Płaskostopie fizjologiczne jest widoczne u każdego dziecka. Znika zwykle w momencie, w którym maluch rośnie i jego mięśnie stóp wzmacniają się. Jednak w niektórych przypadkach może mieć poważne konsekwencje.

Reklama

Platfus a płaskostopie fizjologiczne

Platfus, czyli płaskostopie to zniekształcenie stopy polegające na jej spłaszczeniu. Pomiędzy piętą a paluchem nie ma charakterystycznego sklepienia łukowego albo łuk jest bardzo niski. Takie zniekształcenie stopy może mieć poważne konsekwencje. Należy jednak mieć na uwadze, że każde dziecko rodzi się z tzw. płaskostopiem fizjologicznym. Jest to w zupełności normalne i zanika wraz z rozwojem malucha. Płaskostopie fizjologiczne wynika z tego, że mięśnie i więzadła u małego dziecka są jeszcze bardzo słabe i nie potrafią w pełni utrzymać masy ciała. Oprócz tego niemowlęta posiadają poduszeczkę tłuszczową, która zanika około 3. roku życia i chroni stopę w czasie, gdy więzadła nie są jeszcze ukształtowane. Właściwe ukształtowanie stóp może nastąpić dopiero w wieku 4-5 lat. Później, gdy dziecko stoi na podłodze, powinniśmy móc zaobserwować, że przyśrodkowy brzeg stopy jest uniesiony.

Jak zapobiegać płaskostopiu u dziecka?

Rodzice mogą zapobiegać rozwojowi płaskostopia u dziecka. Warto wiedzieć o tym, że pewne zachowania mają wpływ na przyspieszanie rozwoju mięśni stóp oraz na ich właściwe ukształtowanie. Przede wszystkim należy zapewnić maluchowi swobodę ruchów i nie zakładać mu ciasnych śpiochów albo rajstop. Trzeba także pilnować, aby dziecko siadając nie podwijało nóg pod pupę. Najlepiej, aby maluch w miarę możliwości jak najwięcej czasu spędzał na bosaka, szczególnie chodząc po piasku czy trawie. Takie podłoże stymuluje mięśnie stóp do rozwoju. Ćwiczenia mięśni stóp można pobudzać także łaskocząc dziecko w stopy – odruchowo będzie ono wtedy podkurczać palce. Należy także dbać o prawidłową wagę dziecka – im większa masa ciała, tym większą pracę muszą wykonać mięśnie.

Do czego prowadzi nieleczone płaskostopie?

Warto kontrolować stan stóp dziecka, ponieważ nieleczone płaskostopie może prowadzić do poważnych konsekwencji. Jeśli rodzice zauważą, że po ukończeniu piątego roku życia stopy dziecka nie rozwijają się prawidłowo – należy udać się do lekarza, który oceni wadę. Nieleczony platfus może w przyszłości powodować chorobę zwyrodnieniową stawów i uporczywy ból podczas poruszania się.

Zobacz także
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama