Opieka nad chorym na alzheimera
© michaelheim/Fotolia.com
Styl życia

Opieka nad chorym na alzheimera: przystosowanie mieszkania, wsparcie psychologiczne oraz zajęcia, pobudzające mózg do pr

Choroba Alzheimera jest jednym z najpowszechniejszych rodzajów otępienia. Charakteryzuje się ona wieloetapowym przebiegiem, o zróżnicowanych objawach. Zwykle dotyka ludzi w wieku starczym i znacząco wpływa na komfort życia zarówno osób, dotkniętych alzheimerem, jak i ich opiekunów. Chorzy potrzebują wsparcia zarówno psychicznego, jak i pomocy przy wykonywaniu codziennych czynności.

Choroba Alzheimera jest jednym z najpowszechniejszych rodzajów otępienia. Charakteryzuje się ona wieloetapowym przebiegiem, o zróżnicowanych objawach. Zwykle dotyka ludzi w wieku starczym i znacząco wpływa na komfort życia zarówno osób, dotkniętych alzheimerem, jak i ich opiekunów. Chorzy potrzebują wsparcia zarówno psychicznego, jak i pomocy przy wykonywaniu codziennych czynności. 

 

Choroba Alzheimera jest schorzeniem o podłożu neurologicznym o bliżej nieznanych przyczynach. Cechują ją zróżnicowane objawy: począwszy od zaburzeń pamięci krótkotrwałej, przez upośledzenie mowy i słuchu, aż po całkowitą utratę mobilności. Choroba Alzheimera jest schorzeniem nieuleczalnym o postępującym przebiegu. Na zaawansowanym etapie choroby pacjent jest całkowicie uzależniony od pomocy bliskich mu osób. 

Przystosowanie mieszkania do potrzeb chorego na alzhaimera 

Podstawą w opiece nad osobą chorą na alzhaimera jest zadbanie o jej bezpieczeństwo w domu. Należy zdać sobie sprawę z tego, że pacjent zmagający się z tym schorzeniem nie myśli racjonalnie i może w sposób nieświadomy wyrządzić krzywdę zarówno sobie, jak i innym domownikom.

 

Przy dostosowaniu mieszkania do potrzeb chorego na alzhaimera w szczególności należy pamiętać o: 

  • usunięciu z zasięgu wzroku wszystkich przedmiotów (w tym również detergentów), którymi chory mógłby zrobić sobie krzywdę, 
  • zabezpieczeniu kuchenki gazowej,
  • zamontowaniu w oknach dodatkowych zabezpieczeń,
  • zabezpieczeniu lustra lub całkowicie usunięcie go z zasięgu wzroku chorego,
  • uniemożliwieniu choremu dostępu do samochodu i innych pojazdów mechanicznych,
  • zabezpieczeniu naczyń szklanych – choremu podawać jedzenie w naczyniach plastikowych,
  • zabezpieczeniu kontaktów. 

Wsparcie psychologiczne osoby chorej na alzheimera 

Wsparcie duchowe jest potrzebne w szczególności na pierwszym etapie rozwoju choroby i w momencie jej diagnozowania. Wówczas chory zaczyna zdawać sobie sprawę ze zmian w swoim zachowaniu. Ponadto zaczynają się zaburzenia pamięci krótkotrwałej, które znacznie obniżają komfort życia pacjenta. W takiej sytuacji wsparcie duchowe i deklaracja pomocy od osób bliskich są nieocenione. Niekiedy warto skorzystać z pomocy specjalisty i zabrać chorego na wizytę u psychologa, który pomoże mu oswoić się z chorobą. W udzielanym osobie chorej na alzhaimera wsparciu bardzo ważne jest również zadbanie o częste pochwały. 

Zajęcia dla osoby chorej na alzheimera 

Chociaż choroba Alzhaimera jest nieuleczalna, a przyjmowane farmaceutyki mają na celu przede wszystkim złagodzenie objawów, to warto organizować choremu zajęcia związane z wysiłkiem intelektualnym. Przykładowo może być to gra w szachy lub w karty, rozwiązywanie krzyżówek czy czytanie książek. Dobrze sprawdzą się także ćwiczenia pamięci, oglądanie albumów rodzinnych oraz śpiewanie piosenek. W celu utrzymania sprawności fizycznej chorego należy wykonywać z nim proste ćwiczenia gimnastyczne. 

 

Z myślą o poprawie komfortu życia chorego można przygotować karteczki z informacjami i umieścić je na różnych przedmiotach. Warto również zadbać o to, żeby chory w zasięgu swojego wzroku miał telefon, a na nim zapisane kontakty do osób najbliższych oraz numery alarmowe.  

©Photographee.eu/Fotolia
Styl życia
Choroba afektywna dwubiegunowa: fazy i objawy ChAD
Choroba afektywna dwubiegunowa (ChAD) jest ciężkim schorzeniem, na które składają się trzy epizody. W trakcie fazy depresyjnej pacjent nie ma chęci do życia. Fazy hipomanii i manii charakteryzuje ogromny napływ energii, a czasem zachowań agresywnych.

Choroba afektywna dwubiegunowa (ChAD) jest ciężkim schorzeniem, na które składają się trzy epizody. W trakcie fazy depresyjnej pacjent nie ma chęci do życia. Fazy hipomanii i manii charakteryzuje ogromny napływ energii, a czasem zachowań agresywnych.   Na chorobę dwubiegunową zapadają zwykle młodzi ludzie, do 35. roku życia. ChAD jest trudna do zdiagnozowania, ponieważ nasilenie objawów u każdego pacjenta jest inne. Pomiędzy epizodami występują okresy z trudnymi do zauważenia objawami lub ich brakiem. Faza depresyjna ChAD Epizod depresyjny w chorobie dwubiegunowej charakteryzuje się obniżeniem nastroju. Chory nie ma chęci do życia. Zmniejsza się jego poczucie własnej wartości. Odczuwa ciągłe zmęczenie i stres oraz niechęć do zdobywania nowych doświadczeń. Nie ma motywacji do pracy, ani nauki. Traci zainteresowanie dotychczasowym hobby i przestaje spotykać się ze znajomymi. Chory w trakcie epizodu depresyjnego może wykonywać swoje obowiązki, np. zawodowe . Natomiast po pracy nie ma siły na inne czynności. Robi tylko niezbędne rzeczy, a i to przychodzi mu z trudem. W czasie fazy depresyjnej ChAD pojawiają się też objawy somatyczne. Pacjent ma problemy ze snem, budzi się w nocy lub nad ranem i nie może ponownie zasnąć. Nie ma apetytu lub wręcz przeciwnie – objada się podczas bezsennych nocy. Faza hipomaniakalna ChAD Po epizodzie depresyjnym może wystąpić od razu faza manii lub pośrednia faza – hipomanii. Pacjent w stanie hipomanii ma niespodziewanie dużo energii, jest radosny. Dobrze czuje się między ludźmi. Mówi szybciej niż zwykle, często nie dopuszczając innych do głosu. Często chory w fazie hipomanii jest rozrzutny . Ten epizod charakteryzuje też duża kreatywność i większa sprawność intelektualna. Pacjent śpi kilka godzin, a nawet mniej i nie odczuwa zmęczenia. Faza hipomaniakalna zwykle nie...

Zdjęcie rtg mózgu
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Neuropsychologia jako dziedzina psychologii
Neuropsychologia jest dziedziną psychologiczną i jest to nauka o związkach zachodzących pomiędzy mózgiem, a funkcjonowaniem psychicznym.

Neuropsychologia jest dziedziną psychologiczną i jest to nauka o związkach zachodzących pomiędzy mózgiem, a funkcjonowaniem psychicznym. Neuropsychologia – co to jest? Neuropsychologia bada zależności jakie zachodzą pomiędzy mózgiem a jego funkcjami. Wyróżnia się neuropsychologię kliniczną i edukacyjną. Ta pierwsza zajmuje się diagnozą skutków chorób neurologicznych i bada uszkodzenia mózgu podczas udaru, czy urazu, a druga zajmuje się analizą przyczyn trudności podczas uczenia się . Neuropsychologia wykorzystywana przy uszkodzeniu mózgu Neuropsycholog zajmuje się pacjentami, u których podejrzewa się uraz bądź uszkodzenie mózgu , które prowadzi do zaburzeń funkcji umysłowych, takich jak mowa, myślenie, czy pamięć. Pomocy neuropsychologa potrzebują przede wszystkim chorzy na takie choroby, jak: choroba Parkinsona, choroba Alzheimera , czy choroba Huntingtona. Osoby psychicznie chore także poddawane są coraz częściej neuropsychologii. Badanie neuropsychologiczne ustala stopień i rodzaj zaburzeń funkcji poznawczych . Podczas badania pacjent wykonuje kilka różnorodnych testów, na podstawie których lekarz ocenia jego zdolności umysłowe i poznaje zaburzenia procesów mózgu. Dzięki badaniu specjalista może wprowadzić w życie właściwą rehabilitację, a także wykryć wszelkie trudności towarzyszące osobie chorej na co dzień i w pracy zawodowej. Neuropsychologia – terapia Terapia neuropsychologiczna ma zwalczyć objawy zaburzeń procesów poznawczych, które powstały przez uszkodzenie mózgu i skupia się przede wszystkim na zaburzeniach pamięci, percepcji, myślenia i mówienia. Osoba chora zazwyczaj przestaje być zdolna, by wykonywać swój zawód, dlatego terapeuta dąży do redukcji objawów. Stosuje się terapię...

©Dodoardo/Fotolia
Styl życia
Przyczyny choroby dwubiegunowej: czynniki biologiczne, społeczne oraz środowiskowe
ChAD może występować zarówno pod postacią depresji, jak też manii. Chorobę dwubiegunową często diagnozuje się w rodzinach, w których cierpią na nią matka lub ojciec.

ChAD może występować zarówno pod postacią depresji, jak też manii. Chorobę dwubiegunową często diagnozuje się w rodzinach, w których cierpią na nią matka lub ojciec.   Choroba afektywna dwubiegunowa może wystąpić u młodych ludzi, dezorganizując im plany życiowe, np. dotyczące samorozwoju. Czym jest choroba dwubiegunowa? Choroba afektywna dwubiegunowa (ChAD) to występujące naprzemiennie epizody depresyjne i maniakalne oraz połączenie objawów charakteryzujących te epizody. Faza depresyjna obejmuje okresy obniżonego nastroju . Faza maniakalna to zwiększenie energii u chorego i planowanie różnych działań. Fazy te mogą też przenikać się nawzajem. Chory zachowuje się wtedy bardzo niestabilnie . Szybko zmienia nastroje i nastawienie do podejmowanych czynności. Choroba afektywna dwubiegunowa zawiera okresy remisji, kiedy objawy nie występują. Remisja może trwać kilka miesięcy lub nawet kilka lat. Choroba dwubiegunowa zazwyczaj pojawia się przed 35. rokiem życia. Bardzo mocno wpływa na wszelkie dziedziny życia chorego. Cierpią na tym zarówno relacje zawodowe, jak i osobiste. Przyczyny choroby dwubiegunowej Istnieje wiele czynników, które wpływają na pojawienie się choroby dwubiegunowej. Przyczyny jej są różne: od genetycznych, przez biologiczne, aż do społecznych i środowiskowych. Czynniki biologiczne, wpływające na pojawienie się choroby dwubiegunowej, to m.in. specyficzna konfiguracja genów . Istniejące choroby somatyczne np. niedoczynność tarczycy, a także zaburzenia w równowadze neuroprzekaźników mózgowych, które mogą prowadzić do ChAD. W rodzinach, w których jedno lub dwoje rodziców cierpiało na chorobę dwubiegunową, jest większe prawdopodobieństwo zachorowania dziecka. Choroba występująca u matki i ojca zwiększa ryzyko u potomka o...

Nasze akcje
Zmysłowy i uwodzicielski czy delikatny i czarujący – jaki jest twój zapach?
Newsy

Ponadczasowy czy zaskakujący? Ten zapach ma jedno i drugie!

Partner
Weleda
Newsy

Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!

Partner
Sprawdź, jak skutecznie „cofnąć zegar” i odmłodzić spojrzenie!

Spektakularny i jednocześnie naturalny wygląd? Sprawdź, jak odmłodzić spojrzenie!

Partner
Eva Longoria

Wymarzona sylwetka bez wyrzeczeń? To możliwe!

Partner

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner