Party Stories
Martyna Wojciechowska o dramatycznej diagnozie
Doda w zielonej marynarce
Agnieszka Woźniak Starak w białym t-shircie na konferencji Big Brothera
beata-kozidrak
„Hotel Paradise” Ata Postek rozstała się z partnerem, ale już ma nowego! Zdradziła, jak się poznali
Michał Kostrzewski i pozostali jurorzy You Can Dance
Justyna Steczkowska z fanami
Ida Nowakowska prowadzącą "You Can Dance"
Doda
Oliwa z oliwek
© Comugnero Silvana/Fotolia.com
Styl życia

Rola tłuszczów w diecie. Dieta niskotłuszczowa może szkodzić

Tłuszcze w diecie, tak samo jak białka i węglowodany, są niezbędnymi składnikami do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Tłuszcze mogą być pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego.

Tłuszcze w diecie, tak samo jak białka i węglowodany, są niezbędnymi składnikami do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Tłuszcze mogą być pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego.

 

Tłuszcze dostarczamy organizmowi, aby mieć energię, by układ nerwowy, trawienny i hormonalny działały sprawnie. Kwasy tłuszczowe są budulcem komórek i tkanek, dlatego są niezbędnym elementem codziennego żywienia.

Tłuszcze w diecie – skutki niedoborów

Decydując się na dietę odchudzającą pierwszym krokiem, jaki podejmujemy, jest znaczna redukcja tłuszczów w codziennym jadłospisie. Tego typu działanie jest oczywiście zasadne, jeżeli dotychczas ilość tłuszczów znacznie przewyższała dzienne zapotrzebowanie na ten składnik. Jeśli natomiast tłuszczu jest za mało, może dojść do poważnych w skutkach następstw. Ponieważ tłuszcze odpowiadają za regulację hormonalną w organizmie ich niedobór może powodować np. obniżenie libido.

 

Funkcja energetyczna lipidów jest nieoceniona. Gdy jest ich za mało wówczas nie mamy energii. Są one również bardzo ważnym budulcem skóry, dlatego wskutek znacznego ich ograniczenia w jedzeniu skóra staje się sucha, pęka i się łuszczy. Kwasy tłuszczowe są budulcem komórek i tkanek, stanowią materiał zapasowy i izolacyjny, są również kluczowym elementem do prawidłowej pracy układu nerwowego. Ponadto zbyt mała ilość tłuszczów w diecie prowadzi do zahamowania wzrostu kości, mięśni, mogą pojawić się zmiany skórne, przede wszystkim na tle alergicznym, wypadają włosy, a wskutek osłabienia układu immunologicznego częściej do dochodzi do infekcji.

Tłuszcze w diecie – dzienne zapotrzebowanie

Wprowadzając racjonalne odżywianie i dbając, by codzienny jadłospis zawierał wszystkie niezbędne do prawidłowego funkcjonowania składniki musimy zadbać również o odpowiednią ilość tłuszczu. Tłuszcze dostarczamy w postaci roślinnej lub zwierzęcej. Tłuszcze zwierzęce mają przeważnie postać stałą – wyjątkiem jest tran, natomiast roślinne są cieczami – wyjątkiem jest olej kokosowy. Dzienne zapotrzebowanie na tłuszcze osoby zdrowej jest zróżnicowane ze względu na płeć i przedstawia się następująco:

  • kobiety: około 60-90 g,
  • mężczyźni: około 60-120 g.

Przy czym dolna granica jest odpowiednia dla osób mało aktywnych a górna dla tych, którzy potrzebują codziennie więcej energii.

 

Zarówno nadmiar, jak i niedobór składników odżywczych może nieść za sobą poważne konsekwencje, dlatego zawsze należy zachować umiar.

 

Produkty bogate w magnez
© photka/Fotolia.com
Styl życia
Magnez w diecie: jaką odgrywa rolę
Magnez jest pierwiastkiem niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania organizmu, a w szczególności układu sercowo-naczyniowego. Stosowany jest jako środek profilaktyczny i leczniczy. Warto zadbać o odpowiedni poziom magnezu w organizmie, gdyż wpływa na rozkurczanie mięśni i stan kości. Jego niedobór w diecie może spowalniać proces odchudzania.

Magnez jest pierwiastkiem niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania organizmu, a w szczególności układu sercowo-naczyniowego. Stosowany jest jako środek profilaktyczny i leczniczy. Warto zadbać o odpowiedni poziom magnezu w organizmie, gdyż wpływa na rozkurczanie mięśni i stan kości. Jego niedobór w diecie może spowalniać proces odchudzania. Podstawowymi funkcjami jakie pełni magnez są:   zapewnienie sprawnego funkcjonowania układu naczyniowo-sercowego, wzmocnienie kości i zębów, wspomaganie rozkurczania mięśni. Magnez ma również znaczący wpływ na układ nerwowy, wspomaga właściwe funkcjonowanie szarych komórek. Pierwiastek ten poprawia trawienie , chroni organizm przed toksycznymi związkami.   Magnez a dieta Niewłaściwa dieta opierająca się na produktach bogatych w tłuszcze zwierzęce, cukier, na żywności wysokoprzetworzonej prowadzi do niedoboru magnezu w organizmie . Podobny skutek ma również stosowanie diet, które z zasady dostarczają do organizmu niewielką ilość kalorii. Niedobór magnezu zaburza pracę insuliny. Tkanka mięśniowa nie reaguje na sygnały wysyłane przez insulinę i tym samym przestaje wychwytywać glukozę zawartą w krwi. Zbyt duża ilość glukozy zamiast trafić do tkanki mięśniowej trafić może do komórek tłuszczowych, powodując przybieranie na wadze .   Źródła magnezu: 490 mg – kiełki pszenicy, 270 mg – migdały, 267 mg – orzechy nerkowca, 229 mg – mąka gryczana, 175 mg – orzechy ziemne, 37 mg – gotowana fasola, 36 mg – czosnek, 35 mg – rodzynki, 35 mg – zielony groszek. Średnie dzienne zapotrzebowanie na magnez dorosłej kobiety do 30. roku życia to 255 mg, po 30. roku życia – 265 mg. W przypadku mężczyzn zapotrzebowanie jest większe i wynosi 330 mg – do 30. roku życia i 350 mg po 30. roku życia. Odpowiednia dawka magnezu...

Kupne frytki - gotowe do zjedzenia
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Tłuszcze trans – niezdrowe kwasy tłuszczowe
Tłuszcze trans to utwardzone (uwodornione) oleje roślinne, najbardziej szkodliwe dla zdrowia kwasy tłuszczowe. Tłuszcze naturalnie zawarte w oleju pod wpływem m.in. smażenia przekształcają się w izomery trans, które powodują otyłość, cukrzycę, choroby serca, nowotwory, niepłodność (zmniejszają jakość plemników), depresję.

Tłuszcze trans to utwardzone (uwodornione) oleje roślinne, najbardziej szkodliwe dla zdrowia kwasy tłuszczowe. Tłuszcze naturalnie zawarte w oleju pod wpływem m.in. smażenia przekształcają się w izomery trans, które powodują otyłość, cukrzycę, choroby serca, nowotwory, niepłodność (zmniejszają jakość plemników), depresję. Tłuszcze trans – produkty, które mają ich najwięcej Tłuszcze trans to przede wszystkim margaryny . Margaryny miękkie zawierają do 20% tłuszczów trans, a te w kostkach – nawet 56%. Utwardzone kwasy tłuszczowe w miksach margaryn i masła mogą dochodzić do 15%. Ponadto tłuszcze trans dodawane są do pieczywa, fast-foodów (12-35%), np. frytek, a także majonezu. Tłuszcze utwardzone wydłużają termin przydatności do spożycia, dlatego producenci żywności chętnie dodają je do zup (8-18%) – w proszku i koncentracie, sosów. Tłuszcze trans znajdziemy w słodyczach (1-28%) – pączkach smażonych wielokrotnie na tym samym oleju, ciastach i ciastkach, batonach. W ciastach i ciastkach drożdżowych może być nawet 32% szkodliwych tłuszczów trans. Czekoladowe produkty zawierają średnio 8% utwardzonych tłuszczów. Producenci wykorzystują niewiedzę części konsumentów i, aby nadać chrupkość produktom, dodają utwardzone tłuszcze do chrupiących przekąsek: chipsów, paluszków, krakersów.   Tłuszcze trans podnoszą poziom złego cholesterolu we krwi . Dziennie nie powinno się zjadać więcej niż 1% tłuszczów trans. W przeciętnej diecie dorosłego człowieka o dziennej kaloryczności 2000 nieszkodliwa ilość utwardzonych kwasów tłuszczowych wynosi 2 gramy. Niestety w państwach Unii Europejskiej nie ma uregulowań prawnych, które nakładałyby na producentów obowiązek informowania konsumentów o ilości tłuszczów trans w danym artykule . Takie oznaczenia znajdziemy m.in. w produktach eksportowanych ze Stanów Zjednoczonych, Kanady i Danii.  ...

Sushi
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Tłuszcze nienasycone budują odporność organizmu
Tłuszcze są niezbędne dla prawidłowej pracy organizmu, jednak niektóre z nich mogą być szkodliwe. Nasycone kwasy tłuszczowe mogą przyczyniać się do wzrostu poziomu „złego” cholesterolu a w konsekwencji do miażdżycy, otyłości i chorób serca. Dlatego warto wybierać tłuszcze nienasycone, uważane za zdrowe tłuszcze.

Tłuszcze są niezbędne dla prawidłowej pracy organizmu, jednak niektóre z nich mogą być szkodliwe. Nasycone kwasy tłuszczowe mogą przyczyniać się do wzrostu poziomu „złego” cholesterolu a w konsekwencji do miażdżycy, otyłości i chorób serca. Dlatego warto wybierać tłuszcze nienasycone, uważane za zdrowe tłuszcze. Przewaga tłuszczów nienasyconych nad kwasami tłuszczowymi nasyconymi Tłuszcze nienasycone nie tylko spełniają ważną rolę w organizmie, ale i obniżają poziom „złego” cholesterolu. Kwas omega-3 może nawet powstrzymać rozwój choroby nowotworowej. W przeciwieństwie do nasyconych kwasów tłuszczowych tłuszcze nienasycone nie mogą powodować miażdżycy ani nadciśnienia. A to dlatego, że nie odkładają się w naczyniach wieńcowych w postaci złogów. Tłuszcze są konieczne, by organizm funkcjonował prawidłowo , więc skoro trzeba ich sobie dostarczać, warto postawić na zdrowe tłuszcze. Niedobór tłuszczów nienasyconych może objawiać się m.in. podatnością na zachorowania, złym gojeniem się ran czy problemami skórnymi. Produkty zawierające zdrowe tłuszcze Tłuszcze nienasycone są m.in. w rybach. Zatem im bardziej tłusta ryba, tym zdrowsza – zupełnie odwrotnie niż w przypadku innego mięsa. Warto też zainteresować się tranem , który uzupełnia niedobory witamin i zdrowych tłuszczów. Na rynku są dostępne preparaty, które nie mają charakterystycznego smaku tranu, co znacznie ułatwia ich stosowanie zwłaszcza u dzieci. Źródłem tłuszczów nienasyconych są też niektóre oleje roślinne , w tym oliwa z oliwek, ale tylko ta z pierwszego tłoczenia. Inne produkty zawierające zdrowe tłuszcze to: olej sojowy, olej kukurydziany, olej słonecznikowy, olej lniany, olej sezamowy, orzechy, siemię lniane. Planuj posiłki. Zdrowe odżywianie w praktyce: oto jadłospis na cały dzień dla kobiety wykonującej...

Nasze akcje
Delia My Cream
Styl życia

Krem idealnie dopasowany? Zrób go sama, z Delią to łatwe!

Partner
Macchia marki Tubądzin - wystrój we włoskim stylu
Styl życia

Mieszkanie inspirowane słoneczną Italią. Styl, który pokochały gwiazdy!

Partner
lenor-fresh-air-efect
Fleszstyle

Jak urządzić wnętrze, by zawsze zachwycało świeżością?

Partner
dax-cashmere-podklad-moon-blink
Fleszstyle

Klaudia El Dursi i Marcelina Zawadzka pokochały ten drogeryjny podkład i bazy pod makijaż!

Partner
Motorola moto g100
Styl życia

Uwielbiasz spędzać czas z przyjaciółmi? Wiemy, co zrobić, żeby te spotkania dawały ci jeszcze więcej radości!

Partner