matka trzymająca dziecko na ręku
© gpointstudio/Fotolia.com
Styl życia

To, ile waży roczne dziecko, zależy od jego płci i prawidłowości rozwoju

Aby sprawdzić, czy osoba dorosła ma prawidłową wagę, należy obliczyć jej BMI. Z dziećmi sprawa nie jest tak prosta. Od urodzenia do 18 roku życia wagę i wzrost dzieci odnosi się do wyników osiągniętych przez ich rówieśników. W tym celu korzysta się z siatek centylowych. To, ile waży roczne dziecko, zależy m.in. od jego płci.

Aby sprawdzić, czy osoba dorosła ma prawidłową wagę, należy obliczyć jej BMI. Z dziećmi sprawa nie jest tak prosta. Od urodzenia do 18 roku życia wagę i wzrost dzieci odnosi się do wyników osiągniętych przez ich rówieśników. W tym celu korzysta się z siatek centylowych. To, ile waży roczne dziecko, zależy m.in. od jego płci.

Ile waży roczne dziecko na tle rówieśników? Za dużo? Za mało? Pokażą to siatki centylowe

Aby stwierdzić, czy waga dziecka jest prawidłowa, należy zważyć malca i jego wynik nanieść na siatkę centylową. Siatka centylowa to wykres pokazujący, jaki odsetek dzieci w tym samym wieku osiąga dany wynik. Prawidłowe wartości mieszczą się w zakresie od 10 do 90 centyli, ale najlepszy wynik powinien zawierać się w przedziale 25-75 centyli – im bliżej 50 centyli, tym lepiej. Siatki centylowe są tworzone na podstawie wyników osiąganych przez losowo wybraną setkę dzieci w danym wieku. Aktualizuje się je co 10 lat.

Nie wiesz, ile powinno ważyć roczne dziecko? Pobierz oferowane przez Smyk kody rabatowe i kup poradnik dla rodziców!

Prawidłowa waga rocznego dziecka

To, ile waży roczne dziecko, zależy od jego płci i tego, czy rozwija się prawidłowo. Oddzielne siatki centylowe powstają dla chłopców i dziewczynek, ponieważ płeć ma istotne znaczenie dla interpretacji pomiarów wagi i wzrostu. Dziewczynki w wieku 12 miesięcy powinny ważyć od 8,2 do 10,8 kg, ale najlepsza waga w tym przedziale wiekowym dla dziewczynek to 9,2 do 10,8 kg. Wartości od 7,6 do 8,2 kg oraz od 10,8 do 11,6 kg sygnalizują, że dziecko ma odpowiednio niedowagę lub nadwagę. Natomiast wartości poza tymi przedziałami wskazują na mocną niedowagę lub otyłość. Prawidłowo rozwijający się roczni chłopcy mogą ważyć od 8,9 kg do 11,4 kg, a najlepsze wyniki mieszczą się w przedziale 9,4 do 10,8 kg. Niepokojące wyniki to te pomiędzy 8,3 a 8,9 kg oraz 11,4 a 12,6 kg. Mocną niedowagę oznacza masa poniżej 8,3 kg, a otyłość – powyżej 12,6 kg.

Kasia gotuje z Polki.pl: ciasto z truskawkami

 

Nastolatkowie
Image by Lifetimestock.com
Styl życia
Wskaźnik BMI – czy nastolatek ma prawidłową wagę?
Aby stwierdzić, czy dziecko ma prawidłową wagę, nie wystarczy obliczyć jego wskaźnika BMI (Body Mass Index), trzeba go jeszcze odnieść do wyników innych osób w danym wieku. Do tego służą siatki centylowe, które pokazują, jaki procent dzieci w danym wieku osiąga podobny wynik.

Aby stwierdzić, czy dziecko ma prawidłową wagę, nie wystarczy obliczyć jego wskaźnika BMI (Body Mass Index), trzeba go jeszcze odnieść do wyników innych osób w danym wieku. Do tego służą siatki centylowe, które pokazują, jaki procent dzieci w danym wieku osiąga podobny wynik. Obliczanie BMI – waga przez wzrost do kwadratu Wyliczenia wskaźnika BMI dokonuje się, dzieląc wagę w kilogramach przez wzrost w metrach podniesiony do drugiej potęgi. Otrzymany wynik odczytany według norm dla dorosłych nie jest wiarygodny, ponieważ nie uwzględnia wieku dziecka, a na różnych etapach rozwoju udział tkanki mięśniowej i tłuszczowej jest inny. Dlatego do właściwej oceny, czy dziecko ma nadwagę, niedowagę bądź wagę prawidłową, używa się siatek centylowych, które można znaleźć w internecie. Właściwa interpretacja wyników BMI dla nastolatków Siatki centylowe przedstawiają procentowo, ile osób w danym wieku i o danej płci ma podobny wskaźnik BMI. Ważne jest nie tylko to, ile lat ma badana osoba, ale też to, czy jest dziewczynką, czy chłopcem. Taki sposób obliczania BMI dla nastolatków stosuje się dla osób od 2. do 20. roku życia. Obliczeń można dokonać samodzielnie w domu, znając wiek dziecka oraz jego wzrost (co pomoże obliczyć wartość wskaźnika BMI).   Aby zinterpretować wynik, trzeba nanieść go na odpowiednią siatkę centylową i odczytać zakres. Jeśli wynik to mniej niż 5 centyli (jednostek używanych w tej skali), dziecko ma niedowagę. Osobę można zaklasyfikować do szczupłych, gdy jej wynik mieści się w przedziale 5-25 centyli. Natomiast waga prawidłowa znajdować się w granicach od 25 do 85 centyli. Wynik od 85 do 95 centyli oznacza nadwagę , a powyżej 95 centyli – otyłość. Przykładowo wskaźnik BMI przy prawidłowej wadze u 3-latków powinien wynosić: dla dziewczynek 14-17,2 kg na m², dla chłopców 14,4-17,4 kg na m²....

Waga łazienkowa
Pixabay/StillWorksImagery/CC0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Prawidłowa masa ciała – jak ją obliczyć
Ile powinnam ważyć – to pytanie powinno poprzedzać każdą dietę. Oczywiste jest, że nadwaga może mieć negatywny wpływ na zdrowie, ale dążenie do zbyt niskiej wagi także jest szkodliwe. Dietetycy proponują wiele sposobów na obliczenie, ile powinno się ważyć. Wyniki poszczególnych metod mogą się nieznacznie od siebie różnić. Warto wypróbować wszystkie trzy zaproponowane i uśrednić sobie wynik. Jeżeli jeden wskazuje na prawidłową wagę, a dwa na nadwagę – przyjrzyj się swoim nawykom żywieniowym.

Ile powinnam ważyć – to pytanie powinno poprzedzać każdą dietę. Oczywiste jest, że nadwaga może mieć negatywny wpływ na zdrowie, ale dążenie do zbyt niskiej wagi także jest szkodliwe. Dietetycy proponują wiele sposobów na obliczenie, ile powinno się ważyć. Wyniki poszczególnych metod mogą się nieznacznie od siebie różnić. Warto wypróbować wszystkie trzy zaproponowane i uśrednić sobie wynik. Jeżeli jeden wskazuje na prawidłową wagę, a dwa na nadwagę – przyjrzyj się swoim nawykom żywieniowym. Metody obliczania prawidłowej wagi Najpopularniejszym sposobem obliczania prawidłowej masy ciała jest wskaźnik BMI. Prawidłowa waga oznacza, że wskaźnik BMI ma wartość od 18,5 do 24,9. Żeby obliczyć swój wskaźnik, należy podzielić aktualną wagę przez wzrost podniesiony do potęgi, np. przy wadze 70 kg i 1,65 m: 70/16,5² =25,7, a więc należy zredukować masę.   Indeks Ponderala, nazywany jest także Indeksem Rohrera. Oblicza się go podobnie jak wskaźnik BMI, jednak wzrost podnosi się do trzeciej potęgi. Dzięki temu lepiej opisuje nadwagę u osób bardzo niskich i bardzo wysokich. Osoby powyżej 20 roku życia powinny mieć wartość między 10,3 a 13,9. 70/16,5³=15,6, również tutaj widzimy, że indeks jest zbyt wysoki i należy dążyć do utraty kilogramów.   Wzrost minus 100 – polega na odjęciu 100 od wzrostu wyrażonego w centymetrach. Dietetycy uważali ją za mało wiarygodną. Doktor Broc zmodyfikował wyliczenia, proponując dla kobiet pomnożenie tego wyniku x 0,85, a dla mężczyzn przez x 0,9. Na przykład osoba o wzroście 165 cm powinna ważyć 55,25 kg: (165-100) x 0,85 = 55,25 kg Czy już wiesz ile powinnaś ważyć? Jeśli twoja waga znacząco różni się od tych, które proponują wymienione trzy sposoby obliczana prawidłowej masy...

kobieta karmiąca dziecko
©Valua Vitaly/fotolia
Styl życia
Rodzaje sutków a karmienie piersią
Rodzaje sutków to najczęściej sutki wklęsłe, płaskie i sterczące. Wklęsłe brodawki mogą powodować trudności w karmieniu. Aby umożliwić dziecku ssanie pokarmu można stosować różne techniki karmienia – spod pachy lub kanapkową albo korzystać z wkładek i kapturków formujących sutki.

Rodzaje sutków to najczęściej sutki wklęsłe, płaskie i sterczące. Wklęsłe brodawki mogą powodować trudności w karmieniu. Aby umożliwić dziecku ssanie pokarmu można stosować różne techniki karmienia – spod pachy lub kanapkową albo korzystać z wkładek i kapturków formujących sutki. Stuki wklęsłe, płaskie i sterczące, czyli rodzaje sutków Kobiece brodawki mogą mieć różny kształt. Niektóre piersi są sterczące, inne płaskie, a jeszcze inne wklęsłe. Zdarzają się także piersi, których sutki przypominają kształtem bąbelek lub są sterczące, długie i szerokie. W większości wypadków sutki nie sprawiają kobietom problemu podczas karmienia piersią, ponieważ brodawka i otoczka są elastyczne i układają się w buzi niemowlaka, tak, aby mógł ssać pokarm. Dzieci nie są karmione brodawką, a piersią. Jeżeli maluch prawidłowo chwyci pierś, kształt brodawki nie powinien sprawiać mu problemu. Jak określić rodzaj sutka? Trudności w karmieniu mogą powodować sutki płaskie i wklęsłe . Każda kobieta sama może określić jaki rodzaj sutków u niej występuje. W tym celu należy delikatnie ucisnąć otoczkę brodawki sutkowej ok. 3 cm od sutka. Sutek wklęsły będzie się chował do środka, sutek normalny natomiast powinien wystawać na zewnątrz. Jak karmić dziecko sutkiem wklęsłym lub płaskim? Istnieją metody, które poprawiają chwytliwość piersi i ułatwiają przystawienie dziecka do karmienia . Najważniejszy jest dobór techniki karmienia. Może w tym pomóc doradca laktacyjny lub położna. Właścicielkom wklęsłych sutków najczęściej polecane są chwyty spod pachy – matka może kontrolować ułożenie główki dziecka . Siedząc w fotelu, układamy dziecko tak, aby brzuszkiem było skierowane do boku matki. Nóżki powinny znajdować się pod pachą...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Partner
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik