Kobieta w ciąży z córką
Image by LifetimeStock.com
Styl życia

Śluz w ciąży: jak odróżnić prawidłowy śluz od niepokojącego?

Śluz w ciąży jest obfitszy niż w okresie płodności. Ciało kobiety produkuje go więcej z powodu estrogenu – hormonu, który poprawia ukrwienie narządów rodnych podczas ciąży. Śluz w trakcie ciąży powinien być biały – gdy jest inaczej, może to oznaczać infekcję lub chorobę przenoszoną drogą płciową.

Śluz w ciąży jest obfitszy niż w okresie płodności. Ciało kobiety produkuje go więcej z powodu estrogenu – hormonu, który poprawia ukrwienie narządów rodnych podczas ciąży. Śluz w trakcie ciąży powinien być biały – gdy jest inaczej, może to oznaczać infekcję lub chorobę przenoszoną drogą płciową.

 

Ciężarne kobiety często niepokoją się, czy wydzielany z narządów rodnych śluz jest prawidłowy. Jego nadmierne wydzielanie oraz śnieżnobiała barwa niepokoi zwykle ciężarne. Jest to całkowicie niepotrzebne, ponieważ właśnie taka forma śluzu jest prawidłowa. Upławy podczas ciąży trwają od samego jej początku do dnia porodu – należy więc przyzwyczaić się do nich, wiedząc, że ich obecność jest pozytywnym sygnałem od organizmu. Aby zmniejszyć poczucie dyskomfortu można skorzystać z wkładek higienicznych.

Śluz w ciąży – kiedy udać się do lekarza?

Śluz w ciąży powinien być „czysty”, oznacza to, że jego idealny wygląd to bezwonna, półprzezroczysta i biała wydzielina. Co może świadczyć o jego nieprawidłowości:

  • występowanie w śluzie drobnych grudek,
  • występowanie w nim upławów o żółtym lub zielonym zabarwieniu,
  • nieprzyjemny zapach śluzu,
  • występowanie krwi w upławach z narządów rodnych.

Wszystkie te objawy powinny być konsultowanie z lekarzem-położnikiem, ponieważ mogą świadczyć o infekcji dróg rodnych, pojawieniu się choroby przenoszonej drogą płciową lub w przypadku nadmiernego krwawienia może być związane z problemami z samą ciążą.

Śluz w ciąży: właściwa higiena ciężarnej kobiety

Kobieta w czasie ciąży powinna szczególnie dbać o higienę osobistą. Powinna unikać bielizny syntetycznej, a wybierać bawełnianą. Zaopatrzyć się we wkładki higieniczne. Nie zaleca się, aby ciężarna dbając o swój komfort myła się częściej niż dwa razy dziennie, ponieważ wtedy zabije naturalną florę bakteryjną w pochwie. Podczas kąpieli ciężarna powinna używać płynu dezynfekującego o niskim pH.

 

Kobieta w ciąży z dzieckiem
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Uprawnienia związane z rodzicielstwem: jakie prawa ma kobieta w ciąży?
Uprawnienia związane z rodzicielstwem rozpoczynają się już w trakcie trwania ciąży, a od trzeciego miesiąca kobieta jest chroniona prawem pracy. Ciężarnej nie wolno zwolnić, zlecać jej pracy w warunkach szkodliwych, powinna też otrzymywać wolne na badania kontrolne.

Uprawnienia związane z rodzicielstwem rozpoczynają się już w trakcie trwania ciąży, a od trzeciego miesiąca kobieta jest chroniona prawem pracy. Ciężarnej nie wolno zwolnić, zlecać jej pracy w warunkach szkodliwych, powinna też otrzymywać wolne na badania kontrolne.   Polskie prawo pracy reguluje wszystkie warunki zatrudnienia kobiety w ciąży. Ogólne ustalenia to: Kobieta w ciąży, zatrudniona na umowę o pracę, nie może być zwolniona w trakcie trwania ciąży, a po porodzie należy jej się urlop macierzyński trwający 20 tygodni minimum . Kobieta w ciąży po trzecim miesiącu ciąży chroniona jest przez prawo pracy , co skutkuje tym, że jeżeli jej umowa o pracę zakończy się, to automatycznie jest przedłużana do końca trwania ciąży. Ciężarna może być zwolniona tylko w przypadku ogłoszenia upadłości firmy lub jej likwidacji. Kobieta w ciąży powinna przedstawić zaświadczenie lekarskie swojemu pracodawcy potwierdzające ciążę i powinna otrzymywać wolne w celu wykonywania koniecznych badań kontrolnych. Kiedy kobieta w ciąży może zostać zwolniona? Ciąża nie chroni kobiety w pracy w każdej sytuacji. Należy wiedzieć, że największą ochroną objęte są ciężarne kobiety z umową o pracę. Kodeks pracy nie przewiduje ochrony dla kobiet pracujących na okres próbny lub w zastępstwie. Ciąża nie zabezpiecza również przed zwolnieniem dyscyplinarnym. Praca kobiety w ciąży – podstawowe zasady Kodeks pracy określa również formę pracy kobiety ciężarnej. Pracodawca nie może dodawać jej godzin nadliczbowych, czy zmian nocnych. Wymiar pracy w ciągu dnia nie powinien przekraczać standardowych 8 godzin. Zwolnienie lekarskie wynikające ze złego stanu zdrowia ciężarnej, nie może wpływać na jej stałe, miesięczne wynagrodzenie.   Na zwolnieniu lekarskim ciężarna otrzymuje 100%...

Brzuch ciążowy
© mninni/Fotolia.com
Styl życia
Śluz podczas ciąży. Jaki może mieć wygląd, kiedy wymaga obserwacji
Śluz podczas ciąży może być sygnałem infekcji dróg rodnych lub sygnalizować problemy z rozwojem płodu. Prawidłowy śluz jest przezroczysty lub zabarwiony na żółto i bezzapachowy. Wizyta u lekarza jest niezbędna, jeśli wydzielina ma kolor zielony, brązowy bądź ma twarogową konsystencję.

Śluz podczas ciąży może być sygnałem infekcji dróg rodnych lub sygnalizować problemy z rozwojem płodu. Prawidłowy śluz jest przezroczysty lub zabarwiony na żółto i bezzapachowy. Wizyta u lekarza jest niezbędna, jeśli wydzielina ma kolor zielony, brązowy bądź ma twarogową konsystencję.   Większa ilość śluzu w porównaniu ze stanem sprzed ciąży nie powinna wzbudzać niepokoju – jest to spowodowane zmianami hormonalnymi, jakie zachodzą w organizmie kobiety (wynika to ze zwiększonej produkcji estrogenu i wzmożonego przepływu krwi w okolicy narządów rodnych). Jeśli jednak śluz ma nietypowy zapach lub kolor (brązowy lub zielony) – warto skonsultować się z lekarzem. Prawidłowy śluz ciążowy. Wygląd i zapach Prawidłowy śluz podczas ciąży to taki, który: jest przezroczysty, wodnisty, jest lekko żółty, mlecznobiały, nie ma zapachu. Aby śluz nie powodował dyskomfortu i nie plamił ubrania, w ciąży ważne jest stosowanie wkładek higienicznych oraz zmiana bielizny 2 razy dziennie. Czop śluzowy w ciąży Typowy dla ciąży jest galaretowaty, gęsty śluz, który zamyka ujście szyjki macicy – czop śluzowy, tzw. „korek” . Może być bezbarwny lub lekko żółty. Jego funkcją jest ochrona macicy przed drobnoustrojami. Na skutek skracania i rozwierania się szyjki macicy czop śluzowy wypada, a wydzielina może być podbarwiona krwią. Dzieje się tak niedługo przed porodem, może stać się to w domu (około 2 tygodnie przed porodem) lub już w szpitalu. Odejście czopu śluzowego należy zgłosić lekarzowi. Śluz podczas ciąży, który powinien zaniepokoić Oznaką infekcji jest śluz, który: jest brązowy, ma zabarwienie zielonkawe, jest pienisty, ma żółty kolor i grudki, wydziela nieprzyjemny zapach.   Bardzo często pojawia się wówczas pieczenie i swędzenie okolic intymnych , które jest...

Kobieta w ciąży stoi w gabinecie lekarskim
©Syda Productions/Fotolia.com
Styl życia
Test oksytocynowy, czyli test OCT sprawdzający stan serca płodu: przebieg i wskazania do wykonania
Test oksytocynowy, inaczej test OCT, jest wykonywany w celach diagnostycznych. Za jego pomocą można ocenić czy dziecko będzie w stanie bezpiecznie przejść poród. Polega na podaniu kroplówki z oksytocyną i monitorowaniu serca płodu za pomocą KTG.

Test oksytocynowy, inaczej test OCT, jest wykonywany w celach diagnostycznych. Za jego pomocą można ocenić czy dziecko będzie w stanie bezpiecznie przejść poród. Polega na podaniu kroplówki z oksytocyną i monitorowaniu serca płodu za pomocą KTG.   Test oksytocynowy jest przeprowadzany na czczo. Przyszła mama ma zakładany wenflon z kroplówką. Badanie powinno być przeprowadzane w szpitalu, ponieważ istnieje ryzyko wywołania porodu. Po co wykonuje się test OCT? Test OCT jest testem diagnostycznym. Wykonuje się go zazwyczaj u kobiet, którym minął termin porodu . Test oksytocynowy pozwala ocenić, w jakim stanie znajduje się serce dziecka i czy jest przygotowane do porodu. W jego trakcie można też ustalić wydolność łożyska. W czasie badania stwarzane są warunki podobne do tych, które zachodzą w trakcie akcji porodowej.   Przy teście OCT jest podawana oksytocyna w małej dawce. Jest to naturalny hormon, który jest wytwarzany w organizmie kobiety m.in. w czasie porodu. Wywołuje on skurcze macicy . Oksytocyna ogranicza jednocześnie ilość krwi, która trafia do płodu. W czasie badania stan dziecka jest kontrolowany przez KTG (monitoring serca płodu). Badanie może wywołać reakcję uczuleniową , zaburzenia pracy serca lub tętna u dziecka i jego niedotlenienie. Jak przebiega test oksytocynowy? Pacjentka w czasie testu oksytocynowego ma podawaną kroplówkę z oksytocyną. Na początku jednak jest podłączana do aparatu KTG na około 20 minut . Po tym czasie dostaje kroplówkę. Wywołuje ona skurcze macicy. Po pojawieniu się nie więcej niż 10 skurczów odłącza się oksytocynę. Następnie znów podłączany jest aparat KTG. Ponowne badanie trwa 5-10 minut.   Zapis KTG, który pokazuje spadki rytmu serca płodu, oznacza pozytywny wynik. Jest to wskazanie do zakończenia...

Nasze akcje

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner