysadzamy dopiero w lipcu następnego roku. Jesienią podstawa melisy powinna być obłożona kompostem, a zimą dodatkowo zabezpieczona np. włókniną, ponieważ melisa jest rośliną nieodporną na mróz i niskie temperatury. Zbiór melisy Melisa...

Listki świeżej mięty
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Uprawa mięty w doniczce: na balkonie lub na parapecie
Miętę możesz uprawiać w doniczce na parapecie lub na balkonie. Domowa uprawa mięty umożliwia jej szerokie zastosowanie – liście można suszyć, mrozić, wykorzystywać świeże, dodawać do dań i napojów, stosować w celach leczniczych i kosmetycznych.

Miętę możesz uprawiać w doniczce na parapecie lub na balkonie. Domowa uprawa mięty umożliwia jej szerokie zastosowanie – liście można suszyć, mrozić, wykorzystywać świeże, dodawać do dań i napojów, stosować w celach leczniczych i kosmetycznych. Uprawa mięty – krok po kroku Aby uprawiać miętę, należy kupić sadzonkę (wybierz roślinę o zdrowych liściach) lub użyć nasion wysiewanych wiosną (pierwsze rozwiązanie jest zdecydowanie prostsze).   Włóż sadzonkę do dużej donicy z dziurkami i nasyp ziemi. Nasiona należy włożyć do donicy z ziemią i pozostawić w ciepłym miejscu aż do momentu, kiedy roślina wykiełkuje. Na spodzie doniczki warto ułożyć tzw. warstwę drenażową – złożoną z drobnych kamieni (zapobiega gniciu korzeni).   Postaw roślinę w średnio nasłonecznionym miejscu.   Pilnuj, aby ziemia w doniczce była cały czas mokra – podlewaj ziemię (nie łodygę i listki) dwa razy dziennie. W lecie przycinaj pędy rośliny .  

korzeń imbiru
Pixabay/ 683440/ CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Uprawa i pielęgnacja imbiru
Uprawa imbiru wymaga częstego podlewania i nawożenia kłączy. Imbir uprawiamy w doniczce i ustawiamy w oświetlonym miejscu, latem imbir można wynieść na balkon lub do ogrodu.

Uprawa imbiru wymaga częstego podlewania i nawożenia kłączy. Imbir uprawiamy w doniczce i ustawiamy w oświetlonym miejscu, latem imbir można wynieść na balkon lub do ogrodu.   Imbir to roślina pochodząca z wysp na Oceanie Spokojnym. Niemal niemożliwe jest spotkanie jej dziko rosnącej w naturalnym środowisku. Najwięcej upraw imbiru znajduje się w krajach o ciepłym klimacie, np. Indiach, Japonii, Brazylii i Afryce. Uprawa imbiru Imbir to bylina, która z wyglądu przypomina trzcinę. Rozmnaża się z kawałków świeżych kłączy . Kłącza rozrastają się i wypuszczają długie, osiągające nawet metr wysokości łodygi. Łodygi imbiru pokryte są ciemnozielonymi lancowatymi liśćmi. Świeże kłącza imbiru są jędrne i zdrowe. Nie powinny mieć śladów butwienia ani gnicia. Aby zasadzić imbir duże kawałki kłączy dzielimy na mniejsze i pozostawiamy na kilka godzin do wyschnięcia (wilgotne kłącza mogą zacząć gnić w ziemi). Imbir sadzimy w doniczce . Powinna być szeroka i płytka, ponieważ kłącza imbiru rozrastają się na boki. Najlepszy czas na uprawę imbiru to wczesna wiosna . Imbir szybko puszcza wtedy pędy, a czasem nawet kwitnie. Podłoże do uprawy imbiru Doniczka, w której mamy umieścić kłącze powinna być wypełniona próchniczno-gliniastą ziemią (np. torf wymieszany z gliną w proporcji 2:1). Kłącze trzeba ułożyć poziomo i przysypać około dwoma centymetrami ziemi. Całość podlewamy. Doniczkę przykrywamy przezroczystą folią. Kłącze imbiru powinno wypuścić pierwsze pędy po 4-6 tygodniach w temperaturze 20-25°C. W chwili, gdy zauważymy pierwsze pędy, należy usunąć folię z doniczki . Miejsce uprawy imbiru Doniczkę z zasadzonym imbirem trzeba ustawić w dobrze oświetlonym miejscu (np. na parapecie okna). Latem można wynieść ją na balkon lub do ogrodu. Podlewanie imbiru Podłoże doniczki...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Współpraca reklamowa
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Współpraca reklamowa
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Współpraca reklamowa
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik