niemowlę owinięte w ręcznik
Image by LifetimeStock.com
Styl życia

Rozwój wcześniaka – przedwczesny poród i jego konsekwencje

Rozwój wcześniaka zależy od tygodnia ciąży, w którym przyszło na świat dziecko – im wcześniej to się stanie, tym większe ryzyko powikłań, np. sepsy i opóźnień w rozwoju psychoruchowym. Rozwój intelektualny i fizyczny jest początkowo gorszy niż rówieśników, ale po około 2-3 latach wyrównuje się.

Rozwój wcześniaka zależy od tygodnia ciąży, w którym przyszło na świat dziecko – im wcześniej to się stanie, tym większe ryzyko powikłań, np. sepsy i opóźnień w rozwoju psychoruchowym. Rozwój intelektualny i fizyczny jest początkowo gorszy niż rówieśników, ale po około 2-3 latach wyrównuje się.

 

Rozwój wcześniaka zależy m.in. od tego, czy mózg dziecka został uszkodzony, a jeśli tak, to w jakim stopniu. Tkanka, która otacza mózg wcześniaka jest bardzo wrażliwa, mogło dość do niedotlenienia lub krwawienia do ośrodka układu nerwowego. Rozwój wcześniaka może przebiegać nieharmonijnie (część umiejętności opanowuje o czasie, część nie) lub z opóźnieniem (rozwija się później niż rówieśnicy).

Kasia gotuje z Polki.pl: bananowy chleb

Rozwój wcześniaka a kłopoty z oddychaniem

Wcześniak ma nie do końca wykształcony układ oddechowy, nerwowy, krążenia, dlatego dzieci urodzone przed 32. tygodniem ciąży zwykle nie mogą samodzielnie oddychać – znajdują się pod respiratorem. Inkubator zapewnia niemowlęciu właściwą temperaturę ciała, której samo nie jest ono w stanie utrzymać.

Rozwój wcześniaka a problemy z karmieniem

Niedostatecznie rozwinięty układ pokarmowy powoduje, że dziecko nie ma odruchów ssania, dlatego karmione jest dożylnie lub sondą dożołądkową. Pomimo tego, niezwykle ważne jest, żeby matka ściągała pokarm, który traktuje się poniekąd jak lek i podaje przez sondę.

Rozwój wcześniaka a wiek korygowany

Aby odpowiedzieć na pytanie, czy rozwój wcześniaka jest prawidłowy, należy odjąć od wieku kalendarzowego dziecka czas, o który przyszło na świat za wcześnie (od wyznaczonej daty porodu), np. jeśli dziecko ma 12 miesięcy, a urodziło się 2 miesiące przed terminem, należy obserwować rozwój wcześniaka pod kątem dziecka 10-miesięcznego.

Rozwój wcześniaka - niepokojące sygnały

Jeżeli zauważysz u swojego dziecka jeden z poniższych symptomów, koniecznie zgłoś to pediatrze:

  • układa się niesymetrycznie, w literę c;
  • jest ospały;
  • ciężar ciała nie zmienia się;
  • krztusi się;
  • nie wydaje dźwięków;
  • nie jest zainteresowane zabawkami;
  • jest nieobecne, nie patrzy na rodziców, nie uśmiecha się.

Rozwój wcześniaka a pobyt w szpitalu

Środowisko dziecka, które od urodzenia przebywa w szpitalu jest bardzo ubogie w bodźce – otaczają go białe ściany i szumiące urządzenia medyczne. Dla prawidłowego rozwoju wcześniaka niezastąpiony w tym czasie jest kontakt z mamą – ważne, aby dziecko dotykać, głaskać, przytulać (oczywiście po uprzednim umyciu rąk i za zgodą personelu medycznego). Wcześniakowi, który nie ma poważnych schorzeń daje się możliwość kangurowania (przytulania), dzięki czemu słyszy bicie serca mamy i czuje jej ciepło. Rozwój wcześniaka, który jest przytulany przez matkę, przebiega sprawniej niż u wcześniaków, które tego kontaktu nie mają. Dziecko może opuścić szpital, jeśli waży minimum 2 kilogramy, potrafi samodzielnie oddychać i ssie.

Rozwój wcześniaka a nadpobudliwość

Prawdą jest, że dzieci urodzone przed 37. tygodniem ciąży często są nadpobudliwe. Na taki stan rzeczy wpływ mają nieprawidłowe bodźce, które dziecko otrzymuje wewnątrz macicy oraz nadopiekuńczość rodziców.

 

główka wcześniaka
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Wcześniaki. Karmienie przez kroplówkę, sondę, strzykawką i piersią
Wcześniaki to dzieci, które urodziły się przed czasem, czyli między 22. a 37. tygodniem ciąży.

Wcześniaki to dzieci, które urodziły się przed czasem, czyli między 22. a 37. tygodniem ciąży. Dlatego, należy troszczyć się maluszkami w odpowiedni sposób.  Jak karmić wcześniaki? Wcześniak przychodzi na świat przed terminem, ponieważ dojrzewanie dziecka w łonie matki zostaje przerwane, a to wiąże się z nieprzygotowaniem dziecka do samodzielnego funkcjonowania . W dodatku, maluszki nie mają wyuczonego odruchu ssania. Im wcześniej dziecko przychodzi na świat, tym karmienie jest bardziej skomplikowane. Pierwszy pokarm (siara), bogaty w składniki odżywcze, tłuszcz i białko, mama powinna ściągnąć 6-7 godzin po porodzie i odciągać co 3-4 godziny. Mleko można przechowywać w temperaturze pokojowej przez 4 godziny, w lodówce przez 24 godziny, czy w zamrażalniku do tygodnia. Wcześniaki urodzone przed 28. tygodniem ciąży Wcześniaki urodzone przed 28. tygodniem ciąży są bardzo słabe i leżą przeważnie pod respiratorem. Przez kilka dni podaje się im kroplówkę, dzięki której otrzymują glukozę i elektrolity, by się nie odwodnić. Po tym okresie wprowadza się karmienie troficzne, czyli karmienie dożylne. Wcześniaki urodzone przed 32. tygodniem ciąży U wcześniaków urodzonych przed 32. tygodniem ciąży stosuje się sondę, czyli karmienie przez miękką, małą rurkę. Cienką rurkę wprowadza się przez usta bądź przez nos. Powinno się podawać 2, 3 a potem 5 ml mleka co 2-3 godziny . Najlepiej jeśli jest to pokarm mamy. Czasem neonatolodzy dodają do pokarmu wapń, cynk, czy fosfor. Wcześniaki urodzone po 32. tygodniu ciąży Maluszki urodzone po 32. tygodniu ciąży nie są w stanie połączyć czynności połykania, oddychania i ssania, dlatego karmi się je strzykawką . Jeśli dziecko nie potrafi ssać strzykawki, na początku należy włożyć do ust wcześniaka dokładnie umyty opuszek palca. Kiedy zacznie ssać palec, trzeba włożyć do buzi...

noworodek karmiony z butelki
© Robert Przybysz/Fotolia.com
Styl życia
Od apetytu i wielkości dziecka zależy, ile mleka wypija noworodek
Noworodek karmiony piersią wypija jednorazowo tyle mleka, ile potrzebuje. Natomiast dziecko karmione mlekiem modyfikowanym potrzebuje na początku 30 ml pokarmu. Karmienie butelką powinno być rzadsze niż przystawianie dziecka do piersi, ponieważ mleko modyfikowane jest bardziej sycące. Trzeba regulować to, ile mleka wypija noworodek karmiony butelką, trzymając się wskazówek podanych na opakowaniu.

Noworodek karmiony piersią wypija jednorazowo tyle mleka, ile potrzebuje. Natomiast dziecko karmione mlekiem modyfikowanym potrzebuje na początku 30 ml pokarmu. Karmienie butelką powinno być rzadsze niż przystawianie dziecka do piersi, ponieważ mleko modyfikowane jest bardziej sycące. Trzeba regulować to, ile mleka wypija noworodek karmiony butelką, trzymając się wskazówek podanych na opakowaniu. Karmienie piersią noworodka Noworodek karmiony piersią powinien być do niej przystawiany średnio co 3 godziny za dnia i co 4 godziny w nocy. Malec sam reguluje, ile mleka jest mu potrzebne. Młody układ pokarmowy dopiero się uczy, dlatego lepiej karmić dziecko częściej, a krócej. Dzięki temu organizm ma czas na strawienie pokarmu. To, ile mleka wypija noworodek karmiony piersią , zależy od jego wielkości i apetytu. Należy pamiętać, że dziecku do ukończenia 4 tygodni często się ulewa po posiłku, może też ono nieprawidłowo ssać. Z tych powodów karmienie powinno być częste, a jeśli malec nie przybiera prawidłowo na wadze, może być konieczna wizyta u pediatry . Karmienie butelką noworodka Jeśli dziecko w ciągu 4 pierwszych tygodni życia jest karmione butelką , potrzebuje w pierwszym tygodniu od 30 do 60 ml mleka modyfikowanego co 3 do 4 godzin. Przez kolejne 3 tygodnie powinno się zwiększać ilość pokarmu o 10 ml na tydzień. Jednak gdy maluch nie wypija wszystkiego z butelki, znaczy to, że to dla niego za dużo. Trzeba pamiętać, że mleko modyfikowane jest gęstsze niż mleko matki i lepiej zaspokaja głód. Bardzo ważne jest też to, by nie przekarmiać noworodka – zdecydowanie nie wolno karmić go na siłę. Metoda 30 ml plus 10 ml każdego tygodnia sprawdza się w pierwszym miesiącu życia dziecka. Natomiast potem to, ile mleka wypija noworodek, powinno być uzależnione od instrukcji podanej na opakowaniu pokarmu. W ciągu pierwszych 4 tygodni...

matka trzymająca dziecko na ręku
© gpointstudio/Fotolia.com
Styl życia
To, ile waży roczne dziecko, zależy od jego płci i prawidłowości rozwoju
Aby sprawdzić, czy osoba dorosła ma prawidłową wagę, należy obliczyć jej BMI. Z dziećmi sprawa nie jest tak prosta. Od urodzenia do 18 roku życia wagę i wzrost dzieci odnosi się do wyników osiągniętych przez ich rówieśników. W tym celu korzysta się z siatek centylowych. To, ile waży roczne dziecko, zależy m.in. od jego płci.

Aby sprawdzić, czy osoba dorosła ma prawidłową wagę, należy obliczyć jej BMI. Z dziećmi sprawa nie jest tak prosta. Od urodzenia do 18 roku życia wagę i wzrost dzieci odnosi się do wyników osiągniętych przez ich rówieśników. W tym celu korzysta się z siatek centylowych. To, ile waży roczne dziecko, zależy m.in. od jego płci. Ile waży roczne dziecko na tle rówieśników? Za dużo? Za mało? Pokażą to siatki centylowe Aby stwierdzić, czy waga dziecka jest prawidłowa , należy zważyć malca i jego wynik nanieść na siatkę centylową. Siatka centylowa to wykres pokazujący, jaki odsetek dzieci w tym samym wieku osiąga dany wynik. Prawidłowe wartości mieszczą się w zakresie od 10 do 90 centyli, ale najlepszy wynik powinien zawierać się w przedziale 25-75 centyli – im bliżej 50 centyli, tym lepiej. Siatki centylowe są tworzone na podstawie wyników osiąganych przez losowo wybraną setkę dzieci w danym wieku. Aktualizuje się je co 10 lat. Nie wiesz, ile powinno ważyć roczne dziecko? Pobierz oferowane przez Smyk kody rabatowe i kup poradnik dla rodziców! Prawidłowa waga rocznego dziecka To, ile waży roczne dziecko , zależy od jego płci i tego, czy rozwija się prawidłowo. Oddzielne siatki centylowe powstają dla chłopców i dziewczynek , ponieważ płeć ma istotne znaczenie dla interpretacji pomiarów wagi i wzrostu. Dziewczynki w wieku 12 miesięcy powinny ważyć od 8,2 do 10,8 kg, ale najlepsza waga w tym przedziale wiekowym dla dziewczynek to 9,2 do 10,8 kg. Wartości od 7,6 do 8,2 kg oraz od 10,8 do 11,6 kg sygnalizują, że dziecko ma odpowiednio niedowagę lub nadwagę. Natomiast wartości poza tymi przedziałami wskazują na mocną niedowagę lub otyłość . Prawidłowo rozwijający się roczni chłopcy mogą ważyć od 8,9 kg do 11,4 kg, a najlepsze wyniki mieszczą się w przedziale 9,4 do 10,8 kg. Niepokojące...

Nasze akcje
wernisaż-12.-kalendarza-artystycznego-gedeon-richter
Newsy
Kobiety i astrologia inspiracją dla polskich artystów. Przedstawiamy 12. edycję Kalendarza Artystycznego
Współpraca reklamowa
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Współpraca reklamowa
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Współpraca reklamowa
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik