kobieta trzymająca szklankę mleka
©pix4U/Fotolia
Styl życia

Przyczyny i objawy osteoporozy okołostawowej

Układ kostny wpływa na utrzymanie prawidłowej postawy ciała i umożliwia wykonywanie takich czynności jak chodzenie czy schylanie się. Czasami ulega deformacjom i jest atakowany przez choroby, najczęściej przez osteoporozę.

Układ kostny wpływa na utrzymanie prawidłowej postawy ciała i umożliwia wykonywanie takich czynności jak chodzenie czy schylanie się. Czasami ulega deformacjom i jest atakowany przez choroby, najczęściej przez osteoporozę.

Czym jest osteoporoza okołostawowa?

Osteoporoza okołostawowa obejmuje cześć nasadową i przynasadową kości w obszarze stawu objętego procesem reumatoidalnym. Jest więc osteoporozą o charakterze miejscowym. Jest to jedna z pierwszych zmian okołostawowych, które występują w reumatoidalnym zapaleniu stawów. Związana jest z niszczeniem stawów. Osteoporoza okołostawowa jest jednym z pierwszych objawów choroby, który występuje stale. Stanowi ona kryterium diagnostyczne we wczesnej fazie reumatoidalnego zapalenia stawów, gdy jeszcze nie ma innych cech destrukcji stawów.

Co powoduje osteoporozę okołostawową?

Osteoporoza okołostawowa powstaje jako bezpośrednie następstwo reakcji zapalnej, która toczy się w obszarze stawu. Zmiany, które występują w błonie maziowej, stanowią wynik immunozależnego procesu zapalnego o charakterze przewlekłym. W tej sytuacji dochodzi do uaktywnienia limfocytów T i B. Prowadzi to do wytwarzania cytokin, tworzenia kompleksów immunologicznych i produkcji immunoglobulin. Następstwem jest właśnie stan zapalny. W stawie zajętym chorobowo, a właściwie w jego strukturze kostnej, zwiększa się liczba osteoklastów. Można także zaobserwować nacieki komórek zapalnych. Produkty powstałe w wyniku przemiany kwasu arachidonowego oraz zakwaszenie środowiska wpływają na niszczenie struktur stawowych w okolicach stawów.

Jak rozpoznać osteoporozę okołostawową?

Osteoporoza okołostawowa pojawia się jako pierwsza ze zmian w ramach reumatoidalnego zapalenia stawów. Zazwyczaj jest opisywana jako przejaśnienie struktury kostnej widoczne w czasie badania radiologicznego. Może doprowadzić do powstania poważnego zwyrodnienia stawu, a w konsekwencji do jego zarośnięcia i unieruchomienia.

 

Objawem osteoporozy okołostawowej jest ból i sztywność stawów, które są uciążliwe po przebudzeniu i trwają godzinę lub występują po długim czasie braku ruchu stawu. Dochodzi wtedy do obrzęku tkanek i nagromadzenia płynu zapalnego. Występuje obrzęk stawów jako rezultat rozrostu błony maziowej, która tworzy tzw. łuszczkę. Obrzękowi może towarzyszyć wysięk, który jest spowodowany nadprodukcją płynu stawowego o charakterze zapalnym. Może pojawić się tkliwość stawu na dotyk czy ucisk, występujący nawet w czasie podawania ręki na powitanie. Osoby z osteoporozą okołostawową mają problemy z ruchomością stawów, które tracą zdolność do wykonywania pełnego zakresu ruchu. W przypadku uszkodzenia struktur stawu na skutek zapalenia i wtórnych zmian zwyrodnieniowych nieprawidłowe działanie stawów jest już nieodwracalne. W konsekwencji choroba objawia się deformacją stawów.


lekarz polecający witaminę D
©pathdoc/Fotolia
Styl życia
Leczenie osteoporozy okołostawowej: leki, odpoczynek, fizykoterapia, dieta
Osteoporoza okołostawowa to pierwszy etap reumatoidalnego zapalenia stawów. Obejmuje część nasadową i przynasadową kości w stawie ze stanem zapalnym.

Osteoporoza okołostawowa to pierwszy etap reumatoidalnego zapalenia stawów. Obejmuje część nasadową i przynasadową kości w stawie ze stanem zapalnym. W jaki sposób leczy się osteoporozę okołostawową? W przypadku zaobserwowania bólu i obrzęku stawów należy zgłosić się do lekarza. Szybka diagnoza wpływa na skuteczność leczenia, a jeżeli zacznie się je wcześnie, to jest szansa na trwałe wycofanie się choroby. Leki modyfikujące przebieg choroby W leczeniu osteoporozy stosuje się lek modyfikujący jej przebieg (LMPCh). Skutkuje to remisją, czyli ustąpieniem objawów i cech aktywności choroby w obrazowych i laboratoryjnych badaniach. Skuteczne leczenie pozwala na usunięcie objawów, poprawę jakości życia i sprawność. Stosuje się również rehabilitację, a czasem leczenie chirurgiczne. Leki modyfikujące przebieg choroby (na przykład metrotreksat, sole złota, adalimumab czy golimumab) łagodzą jej objawy, hamują niszczenie stawów i umożliwiają choremu normalne funkcjonowanie, ale nie skutkują pełnym wyleczeniem. Należy je zastosować jak najszybciej, by uniknąć nieodwracalnych zmian w stawach. Wsparcie psychiczne i ćwiczenia W leczeniu ważne jest wsparcie psychiczne, ponieważ problemy fizyczne mogą wywołać frustrację, a nawet depresję. Pomocy można szukać w poradniach specjalistycznych i u członków rodziny. Terapia behawioralna jest skuteczna w kontrolowaniu objawów osteoporozy i wpływa na polepszenie samooceny. Ponadto ważny jest odpoczynek. Wskazane są drzemki w ciągu dnia. Warto również wykonywać ćwiczenia, które zapobiegną niekorzystnym zmianom w stawach. Powinny to być ćwiczenia zwiększające zakres ruchu, poprawiające wydolność. Można wybrać jazdę na rowerze albo pływanie . Rodzaj aktywności fizycznej warto skonsultować z rehabilitantem. Fizykoterapia W leczeniu osteoporozy można także korzystać z fizykoterapii , która...

ból nogi
© sylv1rob1/Fotolia.com
Styl życia
Osteoporoza to choroba powodująca zmniejszenie gęstości kości. Poznaj jej przyczyny
W większości przypadków osteoporoza wywołana jest przez czynniki genetyczne. U kobiet ujawnia się po menopauzie, u mężczyzn w podeszłym wieku. Rzadsza, wtórna postać osteoporozy wiąże się z występowaniem innych chorób, np. cukrzycy. Przyczyną osteoporozy może też być przyjmowanie niektórych leków, m.in. glikokortykosteroidów.

W większości przypadków osteoporoza wywołana jest przez czynniki genetyczne. U kobiet ujawnia się po menopauzie, u mężczyzn w podeszłym wieku. Rzadsza, wtórna postać osteoporozy wiąże się z występowaniem innych chorób, np. cukrzycy. Przyczyną osteoporozy może też być przyjmowanie niektórych leków, m.in. glikokortykosteroidów.   Wystąpienie objawów osteoporozy mogą przyspieszyć m.in. dieta uboga w białko i wapń oraz palenie papierosów. Czym jest osteoporoza Osteoporoza, czyli inaczej zrzeszotnienie kości, to choroba, która prowadzi do rozrzedzenia tkanki kostnej oraz zmian w jej strukturze. Wskutek tych czynników kości stają się osłabione i podatne na złamania, dużo trudniej też jest im się zregenerować po urazach . Degeneracja struktury kości postępuje, choć przez lata może nie dawać objawów. Z czasem jednak kości zaczynają łamać się pod wpływem stosunkowo niewielkiego nacisku. Do złamań najczęściej dochodzi w obrębie kości kręgosłupa , nadgarstka i przedramienia oraz bliższego odcinka kości udowej. Dwa rodzaje osteoporozy: pierwotna i wtórna Osteoporozę można podzielić na pierwotną i wtórną w zależności od przyczyn, które ją wywołały. Osteoporoza pierwotna rozwija się wskutek naturalnego dla osób po 40. roku życia systematycznego zmniejszania się gęstości kości. Wtórna postać tej choroby może dotknąć osoby w każdym wieku, ponieważ jest ona spowodowana przede wszystkim innymi chorobami, a także przyjmowaniem pewnych leków wpływających na gęstość kości. Przyczyny osteoporozy pierwotnej Osteoporoza pierwotna rozwija się wraz z wiekiem. U kobiet najczęściej występuje po menopauzie. Zarówno sam fakt jej pojawienia się u danej osoby, jak i wiek, w którym się ujawni, w dużym stopniu są uwarunkowane...

badanie kolana
© Robert Przybysz/Fotolia.com
Styl życia
Badanie gęstości mineralnej kości pozwala wykryć osteoporozę
Osteoporoza może przez lata rozwijać się bezobjawowo, prowadząc do stopniowego zmniejszania się gęstości mineralnej kości. Osoby, które należą do grupy ryzyka osteoporozy, mogą zbadać gęstość kości podczas densytometrii.

Osteoporoza może przez lata rozwijać się bezobjawowo, prowadząc do stopniowego zmniejszania się gęstości mineralnej kości. Osoby, które należą do grupy ryzyka osteoporozy, mogą zbadać gęstość kości podczas densytometrii.   Gęstość kości powinny regularnie badać szczególnie kobiety o drobnej budowie ciała, które przekroczyły 60. rok życia. Grupa ryzyka osteoporozy – czynniki, które predysponują do choroby Ryzyko zachorowania na osteoporozę zwiększają: wiek – u kobiet po 60. roku życia, u mężczyzn po 65. roku życia; rasa biała (kaukaska); występowanie osteoporozy w rodzinie ; siedzący tryb życia; drobna budowa i niska waga ciała; niedobór estrogenów u kobiet i niedobór testosteronu u mężczyzn ; dieta dostarczająca niewielkich ilości wapnia i białka; palenie papierosów; choroby przewlekłe, takie jak cukrzyca, reumatyzm, kamica nerkowa , choroba Cushinga, celiakia, nieżyty jelit, zaburzenia hormonalne, nadczynność tarczycy , depresja i anoreksja, choroby przysadki mózgowej; przyjmowanie leków, takich jak: glikokortykosteroidy, leki przeciwpadaczkowe i sole litu, witamina A w dużej ilości. Osoby należące do grupy ryzyka, powinny być szczególnie uczulone na pierwsze objawy osteoporozy, takie jak np. złamania kości nadgarstka przy pozornie niegroźnym zdarzeniu , np. potknięciu się i upadku. Swoje obawy związane z osteoporozą warto omówić z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej. Na czym polega densytometria, czyli badanie gęstości kości Densytometria polega na prześwietleniu kości biodrowej, kości odcinka lędźwiowego kręgosłupa lub kości przedramienia promieniami X. Na podstawie obrazu RTG lekarz jest w stanie ocenić ilość minerałów, m.in. wapnia, w kości. Dzięki temu może on przyporządkować...

Nasze akcje

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner
Newsy

Kosmetyki, które dbają o ciebie i planetę. Poznaj nową linię przeciwzmarszczkową Laboratorium Kosmetycznego Ava

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner
Newsy

Pierścionek zaręczynowy w codziennych stylizacjach. Sprawdź najmodniejsze zestawienia na jesień 2021

Partner
Kosmetyki Neboa
Newsy

Zadbaj o włosy w duchu eko. Jak duży wpływ na planetę ma zawartość naszych kosmetyczek? Będziesz zaskoczona!

Partner