
Uprawnienia związane z rodzicielstwem rozpoczynają się już w trakcie trwania ciąży, a od trzeciego miesiąca kobieta jest chroniona prawem pracy. Ciężarnej nie wolno zwolnić, zlecać jej pracy w warunkach szkodliwych, powinna też otrzymywać wolne na badania kontrolne.
Polskie prawo pracy reguluje wszystkie warunki zatrudnienia kobiety w ciąży. Ogólne ustalenia to:
- Kobieta w ciąży, zatrudniona na umowę o pracę, nie może być zwolniona w trakcie trwania ciąży, a po porodzie należy jej się urlop macierzyński trwający 20 tygodni minimum.
- Kobieta w ciąży po trzecim miesiącu ciąży chroniona jest przez prawo pracy, co skutkuje tym, że jeżeli jej umowa o pracę zakończy się, to automatycznie jest przedłużana do końca trwania ciąży. Ciężarna może być zwolniona tylko w przypadku ogłoszenia upadłości firmy lub jej likwidacji.
- Kobieta w ciąży powinna przedstawić zaświadczenie lekarskie swojemu pracodawcy potwierdzające ciążę i powinna otrzymywać wolne w celu wykonywania koniecznych badań kontrolnych.
Kiedy kobieta w ciąży może zostać zwolniona?
Ciąża nie chroni kobiety w pracy w każdej sytuacji. Należy wiedzieć, że największą ochroną objęte są ciężarne kobiety z umową o pracę. Kodeks pracy nie przewiduje ochrony dla kobiet pracujących na okres próbny lub w zastępstwie. Ciąża nie zabezpiecza również przed zwolnieniem dyscyplinarnym.
Praca kobiety w ciąży – podstawowe zasady
Kodeks pracy określa również formę pracy kobiety ciężarnej. Pracodawca nie może dodawać jej godzin nadliczbowych, czy zmian nocnych. Wymiar pracy w ciągu dnia nie powinien przekraczać standardowych 8 godzin. Zwolnienie lekarskie wynikające ze złego stanu zdrowia ciężarnej, nie może wpływać na jej stałe, miesięczne wynagrodzenie.
Na zwolnieniu lekarskim ciężarna otrzymuje 100% wynagrodzenia lub zasiłku chorobowego. Na zwykłym zwolnieniu lekarskim wynosi on 80%.
- Test OCT w czasie ciąży jest wykonywany w celach diagnostycznych. Dowiedz się czym jest test oksytocynowy i kiedy, po co jest wykonywany.
- Gorączkę można obniżyć bez stosowania leków. Poznaj, sposoby na obniżenie gorączki w ciąży.
- Ciało kobiety w ciąży produkuje więcej śluzu z powodu estrogenu. Dowiedz się, jak wygląda normalny śluz w ciąży i jak go odróżnić od niepokojącego.

Kontrolne badania lekarskie po zwolnieniu lekarskim pracownik powinien wykonać przed powrotem do pracy i to pracodawca ma obowiązek skierować daną osobę na takie badanie. Kiedy należy wykonać kontrolne badania lekarskie? Kontrolne badania lekarskie po zwolnieniu lekarskim trwającym dłużej niż 30 dni pracownik musi wykonać przed powrotem do pracy . To pracodawca kieruje daną osobę do przychodni medycyny pracy w celu zrobienia ponownych badań. Lekarz po kontroli wystawi oświadczenie, w którym poinformuje pracodawcę o stanie zdrowia pracownika, a tym samym czy może zacząć pracę ponownie. Brak kontrolnych badań lekarskich uniemożliwia ponowne rozpoczęcie pracy. Dlatego też należy pójść do specjalisty zaraz po upływie terminu zwolnienia lekarskiego. Jeśli zwolnienie lekarskie trwało krócej niż miesiąc, pracownik nie musi wykonywać badań lekarskich. Oczywiście pracodawca może skierować osobę na kontrolę lekarską, jednak tylko za jej zgodą. Pracodawca nie może zmusić pracownika do zrobienia badań lekarskich w czasie trwania choroby .

Zwolnienie ciążowe przysługuje w razie choroby podczas ciąży lub zagrożenia tej ciąży. W tym czasie pracownicy przysługuje 100% należnego wynagrodzenia. Trzeba pamiętać, że ZUS może skontrolować, czy kobieta rzeczywiście powinna przebywać na zasiłku chorobowym podczas ciąży. Zwolnienie ciążowe: kiedy przysługuje Zwolnienie lekarskie w wypadku problemów zdrowotnych w czasie ciąży przysługuje osobom zatrudnionym w oparciu o umowę o pracę. Jeśli kobieta prowadzi działalność gospodarczą , a opłaca ubezpieczenie chorobowe, to uprawniona jest do pobierania zasiłku chorobowego podczas choroby w ciąży. Osoba zatrudniona w oparciu o umowę zlecenia może otrzymać zwolnienie lekarskie podczas ciąży, jeśli zgłosi się do ubezpieczenia chorobowego – wówczas po 90. dniach od zgłoszenia ma prawo do zwolnienia. Trzeba pamiętać, że sama ciąża nie stanowi podstawy do zwolnienia lekarskiego. Należy się ono w wypadku choroby w czasie ciąży czy zagrożenia poronieniem. L4 w ciąży a zwolnienie z pracy Jeśli kobieta zatrudniona jest w oparciu o umowę o pracę na czas nieokreślony albo na czas określony, ale na długi okres, wówczas nie musi się martwić, bowiem pracodawca nie może jej zwolnić z tego powodu, że zaszła w ciążę i nie może w tym czasie pracować. Jeśli kobieta jest zatrudniona na okres próbny nieprzekraczający jednego miesiąca albo na umowę o zastępstwo, wówczas nic nie chroni jej przed utratą pracy. Jeśli jednak pracuje ona na umowie na czas określony, która przekracza jeden miesiąc, a umowa uległaby rozwiązaniu po upływie 3. miesiąca ciąży, wówczas umowa automatycznie ulega przedłużeniu do dnia porodu. L4 w ciąży: ile wynosi zasiłek chorobowy Kobietom w ciąży , które zmuszone są zdecydować się na zwolnienie lekarskie, przysługuje 100% należnego wynagrodzenia przez cały okres ciąży. Oblicza się je...

Śluz w ciąży jest obfitszy niż w okresie płodności. Ciało kobiety produkuje go więcej z powodu estrogenu – hormonu, który poprawia ukrwienie narządów rodnych podczas ciąży . Śluz w trakcie ciąży powinien być biały – gdy jest inaczej, może to oznaczać infekcję lub chorobę przenoszoną drogą płciową. Ciężarne kobiety często niepokoją się, czy wydzielany z narządów rodnych śluz jest prawidłowy. Jego nadmierne wydzielanie oraz śnieżnobiała barwa niepokoi zwykle ciężarne. Jest to całkowicie niepotrzebne, ponieważ właśnie taka forma śluzu jest prawidłowa. Upławy podczas ciąży trwają od samego jej początku do dnia porodu – należy więc przyzwyczaić się do nich, wiedząc, że ich obecność jest pozytywnym sygnałem od organizmu. Aby zmniejszyć poczucie dyskomfortu można skorzystać z wkładek higienicznych. Śluz w ciąży – kiedy udać się do lekarza? Śluz w ciąży powinien być „czysty”, oznacza to, że jego idealny wygląd to bezwonna, półprzezroczysta i biała wydzielina. Co może świadczyć o jego nieprawidłowości: występowanie w śluzie drobnych grudek, występowanie w nim upławów o żółtym lub zielonym zabarwieniu, nieprzyjemny zapach śluzu, występowanie krwi w upławach z narządów rodnych. Wszystkie te objawy powinny być konsultowanie z lekarzem-położnikiem, ponieważ mogą świadczyć o infekcji dróg rodnych, pojawieniu się choroby przenoszonej drogą płciową lub w przypadku nadmiernego krwawienia może być związane z problemami z samą ciążą. Śluz w ciąży: właściwa higiena ciężarnej kobiety Kobieta w czasie ciąży powinna szczególnie dbać o higienę osobistą. Powinna unikać bielizny syntetycznej, a wybierać bawełnianą. Zaopatrzyć się we wkładki higieniczne. Nie zaleca się, aby ciężarna...