kobieta karmiąca dziecko
©Valua Vitaly/fotolia
Styl życia

Rodzaje sutków a karmienie piersią

Rodzaje sutków to najczęściej sutki wklęsłe, płaskie i sterczące. Wklęsłe brodawki mogą powodować trudności w karmieniu. Aby umożliwić dziecku ssanie pokarmu można stosować różne techniki karmienia – spod pachy lub kanapkową albo korzystać z wkładek i kapturków formujących sutki.

Rodzaje sutków to najczęściej sutki wklęsłe, płaskie i sterczące. Wklęsłe brodawki mogą powodować trudności w karmieniu. Aby umożliwić dziecku ssanie pokarmu można stosować różne techniki karmienia – spod pachy lub kanapkową albo korzystać z wkładek i kapturków formujących sutki.

Stuki wklęsłe, płaskie i sterczące, czyli rodzaje sutków

Kobiece brodawki mogą mieć różny kształt. Niektóre piersi są sterczące, inne płaskie, a jeszcze inne wklęsłe. Zdarzają się także piersi, których sutki przypominają kształtem bąbelek lub są sterczące, długie i szerokie. W większości wypadków sutki nie sprawiają kobietom problemu podczas karmienia piersią, ponieważ brodawka i otoczka są elastyczne i układają się w buzi niemowlaka, tak, aby mógł ssać pokarm. Dzieci nie są karmione brodawką, a piersią. Jeżeli maluch prawidłowo chwyci pierś, kształt brodawki nie powinien sprawiać mu problemu.

Jak określić rodzaj sutka?

Trudności w karmieniu mogą powodować sutki płaskie i wklęsłe. Każda kobieta sama może określić jaki rodzaj sutków u niej występuje. W tym celu należy delikatnie ucisnąć otoczkę brodawki sutkowej ok. 3 cm od sutka. Sutek wklęsły będzie się chował do środka, sutek normalny natomiast powinien wystawać na zewnątrz.

Jak karmić dziecko sutkiem wklęsłym lub płaskim?

Istnieją metody, które poprawiają chwytliwość piersi i ułatwiają przystawienie dziecka do karmienia. Najważniejszy jest dobór techniki karmienia. Może w tym pomóc doradca laktacyjny lub położna. Właścicielkom wklęsłych sutków najczęściej polecane są chwyty spod pachy – matka może kontrolować ułożenie główki dziecka. Siedząc w fotelu, układamy dziecko tak, aby brzuszkiem było skierowane do boku matki. Nóżki powinny znajdować się pod pachą mamy. Dłonią podtrzymujemy głowę malucha, a plecy przedramieniem. Drugą dłonią podajemy niemowlakowi pierś. Drugi sposób to chwyt „kanapkowy” – technika ta ułatwia głębokie umieszczenie piersi w ustach niemowlaka. Podajemy dziecku do ust pierś, która jest spłaszczona dłonią.

 

Elastyczność sutka zwiększa rolowanie brodawki sutkowej u podstawy, stymulacja dotykiem lub odciąganie laktatorem. Można też stosować wkładki, które formują brodawki. Wkładki umieszczane są w biustonoszu o rozmiar większym niż zwykle noszony. Sporadycznie zalecane jest noszenie kapturków. Jednak ich stosowanie wymaga szczególnej ostrożności Kapturki powinny być wykorzystywane przez krótki czas, ponieważ mogą zaburzyć laktację. Najlepiej, aby położna, lekarz lub doradca laktacyjny pomogli wybrać właściwy kapturek i sprawdzili czy dziecko prawidłowo ssie pierś z kapturkiem.

 

Kobieta karmi piersią
© jozik13/Fotolia.com
Styl życia
Przyczyny braku pokarmu, jednego z najczęstszych problemów podczas karmienia piersią
Jednym z najczęściej występujących problemów podczas karmienia piersią jest brak pokarmu lub jego ograniczona ilość. Przyczyny małej ilości mleka mogą leżeć w wadach anatomicznych piersi, zaburzeniach gospodarki hormonalnej lub zbyt długich przerwach w karmieniu dziecka.

Jednym z najczęściej występujących problemów podczas karmienia piersią jest brak pokarmu lub jego ograniczona ilość. Przyczyny małej ilości mleka mogą leżeć w wadach anatomicznych piersi, zaburzeniach gospodarki hormonalnej lub zbyt długich przerwach w karmieniu dziecka.   Mleko matki to najlepszy i najbardziej odżywczy pokarm dla noworodka i niemowlęcia. Dlatego jego brak powinien skłonić matkę do konsultacji z lekarzem . Warto jednak wstępnie rozpoznać jego możliwe przyczyny. Kolczyk w sutku i operacje piersi a karmienie piersią Przyczyną braku pokarmu w piersiach mogą być nieprawidłowo rozwinięte sutki lub brodawki sutkowe, a co za tym idzie niedostatecznie wykształcone gruczoły mlekowe. Gruczoły mlekowe, a także drogi, którymi mleko przepływa przez pierś, mogą także ulec mechanicznemu uszkodzeniu. Jest to jedno z możliwych skutków ubocznych wszelkich ingerencji chirurgicznych i kosmetycznych w obrębie sutka. Mowa tu nie tylko o operacjach kształtowania, powiększania lub zmniejszania biustu , ale też o piercingu w brodawce sutkowej. Problemy hormonalne a brak pokarmu Inną przyczyną braku pokarmu mogą być problemy hormonalne, towarzyszące często schorzeniom takim, jak zespół policystycznych jajników , zbyt niskie lub zbyt wysokie stężenie hormonów tarczycy (niedoczynność lub nadczynność tego gruczołu), nadciśnienie. Tabletki antykoncepcyjne oraz inne leki i zioła a karmienie piersią Antykoncepcja hormonalna stosowana przed zajściem w ciążę niekiedy w znaczny i długotrwały sposób narusza równowagę hormonalną organizmu. Również antykoncepcja stosowana po porodzie może wpłynąć na ilość mleka , szczególnie jeśli rozpocznie się jej stosowanie, zanim dziecko ukończy 4 miesiąc życia.   Zmniejszona ilość mleka może też być efektem przyjmowania leków zawierających pseudoefedrynę (jest ona aktywnym składnikiem...

Niemowlę w niebieskiej czapce leży na brzuchu .
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Mleko z piersi i z butelki, czyli karmienie mieszane
Karmienie mieszane polega na jednoczesnym karmieniu dziecka mlekiem z piersi i dokarmianiu mlekiem z butelki. Przejście na karmienie mieszane wymaga czasu. Organizm kobiety musi przystosować się do zmian, dlatego najlepiej wprowadzić określony stały schemat karmienia piersią i butelką.

Karmienie mieszane polega na jednoczesnym karmieniu dziecka mlekiem z piersi i dokarmianiu mlekiem z butelki. Przejście na karmienie mieszane wymaga czasu. Organizm kobiety musi przystosować się do zmian, dlatego najlepiej wprowadzić określony stały schemat karmienia piersią i butelką. Karmienie niemowląt – piersią, butelką i mieszane Znane są trzy sposoby karmienia noworodków.   Pierwszy sposób – wspierany przez WHO i UNICEF – to karmienie niemowlęcia wyłącznie piersią do 6. miesiąca życia.   Drugim sposobem jest podawanie mleka modyfikowanego .   Trzecim sposobem jest kamienie mieszane, które polega na karmieniu dziecka piersią i podawaniu dodatkowo mleka z butelki. Ten typ karmienia zalecany jest zwykle w przypadku, gdy niemowlę mało przybywa na wadze. Decyzja o wprowadzeniu karmienia mieszanego często podejmowana jest łącznie z decyzją o powrocie mamy do pracy . Niekiedy wprowadzenie karmienia mieszanego może być konieczne ze względu na bolesny obrzęk piersi. Karmienie mieszane – najpierw pierś potem butelka Wprowadzając karmienie mieszane, mamy zwykle obawiają się, że dziecko przestanie ssać pierś i będzie jadło wyłącznie pokarm z butelki. Jedzenie z butelki jest łatwiejsze niż ssanie piersi, ponieważ wymaga od dziecka znacznie mniejszego wysiłku. Ssanie mleka z piersi polega na „wyciąganiu brodawki piersi”. Maluch przyciska brodawkę do podniebienia i stymulując ją językiem umożliwia wypływanie mleka. W przypadku karmienia butelką pokarm wydostaje się łatwiej, dlatego często maluchy, które spróbują tej techniki rezygnują z ssania piersi. Zdaniem doradców laktacyjnych, aby uniknąć odrzucenia piersi należy zachować pewien schemat karmienia. Karmienie należy rozpoczynać podając pierś, a dopiero później butelkę. Pierś proponujemy dotąd aż dziecko jej nie opróżni. W pokarmie matki znajdują się...

Kobieta karmi niemowlę piersią
©Photographee.eu/Fotolia
Styl życia
Częstsze karmienie pomaga na zastój pokarmu w piersi
Jeśli pierś jest obrzmiała i pełna mleka, ale nie chce ono wypływać na zewnątrz, doszło do zastoju pokarmu. W takim wypadku pomoże częste przystawianie dziecka do piersi albo ciepły okład. Nie wolno naciskać piersi ani jej zbyt mocno masować.

Jeśli pierś jest obrzmiała i pełna mleka, ale nie chce ono wypływać na zewnątrz, doszło do zastoju pokarmu. W takim wypadku pomoże częste przystawianie dziecka do piersi albo ciepły okład. Nie wolno naciskać piersi ani jej zbyt mocno masować. Na zastój pokarmu najlepsze karmienie Gdy pierś jest obolała i nabrzmiała , dziecku może być trudno uchwycić brodawkę w odpowiedni do ssania sposób. Dlatego wygodna i dla matki, i dla dziecka będzie pozycja, w której maluch znajdzie się pod pachą matki. Karmienie powinno odbywać się w półtoragodzinnych odstępach i rozpoczynać od chorej piersi. Nie wolno uciskać chorej piersi, można ją jedynie delikatnie masować w kierunku do brodawki. Ulgę może przynieść też odciąganie pokarmu między karmieniami. Okłady na piersi z zastojem pokarmu Przed przystawieniem malca dobrze jest zrobić ciepły okład na pierś , z której pokarm nie chce wypływać. Można też wziąć ciepłą kąpiel. Powinno to ułatwić malcowi ssanie. Nieprzyjemne dolegliwości spowodowane przez zastój pokarmu złagodzi przyłożenie po karmieniu zimnego kompresu i trzymanie go przez 20 minut do pół godziny. Takie zimne okłady można robić z użyciem specjalnych chłodzących kompresów żelowych, lodu w ręczniku czy pieluszce albo nawet z liści kapusty . Stres może powodować zastój pokarmu Dla zdrowia dziecka i prawidłowej laktacji ważne jest nastawienie karmiącej matki i jej samopoczucie. Dlatego gdy dojdzie do zastoju pokarmu, należy dołożyć starań, by się mimo to zrelaksować i ukoić nerwy . Stres negatywnie wpływa na laktację . Na zastój pokarmu zaleca się picie herbatki z melisy , która redukuje objawy zdenerwowania.   Niektóre produkty spożywcze mogą uczulić dziecko. Dowiedz się, jak przebiega  leczenie alergii pokarmowej u niemowlaka . Gdy dziecko się zakrztusi, robi się sine i nie może oddychać. Wtedy trzeba...

Nasze akcje

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner