Ciężarna kobieta z gorączką
©3dvin/Fotolia
Styl życia

Jak bez leków obniżyć gorączkę w ciąży? Ochładzanie ciała i herbata z kwiatu lipy

W czasie ciąży lepiej nie przyjmować leków. Dlatego ciężarne, które mają gorączkę, mogą obniżyć je bezpiecznymi domowymi sposobami.

W czasie ciąży lepiej nie przyjmować leków. Dlatego ciężarne, które mają gorączkę, mogą obniżyć je bezpiecznymi domowymi sposobami.

 

Gorączka to temperatura powyżej 38°C i wymaga ona interwencji. Aby obniżyć ciepłotę ciała, należy schłodzić się letnią wodą w kąpieli czy prysznicu bądź okładami. Gorączkę pomoże zwalczyć też herbata z lipy. Gdy nie ma innego wyjścia, można zażyć leki przeciwgorączkowe, ale trzeba wziąć pod uwagę, jakie specyfiki są dozwolone w którym momencie ciąży.

Okłady i kąpiel lub prysznic zwalczają gorączkę w ciąży

Za gorączkę uważa się temperaturę wyższą niż 38°C. Aby skutecznie zmniejszyć ciepłotę ciała i nie spowodować szoku, należy wziąć kąpiel lub prysznic, używając letniej wody. Temperatura wody powinna być tylko nieco niższa od temperatury ciała, około 1 do 2 stopni. Bardzo zimna woda dałaby odwrotny efekt – nie tylko nie pokonałaby gorączki, ale mogłaby doprowadzić do jej wzrostu. Gorączka w ciąży może zostać obniżona także dzięki chłodzącym okładom. W tym celu wykorzystuje się zmoczone w chłodnej wodzie ręczniki lub specjalne plastry chłodzące. Wystarczy umieścić okład na czole i skroniach albo na karku. Jest to metoda bezpieczna i nieinwazyjna, dopuszczalna na każdym etapie ciąży.

Zioła i leki w leczeniu gorączki

Niektóre zioła są w trakcie ciąży niewskazane, a inne wręcz niebezpieczne, ale są też takie, które można w tym okresie stosować bezpiecznie, a nawet z pożytkiem. Do obniżenia gorączki w ciąży służą napary z kwiatu lipy albo z czarnego bzu. Lipa ma dodatkowo działanie wyciszające i działa przeciwzapalnie. Przeciwzapalnie i pozytywnie na układ pokarmowy działa też herbatka z czarnego bzu. Natomiast leki nie zawsze są bezpieczne dla ciężarnych. W trakcie ciąży absolutnie zakazana jest aspiryna, zatem jeśli zachodzi potrzeba obniżenia temperatury i zredukowania bólu, należy wybrać inny specyfik, w zależności od etapu ciąży. W pierwszym trymestrze dozwolony jest paracetamol, ale wyłącznie bez dodatków i w dawce nie większej niż 1000 miligramów dziennie (2 tabletki) przez 3 dni. Można go stosować tylko w przypadkach, gdy inne metody obniżenia temperatury zawiodą. W kolejnych trymestrach paracetamol jest dozwolony w większych dawkach, ponieważ nie powoduje tak dużego zagrożenia dla rozwoju dziecka, jak w pierwszych trzech miesiącach ciąży. Na początku ciąży po konsultacji z lekarzem można stosować również ibuprofen, ale z kolei jest on zakazany w ostatnim trymestrze ciąży. Może wówczas wpływać na rozwój dziecka, wydłużać poród, zwiększać ryzyko krwawienia u rodzącej i płodu, a także powodować obrzęki.

 

bez
Flickr/Andrey Zharkikh/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/
Styl życia
Domowe sposoby na obniżenie gorączki: zimne okłady, kąpiele i olejki eteryczne
Najbardziej znany sposób na gorączkę to zimny okład. Jest jednak o wiele więcej metod obniżania zbyt wysokiej temperatury ciała bez użycia środków farmakologicznych.

Najbardziej znany sposób na gorączkę to zimny okład. Jest jednak o wiele więcej metod obniżania zbyt wysokiej temperatury ciała bez użycia środków farmakologicznych. Czym jest gorączka? Prawidłowa temperatura ciała zdrowego człowieka wynosi 36-37 stopni Celsjusza. Do podwyższenia temperatury dochodzi na wskutek infekcji drobnoustrojami (wirusy, bakterie, grzyby, pasożyty). Gorączka jest naturalnym mechanizmem obronnym, który sygnalizuje, że dzieje się coś złego i organizm zaczął wytwarzać przeciwciała. Temperatura do 38 stopni to korzystne warunki dla naszego organizmu , który wtedy lepiej radzi sobie z przyczyną infekcji. Wówczas białka odpornościowe wykazują większą aktywność a drobnoustroje mają ograniczone warunki do namnażania się. Dlatego nie jest zalecane jej obniżanie, ale tylko w przypadku, gdy nie trwa dłużej niż 3 dni. Jeśli gorączka powyżej 38 stopni utrzymuje się dłużej niż 3 dni i towarzyszą jej duszności, uporczywy kaszel oraz znaczne osłabienie i wymioty lub inne niepokojące objawy, należy jak najszybciej udać się do lekarza. Domowe sposoby na obniżenie gorączki: zimne okłady i kąpiel Aby obniżyć temperaturę bez użycia leków najlepiej zastosować okłady. Zimne okłady to jeden z najprostszych i skutecznych sposobów na gorączkę. Kompresy trzeba przykładać w miejscach, gdzie jest skupisko dużych naczyń krwionośnych – pachwiny, szyja (kark), pod kolanami, nadgarstki. Dzięki temu szybko zostanie ochłodzona krew a wraz z nią cały organizm. Przegrzaniu zapobiegnie również okład na skronie i czoło. Należy pamiętać o częstym moczeniu kompresów, ponieważ szybko się nagrzewają. Kąpiele w wodzie niższej o pół stopnia niż ciało w gorączce, są również zalecane do zbijania zbyt wysokiej temperatury. Ważne jest, aby powoli wchodzić do wody, w przeciwnym razie...

termometr
Pixabay/OpenClipartVectors/CC0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Gorączka – kiedy jest korzystna a kiedy groźna dla zdrowia?
Gorączka jest to zwiększenie temperatury ciała ponad normę, którą jest 36-37 stopni Celsjusza. Lekko podwyższona temperatura informuje, że w organizmie coś się dzieje. To sygnał, że zostały uruchomione reakcje obronne. Ważne jest, aby właściwie określić wysokość gorączki i podjąć środki zaradcze.

Gorączka jest to zwiększenie temperatury ciała ponad normę, którą jest 36-37 stopni Celsjusza. Lekko podwyższona temperatura informuje, że w organizmie coś się dzieje. To sygnał, że zostały uruchomione reakcje obronne. Ważne jest, aby właściwie określić wysokość gorączki i podjąć środki zaradcze. Kiedy gorączka jest korzystna dla organizmu? Ośrodek termoregulacji naszego organizmu znajduje się w części mózgu zwanej podwzgórzem. Stan podgorączkowy to około 37 stopni Celsjusza, temperatura powyżej 38 stopni określana jest mianem gorączki. Przy czym należy pamiętać, że wysiłek fizyczny może podnieść ciepłotę ciała nawet o 0,5 stopnia. Podwyższona temperatura to odpowiedź organizmu na zakażenie bakteriami, wirusami, grzybami. Może to być też informacja, o obecności części martwych tkanek, ciała obcego, alergenów oraz związków chemicznych. Czynniki wywołujące ten stan to pirogeny, które przestawiają biologiczny wzorzec temperatury. Stan podgorączkowy oraz temperatura podwyższona do około 39 stopni Celsjusza, to korzystne środowisko dla mechanizmów obronnych organizmu. Wzrasta poziom leukocytów, natomiast blokowany jest dostęp patogenów do substancji odżywczych, co hamuje namnażanie szkodliwych czynników. Mimo, że gorączka jest stanem fizjologicznie męczącym dla organizmu i trwająca długo znacznie go osłabia, z biologicznego punktu widzenia jest naszym sprzymierzeńcem w walce z pirogenami. Istotne jest miejsce pomiaru temperatury. Najmniej dokładny wynik uzyskamy, mierząc temperaturę pod pachą: 36,6 stopni Celsjusza, w ustach wynosi 36,9 natomiast najbardziej dokładny, dla którego normą jest 37,1 stopni jest pomiar wykonywany w odbytnicy oraz uchu. Kiedy gorączka jest groźna dla zdrowia? Temperatura ciała wynosząca 41 stopni Celsjusza to poważne zagrożenie dla zdrowia. Może...

niemowlę
©juniart/Fotolia
Styl życia
Jak obniżyć wysoką temperaturę u niemowlaka?
Gorączka u niemowlaka często pojawia się bez żadnych objawów towarzyszących i wcale nie musi być związana z chorobą. U tak małych dzieci normalne są wahania w granicach 38ºC, które wynikają z nieustabilizowanej jeszcze termoregulacji. Kiedy temperatura przekracza 38ºC, także nie ma jeszcze powodu do paniki, bo bardzo często gorączkę u niemowląt powoduje ząbkowanie. W tym momencie trzeba jednak podjąć próbę obniżenia temperatury.

Gorączka u niemowlaka często pojawia się bez żadnych objawów towarzyszących i wcale nie musi być związana z chorobą. U tak małych dzieci normalne są wahania w granicach 38ºC, które wynikają z nieustabilizowanej jeszcze termoregulacji. Kiedy temperatura przekracza 38ºC, także nie ma jeszcze powodu do paniki, bo bardzo często gorączkę u niemowląt powoduje ząbkowanie. W tym momencie trzeba jednak podjąć próbę obniżenia temperatury. Leki przeciwgorączkowe dla niemowlaka Żadne domowe sposoby obniżania temperatury nie mogą zastąpić farmakologii. Pierwszym, co trzeba zrobić, gdy dziecko zaczyna gorączkować jest podanie mu leku – w syropie lub w czopku. Wybór zależy od wieku dziecka (u mniejszych lepiej sprawdzają się czopki ) i od objawów towarzyszących (jeśli niemowlak wymiotuje, nie ma sensu podawanie mu syropu). Najważniejsze, żeby pamiętać o dawkowaniu zgodnym z zaleceniami producenta i wybraniu lekarstwa, które nie zaszkodzi maluchowi. Dzieciom przed 12. rokiem życia nie wolno zażywać aspiryny ze względu na ryzyko zespołu Reye’a , w wyniku którego dochodzi do zagrażających życiu zmian w mózgu i w wątrobie. Maluchów do 3. miesiąca życia nie można też leczyć ibuprofenem zawartym w wielu popularnych lekach przeciwgorączkowych, np. Nurofenie, Ibufenie i Ibumie. W każdym wieku bezpieczny jest tylko paracetamol. Na efekty działania leków trzeba poczekać od 0,5 do 1 godz. W tym czasie można zbijać gorączkę domowymi metodami. Płyny na gorączkę Kiedy dziecko gorączkuje , ogromną rolę pełni dostarczanie jego organizmowi jak największej ilości płynów, zwłaszcza jeśli podwyższeniu temperatury towarzyszą wymioty czy biegunka . Picie nie tylko obniża gorączkę, ale również zapobiega odwodnieniu. Najlepsza jest przegotowana woda lub mleko z piersi matki. Ważne, by płyny nie były ani zbyt zimne, ani zbyt gorące – optymalna jest temperatura o 1ºC...

Nasze akcje

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner