Party Stories
Krystian Ferretti z "Hotel Paradise 3"
Luiza "Hotel Paradise 3"
Małgorzata Rozenek w białym garniturze
chłopiec chory na skoliozę
©jeffy1139/Fotolia.com
Styl życia

Wady postawy – skolioza, lordoza, kifoza – charakterystyka i przyczyny

W przypadku skoliozy kręgosłup układa się w literę S. Najczęstszym rodzajem schorzenia jest skolioza piersiowa lub krzyżowa. Lordoza to przesadne wygięcie pleców w odcinku lędźwiowym do przodu. To zaburzenie jest skutkiem innych chorób, takich jak krzywica, zanik mięśni czy karłowatość. Kifoza natomiast polega na wygięciu odcinka piersiowego do tyłu. Schorzenie powstaje na skutek osteoporozy, artretyzmu czy dystrofii mięśniowej.

W przypadku skoliozy kręgosłup układa się w literę S. Najczęstszym rodzajem schorzenia jest skolioza piersiowa lub krzyżowa. Lordoza to przesadne wygięcie pleców w odcinku lędźwiowym do przodu. To zaburzenie jest skutkiem innych chorób, takich jak krzywica, zanik mięśni czy karłowatość. Kifoza natomiast polega na wygięciu odcinka piersiowego do tyłu. Schorzenie powstaje na skutek osteoporozy, artretyzmu czy dystrofii mięśniowej.

W związku z siedzącym trybem życia i brakiem aktywności rozwijają się wady postawy. Popularne schorzenia kręgosłupa to dyskopatia, kifoza, lordoza, kręgozmyk czy zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (ZZSK)

Czym jest skolioza?

Skolioza to skrzywienie trójpłaszczyznowe pleców. Podobnie jak dyskopatia, jest to stan zwyrodnieniowy kręgosłupa. Skolioza występuje w trzech płaszczyznach: czołowej, strzałkowej i poziomej. Osoba z tym schorzeniem ma kręgosłup w kształcie litery S. Choroba dzieli się na skoliozę lewostronną i prawostronną. W najczęstszym przypadku schorzenie rozwija się w środkowej i górnej części pleców. Skolioza objawia się:

 • wystającymi łopatkami,
 • garbem znajdującym się w jednej części pleców,
 • nierówną wysokością bioder,
 • zaburzoną równowagą w napięciu mięśni,
 • niesymetrycznością wcięcia talii.

Jak powstaje skolioza?

W młodym wieku w kręgosłupie dziecka może powstać wygięcie boczne (pierwotne), którego pochodzenie nie jest określone. Gdy osoba nie wykonuje regularnych ćwiczeń i niewłaściwie siedzi, to prowadzi to do zwyrodnienia stawów międzykręgowych, które skutkują bólami kręgosłupa i powikłaniami neurologicznymi. W niektórych przypadkach powstawanie skoliozy jest skutkiem przebytych chorób (np. polio) lub urazów pleców.

Czym jest lordoza?

Lordoza pogłębiona jest schorzeniem pleców, które objawia się przesadnym wygięciem dolnej partii kręgosłupa do przodu. W przypadku tego schorzenia brzuch jest nadmiernie wypięty, a pośladki są bardziej uwidocznione. Lordoza objawia się też bólem w dolnych partiach pleców oraz problemami w oddawaniu stolca i moczu.

Przyczyny powstawania lordozy

Lordoza często powstaje na skutek skrzywionej postawy ciała. Brak ruchu i częste siedzenie również powodują skrzywienie dolnych partii pleców. Niekiedy lordoza jest skutkiem innych wad kręgosłupa, (np. kifozy) lub urazów, takich jak zwichnięcie biodra. Również inne schorzenia przyczyniają się do rozwoju choroby, m.in.:

 • krzywica,
 • zanik mięśni,
 • choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa,
 • karłowatość,
 • rwa kulszowa,
 • gruźlica.

Czym jest kifoza?

Kifoza (okrągłe plecy, hiperkifoza) jest schorzeniem kręgosłupa, które polega na nadmiernym wygięciu pleców w części piersiowej i krzyżowej. Dodatkowo głowa chorego jest przesadnie wysunięta do przodu, a klatka piersiowa ulega spłaszczeniu. Jest to postępujące zwyrodnienie, które występuje najczęściej u dzieci. Wszyscy mają wysunięte plecy do tyłu w części środkowej, więc lekka forma kifozy nie jest groźna. Ciężkie przypadki choroby powodują niewydolność płuc, zaburzenie pracy nerwów i narządów wewnętrznych.

Jak powstaje kifoza?

Główną przyczyną powstawania kifozy jest długotrwałe przyjmowanie pochylonej pozycji. Często choroba jest powodowana przez inne schorzenia kręgosłupa, takie jak skolioza czy lordoza. Pogłębiony stan schorzenia rozwija się też za sprawą osteoporozy, artretyzmu lub dystrofii mięśniowej. Dzieci cierpiące na kifozę zwykle wcześniej przebyły chorobę Scheuermanna, która cechuje się obumieraniem określonych kości.

Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
dziecko na sali gimnastycznej
Pixabay/MaThoPa/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Lordoza i skolioza: wady kręgosłupa, które dokuczają od dziecka
Lordoza – wklęsłe plecy i skolioza – krzywe plecy. To wady postawy, które dotyczą kręgosłupa, a 80% dzieci ma z nim problemy.

Lordoza – wklęsłe plecy i skolioza – krzywe plecy. To wady postawy, które dotyczą kręgosłupa, a 80% dzieci ma z nim problemy.   Kręgosłup jest podporą naszego całego ciała, a prawie w ogóle o niego nie dbamy. Przypominamy sobie o nim, kiedy zaczyna nam dokuczać ból. Czym jest lordoza, a czym skolioza? Lordoza to wygięcie kręgosłupa do przodu, w stronę jamy brzusznej, skolioza natomiast to boczne skrzywienie kręgosłupa. Skolioza pojawia się w momencie, kiedy dziecko stawia pierwsze kroki i trwa do 12-14 roku życia. Bardzo często nasila się na etapie dojrzewania dziecka , w czasie, gdy zaczyna ono rosnąć. Dlaczego tak się dzieje? Otóż mięśnie nie mogą nadążyć za rozwojem kośćca , a wtedy nie pełnią odpowiedniego oparcia dla kręgosłupa. Częściej ofiarami skoliozy są dziewczynki, niż chłopcy, a im wcześniej mamy z nią do czynienia, tym konsekwencje są poważniejsze. Z kolei lordoza może spowodować poważne powikłania, np. artretyzm czy przewlekłe bóle pleców . Kręgosłup naturalnie skrzywia się do przodu w obrzeżach szyjnych i lędźwiowych, a do tyłu w części piersiowej i krzyżowej. Dzięki temu ciężar głowy utrzymuje się, a ruchy są absorbowane. Przyczyny lordozy i skoliozy Przyczyną lordozy jest utrzymywanie niewłaściwej pozycji ciała, brak ruchu, otyłość, a także wady wrodzone . Konsekwencją choroby są także takie schorzenia jak: krzywica, gruźlica, osteoporoza, zanik mięśni, czy choroba zwyrodnieniowych kręgosłupa. Przyczyny skoliozy nie są znane do tej pory. Wiadomo, że postawa siedząca i brak ruchu wpływają na rozwój niedyspozycji. Objawy lordozy i skoliozy Osoba mająca do czynienia z lordozą wygląda, jakby się przesadnie prostowała, a u osoby chorej na skoliozę występują dosyć charakterystyczne, wystające łopatki. W wypadku lordozy między środkową...

pani z bolącym kręgosłupem
©Andrey Popov/fotolia
Styl życia
Kifoza piersiowa, czyli okrągłe plecy: przyczyny i leczenie
Kifoza pogłębiona jest schorzeniem kręgosłupa, która objawia się w odcinku piersiowym i krzyżowym nadmiernym wygięciem kręgosłupa ku tyłowi. Kifoza piersiowa pogłębiona nazywana jest hiperkifozą lub okrągłymi plecami.

Kifoza pogłębiona jest schorzeniem kręgosłupa, która objawia się w odcinku piersiowym i krzyżowym nadmiernym wygięciem kręgosłupa ku tyłowi. Kifoza piersiowa pogłębiona nazywana jest hiperkifozą lub okrągłymi plecami. Kifoza pogłębiona piersiowa – przyczyny Jedną z przyczyn powstania kifozy pogłębionej piersiowej jest utrzymywanie niewłaściwej postawy ciała, czyli zbyt długie przebywanie w pochylonej pozycji. Chorobą, która powoduje tę dolegliwość jest boczne skrzywienie kręgosłupa, tzw. skolioza . Infekcja kręgosłupa, wypadnięcie dysku, czy uraz kręgosłupa również wpływają na pojawienie się pogłębionej kifozy piersiowej. Wady wrodzone, takie jak guzy, czy rozszczep kręgosłupa, a także osteoporoza, artretyzm i dystrofia mięśniowa też przyczyniają się do tej choroby kręgosłupa. Kifoza pogłębiona piersiowa – objawy Kifoza pogłębiona piersiowa objawia się przede wszystkim okrągłymi plecami. W późniejszym stadium choroby pojawia się garb, czyli wypuklenie na górnych plecach. Dodatkowo, barki i głowa są wysunięte do przodu, a ramiona są wyraźnie zaokrąglone. Klatka piersiowa jest zapadnięta i widoczne jest jej spłaszczenie. Łopatki chorych na kifozę piersiową szczególnie odstają od tułowia. Niekiedy kifoza przyczynia się do problemów z oddychaniem i nadmierny nacisk na kręgosłup. Kifoza pogłębiona – leczenie Kifoza pogłębiona w łagodnym stadium nie wymaga specjalistycznego leczenia. Zaleca się jedynie spanie na niezbyt miękkim materacu i wykonywanie odpowiednich ćwiczeń . Inaczej jest w przypadku zaawansowanego stadium choroby. Wtedy należy stosować leki przeciwbólowe, fizykoterapię, gimnastykę korekcyjną i szelki ortopedyczne. Niekiedy stosuje się zabieg operacyjny, kiedy kifoza pogłębiona piersiowa związana jest z guzem bądź infekcją. Niekiedy lekarze zalecają...

Kręgosłup dziecka.
©Köpenicker/fotolia
Styl życia
Wady postawy u dzieci występujące najczęściej dotyczą kręgosłupa
Najczęstszymi wadami postawy u dzieci są te związane z kręgosłupem, klatką piersiową i plecami oraz nogami, w tym płaskostopie.

Najczęściej wady postawy u dzieci dotyczą kręgosłupa, klatki piersiowej i pleców, a także nóg. Częstość występowania wad zależy od wieku dzieci. Wady mogą być wrodzone lub nabyte. Nawet po przeprowadzeniu badań nie wiadomo, czy wpływ na powstawanie wad postawy ma środowisko.   Najczęstsze wady postawy u dzieci w wieku do 6 lat Wady postawy to grupy błędów postawy, takich jak nieprawidłowe ustawienie barków, nieprawidłowy kształt brzucha , koślawość stawów kolanowych czy przykurcze mięśni. W przedziale wiekowym 3-6 lat najczęściej wady postawy stwierdza się u sześciolatków i przeważnie są to nieprawidłowy kształt klatki piersiowej oraz postawa skoliotyczna. Zazwyczaj wady postawy u dzieci sześcioletnich są skutkiem zmiany trybu życia z dnia na dzień – w szkole muszą więcej czasu niż wcześniej spędzać w ławkach, na siedząco. Wedle przeprowadzonych badań wady postawy u dzieci w tym wieku mogą wynikać bezpośrednio z niewłaściwej masy ciała. Najczęstszą wadą postawy u sześciolatków jest klatka piersiowa kurza , czyli grzebieniowate wypuklenie mostka. Druga pod względem częstotliwości występowania jest postawa skoliotyczna, wstępna forma skoliozy. Charakteryzuje się asymetrią barków, łopatek oraz trójkątów talii, a skrzywienie kręgosłupa na tym etapie jest jeszcze niewielkie. Wady kończyn dolnych występują najczęściej u dzieci w wieku od 7 do 12 lat Wśród osób w wieku szkolnym najczęściej wady postawy u dzieci stwierdza się u dziesięciolatków . Przeważnie są to wady związane z nogami – kolana koślawe bądź szpotawe, płaskostopie, stopa szpotawa, wydrążona i płasko-koślawa. Drugą najczęstszą wadą postawy jest postawa skoliotyczna (a także skolioza). Mają ją przeważnie dziewczynki. Także w przedziale wiekowym 7-12 lat wpływ na wady...

Nasze akcje
Jenny Fairy Midday Coctail
Newsy

Ten stylowy dodatek przeniesie cię w świat wakacji i słodkiego lenistwa!

Partner
piekna-kobieta-bella
Fleszstyle

Jak się czuć pewnie i wygodnie przez cały dzień? Stawiaj na jakość

Partner
huawei-6-band-opaska
Fleszstyle

Asystent i trener personalny w jednym?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

Czy zdrowe i wygodne dziecięce buty nie mogą być modne?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

O tych butach marzy twoje dziecko!

Partner
catering-tajm
Fleszstyle

Pyszne, zdrowe i niebanalne dania z dostawą pod twoje drzwi?

Partner