Party Stories
Doda z mężem Emilem Stępniem
Krystian Ferretti z "Hotel Paradise 3"
©thinglass/Fotolia
Styl życia

Skąd się bierze autyzm u dzieci? Geny czy zanieczyszczenie środowiska?

Naukowcy badający przyczyny autyzmu dziecięcego nie doszli dotąd do jednoznacznych wyników. Wskazują na kilka rodzajów przyczyn – genetyczną podatność na zachorowanie, czynniki neurologiczne i warunki życia płodowego, na które wpływ ma również środowisko i stopień jego zanieczyszczenia.

Naukowcy badający przyczyny autyzmu dziecięcego nie doszli dotąd do jednoznacznych wyników. Wskazują na kilka rodzajów przyczyn – genetyczną podatność na zachorowanie, czynniki neurologiczne i warunki życia płodowego, na które wpływ ma również środowisko i stopień jego zanieczyszczenia.

Genetyczne podłoże powstawania autyzmu dziecięcego

Lekarze zwracają uwagę na dane, według których nie można stwierdzić jednoznacznie, że autyzm jest genetyczną chorobą. Przyznają jednak, że wyniki badań raczej potwierdzają istnienie genetycznych predyspozycji. Co ważne – mowa o predyspozycjach, a nie dziedziczeniu autyzmu. Istotne jest natomiast to, że autyzm dziecięcy występuje czterokrotnie częściej u chłopców niż u dziewczynek.

Neurologiczne podłoże powstawania autyzmu dziecięcego

U osób cierpiących na autyzm dziecięcy obserwuje się także nieprawidłowości w budowie struktur mózgowych. Dodatkowo na podstawie badań stwierdzono, że występuje u nich podwyższony poziom neuroprzekaźników, konkretnie dopaminy i serotoniny, które odpowiadają między innymi za przenoszenie sygnałów między neuronami.

Czynniki środowiskowe – szczepionki a autyzm dziecięcy

Część lekarzy uważa, że przyczynami autyzmu są również:

 • nadmierne stosowanie antybiotyków i szczepionek,
 • skażenie środowiska metalami ciężkimi.

 

Naukowcy wychodzą z założenia, że w ich wyniku układ odpornościowy dziecka może być wystawiany na nienaturalne bodźce, zwłaszcza jeśli chodzi o metale ciężkie i dodatki do szczepionek (np. rtęć). Może to doprowadzić do zaburzeń układu immunologicznego, co w konsekwencji może wywołać objawy autyzmu. Jednak wpływ szczepionek na występowanie autyzmu dziecięcego nie jest jeszcze dostatecznie zbadany, by można było jednoznacznie go opisać. Specjaliści twierdzą, że nie ma żadnych wiarygodnych badań naukowych, które potwierdzałyby wpływ szczepionek. Nie mniej jednak, temat powraca jak bumerang.

Zaburzenia prenatalne a autyzm

Wśród czynników ryzyka wystąpienia autyzmu dziecięcego, największe znaczenie mają jednak zaburzenia prenatalne, czyli występujące jeszcze w okresie życia płodowego. Należą do nich:

 • cukrzyca,
 • krwawienia podczas ciąży,
 • nadciśnienie,
 • drgawki,
 • białkomocz,
 • zaawansowany wiek rodziców,
 • przyjmowanie przez matkę leków w czasie ciąży.

Większe ryzyko autyzmu dziecięcego występuje także u wcześniaków.


 • Sygnały ostrzegawcze i bodziec do obserwacji dziecka w pierwszych miesiącach jego życia to problemy w nawiązywaniu kontaktu – brak podążania wzrokiem za mamą i brak zainteresowania jej twarzą. Dowiedz się, jakie są pierwsze objawy autyzmu i kiedy można je zaobserwować.
 • Dziecko z autyzmem bywa trudnym podopiecznym, jednak otaczanie go troską i miłością może zaprocentować w przyszłości. Przeczytaj koniecznie: Jak wychowywać dziecko z autyzmem.
 • Wolniejszy rozwój fizyczny dziecka lub zaburzenia rozwojowe nie muszą oznaczać autyzmu. Dowiedz się, jakie symptomy są charakterystycznie dla autyzmu u dzieci.   

Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
Autyzm u dzieci
© dubova/Fotolia.com
Styl życia
Symptomy autyzmu – co powinno zaniepokoić rodziców
Najczęstsze objawy autyzmu u 3 latka to: brak zainteresowania ludźmi, typowymi zabawami, nieutrzymywanie kontaktu wzrokowego, unikanie kontaktu fizycznego, niezręczność ruchowa, uporczywe powtórzenia wyrazów. Dzieci często nie tolerują zmian, obsesyjnie układają służące im jako zabawki przedmioty.

Najczęstsze objawy autyzmu u 3 latka to: brak zainteresowania ludźmi, typowymi zabawami, nieutrzymywanie kontaktu wzrokowego, unikanie kontaktu fizycznego, niezręczność ruchowa, uporczywe powtórzenia wyrazów. Dzieci często nie tolerują zmian, obsesyjnie układają służące im jako zabawki przedmioty.   Autyzm to inny sposób myślenia i postrzegania świata, będący całościowym zaburzeniem rozwoju. Czym jest autyzm Autyzm to nie choroba, a objawiające się w różny sposób spektrum zaburzeń. Taka sama diagnoza nie oznacza jednakowych objawów, zachowań i możliwości u każdego zdiagnozowanego – u jednych przebieg może być łagodny, a u innych determinować wszystkie sfery życia. U dzieci cierpiących na autyzm obserwuje się zaniki tkanki mózgowej. Mózgi osób cierpiących na autyzm są często cięższe i mają większą objętość niż mózgi osób zdrowych. Zaburzenie wiąże się ponadto z wyższym poziomem endorfin. Częściej dotyka chłopców niż dziewczynki. Przyczyny autyzmu Nie jest znana konkretna przyczyna, determinująca zapadanie na autyzm. Nie istnieje żaden gen ani pojedynczy czynnik warunkujący zaburzenie. Od lat prowadzone są natomiast badania nad elementami, które zwiększają ryzyko wystąpienia autyzmu. Zaburzenie znacznie częściej współwystępuje u bliźniąt jednojajowych. Istnieje też wyższe prawdopodobieństwo, że kolejne dziecko po autystycznym także będzie dotknięte zaburzeniem. W obrębie rodzin, w których zanotowano przypadki autyzmu, częściej obserwuje się cechy charakterystyczne dla zaburzenia (jest to zjawisko szerszego fenotypu autyzmu). Czy występuje związek pomiędzy autyzmem a szczepieniami Wielu rodziców nie szczepi swoich dzieci ze względu na podejrzenia, że szczepionki przyczyniają się do powstania spektrum zaburzeń...

dziecko zasłania oczy
Pixabay/kheinz/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Objawy autyzmu – jak wykryć go u niemowlaka?
Autyzm to jedno z najbardziej tajemniczych zaburzeń rozwojowych dzieci. O tym, jak rozpoznać objawy autyzmu przed trzecim rokiem życia, opowiada psycholog.

Autyzm to jedno z najbardziej tajemniczych zaburzeń rozwojowych dzieci. O tym, jak rozpoznać objawy autyzmu przed trzecim rokiem życia, opowiada psycholog.   Autyzm diagnozowany jest po trzecim roku życia , jednak najczęściej pierwsze objawy pojawiają się wcześniej. Niepokojące zachowania można dostrzec nawet u niemowlaków. Autyzm – objawy u niemowlaków Już w pierwszych miesiącach życia można zauważyć specyficzne zachowania, które mogą sugerować autyzm. Do niepokojących objawów należą problemy w nawiązywaniu kontaktu – brak podążania wzrokiem za mamą i brak zainteresowania jej twarzą . Problem z komunikacją jest znaczący także później: nie należy bagatelizować nieodwzajemniania uśmiechu, braku reakcji na inicjowanie kontaktu czy ewidentnego unikania przytulania przez najbliższych. Jednym z objawów autyzmu jest powtarzalność, tzw. stereotypie ruchowe – u niemowląt mogą się manifestować powtarzalnością pewnych ruchów dłońmi i palcami blisko twarzy.   Nie można postawić jednoznacznej diagnozy tylko na podstawie tych objawów. Należy je potraktować tylko jako sygnały ostrzegawcze i bodziec do obserwacji dziecka.   W najwcześniejszym okresie, do pierwszego roku życia, niepokoić powinien także brak reakcji na swoje imię – wskazuje psycholog Beata Tarnas-Nowicka – jednak kluczowy jest brak kontaktu wzrokowego i naśladowania mimiki matki. Autyzm – objawy w wieku poniemowlęcym Dzieci z autyzmem w tym wieku nie są zainteresowane nawiązywaniem kontaktu z innymi – nie tylko dorosłymi, ale i rówieśnikami. Gaworzenie czy pierwsze słowa nie służą zwróceniu na siebie uwagi ani nawiązaniu kontaktu. Dzieci sprawiają wrażenie żyjących w swoim własnym świecie , do którego nie chcą dopuścić innych. W dalszym ciągu...

Smutny chłopczyk
©Phils Photography/Fotolia
Styl życia
Jak postępować z dzieckiem chorym na autyzm?
Dziecko z autyzmem jest wyzwaniem wychowawczym nie tylko dla nauczycieli i pedagogów, ale przede wszystkim dla samego rodzica. Jak wychowywać dziecko, mimo że nie rozumie się jego postrzegania świata? Odpowiedzią na to pytanie może być cierpliwość.

Dziecko z autyzmem jest wyzwaniem wychowawczym nie tylko dla nauczycieli i pedagogów, ale przede wszystkim dla samego rodzica. Jak wychowywać dziecko, mimo że nie rozumie się jego postrzegania świata? Odpowiedzią na to pytanie może być cierpliwość.   Aby wychowywać dziecko z autyzmem najpierw trzeba poznać objawy tej choroby i dostosować do nich system działań wychowawczych. Są to: zamknięcie we własnym, wewnętrznym świecie przeżyć – dziecko autystyczne potrzebuje przestrzeni i swobody, w innym przypadku wybuchnie płaczem bądź krzykiem. Egzekwowanie od niego często ma małe szanse na powodzenie. zaburzona komunikacja – należy zacząć od tego, że nauka języka u dziecka autystycznego jest trudna i wymaga dużego nakładu pracy rodzica i niejednokrotnie logopedy . Dziecko z autyzmem będzie powtarzało wciąż ten sam wyraz lub według woli wymawiało wyrazy lub nie. brak głębszych relacji z innymi ludźmi – to jest najbardziej dotkliwa dla otoczenia sfera funkcjonowania dziecka z autyzmem. Nieokazywanie jakichkolwiek uczuć może być powodem frustracji rodziców, którzy chcieliby czuć od dziecka miłość, wdzięczność czy zaufanie. Należy się przygotować, że matka nigdy nie usłyszy od dziecka „dobrego słowa”, ponieważ nie czuje ono powiązania z otoczeniem. bardzo powoli adaptuje się otoczenia – wychowanie dziecka z autyzmem powinno polegać na powtarzaniu czynności, na cykliczności i na rytuałach. Zmienność otoczenia spowoduje, że dziecko zamknie się w sobie jeszcze bardziej, będzie zdezorientowane i zareaguje krzykiem, płaczem lub ucieczką. cechy charakteru jak nieufność i nieprzewidywalność – należy zaakceptować, że dziecko z autyzmem ma nieskoordynowany schemat zachowań i jego zachowanie może być zaskakujące, a nawet dziwaczne. Nie postrzega ono świata zewnętrznego jak inni ludzie , dlatego należy pozwolić mu zachowywać...

Nasze akcje
Jenny Fairy Midday Coctail
Newsy

Ten stylowy dodatek przeniesie cię w świat wakacji i słodkiego lenistwa!

Partner
piekna-kobieta-bella
Fleszstyle

Jak się czuć pewnie i wygodnie przez cały dzień? Stawiaj na jakość

Partner
huawei-6-band-opaska
Fleszstyle

Asystent i trener personalny w jednym?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

Czy zdrowe i wygodne dziecięce buty nie mogą być modne?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

O tych butach marzy twoje dziecko!

Partner
catering-tajm
Fleszstyle

Pyszne, zdrowe i niebanalne dania z dostawą pod twoje drzwi?

Partner