zdjęcie z rakiem jelita
©psdesign1/Fotolia
Styl życia

Co wywołuje raka jelita grubego?

Rak jelita grubego najczęściej rozwija się w obszarze odbytnicy i okrężnicy. Jest to choroba, która bardzo często prowadzi do śmierci. W równym stopniu dotyka kobiety i mężczyzn.

Rak jelita grubego najczęściej rozwija się w obszarze odbytnicy i okrężnicy. Jest to choroba, która bardzo często prowadzi do śmierci. W równym stopniu dotyka kobiety i mężczyzn.

 

Grupy ryzyka zachorowania na raka jelita grubego

W grupie ryzyka znajdują się osoby, których krewni chorowali na raka okrężnicy lub odbytnicy, co oznacza, że przyczyną mogą być również dziedziczne zmiany genetyczne. Na ten typ nowotworu narażone są również osoby chorujące na zapalną chorobę jelita grubego o charakterze przewlekłym. Kobiety, które chorowały na raka piersi lub macicy, także znajdują się w gronie zwiększonego ryzyka zachorowania na raka jelita grubego. Ponadto wskazuje się, że ryzyko zachorowania na raka jelita grubego wzrasta wraz z wiekiem. Aż 90% odnotowanych przypadków z tą diagnozą stanowią pacjenci powyżej 50. roku życia.

 

Co wpływa na rozwój raka jelita grubego?

Do przyczyn występowania raka jelita grubego należą: gruczolaki w jelicie grubym, wrzodziejące zapalenie okrężnicy, nałogi, dieta ubogoresztkowa oraz otyłość.

 

Gruczolaki w jelicie grubym

Najczęściej rak jelita grubego rozwija się z polipów, czyli łagodnych gruczolaków, które mają postać uwypukleń lub niedużych guzków ulokowanych na ścianie jelita. Ten rodzaj raka występuje u około 75-95% chorych z wykrytymi gruczolakami. Powodem zachorowania na raka jelita grubego jest również wrzodziejące zapalenie okrężnicy, które trwa wiele lat.

 

Nałogi

Ryzyko zachorowania na raka jelita grubego jest większe w przypadku osób z nałogami. Niebezpieczne jest palenie papierosów i picie nadmiernych ilości alkoholu.

 

Dieta ubogoresztkowa

Do rozwoju tej choroby przyczynia się także dieta ubogoresztkowa. Jest ona typowa dla osób, które do codziennych posiłków nie włączają warzyw. Natomiast jedzą duże ilości pokarmów zawierających tłuszcze nasycone i cukry. Często sięgają również po czerwone mięso i produkty ubogie w błonnik. Dieta ubogoresztkowa wiąże się z czynnikiem środowiskowym – stylem życia panującym w danym kraju. Taki jadłospis jest charakterystyczny dla mieszkańców krajów zachodnich. Nie bez znaczenia dla zachorowalności na ten rodzaj raka jest również otyłość. 


przestraszona dziewczyna
Flickr/martinak15/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/
Styl życia
Rak jelita grubego – poznaj symptomy choroby
Rak jelita grubego jest jednym z najczęściej występujących nowotworów. Nowotwór umiejscawia się przeważnie po lewej części jelita. Rak często powoduje przerzuty na wątrobę, płuca, jajniki, mózg czy kości.

Rak jelita grubego jest jednym z najczęściej występujących nowotworów. Nowotwór  umiejscawia się przeważnie po lewej części jelita. Rak często powoduje przerzuty na wątrobę, płuca, jajniki, mózg czy kości. Czynniki ryzyka zachorowania na raka jelita grubego Choroba częściej występuje u mężczyzn niż u kobiet i pojawia się przeważnie po 50. roku życia. Osoby otyłe są bardziej narażone na chorobę niż osoby szczupłe, dlatego też brak sportu, wysiłku fizycznego także jest czynnikiem zwiększającym ryzyko wystąpienia nowotworu. Kolejną przyczyną jest niewłaściwa dieta (bogata w czerwone mięso, tłuszcze zwierzęce i z małą ilością spożywanych warzyw i owoców). Spożywanie w dużych ilościach alkoholu i palenie papierosów również zwiększają ryzyko na pojawienie się choroby. Decydują też o tym czynniki genetyczne, dlatego jeśli któryś z krewnych chorował na raka jelita grubego to jest większe ryzyko pojawienia się choroby. Objawy raka jelita grubego Wczesne stadium raka przebiega bezobjawowo. Najczęstsze, groźne oznaki pojawiają się w zaawansowanej fazie choroby i są to: 1. krwawienia z dolnego odcinka przewodu pokarmowego, które jest widoczne gołym okiem, gdyż występuje krew w stolcu po defekacji, 2. zmiana rozmiaru i kształtu stolca, 3. biegunki i zaparcia, 4. skurcze i ból brzucha, 5. nudności i wymioty, 6. uczucie pieczenia w okolicy serca.   Niekiedy występuje też spadek masy ciała, utrata apetytu, osłabienie, anemia i gorączka. Nowotwór jelita grubego przeważnie rozwija się z polipów okrężnicy lub odbytnicy. Rak rozrasta się bardzo powoli i potrzebuje od 10-20 lat aby doszło do zaawansowanego stadium choroby. Wykryty we wczesnej fazie jest uleczalny. Jeśli unikasz warzyw, a jesz pokarm bogaty w tłuszcze jesteś bardziej...

Kobieta w bikini
Pixabay/Foundry/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Jak odróżnić krwawienie z odbytu przy hemoroidach, szczelinie i nowotworze?
Krwawienie z odbytu to obecność skrzepów krwi lub świeżej krwi w stolcu. Aby rozpoznać czy przyczyną krwawienia są hemoroidy, szczelina odbytu czy rak jelita grubego, należy orientacyjnie ocenić: czy krew jest świeża, czy występuje w wodzie obok stolca oraz czy jest przemieszana z masami kałowymi.

Krwawienie z odbytu to obecność skrzepów krwi lub świeżej krwi w stolcu. Aby rozpoznać czy przyczyną krwawienia są hemoroidy, szczelina odbytu czy rak jelita grubego, należy orientacyjnie ocenić: czy krew jest świeża, czy występuje w wodzie obok stolca oraz czy jest przemieszana z masami kałowymi. Hemoroidy – najczęstsza przyczyna krwawienia z odbytu Zwykle przyczyną krwawienia z odbytu są hemoroidy . Występują u ok. 50% dorosłych. Hemoroidy to nadmiernie wypełnione krwią guzki krwawnicze (elementy fizjologicznej struktury odbytu). Hemoroidy mogą być wewnętrzne (niewidoczne) lub zewnętrzne (widoczne na skórze w okolicy odbytu). Guzki krwawnicze powiększają się pod wpływem stałego lub przemijającego wzrostu ciśnienia oraz zastoju w odbytniczych splotach żylnych. Przyczyną hemoroidów są: biegunka, ciąża, nawykowe zaparcia, biegi długodystansowe, siedzący tryb życia. Rzadziej – marskość wątroby, wrodzony brak zastawek żylnych w żyłach trzewnych.   Charakterystyka krwawienia : krew przy hemoroidach jest świeża i czerwona. Krwawienie towarzyszy wypróżnianiu się. Przy mało intensywnym krwawieniu widać tylko pasemka krwi na grudzie kałowej lub papierze toaletowym. W przypadku intensywnych krwawień krew pojawia się także w muszli klozetowej.   Chorobę hemoroidalną zwykle leczy się zachowawczo – środkami do stosowania miejscowego. Operacyjne leczenie żylaków odbytu wykorzystywane jest przy zaawansowanych zmianach. Szczelina odbytu, czyli nawracający ból i krwawienie Szczelina okołoodbytnicza to nienaturalne pęknięcie skóry w okolicy odbytu. Jej przyczyną jest zbyt silny skurcz mięśnia zwieracza odbytu. Szczeliny powstają przez częste oddawanie stolców, biegunki, stosunki analne lub wysiłek fizyczny. Schorzeniu temu towarzyszą cyklicznie nawracające bóle,...

Dziewczyna siedzi na łóżku w piżamie z opuszczoną głową
©Alliance/Fotolia
Styl życia
Co powoduje guza jajnika?
Bezpośrednie przyczyny raka jajnika nie są znane, ale często występuje on u kobiet, które przeszły menopauzę. Ryzyko zachorowania wzrasta też u osób, u których w rodzinie byli chorzy na nowotwory: jajnika, piersi, macicy i okrężnicy.

Bezpośrednie przyczyny raka jajnika nie są znane, ale często występuje on u kobiet, które przeszły menopauzę. Ryzyko zachorowania wzrasta też u osób, u których w rodzinie byli chorzy na nowotwory: jajnika, piersi, macicy i okrężnicy. Grupa ryzyka zachorowania na nowotwór jajnika Choć do tej pory nie odkryto bezpośrednich przyczyn powstawania guza jajnika , wiadomo, że wpływ na to schorzenie mają m.in. hormony. Choroba ta dotyka kobiet, które przeszły menopauzę, a więc powyżej 50. roku życia. Ryzyko zachorowania na nowotwór jajnika zwiększa się także w przypadku innych czynników hormonalnych. Należą do nich: wczesne rozpoczęcie miesiączkowania, urodzenie pierwszego dziecka w późnym wieku, brak dzieci, późna menopauza. Ryzyko zachorowania zmniejszają natomiast czynniki, które hamują owulację, np. duża liczba ciąż, karmienie piersią czy pigułki antykoncepcyjne. Predyspozycje genetyczne a guz jajnika Od 5 do 10% chorych na nowotwór jajnika cierpi na tę chorobę z przyczyn genetycznych. Odpowiedzialny jest za to gen BRCA1 . Ten sam gen wywołuje raka piersi. Regularnie badać się w kierunku guza jajnika powinny także kobiety, u których w rodzinie występowały przypadki raka jajnika, macicy, piersi czy okrężnicy. Czynniki środowiskowe mogące powodować raka jajnika Guz jajnika może pojawić się także wówczas, gdy ma odpowiednie warunki środowiskowe. Podejrzewa się, że zachorowaniu sprzyjają: dieta uboga w witaminy i błonnik , długotrwały kontakt z talkiem. Prawdopodobnie wpływ na powstawanie guza jajnika mają też duża waga ciała i wysoki wzrost . Jeśli dokuczają ci wzdęcia i masz problemy trawienne, nie zwlekaj tylko udaj się do lekarza. Możliwe, że są to pierwsze objawy raka jajnika .  Ból brzucha, niestrawność mogą wskazywać na poważną chorobę. Zdiagnozuj raka jelita .  Udaj się...

Nasze akcje

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner
Newsy

Kosmetyki, które dbają o ciebie i planetę. Poznaj nową linię przeciwzmarszczkową Laboratorium Kosmetycznego Ava

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner
Newsy

Pierścionek zaręczynowy w codziennych stylizacjach. Sprawdź najmodniejsze zestawienia na jesień 2021

Partner
Kosmetyki Neboa
Newsy

Zadbaj o włosy w duchu eko. Jak duży wpływ na planetę ma zawartość naszych kosmetyczek? Będziesz zaskoczona!

Partner