nakładanie na nogę białej opaski
©Kaspars Grinvalds/Fotolia.com
Styl życia

Przesądy ślubne – tradycja z przymrużeniem oka

Przesądy ślubne warto traktować z przymrużeniem oka. Przygotowania do wesela wiążą się z mnóstwem obowiązków, dokładanie do nich konieczności przestrzegania niezliczonej liczby dziwnych zasad to dodatkowe obciążenie i tak mocno napiętego terminarza. Niektóre ze ślubnych zabobonów wynikają z doświadczeń lub wierzeń, inne wskazują, co wolno robić a czego nie, bez podania przyczyny czy skutku.

Przesądy ślubne warto traktować z przymrużeniem oka. Przygotowania do wesela wiążą się z mnóstwem obowiązków, dokładanie do nich konieczności przestrzegania niezliczonej liczby dziwnych zasad to dodatkowe obciążenie i tak mocno napiętego terminarza. Niektóre ze ślubnych zabobonów wynikają z doświadczeń lub wierzeń, inne wskazują, co wolno robić a czego nie, bez podania przyczyny czy skutku.

 

Można w nie wierzyć lub nie, z pewnością są powodem do uśmiechu. Niektóre funkcjonują od wielu lat, przez co stały się elementem tradycji. Długa lista ślubnych zabobonów jest cały czas uzupełniana o nowe zasady.

Kasia gotuje z Polki.pl: sałatka z ananasem i szynką

Przesądy ślubne związane z datą, godziną i miejscem ślubu

Szczęście w małżeństwie gwarantuje wybranie daty ślubu:

 • w miesiącu z literą „r” w środku,
 • w Boże Narodzenie, Wielkanoc, karnawał,
 • w sobotę.

Najlepsze miejsce na ślub to kościół, w którym była chrzczona Panna Młoda. Przysięga składana o pełnej godzinie jest najbardziej wartościowa. Ponadto warto pamiętać, że przekładanie daty ślubu to bardzo nieszczęśliwa wróżba.

Przesądy w dniu ślubu

Sytuacje, które przytrafią się parze młodej w dniu ślubu, również wiele mówią o ich przyszłym pożyciu.

 • Szczęście w małżeństwie gwarantuje zauważenie gołębia lub sroki w dniu ślubu, unikać trzeba pechowych wron i kruków.
 • Słoneczna pogoda zwiastuje przyszły spokój, burza – wróży burzliwy związek, delikatna mżawka oznacza boże błogosławieństwo, natomiast ulewa świadczy o tym, że ożenek Pana Młodego opłakują wszystkie zakochane w nim kobiety.
 • Zawrócenie z drogi wiodącej do kościoła jest niedopuszczalne, nawet, gdy Para Młoda o czymś zapomniała. Nie może się odwrócić lub cofnąć na ślubnym trakcie. Poleca się wówczas skorzystanie z pomocy osób trzecich.

W dniu ślubu Panna Młoda powinna mieć coś:

 • białego – symbol czystości intencji,
 • używanego – symbol lojalności wobec bliskich,
 • niebieskiego – symbol płodności i wierności męża,
 • pożyczonego – symbol sympatii i dobrych stosunków z teściami,
 • nowego – symbol bogactwa.

Oprócz tego powinna jeszcze zaszyć w sukni okruszek chleba i kryształek cukru, a w bucie umieścić pieniądz, by zapewnić całej rodzinie dostatek. Pan Młody musi mieć koniecznie przy sobie pieniądze, które przyniosą dostatnie życie. W dniu ślubu nie można mieć na sobie nic w kolorze różowym ponieważ przynosi on pecha.

Przesądy ślubne na temat obrączek

Obrączki ślubne to symbol małżeństwa, z którym również wiąże się wiele zabobonów. Nie wolno ich nosić przed ślubem – by nie zapeszać i nie zgubić, bo może to oznaczać utratę męża lub żony. Obrączki, które spadną na podłogę w czasie ceremonii ślubnej zwiastują nieszczęście. Odwrócić zły omen mogą jedynie świadkowie, Para Młoda w żadnym wypadku nie może ich podnieść.

Przesądy ślubne na sali weselnej

Przed ceremonią, w trakcie oraz po jej zakończeniu również może mieć miejsce szereg zdarzeń, które określą, czy małżeństwo, będzie szczęśliwe czy też nie:

 • żadna kobieta na sali weselnej nie może być ubrana na biało,
 • nowożeńcy muszą, jako pierwsi pojawić się na tanecznym parkiecie,
 • bardzo dobrą wróżbą jest tłuczenie szkła – jeżeli szkło pęka (z różnych przyczyn), związek z pewnością będzie od niego trwalszy,
 • na poprawinach Panna Młoda powinna być ubrana w nową, nigdy nie noszoną suknię.

Przesądem wywodzącym się z czasów starożytnych jest zwyczaj przenoszenia Panny Młodej przez próg. Bardzo ważne jest, by Pan Młody się nie potknął, ponieważ wróży to nieszczęście w małżeństwie.

Bukiet ślubny z różowych róż
Pixabay/condesign/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Fleszstyle
Bukiet ślubny, czyli najważniejsza ozdoba wesela
Wybierając bukiet ślubny, należy wziąć pod uwagę wiele czynników – krój sukienki, figurę panny młodej oraz osobiste upodobania i charakter nowożeńców.

Wybierając bukiet ślubny, należy wziąć pod uwagę wiele czynników – krój sukienki, figurę panny młodej oraz osobiste upodobania i charakter nowożeńców.   Wiązanki ślubne przybierają coraz rozmaitsze kształty. Z każdym sezonem floryści zaskakują nowymi pomysłami. Znajdź bukiet pasujący do ciebie. Kwiaty do bukietu Ślubowi, jak każdemu przełomowemu dniowi w życiu, towarzyszą liczne przesądy, między innymi związane z bukietem ślubnym. Jeden z nich mówi, że w wiązance nie powinny znaleźć się : róże, ponieważ są cierniste i mogą sprowadzić cierpienie; wrzosy, zapowiadające łzy; lilie i kalie (inaczej cantedeskia), kojarzone z wiązankami nagrobnymi i śmiercią; Według tradycji warto wybrać: goździki, symbol czystej miłości; irysy, wróżące dobre zdrowie; fiołki, symbol wierności. Polecane są także konwalie, stokrotki, kamelie i niezapominajki. Warto jednak podchodzić do tego z dystansem, ponieważ nie sposób przestrzegać wszystkich ślubnych przesądów, a o wyborze kwiatów decyduje również pora roku, dostępność i trwałość kwiatów.   Wiązanka ślubna musi wytrzymać około 3-4 godzin bez wody (chyba, że w bukiecie florysta ukryje małe pojemniczki na wodę). Do najbardziej odpornych kwiatów należą storczyki, wspomniana kalie, frezje, goździki i gerbery.   Wybór uzależnia się również od miesiąca , ze względu na sezonowość występowania niektórych kwiatów, a co za tym idzie, ich cenę. Przez cały rok dostępne są róże, frezje, gerbery, kalie, storczyki i goździki. W czasie sezonu ślubnego popularne jest wplatanie do bukietu sezonowych kwiatów: marzec – irysy, tulipany; kwiecień – narcyzy, tulipany, hiacynty, wczesne odmiany...

Kobieta dekoruje stół ślubny.
©bigguns/Fotolia.com
Fleszstyle
Dekoracje ślubne: jak zorganizować przyjęcie weselne i ślub w stylu boho?
Styl boho to obecnie jeden z najczęściej wybieranych motywów przewodnich podczas organizacji wesel. Odchodzi się od sztywnej elegancji na rzecz luzu, naturalności oraz eklektyzmu. Dodatki i dekoracje ślubne w stylu boho powstają z połączenia mody hippie i cygańskiej. Prostota i oszczędność łączą się z fantazją i nutką romantyzmu.

Styl boho to obecnie jeden z najczęściej wybieranych motywów przewodnich podczas organizacji wesel. Odchodzi się od sztywnej elegancji na rzecz luzu, naturalności oraz eklektyzmu. Dodatki i dekoracje ślubne w stylu boho powstają z połączenia mody hippie i cygańskiej. Prostota i oszczędność łączą się z fantazją i nutką romantyzmu.   Styl boho w modzie został odkryty przez stylistów na początku XXI wieku. Luźny sposób ubierania , w którym długie, powłóczyste spódnice łączą się z wzorami etnicznymi, kwiatami, koronkami, skórą i jeansem, jako pierwsze upodobały sobie Kate Moss i Sienna Miller. Z coraz większą odwagą stylem tym inspirują się również pary młode. Suknia ślubna boho Projekty boho są bardzo popularne w salonach sukien ślubnych – panny młode chętnie je wybierają, by czuć się swobodnie i dziewczęco. Kreacje takie sprawiają wrażenie lekkości , ponieważ mają dużo koronkowych wstawek, a brakuje w nich kilkuwarstwowej podszewki, która powoduje, że dół sukni jest rozłożysty. Suknie ślubnie boho sięgają do ziemi , ale opadają swobodnie. Często są w nie wkomponowane falbanki. Jeśli chodzi o górę, można wybrać wiele opcji – długi, krótki rękaw, ramiączka, bez ramiączek (w zależności od typu figury). Największą popularnością cieszą się zestawy spódnica + koronkowa, przylegająca do ciała góra, która odsłania kawałek brzucha oraz kreacje szyte w całości z koronki. Kolorem sukni ślubnych boho jest złamana biel , która świetnie komponuje się z czerwienią i butelkową zielenią. Pan młody może sobie dodać nonszalancji charakterystycznej dla stylu boho, wybierając jasnobrązowy, szmaragdowy lub bordowy garnitur. Fryzura i dodatki dla panny młodej w stylu boho Panna młoda w stylu boho musi zadbać nie tylko o...

młoda para
©Sofia Zhuravetc/fotolia
Fleszstyle
Modny ślub – 5 zasad
Modny ślub oznacza śledzenie najnowszych trendów w branży ślubnej. Równie ważne jest jednak dopasowanie mody do indywidualnych upodobań. Miejsce ślubu i dekoracje to jedne z najistotniejszych decyzji, które składają się na klimat wesela. Ważniejsze od weselnej mody jest dobre samopoczucie gości i młodej pary.

Modny ślub oznacza śledzenie najnowszych trendów w branży ślubnej. Równie ważne jest jednak dopasowanie mody do indywidualnych upodobań. Miejsce ślubu i dekoracje to jedne z najistotniejszych decyzji, które składają się na klimat wesela. Ważniejsze od weselnej mody jest dobre samopoczucie gości i młodej pary. Modny ślub – 5 propozycji Udział w ogólnopolskich targach ślubnych, śledzenie magazynów ślubnych i rozmowy ze stylistkami, pozwalają na bieżąco orientować się w trendach ślubnych. Oto kilka propozycji dla narzeczonych, wartych rozpatrzenia:   Modny ślub w plenerze Od 1 marca 2015 roku za dopłatą w wysokości 1000 złotych, możliwy jest ślub w innym miejscu niż Urząd Stanu Cywilnego. Daje to możliwość zorganizowania bajkowego ślubu w plenerze. Warunkiem jest zaakceptowanie miejsca przez urzędników .   Słodki bufet (candy bar) – istotny składnik modnego ślubu Jednym z elementów modnego ślubu jest słodki bufet, na którym królują różnego rodzaju ciasteczka, cukierki, pianki, żelki. Wzorem Zachodu coraz bardziej popularny staje się zwyczaj, że to goście przygotowują słodkości . Wkłada się je do szklanych słojów, mis i salaterek, a także układa na paterach i stojakach w jednym, wydzielonym miejscu na sali.   Wianki we włosach Do łask wracają wianki, które wypierają welony. Szeroki, ozdobny wianek świetnie będzie się komponował ze skromną suknią i dodatkami w stylu retro. Powinien być oczywiście zrobiony ze świeżych kwiatów, dopasowanych do wystroju kościoła, sali i samochodu.   Przypinki dla gości – trendy ślubne Na modnym ślubie nie może zabraknąć przypinek dla gości z datą ślubu i spersonalizowanymi napisami dla najbliższych członków rodziny,...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Współpraca reklamowa
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Współpraca reklamowa
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Współpraca reklamowa
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik