Party Stories
Doda z mężem Emilem Stępniem
Krystian Ferretti z "Hotel Paradise 3"
Autyzm u dzieci
© dubova/Fotolia.com
Styl życia

Symptomy autyzmu – co powinno zaniepokoić rodziców

Najczęstsze objawy autyzmu u 3 latka to: brak zainteresowania ludźmi, typowymi zabawami, nieutrzymywanie kontaktu wzrokowego, unikanie kontaktu fizycznego, niezręczność ruchowa, uporczywe powtórzenia wyrazów. Dzieci często nie tolerują zmian, obsesyjnie układają służące im jako zabawki przedmioty.

Najczęstsze objawy autyzmu u 3 latka to: brak zainteresowania ludźmi, typowymi zabawami, nieutrzymywanie kontaktu wzrokowego, unikanie kontaktu fizycznego, niezręczność ruchowa, uporczywe powtórzenia wyrazów. Dzieci często nie tolerują zmian, obsesyjnie układają służące im jako zabawki przedmioty.

 

Autyzm to inny sposób myślenia i postrzegania świata, będący całościowym zaburzeniem rozwoju.

Czym jest autyzm

Autyzm to nie choroba, a objawiające się w różny sposób spektrum zaburzeń. Taka sama diagnoza nie oznacza jednakowych objawów, zachowań i możliwości u każdego zdiagnozowanego – u jednych przebieg może być łagodny, a u innych determinować wszystkie sfery życia. U dzieci cierpiących na autyzm obserwuje się zaniki tkanki mózgowej. Mózgi osób cierpiących na autyzm są często cięższe i mają większą objętość niż mózgi osób zdrowych. Zaburzenie wiąże się ponadto z wyższym poziomem endorfin. Częściej dotyka chłopców niż dziewczynki.

Przyczyny autyzmu

Nie jest znana konkretna przyczyna, determinująca zapadanie na autyzm. Nie istnieje żaden gen ani pojedynczy czynnik warunkujący zaburzenie. Od lat prowadzone są natomiast badania nad elementami, które zwiększają ryzyko wystąpienia autyzmu. Zaburzenie znacznie częściej współwystępuje u bliźniąt jednojajowych. Istnieje też wyższe prawdopodobieństwo, że kolejne dziecko po autystycznym także będzie dotknięte zaburzeniem. W obrębie rodzin, w których zanotowano przypadki autyzmu, częściej obserwuje się cechy charakterystyczne dla zaburzenia (jest to zjawisko szerszego fenotypu autyzmu).

Czy występuje związek pomiędzy autyzmem a szczepieniami

Wielu rodziców nie szczepi swoich dzieci ze względu na podejrzenia, że szczepionki przyczyniają się do powstania spektrum zaburzeń autyzmu. Związku między szczepieniami i autyzmem nie potwierdzają jednak żadne badania. Naukowcy m.in. z USA, Japonii czy Danii nie wykryli żadnych zależności między wymienionymi zmiennymi. Na występowanie autyzmu nie wpływają także zanieczyszczenia środowiska.

Jakie objawy autyzmu występują u 3 latka – triada zaburzeń autystycznych

Wolniejszy rozwój fizyczny dziecka lub zaburzenia rozwojowe nie muszą oznaczać autyzmu. Symptomy charakterystyczne dla zaburzenia pojawiają się nawet już w ciągu pierwszych miesięcy życia dziecka lub stanowią wyraźny regres w rozwoju, np. u 2-latka. W przypadku objawów, które wystąpiły u 4-5 latków, mamy do czynienia z autyzmem atypowym. Autyzm można zdiagnozować około 3 roku życia: im wcześniej to się wydarzy, tym szybciej można rozpocząć leczenie.

 

Typowe objawy autyzmu to:

 

  • zaburzone relacje społeczne – brak zainteresowania otoczeniem, niechęć do wspólnych zabaw i kontaktu fizycznego, dziecko ignoruje zwracanie się do niego, nie rozumie swoich uczuć i nie mówi o nich, nie chce się niczym dzielić,

 

  • zaburzenia komunikacji werbalnej i niewerbalnej – unikanie kontaktu wzrokowego, nieadekwatna do sytuacji mimika i nierozumienie ekspresji twarzy innych, niezręczność ruchowa, wskazywanie przedmiotów zamiast nazywania ich w celach komunikacyjnych, nietypowy rytm lub ton głosu, uporczywe powtórzenia, nieodpowiednie używanie zasad gramatyki, mówienie o sobie w trzeciej osobie, brak poczucia humoru,

 

zachowania stereotypowe, brak elastyczności w zachowaniu – rutynowe przestrzeganie codziennych czynności, niechęć do zmian, obsesyjne porządkowanie ułożenia przedmiotów, przywiązanie do służących jako zabawki szpulek z nićmi, puszek, zapałek, obserwowanie pracy pralki, koła, stereotypie ruchowe (trzepotanie rękami).


  • U chłopców występuję czterokrotnie częściej niż u dziewczynek. Autyzm dziecięcy – poznaj najczęstsze przyczyny choroby.
  • Sygnały ostrzegawcze i bodziec do obserwacji dziecka w pierwszych miesiącach jego życia to problemy w nawiązywaniu kontaktu – brak podążania wzrokiem za mamą i brak zainteresowania jej twarzą. Dowiedz się, jakie są pierwsze objawy autyzmu i kiedy można je zaobserwować.
  • Dziecko z autyzmem bywa trudnym podopiecznym, jednak otaczanie go troską i miłością może zaprocentować w przyszłości. Przeczytaj koniecznie: Jak wychowywać dziecko z autyzmem.

 

Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
dziecko zasłania oczy
Pixabay/kheinz/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Objawy autyzmu – jak wykryć go u niemowlaka?
Autyzm to jedno z najbardziej tajemniczych zaburzeń rozwojowych dzieci. O tym, jak rozpoznać objawy autyzmu przed trzecim rokiem życia, opowiada psycholog.

Autyzm to jedno z najbardziej tajemniczych zaburzeń rozwojowych dzieci. O tym, jak rozpoznać objawy autyzmu przed trzecim rokiem życia, opowiada psycholog.   Autyzm diagnozowany jest po trzecim roku życia , jednak najczęściej pierwsze objawy pojawiają się wcześniej. Niepokojące zachowania można dostrzec nawet u niemowlaków. Autyzm – objawy u niemowlaków Już w pierwszych miesiącach życia można zauważyć specyficzne zachowania, które mogą sugerować autyzm. Do niepokojących objawów należą problemy w nawiązywaniu kontaktu – brak podążania wzrokiem za mamą i brak zainteresowania jej twarzą . Problem z komunikacją jest znaczący także później: nie należy bagatelizować nieodwzajemniania uśmiechu, braku reakcji na inicjowanie kontaktu czy ewidentnego unikania przytulania przez najbliższych. Jednym z objawów autyzmu jest powtarzalność, tzw. stereotypie ruchowe – u niemowląt mogą się manifestować powtarzalnością pewnych ruchów dłońmi i palcami blisko twarzy.   Nie można postawić jednoznacznej diagnozy tylko na podstawie tych objawów. Należy je potraktować tylko jako sygnały ostrzegawcze i bodziec do obserwacji dziecka.   W najwcześniejszym okresie, do pierwszego roku życia, niepokoić powinien także brak reakcji na swoje imię – wskazuje psycholog Beata Tarnas-Nowicka – jednak kluczowy jest brak kontaktu wzrokowego i naśladowania mimiki matki. Autyzm – objawy w wieku poniemowlęcym Dzieci z autyzmem w tym wieku nie są zainteresowane nawiązywaniem kontaktu z innymi – nie tylko dorosłymi, ale i rówieśnikami. Gaworzenie czy pierwsze słowa nie służą zwróceniu na siebie uwagi ani nawiązaniu kontaktu. Dzieci sprawiają wrażenie żyjących w swoim własnym świecie , do którego nie chcą dopuścić innych. W dalszym ciągu...

©thinglass/Fotolia
Styl życia
Skąd się bierze autyzm u dzieci? Geny czy zanieczyszczenie środowiska?
Naukowcy badający przyczyny autyzmu dziecięcego nie doszli dotąd do jednoznacznych wyników. Wskazują na kilka rodzajów przyczyn – genetyczną podatność na zachorowanie, czynniki neurologiczne i warunki życia płodowego, na które wpływ ma również środowisko i stopień jego zanieczyszczenia.

Naukowcy badający przyczyny autyzmu dziecięcego nie doszli dotąd do jednoznacznych wyników. Wskazują na kilka rodzajów przyczyn – genetyczną podatność na zachorowanie, czynniki neurologiczne i warunki życia płodowego, na które wpływ ma również środowisko i stopień jego zanieczyszczenia. Genetyczne podłoże powstawania autyzmu dziecięcego Lekarze zwracają uwagę na dane, według których nie można stwierdzić jednoznacznie, że autyzm jest genetyczną chorobą. Przyznają jednak, że wyniki badań raczej potwierdzają istnienie genetycznych predyspozycji . Co ważne – mowa o predyspozycjach, a nie dziedziczeniu autyzmu. Istotne jest natomiast to, że autyzm dziecięcy występuje czterokrotnie częściej u chłopców niż u dziewczynek. Neurologiczne podłoże powstawania autyzmu dziecięcego U osób cierpiących na autyzm dziecięcy obserwuje się także nieprawidłowości w budowie struktur mózgowych. Dodatkowo na podstawie badań stwierdzono, że występuje u nich podwyższony poziom neuroprzekaźników, konkretnie dopaminy i serotoniny, które odpowiadają między innymi za przenoszenie sygnałów między neuronami . Czynniki środowiskowe – szczepionki a autyzm dziecięcy Część lekarzy uważa, że przyczynami autyzmu są również: nadmierne stosowanie antybiotyków i szczepionek, skażenie środowiska metalami ciężkimi.   Naukowcy wychodzą z założenia, że w ich wyniku układ odpornościowy dziecka może być wystawiany na nienaturalne bodźce, zwłaszcza jeśli chodzi o metale ciężkie i dodatki do szczepionek (np. rtęć) . Może to doprowadzić do zaburzeń układu immunologicznego, co w konsekwencji może wywołać objawy autyzmu. Jednak wpływ szczepionek na występowanie autyzmu dziecięcego nie jest jeszcze dostatecznie zbadany, by można było jednoznacznie go opisać. Specjaliści twierdzą, że nie ma żadnych wiarygodnych badań naukowych, które...

Chłopiec stoi przy oknie
© dubova/Fotolia.com
Styl życia
Sześć objawów zespołu Aspergera
Zespół Aspergera jest jednym z zaburzeń ze spektrum autyzmu, co oznacza, że częściowo objawy się pokrywają, choć nie w całości. Po raz pierwszy zaburzenie to zostało opisane w latach 40. XX wieku przez austriackiego lekarza Hansa Aspergera.

Zespół Aspergera jest jednym z zaburzeń ze spektrum autyzmu, co oznacza, że częściowo objawy się pokrywają, choć nie w całości. Po raz pierwszy zaburzenie to zostało opisane w latach 40. XX wieku przez austriackiego lekarza Hansa Aspergera. Sześć objawów zespołu Aspergera 1. Zaburzenia funkcji społecznych Dziecko nie ochoty na nawiązywanie kontaktów z rówieśnikami, sprawia mu to dużą trudność. W towarzystwie reaguje nieadekwatnie, ponieważ nie potrafi dostosować się do zasad panujących w grupie.   2. Ograniczone zainteresowania Dziecko z zespołem Aspergera ma dość ograniczone aktywności i zainteresowania – ma ulubione zabawy, najczęściej samotne, którymi bardzo lubi się zajmować, nawet jeśli polega to na schematycznych powtarzalnych czynnościach. Nie wykazuje zainteresowania innymi aktywnościami. W towarzystwie chętnie opowiada o swoich ulubionych dyscyplinach, traci natomiast zainteresowanie rozmową, gdy temat się zmienia.   3. Powtarzające się zachowania rutynowe Dziecko z zespołem Aspergera ma tendencję do powtarzania pewnych czynności, rytuałów . Jeśli oglądasz „Teorię Wielkiego Podrywu” wystarczy się przyjrzeć Sheldonowi i jego rytuałom – siada zawsze w jednym miejscu kanapy, puka trzy razy w drzwi (nawet jeśli ktoś już te drzwi otworzył) i ma określony jadłospis przypisany do każdego dnia tygodnia.   4. Zaburzenia mowy i języka Sposób mówienia osób z zespołem Aspergera cechuje pedantyczność , przywiązywanie zbyt dużej wagi do poprawności językowej, czasami także echolalie.   5. Problemy z komunikacją niewerbalną Osoby z zespołem Aspergera nie rozumieją mowy ciała – także sami nie potrafią w odpowiedni sposób jej używać. Ich mimika jest uboga, zakres gestów bardzo ograniczony. Mają problem z utrzymywaniem kontaktu wzrokowego, a także z bliskim kontaktem...

Nasze akcje
Jenny Fairy Midday Coctail
Newsy

Ten stylowy dodatek przeniesie cię w świat wakacji i słodkiego lenistwa!

Partner
piekna-kobieta-bella
Fleszstyle

Jak się czuć pewnie i wygodnie przez cały dzień? Stawiaj na jakość

Partner
huawei-6-band-opaska
Fleszstyle

Asystent i trener personalny w jednym?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

Czy zdrowe i wygodne dziecięce buty nie mogą być modne?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

O tych butach marzy twoje dziecko!

Partner
catering-tajm
Fleszstyle

Pyszne, zdrowe i niebanalne dania z dostawą pod twoje drzwi?

Partner