spora gotówka
©Pio Si/Fotolia
Styl życia

Zdobądź finanse na otwarcie firmy z Unii Europejskiej

By zdobyć pieniądze na założenie firmy z Unii Europejskiej należy złożyć odpowiednie wnioski i przejść wszystkie etapy rekrutacji. Unia Europejska oferuje nawet do 40 tysięcy złotych na założenie własnej działalności.

By zdobyć pieniądze na założenie firmy z Unii Europejskiej należy złożyć odpowiednie wnioski i przejść wszystkie etapy rekrutacji. Unia Europejska oferuje nawet do 40 tysięcy złotych na założenie własnej działalności.

Dofinansowanie z Kapitału Ludzkiego lub mikropożyczka

Dofinansowanie z Unii Europejskiej można uzyskać z kilku programów unijnych, a najpopularniejszy z nich to Kapitał Ludzki. Dotację z tego programu może uzyskać osoba niezarejestrowana w Urzędzie Pracy jako bezrobotna. Ponadto osoba ubiegająca się o fundusze nie może przez 12 miesięcy poprzedzających datę złożenia wniosku prowadzić własnej działalności gospodarczej. Unia Europejska oferuje jednorazowo 40 tysięcy złotych, a każdego miesiąca przez rok można otrzymywać dodatkowe wsparcie pomostowe, czyli 1000 złotych na ZUS lub czynsz.

 

Kasia gotuje z Polki.pl: zupa owocowa

Drugą formą unijnej pomocy jest mikropożyczka, dzięki której można uzyskać maksymalnie 50 tysięcy złotych. Pożyczka jest nisko oprocentowana, a jej spłatę można zawiesić nawet na rok, nie ponosząc dodatkowych opłat. Aby dostać dofinansowanie należy ustanowić zabezpieczenie przez hipotekę, zastaw, czy poręczenie banku. Wnioski dotyczące dofinansowania można znaleźć na stronie internetowej Wojewódzkiego Urzędu Pracy.

Etapy rekrutacji w dotacjach unijnych

Na samym początku należy przejść rekrutację, która składa się z dwóch etapów. Pierwszy etap to wypełnienie, przesłanie formularza zgłoszeniowego, dostarczenie dokumentów, a drugi etap to rozmowa kwalifikacyjna. Po pozytywnym zakończeniu etapów jesteśmy kierowani na szkolenia doradcze. Dopiero po przejściu szkolenia należy złożyć wniosek o dotację bądź mikropożyczkę, a do niego dołączyć biznesplan. Całość i pomysł na biznes ocenia komisja. Jeśli przydzieli pożyczkę pozostanie tylko podpisanie umowy. Właściciele firm, którzy ubiegają się o fundusze z Unii Europejskiej nie muszą oddawać przyznanych pieniędzy, pod warunkiem, że przedsiębiorstwo utrzyma się przez rok na rynku pracy. Dotacja unijna nie przysługuje osobom, które już prowadzą jedną działalność gospodarczą

Banknoty euro
Pixabay/Puurchantal/CC0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Dofinansowanie do działalności gospodarczej z projektów unijnych
Dofinansowanie do działalności gospodarczej może pochodzić ze środków Unii Europejskiej (m.in. na podstawie Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój PO WER lub Regionalnych Programów Operacyjnych).

Dofinansowanie do działalności gospodarczej może pochodzić ze środków Unii Europejskiej (m.in. na podstawie Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój PO WER lub Regionalnych Programów Operacyjnych). Warunki ubiegania się o dotacje unijne Dotacje z Unii Europejskiej przewidują programy wspierające zakładanie własnej firmy . Mogą się o nie ubiegać osoby bezrobotne i pracujące (jest to jednak zależne od tego, jaką grupę docelową wskazała instytucja realizująca projekt). Dotacje unijne mają wspierać te grupy, których sytuacja na rynku pracy jest najtrudniejsza. Maksymalna wysokość dotacji wynosi 40 tys. zł. Warunki, jakie musi spełniać osoba ubiegająca się o dofinansowanie ze środków unijnych: W okresie 12 miesięcy przed złożeniem wniosku osoba przystępująca do projektu nie posiadała zarejestrowanej działalności gospodarczej. Wykluczeniu podlegają także osoby, które zarejestrowały, ale nie rozpoczęły działalności oraz te, które zawiesiły dotychczasową działalność. Brak zaległości w spłacie składek na ubezpieczenie społeczne oraz podatków.   Największe szanse otrzymania dofinansowania z Unii Europejskiej mają: osoby przed 25 rokiem życia, osoby mieszkające w gminach wiejskich i miejsko-wiejskich, osoby po 45 roku życia, osoby niepełnosprawne, kobiety – przede wszystkim powracające na rynek pracy np. po urlopie macierzyńskim, osoby pozostające bez zatrudnienia przez minimum 12 miesięcy w ciągu ostatnich dwóch lat. Dofinansowanie do działalności gospodarczej z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER) to odpowiedź na konieczność wprowadzenia reform w kwestiach takich jak m.in.: zatrudnienie, zdrowie i dobre rządzenie. Działania programu skierowane są do osób...

złote monety
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Finanse na otwarcie firmy z urzędu pracy
Pieniądze na założenie firmy można zdobyć dzięki dofinansowaniu z urzędu pracy. Dotacja na własną firmę przysługuje jedynie zarejestrowanym bezrobotnym.

Pieniądze na założenie firmy można zdobyć dzięki dofinansowaniu z urzędu pracy. Dotacja na własną firmę przysługuje jedynie zarejestrowanym bezrobotnym. Kto może się starać o dofinansowanie z urzędu pracy? By starać się o dofinansowanie z urzędu pracy trzeba być pełnoletnim i posiadać status osoby bezrobotnej . Ponadto osoba starająca się o fundusze nie może przez rok poprzedzający złożenie wniosku (w niektórych urzędach dłużej) prowadzić działalności gospodarczej . Poza tym osoba ubiegająca się o dofinansowanie nie może być studentem dziennym, zwykle może studiować zaocznie. Dotacje z urzędu pracy nie są przyznawane osobom, które w przeciągu roku odrzuciły propozycję stażu czy zatrudnienia w firmie, były karane sądownie za przestępstwa przeciwko rynkowi gospodarczemu. Procedura przyznania dofinansowania z urzędu pracy Po złożeniu wniosku i biznesplanu należy odczekać około miesiąca (niekiedy i kilka miesięcy) na decyzję urzędu pracy. Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku trzeba czekać około tygodnia na podpisanie umowy pomiędzy osobą bezrobotną, poręczycielem i urzędem pracy . Następnie w ciągu kilku dniu od zatwierdzenia pisma, na konto osoby ubiegającej się o dofinansowanie powinny wpłynąć pieniądze. Urząd pracy proponuje najwyższą sumę dotacji w wysokości 22 tysięcy złotych, a uzyskane pieniądze trzeba wydać w ciągu 30 dni od ich otrzymania. Chciałbyś założyć własne przedsiębiorstwo? Weź  dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej z urzędu pracy .  Jesteś na etapie poszukiwania zajęcia? Sprawdź,  kto może skorzystać ze stażu z urzędu pracy .  Jeśli jesteś osobą bez pracy dowiedz się,  czy warto korzystać ze staży dla bezrobotnych .  Szukasz pracy, a nie masz doświadczenia? Poznaj,  czym jest staż zawodowy . 

Kartka i pióro
Pixabay/Werbestudio-Kombuechen/CC0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Zasady otrzymania dofinansowania do działalności gospodarczej z Funduszu Pracy
Dofinansowanie z urzędu pracy jest dotacją jednorazową i przy spełnieniu wszystkich warunków bezzwrotną. Aby starać się o dofinansowanie z Funduszu Pracy należy być zarejestrowanym jako osoba bezrobotna, absolwent CIS (Centrum Integracji Społecznej) lub absolwent KIS (Klubu Integracji Społecznej).

Dofinansowanie z urzędu pracy jest dotacją jednorazową i przy spełnieniu wszystkich warunków bezzwrotną. Aby starać się o dofinansowanie z Funduszu Pracy należy być zarejestrowanym jako osoba bezrobotna, absolwent CIS (Centrum Integracji Społecznej) lub absolwent KIS (Klubu Integracji Społecznej). Warunki dofinansowania do działalności gospodarczej z urzędu pracy 1. Przez 12 miesięcy przed dniem złożenia wniosku osoba nie prowadziła działalności gospodarczej ani nie posiadała wpisu do ewidencji działalności gospodarczej. 2. Przez 24 miesiące przed złożeniem wniosku osoba nie była karana za przestępstwa przeciwko obrotowi gospodarczemu. 3. Zakładana działalność gospodarcza będzie prowadzona co najmniej przez 12 miesięcy. 4. Działalność ma być prowadzona na trenie Polski. 5. Środki otrzymane z Funduszu Pracy zostaną wykorzystane zgodnie z przeznaczeniem. 6. Osoba ubiegająca się o dofinansowanie nie skorzystała dotąd ze środków Funduszu Pracy oraz żadnych innych bezzwrotnych środków publicznych na rozpoczęcie działalności gospodarczej, rolniczej ani na założenie bądź przystąpienie do spółdzielni socjalnej. 7. W ciągu 12 miesięcy poprzedzających złożenie wniosku osoba nie odmówiła bez uzasadnionej przyczyny: propozycji zatrudnienia, pracy zarobkowej, szkolenia, stażu, przygotowania zawodowego dorosłych, wykonywania prac interwencyjnych i robót publicznych ani udziału w działaniach w ramach Programu Aktywizacja i Integracja. 8. Przez 12 miesięcy przed złożeniem wniosku o dofinansowanie osoba z własnej winy nie przerwała: stażu, szkolenia, przygotowania zawodowego dorosłych, wykonywania prac interwencyjnych, publicznych i społecznie użytecznych ani udziału w działaniach w ramach Programu Aktywizacja i Integracja.   Dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej z urzędu pracy...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Współpraca reklamowa
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Współpraca reklamowa
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Współpraca reklamowa
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik