Kobieta w ciąży stoi w gabinecie lekarskim
©Syda Productions/Fotolia.com
Styl życia

Test oksytocynowy, czyli test OCT sprawdzający stan serca płodu: przebieg i wskazania do wykonania

Test oksytocynowy, inaczej test OCT, jest wykonywany w celach diagnostycznych. Za jego pomocą można ocenić czy dziecko będzie w stanie bezpiecznie przejść poród. Polega na podaniu kroplówki z oksytocyną i monitorowaniu serca płodu za pomocą KTG.

Test oksytocynowy, inaczej test OCT, jest wykonywany w celach diagnostycznych. Za jego pomocą można ocenić czy dziecko będzie w stanie bezpiecznie przejść poród. Polega na podaniu kroplówki z oksytocyną i monitorowaniu serca płodu za pomocą KTG.

 

Test oksytocynowy jest przeprowadzany na czczo. Przyszła mama ma zakładany wenflon z kroplówką. Badanie powinno być przeprowadzane w szpitalu, ponieważ istnieje ryzyko wywołania porodu.

Po co wykonuje się test OCT?

Test OCT jest testem diagnostycznym. Wykonuje się go zazwyczaj u kobiet, którym minął termin porodu.

Test oksytocynowy pozwala ocenić, w jakim stanie znajduje się serce dziecka i czy jest przygotowane do porodu. W jego trakcie można też ustalić wydolność łożyska. W czasie badania stwarzane są warunki podobne do tych, które zachodzą w trakcie akcji porodowej.

 

Przy teście OCT jest podawana oksytocyna w małej dawce. Jest to naturalny hormon, który jest wytwarzany w organizmie kobiety m.in. w czasie porodu. Wywołuje on skurcze macicy. Oksytocyna ogranicza jednocześnie ilość krwi, która trafia do płodu. W czasie badania stan dziecka jest kontrolowany przez KTG (monitoring serca płodu). Badanie może wywołać reakcję uczuleniową, zaburzenia pracy serca lub tętna u dziecka i jego niedotlenienie.

Jak przebiega test oksytocynowy?

Pacjentka w czasie testu oksytocynowego ma podawaną kroplówkę z oksytocyną. Na początku jednak jest podłączana do aparatu KTG na około 20 minut. Po tym czasie dostaje kroplówkę. Wywołuje ona skurcze macicy. Po pojawieniu się nie więcej niż 10 skurczów odłącza się oksytocynę. Następnie znów podłączany jest aparat KTG. Ponowne badanie trwa 5-10 minut.

 

Zapis KTG, który pokazuje spadki rytmu serca płodu, oznacza pozytywny wynik. Jest to wskazanie do zakończenia ciąży, poprzez wywołanie porodu lub wykonanie operacji cesarskiego cięcia. Negatywny wynik testu, czyli prawidłowy zapis KTG to dobra informacja. Nie powoduje konieczności indukcji (wywołania) porodu.

Kiedy test OCT nie powinien być wykonywany?

Przeciwwskazania do wykonania testu oksytocynowego to:

  • zbyt duże napięcie macicy,
  • mocno rozciągnięta macica – może być wynikiem dużej ilości porodów, które przeszła ciężarna, występuje też w trakcie ciąży mnogiej,
  • wcześniactwo oraz inne kłopoty płodu, które są zagrożeniem w przypadku porodu pochwowego,
  • przebyte wcześniej operacje mięśnia macicy,
  • niedostateczna dojrzałość szyjki macicy.
 

Kobieta w ciąży siedzi na dywanie i gładzi się po brzuchu
©dinaphoto/Fotolia
Styl życia
Najlepsze sposoby na wywołanie skurczów macicy
Na wywołanie skurczów macicy przy ciąży przenoszonej polecane są seks, stymulacja sutków, chodzenie po schodach i aktywność fizyczna. Skuteczne też bywa ostrzej przyprawione jedzenie. Lekarze stosują kroplówki z oksytocyną, która wywołuje częste i mocne skurcze macicy, przyspieszając akcję porodową.

Na wywołanie skurczów macicy przy ciąży przenoszonej polecane są seks, stymulacja sutków, chodzenie po schodach i aktywność fizyczna. Skuteczne też bywa ostrzej przyprawione jedzenie. Lekarze stosują kroplówki z oksytocyną, która wywołuje częste i mocne skurcze macicy, przyspieszając akcję porodową.   Porodem w terminie określa się rozwiązanie między 38 a 42 tygodniem ciąży. Problem pojawia się, gdy dziecko nie chce w naturalny sposób pojawić się na świecie. Kiedy trzeba indukować poród i wywoływać skurcze macicy W medycynie wyróżnia się następujące terminy:   ciąża przeterminowana – gdy termin porodu minął, ciąża przenoszona – charakteryzuje się biologicznymi cechami przenoszenia, a więc dysfunkcją łożyska uznawanego już za stare.   Kontynuowanie ciąży przenoszonej jest niebezpieczne. Aby zmniejszyć ryzyko komplikacji wykonuje się testy sprawdzające stan płodu, np. USG, KTG, test oksytocynowy i amnioskopię. Indukcja porodu jest zasadna tylko w przypadku zagrożenia zdrowia dziecka, a nie z powodu ciąży przeterminowanej. Domowe sposoby na wywołanie skurczów macicy Jeżeli skurcze macicy nie rozpoczęły się w 2 tygodnie po przewidywanym terminie porodu, warto wspomóc się naturalnymi sposobami. Wśród najpopularniejszych metod wywołania skurczów wymieniane są:   seks , masturbacja , stymulacja sutków, chodzenie po schodach, aromaterapia – kąpiele w wannie z olejkami lawendowym lub szałwiowym, aktywność fizyczna – mycie podłóg, wykonywanie okrężnych ruchów biodrami, ostro przyprawione jedzenie (np. curry ), jedzenie świeżego ananasa (7-8 krążków dziennie) lub suszonych śliwek, picie soku z buraków . Wywoływanie skurczów macicy do porodu - najczęściej podawane leki Oto najczęstsze sposoby na wywołanie skurczów macicy przy pomocy środków...

szpitalne metody wywołania porodu
Olesia Bilkei/Fotolia
Styl życia
Po terminie porodu – kontrolowane wywołanie skurczów macicy
Po terminie porodu lekarze stosują bezpieczne metody przyspieszenia skurczów. Jednak planowanego terminu porodu nie należy traktować jak ostatecznej daty – interwencja podejmowana jest gdy poród opóźnia się o więcej niż dwa tygodnie.

Po terminie porodu lekarze stosują bezpieczne metody przyspieszenia skurczów. Jednak planowanego terminu porodu nie należy traktować jak ostatecznej daty – interwencja podejmowana jest gdy poród opóźnia się o więcej niż dwa tygodnie. Po terminie porodu z każdym dniem coraz bardziej dają o sobie znać emocje – niepotrzebnie. Jeśli jesteś pod stałą opieką ginekologa, nerwy mogą tylko zaszkodzić. Ciśnienie i badanie KTG (monitorowanie czynności serca płodu) pozwolą określić, czy stan jest niepokojący. Jeżeli po 14 dniach od terminu porodu nie nastąpi rozwiązanie, lekarz skieruje cię najprawdopodobniej na oddział patologii ciąży , gdzie poród zostanie wywołany za pomocą środków farmakologicznych. 1. Cewnik Foleya Jeśli jest już po terminie porodu, często korzysta się z cewnika Foleya, aby przyspieszyć dojrzewanie szyjki macicy. Tę metodę można zastosować pod warunkiem, że kanał szyjki macicy jest rozwarty na około centymetr. Balonik wypełniony solą fizjologiczną mechanicznie rozwiera szyjkę macicy. Jest to bezpieczna metoda przyspieszania porodu. 2. Lewatywa głęboka po terminie porodu Na oddziale szpitalnym położna i lekarz mogą próbować przyspieszyć poród przez wykonanie lewatywy głębokiej . Oprócz wywołania skurczy macicy, lewatywa zapobiega mimowolnemu oddawaniu stolca w trakcie parcia, zapewniając komfort psychiczny. Po terminie porodu najczęściej podaje się doodbytniczo czopek glicerynowy. 3. Po terminie porodu – amniotomia Amniotomia to przebicie pęcherza płodowego za pomocą igły iniekcyjnej , kleszczy Kochera lub przez wprowadzenie narzędzia po palcu lekarza. Zabieg jest bezbolesny, w trakcie 12 godzin od przekłucia pęcherza akcję porodową należy zakończyć. Możliwe powikłania to wypadniecie pępowiny oraz krwawienie. 4. Oksytocyna w kroplówce Po...

Kobieta rozmawia z lekarzami przed porodem
©Olesia Bilkei/Fotolia
Styl życia
Oksytocyna przy porodzie – wzmaga skurcze i usprawnia akcję porodową, a także warunkuje pojawienie się laktacji
Oksytocyna odpowiada za występowanie regularnych, coraz intensywniejszych skurczów błony macicy, zapowiadających szybkie nadejście porodu. Znacząco usprawnia akcję porodową, warunkuje odruch wyrzutu zbędnego już łożyska i pojawienie się laktacji.

Oksytocyna odpowiada za występowanie regularnych, coraz intensywniejszych skurczów błony macicy, zapowiadających szybkie nadejście porodu. Znacząco usprawnia akcję porodową, warunkuje odruch wyrzutu zbędnego już łożyska i pojawienie się laktacji.   Najwięcej hormonu miłości, oksytocyny, uwalniane jest do krwi, gdy kobieta przeżywa orgazm, rodzi dziecko lub karmi piersią. Oksytocyna syntetyczna stosowana jest jako lek stymulujący poród. Oksytocyna w ciąży: działanie Oksytocyna odpowiada za powstanie niezwykle silnej więzi, która łączy kobietę i jej jeszcze nienarodzone dziecko. Już tuż przed zapłodnieniem oksytocyna obkurcza błonę mięśniową macicy, przyspieszając przepływ plemników i ułatwiając połączenie komórek. Gdy płód rośnie, stężenie hormonu magazynowanego w przysadce wzrasta. Często zdarza się, że ciężarne kobiety, które nigdy wcześniej nie przeżywały orgazmu, około 4. miesiąca ciąży doświadczają go po raz pierwszy. Dzięki oksytocynie mogą cieszyć się zadowalającym pożyciem seksualnym. Hormon miłości odpowiada również za poczucie pewności, że przyszła matka poradzi sobie z nowymi obowiązkami i powoduje rozwinięcie się instynktu wicia gniazda. Działanie oksytocyny jako leku przy porodzie Wydzielanie przez podwzgórze oksytocyny steruje mechanizmem porodowym, usprawniając rozwiązanie. W trakcie akcji porodowej, podczas rozciągnięcia szyjki macicy, automatycznie uwalniane są duże ilości oksytocyny. Pojawiają się regularne skurcze, będące zapowiedzią finału porodu. Hormon umożliwia także wyrzut łożyska oraz rozpoczęcie laktacji . Gdy pomimo ustalonego terminu porodu brak jego oznak, lekarze podają syntetyczną oksytocynę dożylnie. Przyspiesza ona poród, wzmacniając wystąpienie i intensywność skurczów. Po urodzeniu dziecka oksytocyna chroni kobiecy...

Nasze akcje

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner