kobieta z bolącymi plecami
©WavebreakmediaMicro/Fotolia
Styl życia

Zwyrodnienia kręgosłupa - objawy choroby zwyrodnieniowej odcinka szyjnego

Zwyrodnienie kręgosłupa szyjnego dotyka wielu osób, szczególnie w starszym wieku. Jest ono skutkiem procesów degeneracyjnych kręgów szyjnych. Jednak trzeba pamiętać, że na zwyrodnienie kręgosłupa „pracujemy” już od najmłodszych lat.

Zwyrodnienie kręgosłupa szyjnego dotyka wielu osób, szczególnie w starszym wieku. Jest ono skutkiem procesów degeneracyjnych kręgów szyjnych. Jednak trzeba pamiętać, że na zwyrodnienie kręgosłupa „pracujemy” już od najmłodszych lat.

Bóle głowy, drętwienie kończyn, przykurcz szyi – objawy zwyrodnienia kręgosłupa szyjnego

Prawidłowo działający kręgosłup szyjny to właściwie działający wzrok, słuch oraz narząd równowagi. Do najczęstszych objawów charakterystycznych dla choroby zwyrodnieniowej kręgów szyjnych należą:

  • drętwienie – przede wszystkim ramion, rąk, karku;
  • ból głowy, podobny do migrenowego, nasilający się przy wykonywaniu ruchów w przód i w tył, promieniujący na barki i na całą twarz, powodujący drętwienie skroni i policzków, może też być odczuwalne uczucie dławienia w gardle;
  • ból karku, który może prowadzić do krótkotrwałych paraliżów, powodujących całkowite zesztywnienie i przykurcz szyi. W ten sposób organizm broni się przed ponownym drażnieniem receptorów bólowych, co w konsekwencji prowadzi do długotrwałych napięć mięśniowych i przeciążania pozostałych struktur kręgosłupa. W przypadku przykurczu szyi (np. głowa jest skierowana w jedną stronę po wstaniu z łóżka) nie należy na siłę go odprowadzać;
  • omdlenia, zawroty głowy – powoduje to niewłaściwy przepływ krwi przez tętnice szyjne;
  • wymioty;
  • tzw. poranna sztywność szyi;
  • osłabiona ruchomość kończyn górnych a nawet dolnych;
  • gorsza zdolność do chwytania, problem z zaciśnięciem dłoni w pięść, obniżona sprawność precyzyjnych ruchów palców;
  • nietrzymanie moczu, drżenie kończyn i ogólne osłabienie organizmu pojawia się w skrajnych przypadkach (jest spowodowane melopatią szyjną), wówczas choroba zwyrodnieniowa odcinka szyjnego kręgosłupa kwalifikuje się do leczenia operacyjnego.

 

Kasia gotuje z Polki.pl: domowe lody

Objawy zwyrodnienia kręgosłupa w odcinku szyjnym nasilają się w sytuacjach takich, jak zmęczenie, stres, wyziębienie organizmu, przeciążenie (np. długie pozostawanie w jednej pozycji – podczas jazdy samochodem). Szczególnie w początkowej fazie rozwoju choroby, dolegliwości bólowe mogą mieć charakter tymczasowy, dlatego często bywają przypisywane innym schorzeniom. Nie należy lekceważyć tych objawów, ponieważ zwyrodnienie kręgosłupa szyjnego może w konsekwencji doprowadzić do znacznego ograniczenia ruchomości kończyn a nawet trwałego paraliżu.

 
 

mężczyzna trzymający się za gardło
©Monika Wisniewska/Fotolia
Styl życia
Choroby kręgosłupa – leczenie zwyrodnienia odcinka szyjnego
Zwyrodnienie kręgosłupa szyjnego to schorzenie, które może powadzić do porażenia kończyn i całkowitego unieruchomienia ciała. Dlatego tak ważne są profilaktyka, odpowiednia dieta oraz wczesna diagnoza i właściwe leczenie zwyrodnienia kręgów szyjnych.

Zwyrodnienie kręgosłupa szyjnego to schorzenie, które może powadzić do porażenia kończyn i całkowitego unieruchomienia ciała. Dlatego tak ważne są profilaktyka, odpowiednia dieta oraz wczesna diagnoza i właściwe leczenie zwyrodnienia kręgów szyjnych. Rehabilitacja, farmakologia, metody operacyjne w zwyrodnieniu kręgosłupa szyjnego W przypadku, gdy przyczyna zwyrodnienia jest nieznana, leczenie skupia się na usuwaniu jego objawów oraz modyfikowaniu przebiegu choroby. Jeżeli przyczyna jest znana, leczenie dotyczy zarówno jej, jak i objawów i przebiegu choroby. Leczenie zachowawcze zwyrodnień kręgosłupa szyjnego polega przede wszystkim na: farmakologii, za pomocą której leczone są dolegliwości bólowe oraz stany zapalne, w przypadku dłuższego unieruchomienia ciała stosowane są również środki przeciwzakrzepowe. Ponadto stosuje się leki modyfikujące chrząstkę stawową oraz dostawowe zastrzyki z kwasem hialuronowym w celu nawodnienia tkanki. rehabilitacji: kinezyterapii (leczenie ruchem) oraz fizykoterapii (oddziaływanie rozmaitymi bodźcami fizycznymi na miejsce zmienione chorobowo), noszeniu szyjnych kołnierzy ortopedycznych. Warto pamiętać, że noszenie kołnierza osłabia mięśnie szyi, dlatego od razu po jego zdjęciu wskazane jest wykonywanie odpowiednich ćwiczeń rehabilitacyjnych, zmianie trybu życia – odpowiednia dieta, aktywność ruchowa, ćwiczenia rehabilitacyjne.   Jeżeli te metody są nieskuteczne lub stopień zaawansowania zwyrodnienia kręgosłupa jest poważny wówczas stosuje się leczenie operacyjne. Ma ono zlikwidować ból i ewentualne stany zapalne i przywrócić pełną motorykę. Zabiegi chirurgiczne polegają najczęściej na usunięciu przyczyny ucisku elementów nerwowych, stabilizacji oraz blokadzie. W bardzo zaawansowanym stadium zwyrodnienia kręgosłupa szyjnego stosuje się metodę polegającą na usunięciu dysku szyjnego i...

Ból karku
© emilijamanevska/Fotolia.com
Styl życia
Ból kręgosłupa szyjnego można pokonać bez operacji
Ból kręgosłupa szyjnego może być spowodowany stresem, przemęczeniem, wysiłkiem fizycznym lub urazem mechanicznym. Ćwiczenia kręgosłupa szyjnego pozwalają zniwelować objawy, a czasami nawet przyczynę dolegliwości.

Ból kręgosłupa szyjnego może być spowodowany stresem, przemęczeniem, wysiłkiem fizycznym lub urazem mechanicznym. Ćwiczenia kręgosłupa szyjnego pozwalają zniwelować objawy, a czasami nawet przyczynę dolegliwości.   W przypadku długotrwałego bólu w odcinku szyjnym warto wykonać zdjęcie rentgenowskie. Przyczyny bólu kręgów szyjnych Stan kręgosłupa szyjnego pogarsza się z wraz z upływem lat. Codziennie może dochodzić do mikrourazów i drobnych przeciążeń kręgów szyjnych na skutek np. skoków, biegania po twardym podłożu, spania na zbyt dużej poduszce. Dyskomfort może być powiązany z długotrwałym przemęczeniem, kilkugodzinną jazdą samochodem, stresem, wyziębieniem organizmu. Do przeciążenia kręgosłupa mogą przyczynić się wady postawy, takie jak skolioza lub płaskostopie. Ból kręgów szyjnych może pojawić się po wypadku samochodowym – ta część ciała w żaden sposób nie jest chroniona w trakcie kolizji na drodze. Przyczyną dolegliwości może być zwyrodnienie szyjnego odcinka kręgosłupa, dlatego w przypadku długotrwałego bólu należy skontaktować się z lekarzem specjalistą. Objawy bólu kręgosłupa szyjnego Ból kręgosłupa szyjnego może promieniować do barku. Towarzyszy mu często drętwienie ręki i szum w uszach. Utrudniony jest chwyt i precyzyjne ruchy palcami . Ból kręgów szyjnych połączony jest często z bólem i zawrotami głowy. Dolegliwości nasilają się przy pochylaniu głowy lub odchylaniu. Mogą pojawić się bóle twarzy i drętwienie skóry. Co robić w przypadku bólu kręgosłupa szyjnego Leczenie bólu kręgów szyjnych polega najczęściej na unieruchomieniu szyjnego odcinka kręgosłupa przez założenie kołnierza ortopedycznego. W celu uśmierzenia bólu podaje się leki...

mężczyzna siedzący przy biurku
©Rostislav Sedlacek/Fotolia
Styl życia
Choroby kręgosłupa – przyczyny zwyrodnienia kręgów szyjnych
Zwyrodnienie kręgosłupa szyjnego może być następstwem wielogodzinnej pracy w pozycji siedzącej przy niewłaściwie dobranym biurku i na niewygodnym krześle. Przebywanie przez kilka godzin w niefizjologicznej pozycji naraża nasz kręgosłup na duże przeciążenia.

Zwyrodnienie kręgosłupa szyjnego może być następstwem wielogodzinnej pracy w pozycji siedzącej przy niewłaściwie dobranym biurku i na niewygodnym krześle. Przebywanie przez kilka godzin w niefizjologicznej pozycji naraża nasz kręgosłup na duże przeciążenia. Przyczyny zwyrodnienia kręgosłupa szyjnego: urazy, wiek, mikrourazy, wady postawy Stany zwyrodnieniowe kręgosłupa związane ze starzeniem się organizmu rozpoczynają się od powolnej utraty wody przez krążki międzykręgowe, co powoduje ich degenerację. W konsekwencji stają się one mniej elastyczne, płaskie, podatne na urazy i deformacje. Do pozostałych przyczyn zwyrodnienia kręgosłupa szyjnego należą: urazy: szczególnie tzw. wypadki komunikacyjne, zwane urażeniem akceleracyjnym lub urazem typu trzaśnięcie biczem. Dlatego szczególnie ważne jest używanie zagłówków podczas jazdy samochodem, ponieważ pasy bezpieczeństwa nie chronią kręgosłupa w odcinku szyjnym . Wypadek może być przyczyną naciągnięć więzadeł lub uszkodzenia krążków międzykręgowych. Jeżeli w kolizji ucierpiała osoba starsza, mechaniczny uraz szyjnego odcinka kręgosłupa często prowadzi do ujawnienia dotychczas bezobjawowych zmian zwyrodnieniowych. codzienne mikrouszkodzenia i przeciążenia, takie jak np.: skoki, bieg po twardym podłożu, dźwiganie i podnoszenie ciężkich przedmiotów, niefizjologiczne obciążenia statyczno-dynamiczne, spowodowane np. spaniem na zbyt dużej poduszce, niewygodnym materacu, nieprawidłową pozycją ciała podczas pracy, nieleczone wady postawy, w szczególności skoliozy i płaskostopia, przewlekłe bóle krzyża, które często prowadzą do powstawania zwyrodnienia kręgosłupa w odcinku szyjnym, miejscowe stany zapalne tkanek otaczających kręgosłup, powodujące powstawanie na kręgach wyrośli kostnych, osteoporoza – która często bywa bezpośrednią przyczyną kompresyjnych złamań...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Współpraca reklamowa
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Współpraca reklamowa
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Współpraca reklamowa
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik