Kobieta półśpiąca
©Sven Vietense/Fotolia
Styl życia

Porażenie przysenne – paraliż mięśni i halucynacje przy zasypianiu

Wiele osób doświadcza porażenia przysennego przynajmniej raz w życiu, a u niektórych jest ono nawracające. Stan ten wywołuje lęk, ponieważ mimo zachowania świadomości nie ma się kontroli nad własnym ciałem. Bezwładowi ciała towarzyszą halucynacje i objawy takie jak np. dudnienie u uszach czy wrażenie przygniecenia klatki piersiowej.

Wiele osób doświadcza porażenia przysennego przynajmniej raz w życiu, a u niektórych jest ono nawracające. Stan ten wywołuje lęk, ponieważ mimo zachowania świadomości nie ma się kontroli nad własnym ciałem. Bezwładowi ciała towarzyszą halucynacje i objawy takie jak np. dudnienie u uszach czy wrażenie przygniecenia klatki piersiowej.

Przyczyny porażenia sennego

Porażenie senne jest zaburzeniem nie dlatego, że to całkowicie obcy stan dla organizmu, ale dlatego, że występuje w niewłaściwym momencie snu. Prawidłowo tego typu bezwład powinien pojawiać się w czasie snu, gdy świadomość jest wyłączona. Zapobiega to przypadkowym ruchom ciała podczas nocnego odpoczynku. Bezpośrednią przyczyną porażenia sennego jest zahamowanie neuronów odpowiedzialnych za napięcie mięśni. Pośrednio stan też mogą powodować m.in. silny stres, niewystarczająca ilość snu lub sen niewystarczająco regenerujący czy zaburzenia rytmu dobowego – snu i czuwania. Na porażenie przysenne wpływa mają też niektóre leki psychoaktywne.

Niemoc, lęk, halucynacje – objawy porażenia sennego

Na granicy czuwania i snu nagły paraliż mięśni, uczucie niemocy i halucynacje skutkują lękiem – tak wygląda porażenie przysenne. Mimo że świadomość jest włączona, to ciało jest bezwładne. Czasem dotyczy to rąk i nóg, a czasem też tułowia. Jedyne, co można w tym stanie kontrolować, to oddech. Osoba doświadczająca tego odczuwa lęk i niepokój, a czasem ma też halucynacje. Omamy mogą być zarówno wzrokowe, słuchowe jak i dotykowe. Porażenie przysenne sprawia, że odczuwana jest niemoc, a czasem łączy się ona z dzwonieniem lub dudnieniem w uszach, uczuciem przygniecenia klatki piersiowej lub rąk czy nóg lub bezwładnego spadania. Zdarza się też, że osoba doświadczająca tego stanu ma wrażenie, że w pomieszczeniu jest ktoś obcy, czasem dołączają do tego wrażenia halucynacje wzrokowe – ciemna postać stojąca w zasięgu wzroku. W związku z tymi objawami bicie serca jest przyspieszone i może być nierówne. Jednorazowo porażenie przysenne trwa od kilkunastu sekund do nawet kilku minut.

Leczenie porażenia przysennego

W leczeniu porażenia przysennego ważne jest wyeliminowanie możliwych przyczyn tego stanu, jeśli jest on nawracający. Dlatego należy zadbać o higienę snu, uregulować cykl dobowy i możliwie ograniczyć stres. Gdy występuje to zaburzenie, należy spróbować uspokoić oddech, a kilka głębokich wdechów może pomóc zapaść w sen lub odzyskać kontrolę nad ciałem. Jeśli porażenie senne powoduje bardzo silne stany lękowe, lekarz powinien rozważyć zastosowanie leków przeciwlękowych, a nawet przeciwdepresyjnych.

kobieta cierpi na bezsenność
©Gina Sanders/fotolia
Styl życia
Dyssomnie i parasomnie, czyli zaburzenia snu
Zaburzenia snu mogą dotyczyć jakości lub długości snu. Negatywnie wpływają one na emocjonalne, umysłowe lub fizyczne funkcjonowanie organizmu. Pierwotne zaburzenia snu dzielimy na dyssomnie i parasomnie. Badaniem stosowanym w przypadku niektórych zaburzeń snu jest polisomnografia.

Zaburzenia snu mogą dotyczyć jakości lub długości snu. Negatywnie wpływają one na emocjonalne, umysłowe lub fizyczne funkcjonowanie organizmu. Pierwotne zaburzenia snu dzielimy na dyssomnie i parasomnie. Badaniem stosowanym w przypadku niektórych zaburzeń snu jest polisomnografia. Pierwotne zaburzenia snu – dyssomnie Dyssomnie to właściwe zaburzenia snu , do których zaliczają się: bezsenność (pierwotna insomnia) – to zmniejszona ilość snu bądź gorsza jakość snu. Przyczyną bezsenności są: kłopoty z zasypianiem, przedwczesne przebudzanie się lub brak uczucia wyspania. Bezsenność pierwotna rozpoznawana jest, gdy jej objawy występują przez około miesiąc a bezsenność nie jest spowodowana przyjmowanymi substancjami psychoaktywnymi (np. kofeina, alkohol ), zaburzeniami psychicznymi (np. zaburzeniami lękowymi, schizofrenią) ani chorobą somatyczną (np. chorobami tarczycy, niewydolnością wątroby) . nadmierna senność (pierwotna hipersomnia) – senność występuje pomimo przespania nocy. Sen się przedłuża lub jego epizody występują w ciągu dnia. Pierwotna hipersomnia rozpoznawana jest, gdy jej objawy powtarzają się przez co najmniej miesiąc i podobnie jak w przypadku pierwotnej bezsenności nie są spowodowane żadną chorobą somatyczną, zaburzeniami psychicznymi ani przyjmowanymi substancjami psychoaktywnymi. narkolepsja – choroba neuropsychiatryczna, na którą składają się cztery objawy – senność w ciągu dnia, omamy, katapleksja (nagła i odwracalna utrata napięcia mięśniowego) i porażenie przysenne (porażenie mięśni z równoczesnym zachowaniem świadomości). U osób cierpiących na narkolepsję rzadko występują wszystkie cztery objawy. zaburzenia rytmu snu i czuwania – zaburzenia snu pomiędzy indywidualnym rytmem snu a wymaganiami środowiskowymi. Zaburzenia rytmu snu prowadzą do nadmiernej senności wówczas, gdy osoba powinna czuwać i bezsenności...

chłopiec, któremu się coś śni
© gpointstudio/Fotolia.com
Styl życia
Zaburzenia snu u dzieci: ból, problemy z oddychaniem lub stres
Zaburzenia snu są skutkiem bólu, nieprawidłowego przepływu powietrza przez drogi oddechowe czy wrodzonych chorób genetycznych. Często u dzieci występują parasomnie, czyli zaburzenia snu związane z wykonywaniem pewnych czynności, np. lunatykowaniem.

Zaburzenia snu są skutkiem bólu, nieprawidłowego przepływu powietrza przez drogi oddechowe czy wrodzonych chorób genetycznych. Często u dzieci występują parasomnie, czyli zaburzenia snu związane z wykonywaniem pewnych czynności, np. lunatykowaniem.   Leczenie zaburzeń snu u dzieci powinno być przyczynowe. Fizyczne przeszkody można usunąć dzięki zabiegom chirurgicznym lub lekom (np. przy przeziębieniu). Psychiczne czynniki zaburzeń snu likwiduje się psychoterapią i niekiedy lekami (np. depresję). Fizyczne przyczyny zaburzeń snu u dzieci Problemy ze snem z powodu czynników fizycznych dotyczą dzieci w każdym wieku. Przyczynami zaburzenia snu u niemowląt mogą być kolki lub ząbkowanie. Wyżynanie zębów jest bolesne, utrudnia zasypianie i uniemożliwia spokojny sen przez całą noc. Kolki i bóle brzucha u niemowląt są częste i wynikają z tego, że podczas jedzenia do brzuszka malca dostaje się powietrze.   U dzieci w każdym wieku fizycznymi przyczynami zaburzeń snu mogą być: trzeci migdał utrudniający oddychanie ,  wrodzone wady anatomiczne nosa i gardła uniemożliwiające prawidłowy przepływ powietrza przez drogi oddechowe, zatkany nos, choroba objawiająca się gorączką, np. grypa, refluks żołądkowo-przełykowy, astma, bóle głowy.   Przeszkodą w zdrowym śnie mogą być też czynniki behawioralne, czyli związane z zachowaniem rodziców i dzieci w kontekście spania. Przed snem dziecko powinno się wyciszyć. W tym celu należy ograniczyć docierające do dziecka bodźce słuchowe i wzrokowe, nie rozpoczynać zabawy.   Ryzyko zaburzenia snu zmniejsza też wprowadzenie rytuału przygotowania do snu. Polega na codziennym powtarzaniu tych samych czynności przed położeniem dziecka do łóżka, np. kąpieli, myciu zębów czy czytaniu bajki . Czynności te powinny się rozpoczynać zawsze o tej samej godzinie i być wykonywane w...

Tabletki przy łóżku
Image by Lifetimestock.com
Styl życia
Zaburzenia snu różnego typu to parasomnia
Część osób cierpi na bezsenność, natomiast grupa ludzi zmaga się z parasomnią, czyli zaburzeniami snu. Do grupy nieprawidłowości zalicza się lunatykowanie, lęki nocne, koszmary i bruksizm. Ich występowanie łączy się z niedojrzałością ośrodkowego układu nerwowego.

Część osób cierpi na bezsenność, natomiast grupa ludzi zmaga się z parasomnią, czyli zaburzeniami snu . Do grupy nieprawidłowości zalicza się lunatykowanie, lęki nocne, koszmary i bruksizm. Ich występowanie łączy się z niedojrzałością ośrodkowego układu nerwowego. Parasomnia najczęściej występuje u dzieci W związku z tym, że niektóre zaburzenia snu, w tym lunatykowanie, wynikają z niedojrzałości ośrodkowego układu nerwowego, parasomnia najczęściej spotyka dzieci. Także pozostałe zaburzenia, takie jak lęki nocne, koszmary czy bruksizm częściej dotyczą maluchów . Nie oznacza to, że dorośli nie chorują na parasomnię. U nich powodem zaburzeń snu najczęściej jest stres albo uraz psychiczny czyli trauma. Somnambulizm – parasomnia wybudzenia Lunatykowanie u dzieci zdarza się dosyć często, ale chodzić we śnie zdarza się także dorosłym. Osoba lunatykująca ma otwarte oczy, porusza się, może wykonywać różne czynności, które wykonuje się codziennie. Jednak nie ma z nią kontaktu albo odpowiedzi na pytania są powolne. Mimo aktywności fizycznej świadomość jest całkowicie wyłączona. Zwykle lunatycy nie pamiętają rano nocnych epizodów. Somnambulizm pojawia się wówczas, gdy sen jest zbyt głęboki. Lęki nocne to rodzaj parasomnii Lęki nocne najczęściej występują – podobnie jak lunatyzm – u dzieci. Charakterystyczne dla tego zaburzenia snu jest skrajne przerażenie podczas ataku. Często objawia się ono krzykiem, jękami lub płaczem, ale są to czynności wykonywane nieświadomie, nie można z tymi osobami nawiązać kontaktu, mimo że mają otwarte oczy. Świadomość jest wyłączona, w związku z czym nocny atak nie jest odnotowywany w pamięci . Osoba mająca lęki nocne często siada na łóżku lub z niego wstaje, ma dreszcze z przerażenia, czasem drgawki. Podczas ataku nie powinno...

Nasze akcje
Strefa luksusu

Marzysz o sielsko-anielskim relaksie? Znajdziesz go w hotelu Bania!

Partner
materiały prasowe Lenovo
Fleszstyle

Świetna jakość w stylowym opakowaniu. Natalia Szroeder wybrała laptop Lenovo Yoga Slim 7

Partner
rafal-brzozowski
Newsy

Ci uczestnicy „The Voice of Poland” robią karierę muzyczną. Znasz wszystkich?

Partner
fotona-tatuaż
Fleszstyle

Nieudany tatuaż lub makijaż permanentny ? Wiemy, jak się go pozbyć!

Partner
torebka-skoda-hollie-warsaw
Fleszstyle

Barbara Kurdej - Szatan: "Nie miałam pojęcia, że niezabezpieczone drobiazgi mogą uderzyć z taką siłą"

Partner
justyna-steczkowska
Newsy

Justyna Steczkowska ponownie w „The Voice of Poland”! To wyjątkowy czas dla artystki

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner