Środki nasenne
© Monkey Business/Fotolia.com
Styl życia

Bezpieczne sposoby na bezsenność: środki nasenne bez recepty i zmiana stylu życia

Po środki nasenne bez recepty, ułatwiające zasypianie, sięga coraz więcej osób. Według badań The American Academy of Sleep Medicine nawet 35% ludzi ma przynajmniej czasowe problemy z bezsennością. Naturalne środki na sen zawierają między innymi wyciąg kozłka lekarskiego i melisy.

Po środki nasenne bez recepty, ułatwiające zasypianie, sięga coraz więcej osób. Według badań The American Academy of Sleep Medicine nawet 35% ludzi ma przynajmniej czasowe problemy z bezsennością. Naturalne środki na sen zawierają między innymi wyciąg kozłka lekarskiego i melisy.

 

Zanim sięgnie się po leki przepisane przez lekarza, dobrze wcześniej wypróbować środki nasenne bez recepty, jednak trzeba pamiętać, że to często tylko doraźne rozwiązanie.

Naturalne ziołowe środki nasenne bez recepty

Wiele ziół ma działanie uspokajające i lekko nasenne, dlatego środki nasenne bez recepty często bazują właśnie na nich. Z pewnością lepiej na początku sięgnąć po ziołowe preparaty, ponieważ nie uzależniają i nie wywołują niepożądanych skutków ubocznych.

 

Typowymi uspokajającymi ziołami są:

  • melisa – łagodzi zmęczenie i objawy stresu,
  • chmiel zwyczajny,
  • passiflora,
  • kozłek lekarski (waleriana) – łagodzi lęk i działa nasennie – nie powinien być stosowany na stałe przez dłużej niż miesiąc, po tym czasie należy zrobić dwutygodniową przerwę,
  • arcydzięgiel,
  • głóg.

Można je znaleźć w wieloskładnikowych preparatach, ale są skuteczne także przy przyjmowaniu ich w postaci na przykład kropli lub naparów. Zasypianie ułatwi także lawenda, której zapach działa uspokajająco.

Środki nasenne bez recepty z melatoniną

Melatonina, która jest neurohormonem, występuje naturalnie w organizmie człowieka. Wpływa na regulację zegara biologicznego i cyklu dobowego – w ciągu dnia jej poziom jest mniejszy, by stopniowo zwiększać się wraz z nadchodzącą nocą i porą snu.

 

Preparat z syntetyczną melatoniną jest silnym środkiem nasennym dostępnym bez recepty. Ułatwia zasypianie oraz korzystnie wpływa na jakość snu, regulując jego fazy. Niestety jego działanie nie jest widoczne od razu i czasami potrzeba nawet dwóch tygodni, by organizm zaczął reagować na substancję. Syntetyczna melatonina nie powinna być przyjmowana przez kobiety w ciąży i karmiące piersią, nie można jej też łączyć z alkoholem.

Masz problemy ze snem i poszukujesz środków nasennych z melatoniną dostępnych bez recepty? Sprawdź tę ofertę i wykorzystaj SuperPharm kody rabatowe.

Jakie leki na sen może przepisać lekarz

Mocne tabletki nasenne nie są dostępne bez recepty, ponieważ wywierają zbyt duży wpływ na organizm, by mogły być przyjmowane bez kontroli. W uzasadnionych przypadkach lekarz może przepisać benzodiazepiny lub barbiturany, jednak leki te mają wiele skutków ubocznych, takich jak:

  • senność w ciągu dnia,
  • problemy z koncentracją,
  • pogorszenie refleksu (co wyklucza prowadzenie samochodu przy stosowaniu leku),
  • zaburzenia koordynacji ruchowej.

Mogą też prowadzić do uzależnienia. Nie poprawiają jakości snu, a wręcz działają amnezyjnie – po ich zażyciu zapada się w twardy sen.

Długotrwały problem ze snem może być objawem stresu

Mocne środki nasenne – ziołowe lub z melatoniną – mogą być stosowane przez dłuższy czas, ale nie zawsze rozwiążą problem. Są skuteczne głównie przy tymczasowych problemach ze snem. Bezsenność bardzo często wynika z przeżywanego napięcia nerwowego. W sytuacji, gdy kłopoty ze snem wynikają z okresowego wzmożonego napięcia, środki nasenne są jedynie doraźnym rozwiązaniem. Leczą też tylko objawy, podczas gdy trzeba sięgnąć do przyczyn. Należy znaleźć źródło napięcia i w miarę możliwości je usunąć. Pomocne będą również techniki radzenia sobie ze stresem, na przykład pozytywne wizualizacje, ćwiczenia oddechowe czy regularna aktywność fizyczna. Bardzo ważne jest również budowanie odporności na stres, czyli tzw. rezyliencji.

 

Długotrwałych problemów ze snem nie można bagatelizować, ponieważ mogą świadczyć o poważniejszych schorzeniach. Są charakterystyczne m.in. dla zaburzeń lękowych i afektywnych (depresji i manii), ale mogą też świadczyć o problemach typowo somatycznych, np. z tarczycą. O przewlekłej bezsenności trzeba koniecznie poinformować lekarza rodzinnego.

 

różowy kozłek lekarski
©dutchlight/Fotolia
Styl życia
Kozłek lekarski – zioło stosowane na bezsenność i nerwy
Waleriana działa uspokajająco, rozkurczająco i obniża ciśnienie krwi. Kozłek lekarski, czyli waleriana stosowana jest na stres, bóle menstruacyjne i ataki astmy.

Waleriana działa uspokajająco, rozkurczająco i obniża ciśnienie krwi. Kozłek lekarski, czyli waleriana stosowana jest na stres, bóle menstruacyjne i ataki astmy.   Kozłek lekarski zwany także walerianą rośnie na glebach żyznych, wilgotnych i przeważnie zacienionych. Ma on 1,5 metra wysokości, łodygi obrośnięte są liśćmi, a wierzchołki białymi kwiatami, niekiedy przyjmującymi odcień różu i fioletu. Kozłek lekarski – właściwości Kozłek lekarski posiada właściwości lecznicze i jest wykorzystywany w medycynie naturalnej . Zawiera olejki eteryczne, alkaloidy, kwas walerenowy, kwasy organiczne, terpeny i trójterpeny. Najwięcej leków powstaje ze świeżego korzenia kozła lekarskiego. Waleriana ma wiele właściwości leczniczych. Kozłek lekarski – zastosowanie Kozłek lekarski ma szerokie zastosowanie w medycynie naturalnej. Roślina działa uspokajająco , więc podaje się go osobom nerwowym i cierpiącym na bezsenność . Ma także działanie rozkurczające, dlatego stosuje się go na bóle miesiączkowe, bóle brzucha, a także w okresie przekwitania u kobiet. W dodatku kozłek lekarski sprawdza się przy kolkach, astmie, obniża wysokie ciśnienie krwi. Osobom stresującym się zaleca się picie ziółek z kozła lekarskiego. Kozłek lekarski – napar By uzyskać napar z kozłka lekarskiego należy jedną łyżeczkę suszu zalać filiżanką wrzątku i odstawić pod przykryciem na 15 minut . Wywar należy pić trzy razy dziennie po jednej filiżance nie dłużej niż przez miesiąc. Po miesiącu napój należy odstawić na co najmniej 2 tygodnie.   RLS, czyli zespół niespokojnych nóg to problem wielu osób. Zobacz,  jak sobie z nim radzić. Środki nasenne bez recepty pomogą ci zasnąć.  Sprawdź, które są najskuteczniejsze. Brak witaminy D może skutkować bezsennością i bólami kości. Zobacz też inne  skutki niedoboru witaminy D....

Kobieta z telefonem
©Minerva Studio/Fotolia
Styl życia
Jakie zioła są najlepsze na bezsenność?
Problemy ze snem ma prawie 40% populacji. Przyczyny bezsenności mogą być różne (od hałasu przez problemy psychiczne do zaburzeń anatomicznych mózgu), jednak objawy są jednolite: chroniczny brak snu, niemożność zaśnięcia czy utrzymania snu, dekoncentracja i silne napięcie emocjonalne. Leczenie problemów ze snem opiera się na terapii farmakologicznej, ziołowej oraz... muzyce relaksacyjnej.

Problemy ze snem ma prawie 40% populacji. Przyczyny bezsenności mogą być różne (od hałasu przez problemy psychiczne do zaburzeń anatomicznych mózgu), jednak objawy są jednolite: chroniczny brak snu, niemożność zaśnięcia czy utrzymania snu, dekoncentracja i silne napięcie emocjonalne. Leczenie problemów ze snem opiera się na terapii farmakologicznej, ziołowej oraz... muzyce relaksacyjnej.   Bezsenność dotyka wielu osób, które codziennie odczuwają silny stres w pracy i poza nią. Nie jest to jednak jedyna przyczyna problemów ze snem. Najbardziej błahe są przyczyny pochodzące z zewnątrz: niewygodne łóżko, światło latarni ulicznej czy chrapiący mąż. Łatwo poprawić komfort spania w pokoju, umiejscawiając łóżko w innym pokoju, kupując rolety lub tabletki dla męża. Dużą trudność przyprawiają problemy pochodzące z organizmu człowieka, który cierpi na bezsenność . Są to m.in. zaburzenia psychiczne jak nerwica czy depresja, zaburzenia neurologiczne (wydzielanie nadmiernej ilości hormonów przez przysadkę mózgową) lub zła higiena snu. Czym objawiają się problemy ze snem? Bezsenność to choroba, którą łatwo zauważyć – człowiek po prostu nie śpi i ma problemy z funkcjonowaniem w ciągu dnia. Jakie są jej szczegółowe objawy: problem z zaśnięciem, problem z utrzymaniem snu, wybudzanie się w ciągu nocy, niemożność zaśnięcia w ciągu dnia (drzemka), dekoncentracja i brak uwagi w ciągu dnia, rozkojarzenie i drażliwość, odczuwanie silnego napięcia emocjonalnego , labilność emocjonalna (chwiejność emocji i ich nagła zmienność).   Objawy problemów ze snem bardzo doskwierają człowiekowi, ponieważ zaburzają jego system pracy i odpoczynku. O bezsenności możemy mówić, gdy ta utrzymuje się ponad 3...

śpiąca kobieta
© elnariz/Fotolia.com
Styl życia
Środek nasenny zażywa się na pół godziny lub godzinę przed snem
Środek nasenny jest tymczasowym rozwiązaniem problemu bezsenności. Nie powinno się przyjmować go dłużej niż przez 2 tygodnie. Środek nasenny w płynie i w tabletkach zażywa się przed snem.

Środek nasenny jest tymczasowym rozwiązaniem problemu bezsenności. Nie powinno się przyjmować go dłużej niż przez 2 tygodnie. Środek nasenny w płynie i w tabletkach zażywa się przed snem.   Ziołowe środki nasenne najczęściej zawierają walerianę, wyciągi z melisy, rumianku, passiflory (męczennicy), chmielu, kozłka lekarskiego, głogu, lipy oraz serdecznika pospolitego. Zwykle mają postać tabletek lub płynu, ale spotyka się też mieszanki ziołowe do przygotowywania herbatki nasennej. Funkcje środków nasennych Środki nasenne nie służą do leczenia bezsenności, ale do likwidacji jej objawów – kłopotów z zasypianiem i częstego wybudzania. Leki nasenne mają również właściwości uspokajające. Dlatego najskuteczniejsze są gdy problemy ze snem mają podłoże nerwowe.   Bezpieczne stosowanie środka nasennego nie powinno przedłużać się ponad 2 tygodnie. Jeśli problemy ze snem są permanentne, należy zdiagnozować przyczynę tego zjawiska i wdrożyć leczenie. Przyczynami bezsenności mogą być m.in. choroby psychiczne czy takie, które powodują ból, niedobór melatoniny (hormon regulujący cykl dobowy organizmu) oraz nieprawidłowe odżywianie – ciężkostrawne potrawy jedzone na krótko przed pójściem do łóżka. Dawkowanie środków nasennych w płynie i w tabletkach Leki nasenne dostępne wyłącznie na receptę należy przyjmować bezwzględnie zgodnie z zaleceniami lekarza. Stosuje się je w przypadkach przewlekłej bezsenności. Z kolei środki nasenne bez recepty zażywa się zgodnie z instrukcją na opakowaniu i w miarę potrzeb, nie przekraczając dobowej zalecanej dawki. Rozwiązują tymczasowe i okazjonalne kłopoty ze snem.   Tabletki na sen bierze się zwykle na pół godziny lub godzinę przed planowanym pójściem spać. Na ulotce lub...

Nasze akcje
Newsy

Nowoczesny wymiar kobiecości? Manifestuj go zapachem!

Partner
Strefa luksusu

Marzysz o sielsko-anielskim relaksie? Znajdziesz go w hotelu Bania!

Partner
materiały prasowe Lenovo
Fleszstyle

Świetna jakość w stylowym opakowaniu. Natalia Szroeder wybrała laptop Lenovo Yoga Slim 7

Partner
rafal-brzozowski
Newsy

Ci uczestnicy „The Voice of Poland” robią karierę muzyczną. Znasz wszystkich?

Partner
fotona-tatuaż
Fleszstyle

Nieudany tatuaż lub makijaż permanentny ? Wiemy, jak się go pozbyć!

Partner
torebka-skoda-hollie-warsaw
Fleszstyle

Barbara Kurdej - Szatan: "Nie miałam pojęcia, że niezabezpieczone drobiazgi mogą uderzyć z taką siłą"

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner