kobieta karmiąca dziecko
©Valua Vitaly/fotolia
Styl życia

Rodzaje sutków a karmienie piersią

Rodzaje sutków to najczęściej sutki wklęsłe, płaskie i sterczące. Wklęsłe brodawki mogą powodować trudności w karmieniu. Aby umożliwić dziecku ssanie pokarmu można stosować różne techniki karmienia – spod pachy lub kanapkową albo korzystać z wkładek i kapturków formujących sutki.

Rodzaje sutków to najczęściej sutki wklęsłe, płaskie i sterczące. Wklęsłe brodawki mogą powodować trudności w karmieniu. Aby umożliwić dziecku ssanie pokarmu można stosować różne techniki karmienia – spod pachy lub kanapkową albo korzystać z wkładek i kapturków formujących sutki.

Stuki wklęsłe, płaskie i sterczące, czyli rodzaje sutków

Kobiece brodawki mogą mieć różny kształt. Niektóre piersi są sterczące, inne płaskie, a jeszcze inne wklęsłe. Zdarzają się także piersi, których sutki przypominają kształtem bąbelek lub są sterczące, długie i szerokie. W większości wypadków sutki nie sprawiają kobietom problemu podczas karmienia piersią, ponieważ brodawka i otoczka są elastyczne i układają się w buzi niemowlaka, tak, aby mógł ssać pokarm. Dzieci nie są karmione brodawką, a piersią. Jeżeli maluch prawidłowo chwyci pierś, kształt brodawki nie powinien sprawiać mu problemu.

Jak określić rodzaj sutka?

Trudności w karmieniu mogą powodować sutki płaskie i wklęsłe. Każda kobieta sama może określić jaki rodzaj sutków u niej występuje. W tym celu należy delikatnie ucisnąć otoczkę brodawki sutkowej ok. 3 cm od sutka. Sutek wklęsły będzie się chował do środka, sutek normalny natomiast powinien wystawać na zewnątrz.

Kasia gotuje z Polki.pl: pierogi jogurtowe z nadzieniem serowym

Jak karmić dziecko sutkiem wklęsłym lub płaskim?

Istnieją metody, które poprawiają chwytliwość piersi i ułatwiają przystawienie dziecka do karmienia. Najważniejszy jest dobór techniki karmienia. Może w tym pomóc doradca laktacyjny lub położna. Właścicielkom wklęsłych sutków najczęściej polecane są chwyty spod pachy – matka może kontrolować ułożenie główki dziecka. Siedząc w fotelu, układamy dziecko tak, aby brzuszkiem było skierowane do boku matki. Nóżki powinny znajdować się pod pachą mamy. Dłonią podtrzymujemy głowę malucha, a plecy przedramieniem. Drugą dłonią podajemy niemowlakowi pierś. Drugi sposób to chwyt „kanapkowy” – technika ta ułatwia głębokie umieszczenie piersi w ustach niemowlaka. Podajemy dziecku do ust pierś, która jest spłaszczona dłonią.

 

Elastyczność sutka zwiększa rolowanie brodawki sutkowej u podstawy, stymulacja dotykiem lub odciąganie laktatorem. Można też stosować wkładki, które formują brodawki. Wkładki umieszczane są w biustonoszu o rozmiar większym niż zwykle noszony. Sporadycznie zalecane jest noszenie kapturków. Jednak ich stosowanie wymaga szczególnej ostrożności Kapturki powinny być wykorzystywane przez krótki czas, ponieważ mogą zaburzyć laktację. Najlepiej, aby położna, lekarz lub doradca laktacyjny pomogli wybrać właściwy kapturek i sprawdzili czy dziecko prawidłowo ssie pierś z kapturkiem.

 

Kobieta karmi piersią
© jozik13/Fotolia.com
Styl życia
Przyczyny braku pokarmu, jednego z najczęstszych problemów podczas karmienia piersią
Jednym z najczęściej występujących problemów podczas karmienia piersią jest brak pokarmu lub jego ograniczona ilość. Przyczyny małej ilości mleka mogą leżeć w wadach anatomicznych piersi, zaburzeniach gospodarki hormonalnej lub zbyt długich przerwach w karmieniu dziecka.

Jednym z najczęściej występujących problemów podczas karmienia piersią jest brak pokarmu lub jego ograniczona ilość. Przyczyny małej ilości mleka mogą leżeć w wadach anatomicznych piersi, zaburzeniach gospodarki hormonalnej lub zbyt długich przerwach w karmieniu dziecka.   Mleko matki to najlepszy i najbardziej odżywczy pokarm dla noworodka i niemowlęcia. Dlatego jego brak powinien skłonić matkę do konsultacji z lekarzem . Warto jednak wstępnie rozpoznać jego możliwe przyczyny. Kolczyk w sutku i operacje piersi a karmienie piersią Przyczyną braku pokarmu w piersiach mogą być nieprawidłowo rozwinięte sutki lub brodawki sutkowe, a co za tym idzie niedostatecznie wykształcone gruczoły mlekowe. Gruczoły mlekowe, a także drogi, którymi mleko przepływa przez pierś, mogą także ulec mechanicznemu uszkodzeniu. Jest to jedno z możliwych skutków ubocznych wszelkich ingerencji chirurgicznych i kosmetycznych w obrębie sutka. Mowa tu nie tylko o operacjach kształtowania, powiększania lub zmniejszania biustu , ale też o piercingu w brodawce sutkowej. Problemy hormonalne a brak pokarmu Inną przyczyną braku pokarmu mogą być problemy hormonalne, towarzyszące często schorzeniom takim, jak zespół policystycznych jajników , zbyt niskie lub zbyt wysokie stężenie hormonów tarczycy (niedoczynność lub nadczynność tego gruczołu), nadciśnienie. Tabletki antykoncepcyjne oraz inne leki i zioła a karmienie piersią Antykoncepcja hormonalna stosowana przed zajściem w ciążę niekiedy w znaczny i długotrwały sposób narusza równowagę hormonalną organizmu. Również antykoncepcja stosowana po porodzie może wpłynąć na ilość mleka , szczególnie jeśli rozpocznie się jej stosowanie, zanim dziecko ukończy 4 miesiąc życia.   Zmniejszona ilość mleka może też być efektem przyjmowania leków zawierających pseudoefedrynę (jest ona aktywnym składnikiem...

Niemowlę w niebieskiej czapce leży na brzuchu .
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Mleko z piersi i z butelki, czyli karmienie mieszane
Karmienie mieszane polega na jednoczesnym karmieniu dziecka mlekiem z piersi i dokarmianiu mlekiem z butelki. Przejście na karmienie mieszane wymaga czasu. Organizm kobiety musi przystosować się do zmian, dlatego najlepiej wprowadzić określony stały schemat karmienia piersią i butelką.

Karmienie mieszane polega na jednoczesnym karmieniu dziecka mlekiem z piersi i dokarmianiu mlekiem z butelki. Przejście na karmienie mieszane wymaga czasu. Organizm kobiety musi przystosować się do zmian, dlatego najlepiej wprowadzić określony stały schemat karmienia piersią i butelką. Karmienie niemowląt – piersią, butelką i mieszane Znane są trzy sposoby karmienia noworodków.   Pierwszy sposób – wspierany przez WHO i UNICEF – to karmienie niemowlęcia wyłącznie piersią do 6. miesiąca życia.   Drugim sposobem jest podawanie mleka modyfikowanego .   Trzecim sposobem jest kamienie mieszane, które polega na karmieniu dziecka piersią i podawaniu dodatkowo mleka z butelki. Ten typ karmienia zalecany jest zwykle w przypadku, gdy niemowlę mało przybywa na wadze. Decyzja o wprowadzeniu karmienia mieszanego często podejmowana jest łącznie z decyzją o powrocie mamy do pracy . Niekiedy wprowadzenie karmienia mieszanego może być konieczne ze względu na bolesny obrzęk piersi. Karmienie mieszane – najpierw pierś potem butelka Wprowadzając karmienie mieszane, mamy zwykle obawiają się, że dziecko przestanie ssać pierś i będzie jadło wyłącznie pokarm z butelki. Jedzenie z butelki jest łatwiejsze niż ssanie piersi, ponieważ wymaga od dziecka znacznie mniejszego wysiłku. Ssanie mleka z piersi polega na „wyciąganiu brodawki piersi”. Maluch przyciska brodawkę do podniebienia i stymulując ją językiem umożliwia wypływanie mleka. W przypadku karmienia butelką pokarm wydostaje się łatwiej, dlatego często maluchy, które spróbują tej techniki rezygnują z ssania piersi. Zdaniem doradców laktacyjnych, aby uniknąć odrzucenia piersi należy zachować pewien schemat karmienia. Karmienie należy rozpoczynać podając pierś, a dopiero później butelkę. Pierś proponujemy dotąd aż dziecko jej nie opróżni. W pokarmie matki znajdują się...

Maja Bohosiewicz o karmieniu piersią
Instagram
Newsy
Lewandowska zachwycona karmieniem piersią, a Bohosiewicz? "Nie będzie słodzenia w piernik"
Nie zgadza się z Anią?

Trwa Międzynarodowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji Anna Lewandowska na swoim Facebooku dodała zdjęcie, jak karmi małą Klarę i opowiedziała o zaletach takiego karmienia. Trenerka jest nim zachwycona: Drogie Mamy, od dziś rozpoczyna się Międzynarodowy Tydzień Karmienia Piersią. Dołączam do życzeń Fundacji @mlekiemimiloscia i jednoczę się z Wami. Wiem, jak karmienie naszych maleństw jest ważne i nieraz spędza sen z powie k 😌Dla mnie jest nie tylko zaspokojeniem potrzeb żywieniowych mojej córeczki, ale rownież naturalnym budowaniem relacji i bliskości między nami. - pisała Ania.  Swoją opinię dodała również Maja Bohosiewicz!   Zobacz:  Gorzkie słowa Mai Bohosiewicz po porodzie. "Wszystko mi ucieka, utknęłam w domu"   Maja Bohosiewicz o karmieniu piersią Maja Bohosiewicz od kilku dni jest mamą dwójki dzieci, synka i córeczki. Ma więc spore doświadczenie i mnóstwo przemyśleń, z którymi dzieli się ze swoimi fankami. Nie zabrakło więc wpisu na temat karmienia piersią, który dla Mai ma sporo ciemnych stron: Długo myślałam nad tym postem. Uwaga spoiler. Nie będzie słodzenia w piernik, nie będzie motylków i jojjjkowania ależ słodko i wspaniale. Będzie prawda. Moja oczywiście, więc wcale nie musi być Twoja. Karmienie piersią kojarzyło mi się z obrazkiem uśmiechniętej pani która cyckuje swojego malucha patrzącego jej głęboko w oczy. Kiedy mówią o karmieniu wszyscy jak w jakieś zmowie zaczynają przypinać temu wydarzeniu kokardki i sypać kwiatki. Wiecie czego nie widziałam nigdzie? Nie widziałam zdjęcia jak babka zgina się w pół i zezuje bo myśli, że zaraz odpadnie jej sutek. Nie widziałam nigdzie opisów, że po porodzie przykładamy dziecko do piersi i "uwaga spoiler" pewnie wam się to nie uda Z jakimi problemami borykają się najczęściej młode mamy? Kto dla Mai okazał się największym wsparciem...

Nasze akcje
Douglas
Styl życia
Największa perfumeria Douglas to miejsce inne niż wszystkie
Współpraca reklamowa
wernisaż-12.-kalendarza-artystycznego-gedeon-richter
Newsy
Kobiety i astrologia inspiracją dla polskich artystów. Przedstawiamy 12. edycję Kalendarza Artystycznego
Współpraca reklamowa
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Współpraca reklamowa
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Współpraca reklamowa
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik