Party Stories
Kobieta boi się zasnąć
©Photographee.eu/Fotolia
Styl życia

Najczęstsze przyczyny koszmarów nocnych

Koszmary nocne występują zwykle w fazie snu REM. Występują u dzieci pomiędzy trzecim a piątym rokiem życia oraz u 50% osób dorosłych. Do najczęstszych przyczyn koszmarów nocnych należą traumatyczne przeżycia, nagromadzenie stresujących sytuacji, obiektywne przeszkody i konflikty wewnętrzne.

Koszmary nocne występują zwykle w fazie snu REM. Występują u dzieci pomiędzy trzecim a piątym rokiem życia oraz u 50% osób dorosłych. Do najczęstszych przyczyn koszmarów nocnych należą traumatyczne przeżycia, nagromadzenie stresujących sytuacji, obiektywne przeszkody i konflikty wewnętrzne.

Koszmary nocne

Pojawiają się zwykle w późnych godzinach nocnych w głębokiej fazie snu REM. Mogą być tak intensywne i dotkliwe, że wybudzą śpiącego ze snu. Często towarzyszy im płacz i głośne krzyki. W trakcie koszmarów śnimy o tym, czego się boimy. Zwykle są to sny o treści kryminalnej, uczucie spadania, topienia się, wojna, uczucie braku możliwości ucieczki przed niebezpieczeństwem lub sny o duchach.

Przyczyny koszmarów nocnych

Przyczyną koszmarów może być podjadanie przekąsek nocą lub wieczorem. W ten sposób zwiększamy metabolizm i stymulujemy mózg do aktywności. Męczące sny mogą być efektem przyspieszonej pracy serca i szybszego, spłyconego oddechu. Zwykle wskazują na niepokój lub zaburzenia psychiczne. Mogą pojawiać się w efekcie przeżytych traum i chaosu życiowego, np. śmierć bliskiej osoby, rozwód rodziców. Czasami związane są z nadchodzącym ważnym wydarzeniem takim jak: egzamin lub rozmowa kwalifikacyjna. Ich przyczyną może być nadużywanie leków (np. środków uspakajających lub tabletek na zawroty głowy) oraz substancji odurzających. Zdaniem niektórych psychologów koszmary nocne mogą być spowodowane złą dietą i brakiem aktywności fizycznej. U niektórych osób pojawiają się w efekcie walki z nałogiem, np. podczas rzucania papierosów. Koszmary nocne mogą być spełnieniem pragnienia, które jest realnie nieosiągalne.

 

Sporadyczne koszmary senne nie są powodem do niepokoju, mogą spotkać każdego człowieka w różnym wieku. Pomocy lekarskiej należy szukać w chwili, gdy dokuczliwe sny powtarzają się regularnie, znacznie obniżają komfort snu i mogą być symptomem zaburzeń psychicznych. 

Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
Tabletki przy łóżku
Image by Lifetimestock.com
Styl życia
Zaburzenia snu różnego typu to parasomnia
Część osób cierpi na bezsenność, natomiast grupa ludzi zmaga się z parasomnią, czyli zaburzeniami snu. Do grupy nieprawidłowości zalicza się lunatykowanie, lęki nocne, koszmary i bruksizm. Ich występowanie łączy się z niedojrzałością ośrodkowego układu nerwowego.

Część osób cierpi na bezsenność, natomiast grupa ludzi zmaga się z parasomnią, czyli zaburzeniami snu . Do grupy nieprawidłowości zalicza się lunatykowanie, lęki nocne, koszmary i bruksizm. Ich występowanie łączy się z niedojrzałością ośrodkowego układu nerwowego. Parasomnia najczęściej występuje u dzieci W związku z tym, że niektóre zaburzenia snu, w tym lunatykowanie, wynikają z niedojrzałości ośrodkowego układu nerwowego, parasomnia najczęściej spotyka dzieci. Także pozostałe zaburzenia, takie jak lęki nocne, koszmary czy bruksizm częściej dotyczą maluchów . Nie oznacza to, że dorośli nie chorują na parasomnię. U nich powodem zaburzeń snu najczęściej jest stres albo uraz psychiczny czyli trauma. Somnambulizm – parasomnia wybudzenia Lunatykowanie u dzieci zdarza się dosyć często, ale chodzić we śnie zdarza się także dorosłym. Osoba lunatykująca ma otwarte oczy, porusza się, może wykonywać różne czynności, które wykonuje się codziennie. Jednak nie ma z nią kontaktu albo odpowiedzi na pytania są powolne. Mimo aktywności fizycznej świadomość jest całkowicie wyłączona. Zwykle lunatycy nie pamiętają rano nocnych epizodów. Somnambulizm pojawia się wówczas, gdy sen jest zbyt głęboki. Lęki nocne to rodzaj parasomnii Lęki nocne najczęściej występują – podobnie jak lunatyzm – u dzieci. Charakterystyczne dla tego zaburzenia snu jest skrajne przerażenie podczas ataku. Często objawia się ono krzykiem, jękami lub płaczem, ale są to czynności wykonywane nieświadomie, nie można z tymi osobami nawiązać kontaktu, mimo że mają otwarte oczy. Świadomość jest wyłączona, w związku z czym nocny atak nie jest odnotowywany w pamięci . Osoba mająca lęki nocne często siada na łóżku lub z niego wstaje, ma dreszcze z przerażenia, czasem drgawki. Podczas ataku nie powinno...

kobieta cierpi na bezsenność
©Gina Sanders/fotolia
Styl życia
Dyssomnie i parasomnie, czyli zaburzenia snu
Zaburzenia snu mogą dotyczyć jakości lub długości snu. Negatywnie wpływają one na emocjonalne, umysłowe lub fizyczne funkcjonowanie organizmu. Pierwotne zaburzenia snu dzielimy na dyssomnie i parasomnie. Badaniem stosowanym w przypadku niektórych zaburzeń snu jest polisomnografia.

Zaburzenia snu mogą dotyczyć jakości lub długości snu. Negatywnie wpływają one na emocjonalne, umysłowe lub fizyczne funkcjonowanie organizmu. Pierwotne zaburzenia snu dzielimy na dyssomnie i parasomnie. Badaniem stosowanym w przypadku niektórych zaburzeń snu jest polisomnografia. Pierwotne zaburzenia snu – dyssomnie Dyssomnie to właściwe zaburzenia snu , do których zaliczają się: bezsenność (pierwotna insomnia) – to zmniejszona ilość snu bądź gorsza jakość snu. Przyczyną bezsenności są: kłopoty z zasypianiem, przedwczesne przebudzanie się lub brak uczucia wyspania. Bezsenność pierwotna rozpoznawana jest, gdy jej objawy występują przez około miesiąc a bezsenność nie jest spowodowana przyjmowanymi substancjami psychoaktywnymi (np. kofeina, alkohol ), zaburzeniami psychicznymi (np. zaburzeniami lękowymi, schizofrenią) ani chorobą somatyczną (np. chorobami tarczycy, niewydolnością wątroby) . nadmierna senność (pierwotna hipersomnia) – senność występuje pomimo przespania nocy. Sen się przedłuża lub jego epizody występują w ciągu dnia. Pierwotna hipersomnia rozpoznawana jest, gdy jej objawy powtarzają się przez co najmniej miesiąc i podobnie jak w przypadku pierwotnej bezsenności nie są spowodowane żadną chorobą somatyczną, zaburzeniami psychicznymi ani przyjmowanymi substancjami psychoaktywnymi. narkolepsja – choroba neuropsychiatryczna, na którą składają się cztery objawy – senność w ciągu dnia, omamy, katapleksja (nagła i odwracalna utrata napięcia mięśniowego) i porażenie przysenne (porażenie mięśni z równoczesnym zachowaniem świadomości). U osób cierpiących na narkolepsję rzadko występują wszystkie cztery objawy. zaburzenia rytmu snu i czuwania – zaburzenia snu pomiędzy indywidualnym rytmem snu a wymaganiami środowiskowymi. Zaburzenia rytmu snu prowadzą do nadmiernej senności wówczas, gdy osoba powinna czuwać i bezsenności...

©nuzza11/Fotolia
Styl życia
„Mokre sny” czyli zmazy nocne u chłopców w okresie dojrzewania
Okres dojrzewania obfituje w zmiany zachodzące w organizmie, w tym zmiany dotyczące seksualności. Chłopcy wchodzący w ten okres i młodzi mężczyźni mogą doświadczać polucji, czyli mimowolnych wytrysków nasienia podczas snu.

Okres dojrzewania obfituje w zmiany zachodzące w organizmie, w tym zmiany dotyczące seksualności. Chłopcy wchodzący w ten okres i młodzi mężczyźni mogą doświadczać polucji, czyli mimowolnych wytrysków nasienia podczas snu. Podczas snu w fazie REM dochodzi do polucji Zmazy nocne to naturalne, choć nie zawsze występujące zjawisko związane z dojrzewaniem i nadmiarem spermy u mężczyzn, którzy świadomy wytrysk mają rzadko . W fazie snu REM mózg jest bardzo aktywny i to w niej pojawiają się sny. W okresie dojrzewania i u dojrzałych płciowo mężczyzn mogą mieć one charakter erotyczny i prowadzić do orgazmu. Orgazm i towarzyszący mu wytrysk często bywa przesypiany, a dopiero rano zauważalne są jego skutki (mokra bielizna czy pościel). Zmazy nocne a napięcie seksualne Gdy napięcie seksualne nie jest rozładowywane i w jądrach jest za dużo spermy, prawdopodobieństwo zmazów nocnych rośnie. Organizm usuwa nadmiar nasienia właśnie w ten sposób. Jeśli mężczyzna często się masturbuje lub uprawia seks, może nie mieć polucji. Nie jest to jednak warunkiem koniecznym. To, czy zmazy nocne będą występowały, zależy też od genów, poziomu hormonów, a nawet diety . Zatem równie normalne i naturalne jest występowanie polucji, jak i ich brak. Zbyt częste polucje mogą niepokoić Dojrzewający chłopiec i młody mężczyzna miewają polucję średnio raz na 2 tygodnie do miesiąca. Nie ma powodów do obaw, jeśli zmazy nocne występują nawet dwa razy na tydzień . Jednak gdy ich częstotliwość u dojrzałego mężczyzny jest większa, należy skonsultować się ze specjalistą. Zbyt częste mimowolne wytryski podczas snu u dojrzałych mężczyzn mogą skutkować nawet niepłodnością . Wśród chłopców bardzo częste nocne zmazy nie wiążą się z koniecznością wizyty u lekarza. Wymioty u niemowlaka...

Nasze akcje
maseczki-orientana
Fleszstyle

Maseczki stworzone przez naturę – 99% naturalnych składników i 100% skuteczność! 

Partner
kosmetyki-alkemie
Fleszstyle

Alkmie - polska marka, która tworzy kosmetyczne dzieła sztuki!

Partner
Newsy

Natura i nauka łączą siły w walce ze zmarszczkami. Poznaj kosmetyki Botanical HiTech

Partner
jane-perkins
Newsy

Plastikowa REwolucja, czyli o sile REcyklingu!

Partner
anabelle-minerals
Fleszstyle

Doskonały makijaż w duchu eko i zero waste: odkryj mineralne kosmetyki Annabelle Minerals! 

Partner