Party Stories
Martyna Wojciechowska o dramatycznej diagnozie
Doda w zielonej marynarce
Agnieszka Woźniak Starak w białym t-shircie na konferencji Big Brothera
beata-kozidrak
„Hotel Paradise” Ata Postek rozstała się z partnerem, ale już ma nowego! Zdradziła, jak się poznali
Michał Kostrzewski i pozostali jurorzy You Can Dance
Justyna Steczkowska z fanami
Ida Nowakowska prowadzącą "You Can Dance"
Doda
kobieta ćwiczy z rehabilitantką
Flickr/Your Mildura/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/
Styl życia

Jak rozpoznać zapalenie korzonków?

Zapalenie korzonków to potoczna nazwa rwy kulszowej, która doskwiera zwłaszcza mężczyznom po 30. roku życia. Objawy korzonków są niezwykle dokuczliwe – wiążą się nie tylko z silnym bólem, ale także z trudnościami w poruszaniu. Rwy kulszowej wymaga leczenia – nawracające dolegliwości prowadzą do rozwoju zmian kostnych oraz powikłań neurologicznych.

Zapalenie korzonków to potoczna nazwa rwy kulszowej, która doskwiera zwłaszcza mężczyznom po 30. roku życia. Objawy korzonków są niezwykle dokuczliwe – wiążą się nie tylko z silnym bólem, ale także z trudnościami w poruszaniu. Rwy kulszowej wymaga leczenia – nawracające dolegliwości prowadzą do rozwoju zmian kostnych oraz powikłań neurologicznych.

Skąd się bierze ból korzonków?

Źródłem bólu korzonków są pęczki włókien nerwowych, które odchodzą od rdzenia kręgowego i układają się wzdłuż kręgosłupa pomiędzy kolejnymi kręgami – od szyjnych po lędźwiowe. Mianem rwy kulszowej określa się zespół objawów występujących w momencie nacisku na którykolwiek z tych nerwów. Nacisk taki może mieć podłoże fizyczne (np. napięcie mięśniowe), może też być spowodowany stanem zapalnym lub infekcją.

U kogo najczęściej występuje rwa kulszowa?

Ryzyko pojawienia się rwy kulszowej jest największe u tych, którzy nadmiernie obciążają swój kręgosłup. Szkodliwe dla kręgosłupa może być jednak każde stanowisko pracy – nadwerężać go mogą:

 • dźwiganie ciężarów,
 • praca w pozycji pochylonej,
 • całodniowe stanie, np. za sklepową ladą,
 • długie godziny spędzone za biurkiem.

Innymi przyczynami zapalenia korzonków mogą być zwyrodnienia i urazy, w wyniku których pojedyncze dyski wystają poza oś kręgosłupa i zaczynają uciskać włókna nerwowe. Rwę kulszową mogą też spowodować nagły, intensywny wysiłek fizyczny lub wystawianie okolic lędźwiowo-krzyżowych na działanie niskiej temperatury, np. poprzez leżenie na ziemi. Narażone na zapalenie korzonków są także te osoby, których dieta zawiera mało witamin, soli mineralnych i wapnia.

Objawy zapalenia korzonków

Zapalenie korzonków można pomylić z bólem nerek czy lumbago. Istnieją jednak objawy, które pozwalają z niemal stuprocentowym prawdopodobieństwem stwierdzić, że mamy do czynienia z rwą kulszową:

 

 • Ból kończyny dolnej i okolicy lędźwiowej, promieniujący do uda i pośladka.
 • Parestezje, czyli zaburzenia czucia w udzie, stopie lub łydce, objawiające się mrowieniem, swędzeniem, drętwieniem i wrażeniem wbijania szpilek w skórę.
 • Nasilenie bólu podczas próby Valsalvy, czyli w momencie wykonania mocnego wydechu przy zamkniętych ustach.
 • Osłabiony odruch skokowy i kolanowy.
 • Objaw Lasègue’a, czyli ból tylnej części uda przy podnoszeniu nogi wyprostowanej w stawie kolanowym, który nasila się podczas zginania grzbietu stopy.
 • Ból środkowej części stopy i palucha.
 • Osłabienie mięśni palców, kostki, uda i łydki (trudności w staniu na palcach).

probówki
Pixabay/jaytaix/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Dlaczego duża liczba leukocytów w moczu jest niebezpieczna?
Nadmiar leukocytów w moczu może być spowodowany zapaleniem dróg moczowych, chorobą nerek czy zapaleniem przydatków.

Nadmiar leukocytów w moczu może być spowodowany zapaleniem dróg moczowych, chorobą nerek czy zapaleniem przydatków.   Obecność leukocytów w moczu nie oznacza od razu poważnych zaburzeń organizmu – u każdego zdrowego człowieka poziom leukocytów waha się w przedziale 1-3. Gdy jednak ich liczba jest wyższa (leukoturia), oznaczać może zapalenie dróg moczowych , spowodowane zakażeniem przez bakterie, wirusy czy grzyby, objawiającym się częstym oddawaniem moczu i ciągłym odczuciem parcia na pęcherz. Niestety jest to również jeden z objawów innych, poważnych schorzeń dróg rodnych czy narządów jamy brzusznej . Leukocyty w moczu jako objaw zaburzenia pracy nerek Wysoki poziom leukocytów w moczu może być objawem wielu schorzeń nerek, m.in. kłębuszkowego zapalenia, które objawia się poprzez zaburzenia krążenia, osłabienie i zmieniony kolor moczu (różowy, biały bądź przeciwnie – brunatny) oraz odmiedniczkowym zapaleniem, charakteryzującym się silnym bólem w okolicy lędźwi, nudnościami i gorączką. Obie choroby są łatwo zauważalne przez pacjenta, który niezwłocznie powinien zgłosić się do lekarza z tymi objawami. Innym zaburzeniem, przy którym możemy odnotować zwiększoną liczbę leukocytów we krwi, jest kamica nerkowa. Choroba objawia się w pierwszej kolejności poprzez kolkowy ból w okolicy lędźwi połączony z podwyższoną temperaturą, nudnościami oraz z ogólnym osłabieniem organizmu. Leukocyty w moczu jako objaw schorzeń dróg rodnych Leukocyty w moczu w zwiększonej liczbie mogą oznaczać również zapalenie przydatków, które obejmuje swoim zasięgiem jajniki oraz jajowody. Objawy tego schorzenia odczuwalne są przede wszystkim podczas stosunku – następuje silny ucisk na narządy rodne,...

Stopy
underdogstudios/Fotolia
Styl życia
Bóle stóp a choroby skórne i ogólnoustrojowe
Bóle stóp mogą oznaczać chorobę stopy lub zaburzenia ogólnoustrojowe. Niekiedy są konsekwencją dawnych urazów, czasami zaś oznaczają choroby z pozoru z nimi nie związane. Ważne jest to, czy ból objawiający się np. kłuciem w stopie jest przewlekły, czy też przejściowy, związany np. z niewygodnymi butami.

Bóle stóp mogą oznaczać chorobę stopy lub zaburzenia ogólnoustrojowe. Niekiedy są konsekwencją dawnych urazów, czasami zaś oznaczają choroby z pozoru z nimi nie związane. Ważne jest to, czy ból objawiający się np. kłuciem w stopie jest przewlekły, czy też przejściowy, związany np. z niewygodnymi butami. Ból pod stopą a problemy skórne Bóle stopy mogą być spowodowane grzybicą, haluksami, odciskami, ostrogą piętową, wrastającymi paznokciami. Pierwotną przyczyną wystąpienia problemów ze stopami może być niewystarczająca higiena bądź uciskające obuwie. Kiedy boli stopa – wizyta u ortopedy Z bólem stopy należy udać się do ortopedy, gdy mamy do czynienia ze skręceniem, złamaniem, zwichnięciem lub stłuczeniem. Ból stopy może być również związany z chorobą zwyrodnieniową stawów . Bóle stóp a choroby ogólnoustrojowe Osoby, którym doskwiera ból stopy rzadko łączą dolegliwość z cukrzycą, rwą kulszową (bólem dolnej części kręgosłupa), przepukliną, alkoholizmem. Ból stopy może być spowodowany nawet dną moczanową (odkładaniem w tkankach kryształów moczanu sodu). Bóle stóp – inne przyczyny Bóle stóp mogą być spowodowane nadwagą, częstym noszeniem szpilek, stojącą pracą lub po prostu podeszłym wiekiem. Wylecz się samodzielnie!  Domowe sposoby na czyraki - jak leczyć czyraki ? Choroby skórne leczy się ciężko.  Jak rozpoznać trądzik różowaty - objawy trądziku różowatego . Znasz termin czyrak?  Wrzody na skórze: czym są i jak je leczyć ?

ćwiczenia - pilates
Flickr/U.S. Army/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/
Styl życia
Domowe sposoby na ból korzonków
Domowe sposoby na ból korzonków

Ból korzonków , jeśli wystąpił raz, prawdopodobnie będzie się powtarzał. Korzonki mogą odezwać się gdy cię przewieje, przetrenujesz się lub podniesiesz coś ciężkiego. Korzonki, nazywane też ostrym bólem korzeniowym, to dolegliwość charakteryzująca się przeszywającym bólem w dole pleców. Jak wyleczyć korzonki zanim nieznośny ból unieruchomi cię na kilka dni? Domowe sposoby na ból korzonków Odciąż kręgosłup lędźwiowy  Kiedy bolą korzonki , trzeba natychmiast odciążyć kręgosłup. Najlepiej położyć się na twardym podłożu. Pomóc może podłożenie deski pod materac w łóżku. Leżeć trzeba do czasu, aż ostry ból zmieni się w łagodniejszy. Jeśli przez 15 min nie następuje poprawa, czas sięgnąć po kolejne środki. Ciepło zniweluje ból korzonków Ulgę w bólu korzonków przynosi oddziaływanie ciepłem na miejsca ucisku nerwów. Plecy można rozgrzewać na różne sposoby: przyłożyć do nich termofor z gorącą wodą, najlepiej owinięty ręcznikiem, by zapobiec poparzeniu, robić okłady ze zmielonego i zaparzonego siemienia lnianego lub ugotowanych plastrów cebuli, naklejać dostępne w aptekach plastry rozgrzewające – najlepiej gorczycowe albo pieprzowe (cena: ok. 10 zł za 3 szt.), nacierać się maścią rozgrzewającą, np. maścią końską (cena ok. 15 zł za 350 g), przygotować gorącą kąpiel z olejkami eterycznymi (najlepiej rozgrzewają: kamforowy, eukaliptusowy, lawendowy, rumiankowy i geraniowy, które działają też przeciwzapalnie i przeciwbólowo). Co zrobić kiedy domowe sposoby na ból korzonków zawiodą? Zażyj środki przeciwbólowe na ból korzonków W leczeniu korzonków najskuteczniejsze są leki , które mają nie...

Nasze akcje
Delia My Cream
Styl życia

Krem idealnie dopasowany? Zrób go sama, z Delią to łatwe!

Partner
Macchia marki Tubądzin - wystrój we włoskim stylu
Styl życia

Mieszkanie inspirowane słoneczną Italią. Styl, który pokochały gwiazdy!

Partner
lenor-fresh-air-efect
Fleszstyle

Jak urządzić wnętrze, by zawsze zachwycało świeżością?

Partner
dax-cashmere-podklad-moon-blink
Fleszstyle

Klaudia El Dursi i Marcelina Zawadzka pokochały ten drogeryjny podkład i bazy pod makijaż!

Partner
Motorola moto g100
Styl życia

Uwielbiasz spędzać czas z przyjaciółmi? Wiemy, co zrobić, żeby te spotkania dawały ci jeszcze więcej radości!

Partner