lekarz polecający witaminę D
©pathdoc/Fotolia
Styl życia

Leczenie osteoporozy okołostawowej: leki, odpoczynek, fizykoterapia, dieta

Osteoporoza okołostawowa to pierwszy etap reumatoidalnego zapalenia stawów. Obejmuje część nasadową i przynasadową kości w stawie ze stanem zapalnym.

Osteoporoza okołostawowa to pierwszy etap reumatoidalnego zapalenia stawów. Obejmuje część nasadową i przynasadową kości w stawie ze stanem zapalnym.

W jaki sposób leczy się osteoporozę okołostawową?

W przypadku zaobserwowania bólu i obrzęku stawów należy zgłosić się do lekarza. Szybka diagnoza wpływa na skuteczność leczenia, a jeżeli zacznie się je wcześnie, to jest szansa na trwałe wycofanie się choroby.

Leki modyfikujące przebieg choroby

W leczeniu osteoporozy stosuje się lek modyfikujący jej przebieg (LMPCh). Skutkuje to remisją, czyli ustąpieniem objawów i cech aktywności choroby w obrazowych i laboratoryjnych badaniach. Skuteczne leczenie pozwala na usunięcie objawów, poprawę jakości życia i sprawność. Stosuje się również rehabilitację, a czasem leczenie chirurgiczne. Leki modyfikujące przebieg choroby (na przykład metrotreksat, sole złota, adalimumab czy golimumab) łagodzą jej objawy, hamują niszczenie stawów i umożliwiają choremu normalne funkcjonowanie, ale nie skutkują pełnym wyleczeniem. Należy je zastosować jak najszybciej, by uniknąć nieodwracalnych zmian w stawach.

Wsparcie psychiczne i ćwiczenia

W leczeniu ważne jest wsparcie psychiczne, ponieważ problemy fizyczne mogą wywołać frustrację, a nawet depresję. Pomocy można szukać w poradniach specjalistycznych i u członków rodziny. Terapia behawioralna jest skuteczna w kontrolowaniu objawów osteoporozy i wpływa na polepszenie samooceny. Ponadto ważny jest odpoczynek. Wskazane są drzemki w ciągu dnia. Warto również wykonywać ćwiczenia, które zapobiegną niekorzystnym zmianom w stawach. Powinny to być ćwiczenia zwiększające zakres ruchu, poprawiające wydolność. Można wybrać jazdę na rowerze albo pływanie. Rodzaj aktywności fizycznej warto skonsultować z rehabilitantem.

Fizykoterapia

W leczeniu osteoporozy można także korzystać z fizykoterapii, która uśmierzy ból i zmniejszy zapalenie stawów. Można wybrać krioterapię, masaże czy ultradźwięki. Z kolei zaopatrzenia ortopedyczne pomagają odciążyć stawy. W walce z niepełnosprawnością pomogą laski, kule, fotele inwalidzkie czy stabilizatory dbające o prawidłowe ułożenie stawów. Można też używać wkładek ortopedycznych do butów, które mają poprawić ułożenie stopy i odciążyć stawy nośne w czasie chodzenia.

Dieta

Ważna jest także odpowiednia dieta. Jej celem jest utrzymanie odpowiedniej masy ciała. Należy unikać zarówno nadwagi, jak i niedożywienia. Nadwaga prowadzi do obciążenia stawów, a niedożywienie do zaniku mięśni. Kościom należy dostarczać witaminę D i wapń. Ponadto należy zaniechać palenia papierosów, które podnosi ryzyko zachorowania.


kobieta trzymająca szklankę mleka
©pix4U/Fotolia
Styl życia
Przyczyny i objawy osteoporozy okołostawowej
Układ kostny wpływa na utrzymanie prawidłowej postawy ciała i umożliwia wykonywanie takich czynności jak chodzenie czy schylanie się. Czasami ulega deformacjom i jest atakowany przez choroby, najczęściej przez osteoporozę.

Układ kostny wpływa na utrzymanie prawidłowej postawy ciała i umożliwia wykonywanie takich czynności jak chodzenie czy schylanie się. Czasami ulega deformacjom i jest atakowany przez choroby, najczęściej przez osteoporozę. Czym jest osteoporoza okołostawowa? Osteoporoza okołostawowa obejmuje cześć nasadową i przynasadową kości w obszarze stawu objętego procesem reumatoidalnym. Jest więc osteoporozą o charakterze miejscowym. Jest to jedna z pierwszych zmian okołostawowych, które występują w reumatoidalnym zapaleniu stawów. Związana jest z niszczeniem stawów. Osteoporoza okołostawowa jest jednym z pierwszych objawów choroby, który występuje stale. Stanowi ona kryterium diagnostyczne we wczesnej fazie reumatoidalnego zapalenia stawów , gdy jeszcze nie ma innych cech destrukcji stawów. Co powoduje osteoporozę okołostawową? Osteoporoza okołostawowa powstaje jako bezpośrednie następstwo reakcji zapalnej, która toczy się w obszarze stawu. Zmiany, które występują w błonie maziowej, stanowią wynik immunozależnego procesu zapalnego o charakterze przewlekłym. W tej sytuacji dochodzi do uaktywnienia limfocytów T i B. Prowadzi to do wytwarzania cytokin, tworzenia kompleksów immunologicznych i produkcji immunoglobulin. Następstwem jest właśnie stan zapalny. W stawie zajętym chorobowo, a właściwie w jego strukturze kostnej, zwiększa się liczba osteoklastów. Można także zaobserwować nacieki komórek zapalnych. Produkty powstałe w wyniku przemiany kwasu arachidonowego oraz zakwaszenie środowiska wpływają na niszczenie struktur stawowych w okolicach stawów. Jak rozpoznać osteoporozę okołostawową? Osteoporoza okołostawowa pojawia się jako pierwsza ze zmian w ramach reumatoidalnego zapalenia stawów. Zazwyczaj jest opisywana jako przejaśnienie struktury kostnej widoczne w czasie badania radiologicznego. Może doprowadzić do powstania poważnego zwyrodnienia stawu, a w...

kobieta popijająca tabletki
© BillionPhotos.com/Fotolia.com
Styl życia
Naturalne i farmakologiczne leczenie osteoporozy
Osteoporoza jest chorobą, podczas której dochodzi do demineralizacji i znacznego osłabienia kości. Wczesne rozpoczęcie leczenia osteoporozy pozwala na zahamowanie utraty wapnia z kości, zmniejszenie bólu i prawdopodobieństwa złamania.

Osteoporoza jest chorobą, podczas której dochodzi do demineralizacji i znacznego osłabienia kości. Wczesne rozpoczęcie leczenia osteoporozy pozwala na zahamowanie utraty wapnia z kości, zmniejszenie bólu i prawdopodobieństwa złamania.   Do leczenia osteoporozy stosuje się zarówno farmakologię, jak i naturalne sposoby: dietę oraz ćwiczenia fizyczne. Farmakologiczne leczenie osteoporozy W osteoporozie bardzo ważne jest monitorowanie stanu kości. Z tego względu należy regularnie odwiedzać lekarza specjalistę oraz na jego zalecenie poddawać się badaniu gęstości kości, densytometrii.   Chorym na osteoporozę oraz osobom z grupy ryzyka podaje się preparaty wapnia oraz witaminę D3 , a także leki powstrzymujące utratę minerałów z kości i stymulujące odbudowę kości. Do tych leków należą m.in. bisfosfoniany, np. bonefos, difosfen, osalen, zwiększające mineralizację kości. Inną grupą leków są środki zawierające denozumab, czyli ludzkie przeciwciało monoklonalne (IgG2), np. prolia, xgeva. W leczeniu osteoporozy stosuje się też kalcytoninę, hormon biorący udział w regulacji gospodarki wapniowo-fosforanowej. Do leków z kalcytoniną należą np. tonocalcin, calcitonin, miacalcic. U kobiet w okresie pomenopauzalnym stosuje się środki hormonalne w tabletkach i plastrach , np. estrium, tibolon, provera, gestomikron, które hamują utratę masy kostnej. Naturalne sposoby leczenia osteoporozy Podstawą w leczeniu osteoporozy jest zapobieganie urazom i złamaniom , a kiedy już do nich dojdzie, podjęcie leczenia zapobiegającego powikłaniom.   Aktywność fizyczna wymagająca umiarkowanego wysiłku, np. ćwiczenia izometryczne, ćwiczenia oporowe, pływanie, a także ruch na świeżym powietrzu, np. spacery, nordic walking.   Osoby chore na osteoporozę powinny też uczestniczyć w...

badanie kolana
© Robert Przybysz/Fotolia.com
Styl życia
Badanie gęstości mineralnej kości pozwala wykryć osteoporozę
Osteoporoza może przez lata rozwijać się bezobjawowo, prowadząc do stopniowego zmniejszania się gęstości mineralnej kości. Osoby, które należą do grupy ryzyka osteoporozy, mogą zbadać gęstość kości podczas densytometrii.

Osteoporoza może przez lata rozwijać się bezobjawowo, prowadząc do stopniowego zmniejszania się gęstości mineralnej kości. Osoby, które należą do grupy ryzyka osteoporozy, mogą zbadać gęstość kości podczas densytometrii.   Gęstość kości powinny regularnie badać szczególnie kobiety o drobnej budowie ciała, które przekroczyły 60. rok życia. Grupa ryzyka osteoporozy – czynniki, które predysponują do choroby Ryzyko zachorowania na osteoporozę zwiększają: wiek – u kobiet po 60. roku życia, u mężczyzn po 65. roku życia; rasa biała (kaukaska); występowanie osteoporozy w rodzinie ; siedzący tryb życia; drobna budowa i niska waga ciała; niedobór estrogenów u kobiet i niedobór testosteronu u mężczyzn ; dieta dostarczająca niewielkich ilości wapnia i białka; palenie papierosów; choroby przewlekłe, takie jak cukrzyca, reumatyzm, kamica nerkowa , choroba Cushinga, celiakia, nieżyty jelit, zaburzenia hormonalne, nadczynność tarczycy , depresja i anoreksja, choroby przysadki mózgowej; przyjmowanie leków, takich jak: glikokortykosteroidy, leki przeciwpadaczkowe i sole litu, witamina A w dużej ilości. Osoby należące do grupy ryzyka, powinny być szczególnie uczulone na pierwsze objawy osteoporozy, takie jak np. złamania kości nadgarstka przy pozornie niegroźnym zdarzeniu , np. potknięciu się i upadku. Swoje obawy związane z osteoporozą warto omówić z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej. Na czym polega densytometria, czyli badanie gęstości kości Densytometria polega na prześwietleniu kości biodrowej, kości odcinka lędźwiowego kręgosłupa lub kości przedramienia promieniami X. Na podstawie obrazu RTG lekarz jest w stanie ocenić ilość minerałów, m.in. wapnia, w kości. Dzięki temu może on przyporządkować...

Nasze akcje
Newsy

Stylowy prezent dla mężczyzny? Łączy w sobie design i praktyczność

Partner
fotona-tatuaż
Fleszstyle

Nieudany tatuaż lub makijaż permanentny ? Wiemy, jak się go pozbyć!

Partner
Newsy

Nowoczesny wymiar kobiecości? Manifestuj go zapachem!

Partner
Newsy

Kosmetyki, które dbają o ciebie i planetę. Poznaj nową linię przeciwzmarszczkową Laboratorium Kosmetycznego Ava

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner
Kosmetyki Neboa
Newsy

Zadbaj o włosy w duchu eko. Jak duży wpływ na planetę ma zawartość naszych kosmetyczek? Będziesz zaskoczona!

Partner