kobieta trzymająca się za łokieć
©inesbazdar/Fotolia
Styl życia

Czym charakteryzuje się seronegatywne zapalenie stawów?

Do zapaleń seronegatywnych należy zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, zapalenie stawów towarzyszące zapaleniu jelit, łuszczycowe zapalenie jelit i reaktywne zapalenie stawów.

Do zapaleń seronegatywnych należy zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, zapalenie stawów towarzyszące zapaleniu jelit, łuszczycowe zapalenie jelit i reaktywne zapalenie stawów.

Czym jest seronegatywne zapalenie stawów?

W grupie chorób reumatycznych znajduje się wiele postaci zapalenia stawów. Najczęściej diagnozowane jest reumatoidalne zapalenie stawów. Do jego objawów zalicza się przewlekłe zapalne zmiany w stawach obwodowych. Chorobowo zajęte są także niektóre narządy i inne układy. By rozpoznać tę chorobę, trzeba wykryć w surowicy przeciwciała. Są one dowodem na proces autoimmunizacji, który toczy się w organizmie. Można wyróżnić dwa rodzaje przeciwciał – przeciwko cytrulinowanemu peptydowi i czynnik reumatoidalny. Przeciwciała przeciw cytrulinowanemu peptydowi czasami są obecne jeszcze przed pojawieniem się objawów zapalenia stawów i mogą towarzyszyć mu dalej, a czynnik reumatoidalny może wystąpić później.

 

Gdy zapaleniu stawów o cechach reumatoidalnego zapalenia stawów, towarzyszą wymienione dwa rodzaje przeciwciał w surowicy, to mówi się o zapaleniu serologicznie dodatnim albo seropozytywnym. Czasami mimo stwierdzenia objawów reumatoidalnego zapalenia stawów nie udaje się wykryć wskazanych przeciwciał w surowicy i wówczas mówi się o seronegatywnej postaci RZS.

 

W przypadku zapalenia stawów serologicznie negatywnego należy przeprowadzić diagnostykę różnicową, a także wziąć pod uwagę inne zapalenia stawów. Do grupy seronegatywnych zapaleń stawów zalicza się choroby, w których zmiany zapalne dotykają jelit i kręgosłupa oraz kojarzone są z łuszczycą, a więc: reaktywne zapalenie stawów, łuszczycowe zapalenie stawów, zapalenie stawów kręgosłupa oraz zapalenie stawów w przebiegu enteropatii.


Nadgarstek z bólem stawowych
©Fabian Faber/Fotolia
Styl życia
Leczenie reaktywnego zapalenia stawów: rehabilitacja, fizykoterapia, kinezyterapia
Reaktywne zapalenie stawów to schorzenie stawów połączone z zapaleniem kręgosłupa i innych narządów. Choroba obejmuje m.in. ogniskowe zapalenia mięśnia sercowego, szyjki macicy czy jąder. Towarzyszy jej również gorączka i dreszcze. Leczenie reaktywnego zapalenia stawów to przede wszystkim rehabilitacja. Dodatkowo stosowana jest również fizykoterapia i kinezyterapia.

Reaktywne zapalenie stawów to schorzenie stawów połączone z zapaleniem kręgosłupa i innych narządów. Choroba obejmuje m.in. ogniskowe zapalenia mięśnia sercowego, szyjki macicy czy jąder. Towarzyszy jej również gorączka i dreszcze. Leczenie reaktywnego zapalenia stawów to przede wszystkim rehabilitacja. Dodatkowo stosowana jest również fizykoterapia i kinezyterapia.   Pochodzenie reaktywnego zapalenia stawów nie jest do końca zbadane, prawdopodobnie spowodowane jest ono tendencją genetyczną lub infekcją bakteryjną układu oddechowego, moczowo-płciowego lub pokarmowego. Objawy występują w wielu organach w postaci ogniskowego zapalenia. Najczęściej występuje jako zapalenie jednostawowe lub asymetryczne stawów: kolanowego i skokowego u nogi; lub nadgarstkowego i międzypaliczkowego u ręki. Inne objawy to zapalenie kręgosłupa, mięśnia sercowego, jelita, narządów płciowych, ścięgna Achillesa czy zapalenie spojówek oczu. Diagnoza choroby odbywa się na podstawie badań: pełnej morfologii krwi , badania moczu, białka C-reaktywnego oraz lepkości osocza. Rehabilitacja, fizykoterapia, kinezyterapia w reaktywnym zapaleniu stawów Leczenie reaktywnego zapalenia stawów opiera się głównie na rehabilitacji. Jednym z najważniejszych czynników w trakcie kuracji jest zmniejszenie aktywności fizycznej. Chory nie może przeciążać stawów z zapaleniem, a najlepszą metodą jest rehabilitacja punktów dotkniętych chorobą. Pomocna okazuje się tutaj również fizykoterapia, która za pomocą bodźców fizycznych pobudza stawy, niekiedy elektrowstrząsy (fizjoterapia wskazana tylko w przypadku zaniku mięśni). Kinezyterapia pozwala we właściwy sposób wprowadzić osobę w bezpieczny dla niej ruch. Gimnastyka lecznicza pozwoli mięśniom pracować i utrzymać dobrą kondycję ruchową, mimo mniej aktywnego trybu życia. Farmakoterapia w reaktywnym zapaleniu stawów Oprócz...

Boląca noga
©WavebreakMediaMicro/Fotolia
Styl życia
Objawy reaktywnego zapalenia stawów: zapalenie kręgosłupa, skóry, spojówek
Reaktywne zapalenie stawów jak sama nazwa wskazuje dotyka przede wszystkim stawów, swoim zasięgiem obejmuje również kręgosłup. Powoduje także zaburzenie układu pokarmowego oraz wzroku.

Reaktywne zapalenie stawów jak sama nazwa wskazuje dotyka przede wszystkim stawów, swoim zasięgiem obejmuje również kręgosłup. Powoduje także zaburzenie układu pokarmowego oraz wzroku.   Reaktywne zapalenie stawów to zespół wielu objawów, dotykających kilku narządów równocześnie. Jego przyczyną może być obecność antygenu HLA-B27 ( tendencja genetyczna ) lub infekcja bakteryjna układu oddechowego, pokarmowego lub moczowo-płciowego. Charakteryzuje się przede wszystkim jednostawowym lub asymetrycznym zapaleniem. Dotyczy głównie dwóch obszarów: stawów kolanowych i skokowych u nóg oraz nadgarstkowych i paliczkowych u rąk. Inne objawy reaktywnego zapalenia stawów to:   Zapalenie kręgosłupa – występują dokuczliwe bóle pleców w okolicy krzyżowej, połączone z bólem pośladków i sztywnością kręgosłupa.   Zapalenie przyczepów ścięgna – dotyczy głównie ścięgna Achillesa, występujące z bólem pięty oraz łokcia.   Zapalenie spojówek – zaburzenie zmysłu wzroku jest jednym z typowych objawów reaktywnego zapalenia stawów. Charakteryzuje się zaczerwienieniem oczu, łzawieniem i pogorszeniem ostrego widzenia.   Zapalenie narządów rodnych – u kobiet wystąpić może zapalenie szyjki macicy i pochwy, a u mężczyzn zapalenie jąder.   Zapalenie jelit – pojawią się wtedy charakterystyczne bóle w dole brzucha i biegunki .   Zapalenie skóry – przebarwienia, zaczerwienie czy trądzik to tylko niektóre zaburzenia skórne. Innymi objawami mogą być nadżerki na policzkach, podniebieniu czy języku i dziąsłach.   Zapalenie mięśnia sercowego – bardzo często połączone jest z nieprawidłowym przewodnictwem przedsionkowo-komorowym.   Oprócz typowych objawów reaktywnego zapalenia stawów można odczuwać gorączkę i ogólne osłabienie. Leczenie tej choroby...

Kolano z reaktywnym zapaleniem stawu
©Andrey Popov/Fotolia
Styl życia
Reaktywne zapalenie stawów, czyli zespół Fiessingera i Leroya
Reaktywne zapalenie stawów nazywane jest również zespołem Fiessingera i Leroya, zespołem Reitera i poinfekcyjnym zapaleniem stawów. To choroba złożona, której przyczyny nie są do końca ustalone. Wiadomo, że powodowana jest przez infekcję bakteryjną lub może wynikać z tendencji genetycznych.

Reaktywne zapalenie stawów nazywane jest również zespołem Fiessingera i Leroya, zespołem Reitera i poinfekcyjnym zapaleniem stawów. To choroba złożona, której przyczyny nie są do końca ustalone. Wiadomo, że powodowana jest przez infekcję bakteryjną lub może wynikać z tendencji genetycznych. Infekcja bakteryjna i geny przyczynami reaktywnego zapalenia stawów Reaktywne zapalenie stawów jest schorzeniem należącym do grupy schorzeń reumatycznych , w których dochodzi do zapalenia stawów, połączonych niekiedy z zapaleniem kręgosłupa. Choroba dotyka przeważnie mężczyzn w wieku 20-40 lat. Przyczyny reaktywnego zapalenia stawów nie są do końca znane i zbadane, jednak czynniki wpływające na jego powstanie to prawdopodobnie:   infekcja bakteryjna – powikłanie po chorobie układu oddechowego, moczowo-płciowego oraz pokarmowego może wywołać chorobę, szczególnie takie bakterie jak Salmonella czy Shigella.   tendencja genetyczna – podejrzewa się, że antygen HLA B27 powoduje wywołanie choroby. Został on wykryty u prawie 80% chorych i odpowiedzialny jest również za rozwój chorób autoimmunologicznych (w których organizm sam siebie atakuje). Obecność tego antygenu zwiększa ryzyko zachorowania aż 50 razy.   Reaktywne zapalenie stawów jest to choroba, która dotyka pojedynczych stawów lub kilku stawów równocześnie. RZS może wywoływać nawracające zapalenia stawu biodrowego i kręgosłupa. Leczenie odbywa się doraźnie i opiera się w dużej mierze na rehabilitacji. Przy reaktywnym zapaleniu stawów często występują również zmiany skórne oraz zaburzenia wzroku – należy wtedy zwrócić się po pomoc do specjalistów – dermatologa i okulisty. Zadbane stawy mogą służyć przez wiele lat.  Przyczynami bólu stawów są zwyrodnienia i przeciążenia .  Stany zapalne kręgosłupa, skóry i spojówek  są objawami reaktywnego...

Nasze akcje
Dua Lipa, Rihanna, Alessandra Ambrosio
Newsy
Te gwiazdy wiedzą jak stworzyć niezapomniane stylizacje!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Zmysłowy i uwodzicielski czy delikatny i czarujący – jaki jest twój zapach?
Newsy
Ponadczasowy czy zaskakujący? Ten zapach ma jedno i drugie!
Partner
Sprawdź, jak skutecznie „cofnąć zegar” i odmłodzić spojrzenie!
Newsy
Spektakularny i jednocześnie naturalny wygląd? Sprawdź, jak odmłodzić spojrzenie!
Partner
Eva Longoria
Styl życia
Wymarzona sylwetka bez wyrzeczeń? To możliwe!
Partner
Newsy
Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil
Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor
Newsy
Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju
Partner
Newsy
Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik