Party Stories
Doda z mężem Emilem Stępniem
Krystian Ferretti z "Hotel Paradise 3"
©RioPatuca Images/Fotolia
Styl życia

Choroby ośrodkowego układu nerwowego: przyczyny, objawy i skutki. Zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych

Zakażenia OUN, czyli ośrodkowego układu nerwowego, mogą być wywołane przez wirusy, bakterie, grzyby i pasożyty. Objawiają się zwykle bólami głowy i gorączką. Czasem występują zaburzenia czucia i mowy lub poruszania się.

Zakażenia OUN, czyli ośrodkowego układu nerwowego, mogą być wywołane przez wirusy, bakterie, grzyby i pasożyty. Objawiają się zwykle bólami głowy i gorączką. Czasem występują zaburzenia czucia i mowy lub poruszania się.

 

Zakażenia ośrodkowego układu nerwowego (OUN) mogą różnić się objawami. Symptomy zależą od przyczyn, które wywołały infekcję. Objawy wspólne dla wszystkich zakażeń OUN to pogorszenie samopoczucia, osłabienie i brak chęci do życia.

Charakterystyka zakażeń ośrodkowego układu nerwowego

Cechy wspólne wszystkich chorób ośrodkowego układu nerwowego wywołanych przez infekcję to:

 • kłopoty z rozpoznaniem choroby i jej leczeniem,
 • postacie kliniczne różniące się nasileniem objawów i przebiegiem: łagodne, podostre, ostre oraz przewlekłe, niekiedy prowadzące do śmierci,
 • różne okresy wylęgania choroby i jej leczenia.

Przyczyny zakażeń ośrodkowego układu nerwowego

Zakażenie ośrodkowego układu nerwowego wywołują bakterie, wirusy, pasożyty i grzyby. Najczęściej występują zakażenia bakteryjne. Mają też najcięższy przebieg. Bakterie stają się odporne na antybiotyki, dlatego leczenie zakażeń jest coraz bardziej utrudnione.

Objawy zakażeń ośrodkowego układu nerwowego

Objawy pojawiające się przy zakażeniach ośrodkowego układu nerwowego to:

 • wysoka gorączka,
 • silny ból mięśni,
 • zaburzenia świadomości,
 • nieprzemijające uczucie senności,
 • bóle głowy i światłowstręt spowodowane zwiększonym ciśnieniem śródczaszkowym,
 • nudności i wymioty,
 • sztywność karku,
 • wybroczyny na skórze,
 • zwolnienie lub przyspieszenie akcji serca,
 • zwiększona potliwość,
 • czasem ślinotok.

Skutki zakażeń ośrodkowego układu nerwowego

Skutkiem infekcji ośrodkowego układu nerwowego są zwykle zaburzenia neurologiczne. Należą do nich:

 • problemy z mówieniem,
 • zaburzenia pamięci,
 • brak możliwości poruszania gałkami ocznymi,
 • zdarzają się problemy z czuciem,
 • czasem jest to niedowład i porażenie pewnych części ciała.

Każde podejrzenie infekcji OUN powinno zostać skonsultowane z lekarzem.

Bakteryjne zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych: przyczyny

Bakteryjne zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych to jedna z chorób wywołanych przez zakażenie OUN. Wywołują je bakterie: Streptococcus pneumoniae, Neisseria meningitidis oraz Haemofilus influenzae.

Jak objawia się bakteryjne zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych?

Bakteryjne zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych rozwija się przez 1-5 dni. Zaczyna się od nagłego pojawienia się gorączki, wraz z dreszczami, nudnościami i wymiotami. Czasem są to też kłopoty z mówieniem, zaburzenia równowagi i ruchowe, porażenie nerwów czaszkowych. Inne objawy, występujące u większości chorych to:

 • sztywnienie karku,
 • bóle karku i głowy,
 • zaburzenia świadomości: majaczenia, senność i apatia.

 

Objawy bakteryjnego zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych u dzieci są nieco inne niż u dorosłych i mają większe nasilenie. Są to:

 • senność,
 • sztywnienie karku,
 • szary odcień skóry,
 • pobudzenie nerwowe,
 • nudności i „chlustające” wymioty,
 • drgawki.

Wirusowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych – jakie są jego przyczyny?

Wirusowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych jest wywoływane przez wirusy, które rozmnażają się w okolicach rdzenia kręgowego bądź mózgu. Za rozwój choroby najczęściej odpowiadają: wirus odkleszczowego zapalenia mózgu, HIV, wirus świnki, enterowirusy, adenowirusy, a także wirusy grypy, opryszczki i ospy. Wirusy mogą powodować stan zapalny w tkance mózgu, oponach mózgowo-rdzeniowych, rdzeniu kręgowym bądź przestrzeni podpajęczynówkowej.

Czym wyróżnia się wirusowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych?

Zachorowanie na wirusowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych zwykle trwa dość krótko oraz nie powoduje trwałych konsekwencji. Wirusowe zapalenie opon może:

 • być całkowicie bezobjawowe,
 • mieć łagodny przebieg z bólami głowy, gorączką, nadwrażliwością na światło i sztywnością karku,
 • mieć postać zapalenia mózgu i obejmować drgawki, zaburzenia świadomości i objawy ogniskowe (zaburzenia mowy, czucia, problemy z równowagą, epizody padaczkowe, niedowład lub paraliż),

mieć postać zapalenia rdzenia i zająć neurony czuciowe i ruchowe, powodując problemy z poruszaniem się i odczuwaniem bodźców.


 

Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
Bakteria wywołująca zapalenie opon mózgowych.
©Ezume Images/fotolia
Styl życia
Jakie choroby układu nerwowego zagrażają dzieciom – zespoły dysrafii i zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych
Dzieci znacznie częściej zapadają na choroby układu nerwowego niż na schorzenia ze strony innych układów. Do ich rozwoju mogą predysponować różne czynniki, określane mianem teratogennych.

Dzieci znacznie częściej zapadają na choroby układu nerwowego niż na schorzenia ze strony innych układów. Do ich rozwoju mogą predysponować różne czynniki, określane mianem teratogennych.   Choroby układu nerwowego u dzieci rozwijają się wskutek działania na płód czynnika teratogennego czyli szkodliwie wpływającego i powodującego jego uszkodzenie. Rodzaj i stopień powstającego zaburzenia jest zależny od charakteru czynnika, czasu jego oddziaływania na płód oraz od tygodnia trwania ciąży , w którym doszło do zadziałania bodźca uszkadzającego. Przyczyny chorób ośrodkowego układu nerwowego u dzieci Do czynników teratogennych, zalicza się uwarunkowania genetyczne, zakażenia (wirus różyczki, grypy), czynniki fizyczne i/lub chemiczne (promieniowanie jonizujące, toksyny, urazy mechaniczne) oraz zaburzenia w dostarczaniu substancji odżywczych do płodu, co najczęściej jest konsekwencją niedożywienia przyszłej matki. Wzrost ryzyka rozwoju chorób układu nerwowego u dzieci obserwuje się u kobiet ciężarnych chorujących na cukrzycę oraz chorobę niedokrwienną serca – przy tych schorzeniach często utrudniony jest dopływ składników odżywczych do dziecka. Innym czynnikiem predysponującym jest przebycie gestozy, czyli zatrucia ciążowego. Objawy uszkodzenia układu nerwowego (OUN) u dzieci Istnieje wiele objawów sugerujących uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego u dziecka. Zalicza się do nich obecność ruchów mimowolnych czy zmienność napięcia mięśniowego. N a uszkodzenie móżdżku wskazują zaburzenia równowagi, mowy oraz niezborność ruchowa . Ponadto wyróżnia się objawy oponowe rozwijające się na skutek zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych – jednym z takich objawów jest sztywność karku. Najczęstsze choroby OUN Zespoły dysrafii, czyli wady cewy nerwowej, są najczęściej pojawiającymi się chorobami ośrodkowego układu nerwowego...

kobieta biorąca głęboki oddech
© Antonioguillem/Fotolia.com
Styl życia
Jak wspomóc ośrodkowy układ nerwowy? Technika głębokiego oddychania, joga, spacer
Sprawny ośrodkowy układ nerwowy pozwala uniknąć trudności z koncentracją i bólów mięśni. Warto poświęcić codziennie kilka minut na jego ćwiczenia.

Sprawny ośrodkowy układ nerwowy pozwala uniknąć trudności z koncentracją i bólów mięśni. Warto poświęcić codziennie kilka minut na jego ćwiczenia.   Ośrodkowy układ nerwowy to przede wszystkim mózg oraz rdzeń kręgowy. Mózg odbiera i analizuje informacje, na tej podstawie steruje całym organizmem. Z kolei rdzeń kręgowy przesyła impulsy nerwowe, między innymi do mięśni i gruczołów. Tak jak pozostałe układy naszego ciała, jest podatny na działanie szkodliwych czynników m.in. stresu i toksyn. Objawy obciążonego układu nerwowego Najczęściej występującymi objawami obciążonego ośrodkowego układu nerwowego (OUN) są: trudności z koncentracją , stres, bóle głowy , bóle mięśni, nadmierne pocenie się, uczucie drętwienia kończyn, słaba pamięć, drżenie, pieczenie stóp i dłoni. Przyczyny problemów z układem nerwowym Problemy z ośrodkowym układem nerwowym związane są zazwyczaj ze słabym krążeniem krwi, uciskiem nerwów a także chorobami. Główne choroby wpływające na sprawność mózgu i rdzenia kręgowego to zapalenie opon mózgowych, choroba Alzheimera , choroby rdzenia kręgowego, stwardnienie rozsiane czy nowotwory.   Obniżona sprawność ośrodkowego układu nerwowego często wynika też z niedoborów magnezu oraz witamin B6 i B12. Kłopoty z układem nerwowym mogą być również skutkiem ubocznym stosowania leków i przetrenowania. Ćwiczenia na OUN – głęboki oddech Technika głębokiego oddychania jest podstawowym ćwiczeniem na wspomaganie ośrodkowego układu nerwowego. Pomaga ona się zrelaksować i zapobiega skutkom stresu.   4 kroki prawidłowego oddychania : ustaw się w wygodnej pozycji i połóż dłonie na brzuchu, weź głęboki oddech przez nos, wstrzymaj oddech na 3 sekundy, a następnie wypuść powietrze przez usta, kontynuuj sesję przez ok. 10...

leżąca w łóżku dziewczynka trzymająca się za czoło
©svetamart/Fotolia.com
Styl życia
Zapalenie opon mózgowych u dziecka – co wywołuje chorobę? Objawy i leczenie zapalenia opon mózgowych
Zapalenie opon mózgowych u dziecka objawia się m.in. gorączką, wymiotami, sztywnością karku oraz światłowstrętem. W większości przypadków chore dziecko wymaga leczenia szpitalnego.

Zapalenie opon mózgowych u dziecka objawia się m.in. gorączką, wymiotami, sztywnością karku oraz światłowstrętem. W większości przypadków chore dziecko wymaga leczenia szpitalnego. Zapalenie opon mózgowych u dziecka jest chorobą wywoływaną najczęściej przez wirusy lub bakterie. Polega na stanie zapalnym struktur otaczających mózg oraz rdzeń kręgowy. Leczenie choroby należy rozpocząć jak najszybciej, gdyż nieleczona może prowadzić do powikłań zagrażających życiu dziecka. Zapalenie opon mózgowych u dzieci – istota choroby i przyczyny jej rozwoju Zapalenie opon mózgowych u dzieci może być wywołane przez różne czynniki. Jedną z najczęstszych przyczyn choroby jest infekcja wirusowa. Patogenami odpowiadającymi za rozwój większości zachorowań są enterowirusy. Wirusowe zapalenie opon mózgowych może być również wynikiem zakażenia wirusem: odkleszczowego zapalenia mózgu, świnki, odry oraz grypy. Drugą przyczyną choroby u dzieci jest infekcja o podłożu bakteryjnym. Większość zakażeń wywoływana jest przez: meningokoki (inaczej dwoinki zapalenia opon mózgowo – rdzeniowych), pneumokoki (inaczej dwoinki zapalenia płuc) oraz pałeczkę hemofilną typu B (Haemophilus influenzae). Innymi bakteriami mogącymi prowadzić do zapalenia opon mózgowych u dzieci są: pałeczka okrężnicy (Escherichia coli), gronkowiec oraz bakteria odpowiadająca za boreliozę (Borrelia burgdorferi). Bakteryjne i wirusowe zapalenie opon mózgowych przenosi się drogą kropelkową od osoby chorej lub będącej bezobjawowym nosicielem choroby. Zainfekowana wydzielina z dróg oddechowych w postaci kropelek dostaje się do powietrza podczas kichania lub kasłania chorego. Do zakażenia może dojść również na drodze pokarmowej, poprzez bezpośredni kontakt, np. z zanieczyszczonym przedmiotem (m.in....

Nasze akcje
Jenny Fairy Midday Coctail
Newsy

Ten stylowy dodatek przeniesie cię w świat wakacji i słodkiego lenistwa!

Partner
piekna-kobieta-bella
Fleszstyle

Jak się czuć pewnie i wygodnie przez cały dzień? Stawiaj na jakość

Partner
huawei-6-band-opaska
Fleszstyle

Asystent i trener personalny w jednym?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

Czy zdrowe i wygodne dziecięce buty nie mogą być modne?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

O tych butach marzy twoje dziecko!

Partner
catering-tajm
Fleszstyle

Pyszne, zdrowe i niebanalne dania z dostawą pod twoje drzwi?

Partner