Party Stories
Krystian Ferretti z "Hotel Paradise 3"
Luiza "Hotel Paradise 3"
Małgorzata Rozenek w białym garniturze
dziecko zasłania oczy
Pixabay/kheinz/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia

Objawy autyzmu – jak wykryć go u niemowlaka?

Autyzm to jedno z najbardziej tajemniczych zaburzeń rozwojowych dzieci. O tym, jak rozpoznać objawy autyzmu przed trzecim rokiem życia, opowiada psycholog.

Autyzm to jedno z najbardziej tajemniczych zaburzeń rozwojowych dzieci. O tym, jak rozpoznać objawy autyzmu przed trzecim rokiem życia, opowiada psycholog.

 

Autyzm diagnozowany jest po trzecim roku życia, jednak najczęściej pierwsze objawy pojawiają się wcześniej. Niepokojące zachowania można dostrzec nawet u niemowlaków.

Autyzm – objawy u niemowlaków

Już w pierwszych miesiącach życia można zauważyć specyficzne zachowania, które mogą sugerować autyzm. Do niepokojących objawów należą problemy w nawiązywaniu kontaktu – brak podążania wzrokiem za mamą i brak zainteresowania jej twarzą. Problem z komunikacją jest znaczący także później: nie należy bagatelizować nieodwzajemniania uśmiechu, braku reakcji na inicjowanie kontaktu czy ewidentnego unikania przytulania przez najbliższych. Jednym z objawów autyzmu jest powtarzalność, tzw. stereotypie ruchowe – u niemowląt mogą się manifestować powtarzalnością pewnych ruchów dłońmi i palcami blisko twarzy.

 

Nie można postawić jednoznacznej diagnozy tylko na podstawie tych objawów. Należy je potraktować tylko jako sygnały ostrzegawcze i bodziec do obserwacji dziecka.

 

W najwcześniejszym okresie, do pierwszego roku życia, niepokoić powinien także brak reakcji na swoje imię – wskazuje psycholog Beata Tarnas-Nowicka – jednak kluczowy jest brak kontaktu wzrokowego i naśladowania mimiki matki.

Autyzm – objawy w wieku poniemowlęcym

Dzieci z autyzmem w tym wieku nie są zainteresowane nawiązywaniem kontaktu z innymi – nie tylko dorosłymi, ale i rówieśnikami. Gaworzenie czy pierwsze słowa nie służą zwróceniu na siebie uwagi ani nawiązaniu kontaktu. Dzieci sprawiają wrażenie żyjących w swoim własnym świecie, do którego nie chcą dopuścić innych. W dalszym ciągu charakterystyczne jest unikanie kontaktu wzrokowego i nasilający się opór do nawiązywania kontaktu fizycznego, czyli przytulania. Dzieci z autyzmem mają problem z zabawami, polegającymi na udawaniu różnych czynności – karmieniu lalki, gotowaniu, jazdy samochodem. Charakterystycznym objawem jest zaburzenie rozwoju mowy – u niektórych dzieci mowa początkowo rozwija się prawidłowo, po czym następuje nagły regres, brak kontaktu z otoczeniem. Niektóre dzieci nie tylko nie mówią, ale także nie używają gestów i mimiki.

 

Dzieci z autyzmem cechuje także nadwrażliwość lub niedowrażliwość. Nadwrażliwość można podzielić na wzrokową, słuchową i dotykową. Dziecko cierpiące na nią może na przykład unikać intensywnych kolorów, reagować nieadekwatnie na dźwięki, unikać (hałasujących) grup dzieci, mieć awersję do dotykania rzeczy o zróżnicowanej fakturze. Niedowrażliwość manifestuje się przeciwnie – dziecko czuje potrzebę dostarczania sobie intensywnych bodźców, na przykład siedzi tuż przed telewizorem, włącza bardzo głośno muzykę.

 

W sytuacji, gdy rodzice dostrzegają objawy również w wieku poniemowlęcym, warto skonsultować się z lekarzem. Tylko specjalista może rozwiać wątpliwości rodziców, a w razie postawienia diagnozy, zaproponować różne rodzaje terapii.


  • U chłopców występuję czterokrotnie częściej niż u dziewczynek. Autyzm dziecięcy – poznaj najczęstsze przyczyny choroby.
  • Dziecko z autyzmem bywa trudnym podopiecznym, jednak otaczanie go troską i miłością może zaprocentować w przyszłości. Przeczytaj koniecznie: Jak wychowywać dziecko z autyzmem.
  • Wolniejszy rozwój fizyczny dziecka lub zaburzenia rozwojowe nie muszą oznaczać autyzmu. Dowiedz się, jakie symptomy są charakterystycznie dla autyzmu u dzieci.  

Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
Leżąca dziewczynka
Pixabay/Greyerbaby/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Autyzm dziecięcy może objawiać się w rozmowie, zachowaniu lub zainteresowaniach
Szacuje się, że autyzm dotyczy około 50 tysięcy osób w Polsce, w tym aż 10 tysięcy dzieci. Autyzm dziecięcy zazwyczaj diagnozuje się około czwartego roku życia, choć pierwsze objawy mogą wystąpić już w wieku niemowlęcym. Objawy autyzmu można podzielić na trzy główne grupy – dotyczące interakcji społecznych, komunikacji oraz zachowania i zainteresowań.

Szacuje się, że autyzm dotyczy około 50 tysięcy osób w Polsce, w tym aż 10 tysięcy dzieci. Autyzm dziecięcy zazwyczaj diagnozuje się około czwartego roku życia, choć pierwsze objawy mogą wystąpić już w wieku niemowlęcym. Objawy autyzmu można podzielić na trzy główne grupy – dotyczące interakcji społecznych, komunikacji oraz zachowania i zainteresowań. Objawy autyzmu dotyczące interakcji społecznych Objawy dotyczące interakcji społecznych: uboga mimika, szczególnie brak uśmiechu, preferowanie samotności i brak zainteresowania innymi ludźmi, bierność, lęk i opór wobec kontaktów z innymi, nieumiejętność włączania innych osób do zabawy, brak umiejętności inicjowania rozmowy, ograniczony kontakt wzrokowy, brak empatii, nieadekwatne zachowania niewerbalne – unikanie dotyku, grymasy, pozy, agresja i autoagresja.   Dziecko wykazujące takie objawy najchętniej przebywa we własnym towarzystwie, nie jest zainteresowane zabawami grupowymi – preferuje zabawy w samotności. Może odczuwać lęk i manifestować opór przed nawiązywaniem kontaktów z innymi lub też zachowywać się całkowicie obojętnie, biernie. Lęk może się też objawiać agresją, autoagresją i skłonnością do samookaleczania się – dziecko może przykładowo uderzać głową w ścianę. Najbardziej charakterystyczny jest brak kontaktu wzrokowego i brak odpowiedzi na uśmiech. Mimika ogólnie jest uboga, a jeśli pojawiają się grymasy, często są nieadekwatne do sytuacji. Dzieci autystyczne unikają przytulania i ogólnie jakiegokolwiek kontaktu fizycznego. Objawy autyzmu dotyczące komunikacji Objawy dotyczące komunikacji: uboga ekspresja i nierozumienie mimiki innych osób, brak reakcji na własne imię, brak prób nawiązania kontaktu z innymi,...

Autyzm u dzieci
© dubova/Fotolia.com
Styl życia
Symptomy autyzmu – co powinno zaniepokoić rodziców
Najczęstsze objawy autyzmu u 3 latka to: brak zainteresowania ludźmi, typowymi zabawami, nieutrzymywanie kontaktu wzrokowego, unikanie kontaktu fizycznego, niezręczność ruchowa, uporczywe powtórzenia wyrazów. Dzieci często nie tolerują zmian, obsesyjnie układają służące im jako zabawki przedmioty.

Najczęstsze objawy autyzmu u 3 latka to: brak zainteresowania ludźmi, typowymi zabawami, nieutrzymywanie kontaktu wzrokowego, unikanie kontaktu fizycznego, niezręczność ruchowa, uporczywe powtórzenia wyrazów. Dzieci często nie tolerują zmian, obsesyjnie układają służące im jako zabawki przedmioty.   Autyzm to inny sposób myślenia i postrzegania świata, będący całościowym zaburzeniem rozwoju. Czym jest autyzm Autyzm to nie choroba, a objawiające się w różny sposób spektrum zaburzeń. Taka sama diagnoza nie oznacza jednakowych objawów, zachowań i możliwości u każdego zdiagnozowanego – u jednych przebieg może być łagodny, a u innych determinować wszystkie sfery życia. U dzieci cierpiących na autyzm obserwuje się zaniki tkanki mózgowej. Mózgi osób cierpiących na autyzm są często cięższe i mają większą objętość niż mózgi osób zdrowych. Zaburzenie wiąże się ponadto z wyższym poziomem endorfin. Częściej dotyka chłopców niż dziewczynki. Przyczyny autyzmu Nie jest znana konkretna przyczyna, determinująca zapadanie na autyzm. Nie istnieje żaden gen ani pojedynczy czynnik warunkujący zaburzenie. Od lat prowadzone są natomiast badania nad elementami, które zwiększają ryzyko wystąpienia autyzmu. Zaburzenie znacznie częściej współwystępuje u bliźniąt jednojajowych. Istnieje też wyższe prawdopodobieństwo, że kolejne dziecko po autystycznym także będzie dotknięte zaburzeniem. W obrębie rodzin, w których zanotowano przypadki autyzmu, częściej obserwuje się cechy charakterystyczne dla zaburzenia (jest to zjawisko szerszego fenotypu autyzmu). Czy występuje związek pomiędzy autyzmem a szczepieniami Wielu rodziców nie szczepi swoich dzieci ze względu na podejrzenia, że szczepionki przyczyniają się do powstania spektrum zaburzeń...

©thinglass/Fotolia
Styl życia
Skąd się bierze autyzm u dzieci? Geny czy zanieczyszczenie środowiska?
Naukowcy badający przyczyny autyzmu dziecięcego nie doszli dotąd do jednoznacznych wyników. Wskazują na kilka rodzajów przyczyn – genetyczną podatność na zachorowanie, czynniki neurologiczne i warunki życia płodowego, na które wpływ ma również środowisko i stopień jego zanieczyszczenia.

Naukowcy badający przyczyny autyzmu dziecięcego nie doszli dotąd do jednoznacznych wyników. Wskazują na kilka rodzajów przyczyn – genetyczną podatność na zachorowanie, czynniki neurologiczne i warunki życia płodowego, na które wpływ ma również środowisko i stopień jego zanieczyszczenia. Genetyczne podłoże powstawania autyzmu dziecięcego Lekarze zwracają uwagę na dane, według których nie można stwierdzić jednoznacznie, że autyzm jest genetyczną chorobą. Przyznają jednak, że wyniki badań raczej potwierdzają istnienie genetycznych predyspozycji . Co ważne – mowa o predyspozycjach, a nie dziedziczeniu autyzmu. Istotne jest natomiast to, że autyzm dziecięcy występuje czterokrotnie częściej u chłopców niż u dziewczynek. Neurologiczne podłoże powstawania autyzmu dziecięcego U osób cierpiących na autyzm dziecięcy obserwuje się także nieprawidłowości w budowie struktur mózgowych. Dodatkowo na podstawie badań stwierdzono, że występuje u nich podwyższony poziom neuroprzekaźników, konkretnie dopaminy i serotoniny, które odpowiadają między innymi za przenoszenie sygnałów między neuronami . Czynniki środowiskowe – szczepionki a autyzm dziecięcy Część lekarzy uważa, że przyczynami autyzmu są również: nadmierne stosowanie antybiotyków i szczepionek, skażenie środowiska metalami ciężkimi.   Naukowcy wychodzą z założenia, że w ich wyniku układ odpornościowy dziecka może być wystawiany na nienaturalne bodźce, zwłaszcza jeśli chodzi o metale ciężkie i dodatki do szczepionek (np. rtęć) . Może to doprowadzić do zaburzeń układu immunologicznego, co w konsekwencji może wywołać objawy autyzmu. Jednak wpływ szczepionek na występowanie autyzmu dziecięcego nie jest jeszcze dostatecznie zbadany, by można było jednoznacznie go opisać. Specjaliści twierdzą, że nie ma żadnych wiarygodnych badań naukowych, które...

Nasze akcje
Jenny Fairy Midday Coctail
Newsy

Ten stylowy dodatek przeniesie cię w świat wakacji i słodkiego lenistwa!

Partner
piekna-kobieta-bella
Fleszstyle

Jak się czuć pewnie i wygodnie przez cały dzień? Stawiaj na jakość

Partner
huawei-6-band-opaska
Fleszstyle

Asystent i trener personalny w jednym?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

Czy zdrowe i wygodne dziecięce buty nie mogą być modne?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

O tych butach marzy twoje dziecko!

Partner
catering-tajm
Fleszstyle

Pyszne, zdrowe i niebanalne dania z dostawą pod twoje drzwi?

Partner