Kobieta w ciąży z dzieckiem
Image by LifetimeStock.com
Styl życia

Uprawnienia związane z rodzicielstwem: jakie prawa ma kobieta w ciąży?

Uprawnienia związane z rodzicielstwem rozpoczynają się już w trakcie trwania ciąży, a od trzeciego miesiąca kobieta jest chroniona prawem pracy. Ciężarnej nie wolno zwolnić, zlecać jej pracy w warunkach szkodliwych, powinna też otrzymywać wolne na badania kontrolne.

Uprawnienia związane z rodzicielstwem rozpoczynają się już w trakcie trwania ciąży, a od trzeciego miesiąca kobieta jest chroniona prawem pracy. Ciężarnej nie wolno zwolnić, zlecać jej pracy w warunkach szkodliwych, powinna też otrzymywać wolne na badania kontrolne.

 

Polskie prawo pracy reguluje wszystkie warunki zatrudnienia kobiety w ciąży. Ogólne ustalenia to:

  • Kobieta w ciąży, zatrudniona na umowę o pracę, nie może być zwolniona w trakcie trwania ciąży, a po porodzie należy jej się urlop macierzyński trwający 20 tygodni minimum.
  • Kobieta w ciąży po trzecim miesiącu ciąży chroniona jest przez prawo pracy, co skutkuje tym, że jeżeli jej umowa o pracę zakończy się, to automatycznie jest przedłużana do końca trwania ciąży. Ciężarna może być zwolniona tylko w przypadku ogłoszenia upadłości firmy lub jej likwidacji.
  • Kobieta w ciąży powinna przedstawić zaświadczenie lekarskie swojemu pracodawcy potwierdzające ciążę i powinna otrzymywać wolne w celu wykonywania koniecznych badań kontrolnych.

Kiedy kobieta w ciąży może zostać zwolniona?

Ciąża nie chroni kobiety w pracy w każdej sytuacji. Należy wiedzieć, że największą ochroną objęte są ciężarne kobiety z umową o pracę. Kodeks pracy nie przewiduje ochrony dla kobiet pracujących na okres próbny lub w zastępstwie. Ciąża nie zabezpiecza również przed zwolnieniem dyscyplinarnym.

Praca kobiety w ciąży – podstawowe zasady

Kodeks pracy określa również formę pracy kobiety ciężarnej. Pracodawca nie może dodawać jej godzin nadliczbowych, czy zmian nocnych. Wymiar pracy w ciągu dnia nie powinien przekraczać standardowych 8 godzin. Zwolnienie lekarskie wynikające ze złego stanu zdrowia ciężarnej, nie może wpływać na jej stałe, miesięczne wynagrodzenie.

 

Na zwolnieniu lekarskim ciężarna otrzymuje 100% wynagrodzenia lub zasiłku chorobowego. Na zwykłym zwolnieniu lekarskim wynosi on 80%.

 

przyrządy lekarskie leżą na stole
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Badania kontrolne po zwolnieniu lekarskim dłuższym niż 30 dni
Kontrolne badania lekarskie po zwolnieniu lekarskim pracownik powinien wykonać przed powrotem do pracy i to pracodawca ma obowiązek skierować daną osobę na takie badanie.

Kontrolne badania lekarskie po zwolnieniu lekarskim pracownik powinien wykonać przed powrotem do pracy i to pracodawca ma obowiązek skierować daną osobę na takie badanie. Kiedy należy wykonać kontrolne badania lekarskie? Kontrolne badania lekarskie po zwolnieniu lekarskim trwającym dłużej niż 30 dni pracownik musi wykonać przed powrotem do pracy . To pracodawca kieruje daną osobę do przychodni medycyny pracy w celu zrobienia ponownych badań. Lekarz po kontroli wystawi oświadczenie, w którym poinformuje pracodawcę o stanie zdrowia pracownika, a tym samym czy może zacząć pracę ponownie.   Brak kontrolnych badań lekarskich uniemożliwia ponowne rozpoczęcie pracy. Dlatego też należy pójść do specjalisty zaraz po upływie terminu zwolnienia lekarskiego.   Jeśli zwolnienie lekarskie trwało krócej niż miesiąc, pracownik nie musi wykonywać badań lekarskich. Oczywiście pracodawca może skierować osobę na kontrolę lekarską, jednak tylko za jej zgodą. Pracodawca nie może zmusić pracownika do zrobienia badań lekarskich w czasie trwania choroby . 

kobieta w ciąży za biurkiem
©emiliau/Fotolia
Styl życia
L4 podczas ciąży – wszystko, co trzeba wiedzieć o zwolnieniu podczas ciąży
Zwolnienie ciążowe przysługuje w razie choroby podczas ciąży lub zagrożenia tej ciąży. W tym czasie pracownicy przysługuje 100% należnego wynagrodzenia. Trzeba pamiętać, że ZUS może skontrolować, czy kobieta rzeczywiście powinna przebywać na zasiłku chorobowym podczas ciąży.

Zwolnienie ciążowe przysługuje w razie choroby podczas ciąży lub zagrożenia tej ciąży. W tym czasie pracownicy przysługuje 100% należnego wynagrodzenia. Trzeba pamiętać, że ZUS może skontrolować, czy kobieta rzeczywiście powinna przebywać na zasiłku chorobowym podczas ciąży. Zwolnienie ciążowe: kiedy przysługuje Zwolnienie lekarskie w wypadku problemów zdrowotnych w czasie ciąży przysługuje osobom zatrudnionym w oparciu o umowę o pracę. Jeśli kobieta prowadzi działalność gospodarczą , a opłaca ubezpieczenie chorobowe, to uprawniona jest do pobierania zasiłku chorobowego podczas choroby w ciąży. Osoba zatrudniona w oparciu o umowę zlecenia może otrzymać zwolnienie lekarskie podczas ciąży, jeśli zgłosi się do ubezpieczenia chorobowego – wówczas po 90. dniach od zgłoszenia ma prawo do zwolnienia.   Trzeba pamiętać, że sama ciąża nie stanowi podstawy do zwolnienia lekarskiego. Należy się ono w wypadku choroby w czasie ciąży czy zagrożenia poronieniem. L4 w ciąży a zwolnienie z pracy Jeśli kobieta zatrudniona jest w oparciu o umowę o pracę na czas nieokreślony albo na czas określony, ale na długi okres, wówczas nie musi się martwić, bowiem pracodawca nie może jej zwolnić z tego powodu, że zaszła w ciążę i nie może w tym czasie pracować.   Jeśli kobieta jest zatrudniona na okres próbny nieprzekraczający jednego miesiąca albo na umowę o zastępstwo, wówczas nic nie chroni jej przed utratą pracy. Jeśli jednak pracuje ona na umowie na czas określony, która przekracza jeden miesiąc, a umowa uległaby rozwiązaniu po upływie 3. miesiąca ciąży, wówczas umowa automatycznie ulega przedłużeniu do dnia porodu. L4 w ciąży: ile wynosi zasiłek chorobowy Kobietom w ciąży , które zmuszone są zdecydować się na zwolnienie lekarskie, przysługuje 100% należnego wynagrodzenia przez cały okres ciąży. Oblicza się je...

Kobieta w ciąży z córką
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Śluz w ciąży: jak odróżnić prawidłowy śluz od niepokojącego?
Śluz w ciąży jest obfitszy niż w okresie płodności. Ciało kobiety produkuje go więcej z powodu estrogenu – hormonu, który poprawia ukrwienie narządów rodnych podczas ciąży. Śluz w trakcie ciąży powinien być biały – gdy jest inaczej, może to oznaczać infekcję lub chorobę przenoszoną drogą płciową.

Śluz w ciąży jest obfitszy niż w okresie płodności. Ciało kobiety produkuje go więcej z powodu estrogenu – hormonu, który poprawia ukrwienie narządów rodnych podczas ciąży . Śluz w trakcie ciąży powinien być biały – gdy jest inaczej, może to oznaczać infekcję lub chorobę przenoszoną drogą płciową.   Ciężarne kobiety często niepokoją się, czy wydzielany z narządów rodnych śluz jest prawidłowy. Jego nadmierne wydzielanie oraz śnieżnobiała barwa niepokoi zwykle ciężarne. Jest to całkowicie niepotrzebne, ponieważ właśnie taka forma śluzu jest prawidłowa. Upławy podczas ciąży trwają od samego jej początku do dnia porodu – należy więc przyzwyczaić się do nich, wiedząc, że ich obecność jest pozytywnym sygnałem od organizmu. Aby zmniejszyć poczucie dyskomfortu można skorzystać z wkładek higienicznych. Śluz w ciąży – kiedy udać się do lekarza? Śluz w ciąży powinien być „czysty”, oznacza to, że jego idealny wygląd to bezwonna, półprzezroczysta i biała wydzielina. Co może świadczyć o jego nieprawidłowości: występowanie w śluzie drobnych grudek, występowanie w nim upławów o żółtym lub zielonym zabarwieniu, nieprzyjemny zapach śluzu, występowanie krwi w upławach z narządów rodnych. Wszystkie te objawy powinny być konsultowanie z lekarzem-położnikiem, ponieważ mogą świadczyć o infekcji dróg rodnych, pojawieniu się choroby przenoszonej drogą płciową lub w przypadku nadmiernego krwawienia może być związane z problemami z samą ciążą. Śluz w ciąży: właściwa higiena ciężarnej kobiety Kobieta w czasie ciąży powinna szczególnie dbać o higienę osobistą. Powinna unikać bielizny syntetycznej, a wybierać bawełnianą. Zaopatrzyć się we wkładki higieniczne. Nie zaleca się, aby ciężarna...

Nasze akcje
Zmysłowy i uwodzicielski czy delikatny i czarujący – jaki jest twój zapach?
Newsy

Ponadczasowy czy zaskakujący? Ten zapach ma jedno i drugie!

Partner
Weleda
Newsy

Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!

Partner
Sprawdź, jak skutecznie „cofnąć zegar” i odmłodzić spojrzenie!
Newsy

Spektakularny i jednocześnie naturalny wygląd? Sprawdź, jak odmłodzić spojrzenie!

Partner
Eva Longoria
Styl życia

Wymarzona sylwetka bez wyrzeczeń? To możliwe!

Partner
Newsy

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor
Newsy

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner
Newsy

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner
Newsy

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy

Małgorzata Rozenek-Majdan

BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy

Julia Wieniawa

BZ
Kasia Cichopek pozuje na huśtawce na swoim balkonie
Newsy

Katarzyna Cichopek

BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show

Hotel Paradise

BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show

Ślub od pierwszego wejrzenia

BZ
Moda uliczna z nowojorskiego tygodnia mody wiosna/lato 2021
Fleszstyle

Modne fryzury wiosna 2021. Buttercream blonde to nowy trend dla fanek jasnych fryzur. Koloryzacja pasuje do większości karnacji

Marcelina Zielnik
Paul Costelloe wiosna/lato 2021
Fleszstyle

Te trzy trendy zdominowały makijaż na wiosnę i lato 2021

Marcelina Zielnik
Modelka z koloryzacją "terracotta hair"
Fleszstyle

Modne fryzury na wiosnę 2021. Koloryzacja "terracotta hair" to hit Instagrama. To najgorętszy trend

Anna Kusiak
Leonie Hanne
Fleszstyle

Ta fryzura to najgorętszy trend wiosny i lata 2021. Instagramerki ją uwielbiają

Marcelina Zielnik
Jessica Alba i soft bob
Fleszstyle

Modne fryzury na sezon wiosna-lato 2021. Soft bob odejmie ci minimum 10 lat

Anna Kusiak