rodzice i dziecko na plaży
Image by LifetimeStock.com
Styl życia

Ubezpieczenie zdrowotne na wyjazd zagraniczny

Ubezpieczenie zdrowotne na terytorium UE należy się nam jako jej obywatelom, o ile tylko mamy ubezpieczenie w Narodowym Funduszu Zdrowia. Nie obejmuje jednak wszystkiego, co może się nam przydarzyć. Jeśli planujemy wyjazd zagraniczny, warto pomyśleć o ubezpieczeniu zdrowotnym.

Ubezpieczenie zdrowotne na terytorium UE należy się nam jako jej obywatelom, o ile tylko mamy ubezpieczenie w Narodowym Funduszu Zdrowia. Nie obejmuje jednak wszystkiego, co może się nam przydarzyć. Jeśli planujemy wyjazd zagraniczny, warto pomyśleć o ubezpieczeniu zdrowotnym.

Ubezpieczenie zdrowotne na wyjazd zagraniczny

Ubezpieczenie zdrowotne przyda się, jeśli w trakcie tymczasowego wyjazdu za granicę zachorujemy – czy to na urlopie, czy w czasie podróży służbowej, podczas wyjazdu do pracy tymczasowej lub na studia. Oferta ubezpieczeń wyjazdowych jest bardzo szeroka. Wybierając ubezpieczenie warto wziąć pod uwagę ryzyko, jakie wiąże się z wyjazdem – z naszą odpornością czy uprawianym sportem.

Ubezpieczenie zdrowotne w UE

Jeśli zachorujemy podczas wyjazdu na terytorium UE, to jako obywatele Unii mamy prawo do leczenia tak, jak obywatele danego kraju – pod warunkiem, że posiadamy ubezpieczenie w Polsce, w Narodowym Funduszu Zdrowia. Podczas wyjazdu warto mieć ze sobą europejską kartę ubezpieczenia zdrowotnego (EKUZ). O jej wydanie należy zwrócić się do NFZ. Stanowi ona dowód podlegania ubezpieczeniu w jednym z krajów UE, a jej posiadanie znacznie uprości płatności i procedury zwrotu kosztów leczenia.

 

Jeśli nie mamy przy sobie karty lub placówka nie podlega pod system EKUZ, wówczas i tak nie można nam odmówić leczenia. Możemy jednak być zobligowani do poniesienia kosztów leczenia, które nie będą podlegać zwrotowi, jeśli placówka opieki zdrowotnej nie należy do systemu EKUZ.

 

Trzeba jednak pamiętać, że karta nie obejmuje kosztów akcji ratunkowych ani kosztów powrotu do kraju, co może być przydatne w przypadku poważnego zachorowania lub odniesienia poważnych obrażeń. Jeśli więc planujemy wyjazd związany z dużym ryzykiem, np. w związku z uprawianym sportem, wówczas warto wykupić osobne ubezpieczenie.

 

EKUZ nie obejmuje również planowego leczenia na terytorium UE. W przypadku skorzystania z prywatnej opieki zdrowotnej również nie będziemy mogli ubiegać się o zwrot leczenia.

Ubezpieczenie zdrowotne poza UE

Jeśli wyjeżdżamy do kraju który nie należy do UE, należy w każdym wypadku wykupić ubezpieczenie zdrowotne. Jego cena zależna będzie od ubezpieczyciela, wybranej przez nas opcji i długości wyjazdu. Zasadniczo im dalej wyjeżdżamy, tym wyższy będzie koszt ubezpieczenia. Ubezpieczyciele biorą pod uwagę ryzyko związane z konkretnym krajem – np. specyficzne dla danego miejsca choroby, a także koszt opieki zdrowotnej. Np. w USA koszty te są bardzo wysokie. Jeśli się nie ubezpieczymy – będziemy musieli samodzielnie ponieść koszty leczenia podczas wyjazdu.

 
  • Planujesz wakacje na malowniczej Krecie? Zobacz, jak się przygotować na zimowe wakacje w Grecji.
  • Szykując się na wyjazd zagraniczny z dziećmi, warto zadbać wcześniej o ważne dokumenty. Zobacz, jakie musisz mieć dokumenty na wyjazd za granicę z dzieckiem
  • Wyjeżdżając na wakacje, warto zabrać ze sobą wygodne ubrania, zarówno na co dzień jak i do spania. Zobacz, modne piżamy damskie.

Narciarka leży na śniegu i trzyma się za nogę.
©pressmaster/Fotolia.com
Styl życia
Ubezpieczenie turystyczne na narty: ubezpieczenie OC, assistance
Wybierając ubezpieczenie turystyczne na narty, należy sprawdzić, jaką cenę kosztów leczenia ma firma ubezpieczeniowa. Trzeba też rozważyć ofertę pod względem następstw nieszczęśliwych wypadków. Warto również zwrócić uwagę na ubezpieczenie od kosztów ratowniczych, OC dla narciarzy oraz assistance.

Wybierając ubezpieczenie turystyczne na narty, należy sprawdzić, jaką cenę kosztów leczenia ma firma ubezpieczeniowa. Trzeba też rozważyć ofertę pod względem następstw nieszczęśliwych wypadków. Warto również zwrócić uwagę na ubezpieczenie od kosztów ratowniczych, OC dla narciarzy oraz assistance.   Wyjeżdżając na narty, trzeba się liczyć z wieloma potencjalnymi zagrożeniami. Ruszając w taką podróż, warto więc się ubezpieczyć. Wielu Polaków wykupuje polisę narciarską , ale wielu ma problem z jej dobrym wyborem. Ubezpieczenie kosztów leczenia Podczas wyjazdu za granicę ubezpieczenie kosztów leczenia jest niezbędne, zwłaszcza gdy uprawia się sporty zimowe. Na nartach bardzo łatwo o kontuzję, a zakup leków lub pobyt w szpitalu poza obrębem kraju wiążą się z ogromnymi kosztami. Tylko leczenie nagłych chorób jest zwracane przez ubezpieczyciela. Kuracja schorzeń przewlekłych, takich jak astma czy cukrzyca, jest w zakresie chorego. Warto więc zadbać o polisę, która uwzględnia leczenie chorób przewlekłych. Wiąże się to jednak ze znaczną dopłatą do ubezpieczenia . Należy też pamiętać, że Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) zwraca koszty leczenia w jednostkach, które są odpowiednikiem polskiej służby zdrowia. Ale w niektórych krajach, za takie leczenie trzeba zapłacić niewielką kwotę, mimo posiadania karty EKUZ. Warto wziąć to pod uwagę przy wyjeździe do małych, górskich miejscowości. Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków Podczas zjazdów ze stoku łatwo o wypadek z uszczerbkiem na zdrowiu. Posiadanie ubezpieczenia pozwoli uzyskać zwrot kosztów poniesionych w wyniku kontuzji . Należy wziąć pod uwagę kwotę, która za tym stoi oraz warunki spłaty. W przypadku złamania nogi lub ręki...

Pismo
Pixabay/jarmoluk/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne – jak podpisać umowę
Dowiedz się, kiedy przysługuje ci możliwość dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotne i dlaczego warto z tej opcji skorzystać.

Dowiedz się, kiedy przysługuje ci możliwość dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotne i dlaczego warto z tej opcji skorzystać.   Jeśli mieszkasz w Polsce i nie podlegasz powszechnemu ubezpieczeniu zdrowotnemu , a tym samym nie możesz korzystać z bezpłatnych świadczeń medycznych w ramach NFZ, możesz ubiegać się o dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne. Jest to dobre rozwiązanie dla osób pracujących na słynnej umowie śmieciowej – umowie o dzieło. Zainteresuj się więc tym tematem, ponieważ w razie każdej interwencji lekarza, to ty ponosisz wszystkie koszty leczenia! Pamiętaj – ubezpieczenie zdrowotne to komfort, nie obowiązek. Dla kogo dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne? Do dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego może przystąpić każdy, kto nie jest objęty powszechnym ubezpieczeniem, np. osoby bezrobotne, ale niezarejestrowane w urzędzie pracy, bądź zatrudnione na umowę o dzieło, a nawet pracownicy przebywający na urlopach bezpłatnych. Dokumenty do dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego W celu zawarcia dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego należy udać się do najbliższej placówki Narodowego Funduszu Zdrowia i złożyć pisemny wniosek. Wymagany będzie również dokument tożsamości oraz dokument potwierdzający ostatni okres ubezpieczenia – może to być świadectwo pracy, decyzja o zawieszeniu działalności gospodarczej, decyzja o utracie statusu osoby bezrobotnej. Umowa o dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne zawierana jest na czas nieokreślony. Poniesione koszty Składka na dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne jest zmienna, co kwartał możemy otrzymywać informację o zmianie jej wysokości. Należy jednak pamiętać, że jej wartość wynosi 9 procent wysokości przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw (około 360 zł). Informację o zmianach i wartości aktualnej składki można również uzyskać w regionalnej...

Kobieta z walizką podróżną czeka na samolot na lotnisku.
©weedezign/Fotolia.com
Styl życia
Na co zwrócić uwagę wybierając ubezpieczenie podróżne?
Ubezpieczenie turystyczne powinno pokrywać koszty leczenia i odpowiedzialności cywilnej oraz rekompensować następstwa nieszczęśliwych wypadków. W przypadku ubezpieczenia za granicą dobrze jest wybrać assistance turystyczny. Należy też dokładnie poznać warunki polisy i poznać zakres ubezpieczenia podróżnego.

Ubezpieczenie turystyczne powinno pokrywać koszty leczenia i odpowiedzialności cywilnej oraz rekompensować następstwa nieszczęśliwych wypadków. W przypadku ubezpieczenia za granicą dobrze jest wybrać assistance turystyczny. Należy też dokładnie poznać warunki polisy i poznać zakres ubezpieczenia podróżnego.   Ubezpieczenie podróżne powinno być dopasowane do charakteru wyjazdu i regionu, do którego się jedzie. Wszystkie informacje dotyczące pakietu usług można znaleźć w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU).   Jakie elementy powinno mieć ubezpieczenie podróżne?   Koniecznie należy przeczytać umowę przed zakupem polisy. Dobre ubezpieczenie na wakacje powinno zawierać: ubezpieczenie kosztów leczenia (KL) – w przypadku wyjazdów za granicę ta usługa gwarantuje zapewnienie kosztów pomocy medycznej, potrzebnych leków i wizyt u lekarza. Jeśli wyrusza się w niebezpieczne tereny, takie jak góry czy otwarte morze , warto też zadbać o pokrycie kosztów akcji ratowniczej. Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym (OC) – usługa przydaje się, gdy turysta przez przypadek wyrządzi komuś krzywdę. Poszkodowany otrzymuje pieniądze od ubezpieczyciela, a nie z kieszeni sprawcy. Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) – to zadbanie o odszkodowanie w przypadku uszczerbku na zdrowiu . Należy się upewnić, że kupiona polisa obejmuje wszystkie aktywności, które ma się zamiar wykonywać na wakacjach . Turystyczne Assistance – to całodobowa usługa , która pomaga klientowi w sytuacjach, gdy nie może sobie poradzić sam, np. rezerwacja wizyty u lekarza w obcym kraju.   Na co należy zwrócić uwagę wybierając polisę ubezpieczeniową?   Przed wyjazdem należy...

Nasze akcje

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner