Party Stories
Doda z mężem Emilem Stępniem
Krystian Ferretti z "Hotel Paradise 3"
ćwiczenia na trawie
Flickr/Greenbelt Alliance/CC BY-ND 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-nd/2.0/
Styl życia

Jak przedłużyć sprawność osoby chorej na Parkinsona?

Choroba Parkinsona to nieuleczana zwyrodnieniowa choroba układu nerwowego. Prowadzi do postępującej niesprawności, a co za tym idzie – uzależnienia się od pomocy innych.

Choroba Parkinsona to nieuleczana zwyrodnieniowa choroba układu nerwowego. Prowadzi do postępującej niesprawności, a co za tym idzie – uzależnienia się od pomocy innych.

Zasady wykonywania ćwiczeń w chorobie Parkinsona

Celem ćwiczeń jest wzmocnienie mięśni odpowiadających za prawidłową postawę ciała, czyli mięśni brzucha, grzbietu, ud i pośladków. Ćwiczenia pomagają zachować elastyczność kręgosłupa, zapobiegać przykurczom mięśni i poprawić perystaltykę jelit. Regularne ćwiczenie w chorobie Parkinsona pomaga utrzymać ogólną sprawność fizyczną i samodzielność w wykonywaniu codziennych czynności. Ma także duże znaczenie dla poprawy samopoczucia i ułatwienia zasypiania.

 

Ćwiczenia w chorobie Parkinsona zawsze powinny być dostosowane do stanu i kondycji osoby chorej oraz do etapu choroby. Spośród proponowanych ćwiczeń należy wybrać te, które są możliwe do wykonania.

 

Należy ćwiczyć codziennie w porze, kiedy sprawność jest najwyższa, a samopoczucie najlepsze. Strój nie powinien krępować ruchów, ćwiczenia najlepiej wykonywać na twardym podłożu, na przykład podłodze przykrytej matą lub kocem.

 

Ćwiczenia należy powtarzać od kilku do dwudziestu razy, w zależności od możliwości fizycznych osoby chorej na Parkinsona, z czasem należy zwiększyć liczbę ćwiczeń i powtórzeń. Czas trwania gimnastyki powinien wynosić od kilkunastu minut do pół godziny, przy czym powinien być stopniowo wydłużany. W przypadku dobrego samopoczucia i stanu zdrowia, można wykonywać ćwiczenia dwa razy dziennie.

 

Wszystkie ruchy powinny być wykonywane w sposób płynny i łagodny.

Ćwiczenia wykonuje się:

 • od pozycji niskich do wysokich, czyli od leżenia do stania;
 • od ruchów prostych do bardziej złożonych;
 • od dużych stawów do małych.

Ćwiczenia relaksacyjne i oddechowe

Każdą gimnastykę należy poprzedzić ćwiczeniami relaksacyjnymi, by rozluźnić mięśnie i przygotować je do dalszej pracy.

 

Przykładowe ćwiczenia relaksacyjne:

 • Usiądź wygodnie i wyprostuj się, stopy ustaw na podłodze na szerokości bioder. Ręce ułóż swobodnie na bokach albo kolanach, wyprostuj kark;
 • zegnij mocno palce nóg, zatrzymaj je na kilka sekund i puść;
 • stopy postaw płasko na podłodze. Dociśnij naprzemiennie lewą i parą stopę po 3 sekundy aż poczujesz napięcie i rozluźnienie ud;
 • wciśnij z całych sił uda i pośladki w siedzenie, wytrzymaj 3 sekundy i rozluźnij;
 • wciągnij brzuch, napnij jego mięśnie i wytrzymaj 3 sekundy, rozluźnij;
 • ściągnij łopatki, wypchnij klatkę piersiową na 3 sekundy, rozluźnij;
 • unieś ręce na wysokości barków, utrzymaj 3 sekundy i opuść;
 • zaciśnij pięści na 3 sekundy i zwolnij uścisk;
 • opuść głowę na klatkę piersiową, odchyl powoli do tyłu. Następnie pochyl w kierunku lewego barku, potem do prawego.
 • Przygotuj koc i małą poduszkę, połóż się wygodnie na plecach, pod kolana podłóż zwinięty w rulon koc, a pod głowę poduszkę. Ręce ułóż wzdłuż ciała dłońmi na zewnątrz, zamknij oczy.

 

Ćwiczenia oddechowe w chorobie Parkinsona mają przede wszystkim zwiększyć ruchomość klatki piersiowej i przepony, a co za tym idzie polepszyć sprawność wentylacyjną. Są stosowane także przy zaburzeniach mowy, często towarzyszących chorobie Parkinsona.

Przykładowe ćwiczenia oddechowe:

 • dmuchanie przez słomkę do butelki z wodą;
 • dmuchanie na płomień świecy;
 • dmuchanie baniek mydlanych.

Ćwiczenia usprawniające – przykład:

 • Połóż się na plecach, wyprostuj nogi, ręce rozłóż na bok. Dotnij prawą ręką lewej nogi, głowa podąża za tym ruchem, staw łokciowy wyprostowany. Następnie wykonaj ten sam ruch w stronę przeciwną.

Ugnij nogi w kolanach, ręce wzdłuż ciała. Przenieś dłonie przodem w górę, dotknij wierzchem dłoni materaca i połóż ponownie wzdłuż ciała.

 • Wykonaj klęk podparty, rozstaw kolana na wysokości miednicy. Unoś na przemian pracą i lewą nogę, pamiętając, by byłą wyprostowana w kolanie.

 

Ćwiczenia, których celem jest pobudzenie przykurczonych mięśni, mogą początkowo wywoływać ból. Z czasem wraz z regularnymi ćwiczeniami ból zniknie.

 

Najważniejsza w ćwiczeniach w chorobie Parkinsona jest systematyczność! Tylko regularna gimnastyka pomoże utrzymać sprawność fizyczną.


 • Komórki nerwowe występujące w istocie czarnej wytwarzają dopaminę – jej niedobór w tych rejonach mózgu wywołuje zmiany zwyrodnieniowe mózgu. Poznaj podstawowe objawy choroby Parkinsona.
 • Osoby cierpiące na Parkinsona w miarę postępu choroby potrzebują coraz więcej kalorii, ponieważ drżenie mięśni pozbawia ich siły. Dieta w chorobie Parkinsona, jest istotnym elementem leczenia.

Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
dziewczyny ćwiczą
©AntonioDiaz/fotolia
Styl życia
Poranna gimnastyka – zasady i wybór ćwiczeń
Ćwiczenia gimnastyczne o poranku to sposób na udany i pełny energii dzień. Poranny wysiłek fizyczny poprawia samopoczucie, dotlenia organizm i przyspiesza metabolizm na cały dzień.

Ćwiczenia gimnastyczne o poranku to sposób na udany i pełny energii dzień. Poranny wysiłek fizyczny poprawia samopoczucie, dotlenia organizm i przyspiesza metabolizm na cały dzień. Ćwiczenia gimnastyczne rano – wykonuj krótkie treningi, nie ćwicz z pełnym żołądkiem Osoby początkujące poranne ćwiczenia gimnastyczne powinny rozpoczynać od krótkich 15-20 minutowych treningów. Następnego dnia po wykonanej gimnastyce porannej należy zrobić jeden dzień przerwy poświęcony na regenerację mięśni. Przed rozpoczęciem ćwiczeń gimnastycznych należy wykonać 5-10 minutową rozgrzewkę, która zmniejszy ryzyko kontuzji i przygotuje mięśnie, stawy i wiązadła do dalszego wysiłku. Aby nie forsować zbyt mocno organizmu, intensywność oraz czas treningu zwiększamy stopniowo. Poranne ćwiczenia gimnastyczne w domu należy wykonywać do takiego momentu, w którym mamy możliwość swobodnie oddychać. Ćwiczenia gimnastyczne mogą wysmuklić sylwetkę i spalić zbędne kalorie o ile organizm ma stały dostęp do tlenu, lepiej więc unikać zbyt intensywnych treningów, które powodują zadyszkę i skracają oddech . Porannych ćwiczeń gimnastycznych nie powinniśmy wykonywać z pełnym żołądkiem. Niewskazane jest również ćwiczenie na czczo. Optymalnym wyjściem jest wypicie szklanki wody z miodem lub zjedzenie połowy banana. Osoby, które wolą ćwiczyć po śniadaniu powinny zjadać lekkostrawne posiłki (np. owsiankę lub jaglankę) i odczekać około godzinę po zakończeniu jedzenia. Wybór ćwiczeń gimnastycznych – nożyce, rozciągnie mięśni i ściąganie łopatek Poranne ćwiczenia gimnastyczne mają za zadanie rozciągnąć mięśnie i dotlenić organizm bez nadmiernego przeciążania osoby ćwiczącej. Po wykonaniu rozgrzewki (np. marsz w miejscu, skoki na skakance, przysiady, pajace) należy przejść do ćwiczeń...

Jak ćwiczyć z małą piłką?
© Photographee.eu/Fotolia.com
Styl życia
Pilates z małą piłką: najlepsze ćwiczenia na brzuch i na kręgosłup
Mała piłka, tzw. softball, doskonale poprawia stabilizację kręgosłupa, wzmacniając znajdujące się dookoła niego mięśnie. Ten przyrząd fitness można wykorzystać także do wzmocnienia mięśni brzucha. Ćwiczenia można poznać m.in. na zajęciach pilates.

Mała piłka, tzw. softball, doskonale poprawia stabilizację kręgosłupa, wzmacniając znajdujące się dookoła niego mięśnie. Ten przyrząd fitness można wykorzystać także do wzmocnienia mięśni brzucha. Ćwiczenia można poznać m.in. na zajęciach pilates.   Piłki softball są dostępne w różnych rozmiarach. W klubach fitness najczęściej są wykorzystywane te o średnicy od 20 do 40 cm. Do wzmacniania mięśni brzucha najlepiej wybrać te większe. Ćwiczenia z małą piłką na brzuch Aby wzmocnić brzuch z użyciem małej piłki, połóż się na plecach. Ułóż małą piłkę pod kością ogonową. Podnieś nogi i unieś kolana nad tułów. Stopy powinny znajdować się nieco ponad kolanami. Napnij mięśnie brzucha i przyciągnij pępek w stronę kręgosłupa. Unieś miednicę trochę ponad piłkę. Podczas ruchu skieruj nogi na siebie. Przejdź do pozycji wyjściowej. Pamiętaj, aby nogi nie przekraczały linii ciała. Powtórz ruch 7-8 razy. W trakcie wykonywania tego ćwiczenia pilates kręgosłup lędźwiowy jest bezpieczny. Chronią go mocno napięte mięśnie. Kolejną pozycję, dzięki której można wzmocnić brzuch , również wykonuje się w leżeniu. Włóż piłkę pomiędzy stopy. Ułóż ręce wzdłuż ciała. Zacznij od prawej strony. Wykonaj 10 krążeń nogami. Powtórz ćwiczenie na lewą stronę. Kiedy skończysz serię, przyciągnij zgięte kolana do klatki piersiowej . Dzięki temu rozluźnisz mięśnie brzucha. Ćwiczenia z małą piłką na kręgosłup Aby wykonać masaż kręgosłupa, odciążający odcinek lędźwiowy postępuj zgodnie z poniższą instrukcją: Połóż się na plecach. Ułóż piłkę pod biodrami. Postaw stopy i połóż głowę na podłodze, a ręce wzdłuż ciała. Wykonaj po 6 krążeń...

Ćwicząca kobieta
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
6 skutecznych ćwiczeń na ładne pośladki
Jędrne pośladki to często efekt regularnych ćwiczeń. Do najskuteczniejszych ćwiczeń poprawiających wygląd pośladków należą przysiady, unoszenie bioder i nóg oraz wypady nóg. Ćwiczenia te możesz robić w domu bez żadnego specjalistycznego sprzętu, choć niektóre będą bardziej efektywne, jeżeli będziesz je wykonywać z hantlami lub sztangielkami.

Jędrne pośladki to często efekt regularnych ćwiczeń. Do najskuteczniejszych ćwiczeń poprawiających wygląd pośladków należą przysiady, unoszenie bioder i nóg oraz wypady nóg. Ćwiczenia te możesz robić w domu bez żadnego specjalistycznego sprzętu, choć niektóre będą bardziej efektywne, jeżeli będziesz je wykonywać z hantlami lub sztangielkami. 1. Unoszenie bioder na leżąco Połóż się z nogami ugiętymi w kolanach. Ręce powinny spoczywać wzdłuż tułowia. Unieś biodra najwyżej jak możesz. Wytrzymaj w tej pozycji przez 6 sekund, po tym czasie opuść biodra. Powtórz ćwiczenie 20 razy. 2. Unoszenie bioder i prostowanie nogi Połóż się z ugiętymi nogami tak, jak w poprzednim ćwiczeniu. Po uniesieniu bioder wyprostuj jedną nogę. Wytrzymaj tak przez 6 sekund. Następnie opuść biodra i nogę. Powtórz to, ale tym razem unieś drugą nogę. Ćwiczenie należy powtórzyć po 15 razy dla każdej nogi. 3. Unoszenie nóg do tyłu na stojąco – ćwiczenie na pośladki Stań przodem do oparcia krzesła. Połóż ręce na oparciu. Unieś prawą nogę do tyłu, zachowaj przy tym wyprostowaną sylwetkę. Utrzymaj nogę uniesioną przez 6 sekund, potem ją opuść. Powtórz to ćwiczenie 15 razy dla prawej nogi i 15 dla lewej. 4. Unoszenie nóg do góry Uklęknij i podeprzyj się z przodu dłońmi. Wysuń prawą nogę do tyłu i unieś ją aż do wyprostowania. Utrzymaj ją w tej pozycji przez 6 sekund, a następnie opuść. Powtórz to ćwiczenie 15 razy dla prawej nogi i 15 razy dla lewej. 5. Przysiady ujędrniające pośladki Stań w niewielkim rozkroku. Ręce unieś przed siebie, pomogą ci zachować równowagę podczas ćwiczenia. Uginaj nogi w kolanach i prostuj je. Staraj się przy tym zachować wyprostowane plecy, nie odrywaj też stóp od podłoża. Zrób 15 przysiadów.   Jeśli masz sztangielki lub hantle, możesz wykorzystać je do tego ćwiczenia....

Nasze akcje
Jenny Fairy Midday Coctail
Newsy

Ten stylowy dodatek przeniesie cię w świat wakacji i słodkiego lenistwa!

Partner
piekna-kobieta-bella
Fleszstyle

Jak się czuć pewnie i wygodnie przez cały dzień? Stawiaj na jakość

Partner
huawei-6-band-opaska
Fleszstyle

Asystent i trener personalny w jednym?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

Czy zdrowe i wygodne dziecięce buty nie mogą być modne?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

O tych butach marzy twoje dziecko!

Partner
catering-tajm
Fleszstyle

Pyszne, zdrowe i niebanalne dania z dostawą pod twoje drzwi?

Partner