uśmiechnięci ludzie w strojach biznesowych stoją obok siebie
Image by LifetimeStock.com
Styl życia

Jak myślimy w grupie? Powstawanie mody

Polujesz na jakiś gadżet tylko dlatego, że znajomi już go mają? To może być efekt owczego pędu.

Polujesz na jakiś gadżet tylko dlatego, że znajomi już go mają? To może być efekt owczego pędu.

Na czym polega myślenie grupowe?

Psychologia społeczna ukuła termin „syndrom grupowego myślenia”, oznaczający poddawanie się sugestii grupy, do której się należy. W Polsce znamy je bardzo dobrze pod postacią powiedzenia – kiedy wejdziesz między wrony, musisz krakać tak jak one. Czasami grupowe myślenie ma oczywiście swoje dobre strony, zwłaszcza jeśli brakuje wiedzy na temat tego, jak zachować się w określonej sytuacji. Jesteś w drogiej restauracji i nie masz pojęcia jak zabrać się za wymyślne danie, które ci podano? Z pewnością poczekasz, aż inni zaczną jeść i podążysz za ich przykładem. A jaka byłaby twoja reakcja, gdyby wszyscy zaczęli jeść palcami? Na pewno również wzorowałbyś się na nich. Teoretycznie nagromadzenie wiedzy wszystkich członków grupy powinno zminimalizować ryzyko pomyłki i pomóc w znalezieniu najlepszego rozwiązania problemu. Jednak równie często zdarza się, że w wyniku grupowego myślenia, podejmowane są decyzje niewłaściwe i fatalne w skutkach. Wynika to z tego, że w grupie widzi i słyszy się to, co nie podważa danej teorii. Gdy pojawi się jedno rozwiązanie, członkowie grupy mają tendencję do zaprzestawania poszukiwania nowych, być może lepszych. Z teorią grupowego myślenia wiążą się również inne efekty.

Efekt owczego pędu

W żargonie giełdowym owczym pędem nazywa się nagłe i w rzeczywistości niczym nieuzasadnione kupowanie lub sprzedawanie akcji – tylko dlatego, że pojawił się taki trend. Bazując na tym, psycholodzy ukuli inny termin – efekt owczego pędu. Polega on na tym, że ludzie chcą kupić pewne rzeczy, nawet po wyższych cenach, jedynie dlatego, że robią to inni. Naśladują w ten sposób osoby, z którymi pragną się utożsamić.

 

Tym efektem tłumaczy się także modę – w latach 60. wszyscy nosili jeansy, nieważne – podobały im się czy nie. Inni tak robili, a nikt nie chce odstawać od otoczenia.

Efekt snoba i efekt Veblena

Harvey Leibenstein, znany amerykański ekonomista, opisał także zjawisko, będące całkowitym przeciwieństwem, czyli efekt snoba. Polega on na niechęci do kupowania towaru, który jest bardzo popularny i nabywany przez innych. Wszyscy w pracy zamawiają kebab, a ty sushi? Tak bardzo lubisz surowe ryby czy po prostu chcesz się odróżnić od innych?

 

Podobnym zjawiskiem jest efekt Veblena, który opisuje sytuację, gdy mimo wzrostu ceny produktu, popyt na nie rośnie. Czyli mimo, że coś staje się coraz droższe, ludzie coraz bardziej chcą to zdobyć. Włącza się tutaj także skojarzenie – droższe znaczy lepsze. 

Pani z kieliszkiem szampana siedzi na fotelu
©olly/Fotolia
Styl życia
Po czym poznać snoba – aspiracje wyższe od możliwości
Snobizm polega na silnym przekonaniu, że wartość człowieka zależy od jego statusu społecznego, czyli np. wykonywanego zawodu czy pochodzenia. Snobem nazwiemy także osobę, która uważa się za osobę lepszą od innych z jakiegoś powodu – niekoniecznie prawdziwego!

Snobizm polega na silnym przekonaniu, że wartość człowieka zależy od jego statusu społecznego, czyli np. wykonywanego zawodu czy pochodzenia. Snobem nazwiemy także osobę, która uważa się za osobę lepszą od innych z jakiegoś powodu – niekoniecznie prawdziwego!   Sformułowania „snobizm” używa się często w stosunku do osób, które zwracają dużą uwagę na to, jak są postrzegane i afiszują się z rzeczami, które mają podkreślać ich status . Przede wszystkim chodzi o drogie rzeczy, krzyczące wokół „stać mnie na to!”, np. markowe ubrania, niezbyt subtelna biżuteria, luksusowe samochody itd. Nie zawsze są to tylko sygnały materialne , widoczne na pierwszy rzut oka. Czasami chodzi o zachowanie – wspaniałym i powszechnie znanym przykładem może być Hiacynta Bucket z brytyjskiego serialu komediowego „Co ludzie powiedzą?”. Główna bohaterka, pochodząca ze średniej klasy, cały czas stara się pokazać innym, że należy do wyższych sfer i jest zamożniejsza niż w rzeczywistości. „Nie krzycz, to takie pospolite”, „rozmowa na ulicy jest czymś bardzo pospolitym” to właśnie słowa Hiacynty, która odbierając telefon za każdym razem mówiła „Rezydencja Bucketów, przy telefonie pani domu”.   Często jednak sama taka postawa nie świadczy jeszcze o tym, że ktoś jest snobem – takie zachowanie jest raczej próbą zwrócenia uwagi innych osób (tym razem prawdziwych snobów), że się im dorównuje pod względem stanu konta. Oprócz tego, że te osoby są niejako ofiarami innych snobów, to często ich pragnienie udowodnienia swojej wartości jest wykorzystywane przez sprzedawców, którzy proponują luksusowe towary, jako podkreślające lub nawet ustanawiające wysoki status. Nasza wspomniana już Hiacynta także starała się przede wszystkim zaimponować i dorównać osobom, które uważała za ważne persony, by te uznały także jej wartość. Efekt snobizmu...

dwie osoby nad wykresami
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Czy doradztwo zawodowe może pomóc w osobistym rozwoju? Dla kogo jest i na czym polega?
Uczniowie, studenci, osoby bezrobotne, zaczynające swoją karierę, czy osoby, chcące lepiej poznać siebie – dla każdej z tych grup doradztwo zawodowe może stanowić pomoc w dokonywaniu kolejnych decyzji wyboru zawodu lub pracy.

Uczniowie, studenci, osoby bezrobotne, zaczynające swoją karierę, czy osoby, chcące lepiej poznać siebie – dla każdej z tych grup doradztwo zawodowe może stanowić pomoc w dokonywaniu kolejnych decyzji wyboru zawodu lub pracy.   Coraz popularniejsza jest idea uczenia się przez całe życie (ang. lifelong learning). Bez względu na wiek warto doskonalić swoje umiejętności i zdobywać nową wiedzę. W wyborze ścieżki rozwoju edukacyjnego i zawodowego może pomóc doradztwo zawodowe. Doradztwo zawodowe – dla kogo? Z doradztwa zawodowego mogą skorzystać: uczniowie zastanawiający się nad wyborem szkoły (ponadgimnazjalnej i wyższej), studenci szukający pomysłu na własny rozwój, osoby bezrobotne , które wchodzą na rynek pracy (po szkole, przerwie związanej z macierzyństwem), osoby zagrożone utratą pracy, które chciałyby się przekwalifikować, osoby pracujące, które zastanawiają się nad zmianą zawodu, wszyscy, którzy chcieliby poznać swój profil zawodowy i lepiej poznać swoje predyspozycje lub szukają inspiracji do rozwoju edukacyjnego czy zawodowego. Na czym polega doradztwo zawodowe? Doradztwo zawodowe może mieć formę spotkań indywidualnych lub doradztwa grupowego. Podczas indywidualnego spotkania z doradcą klient ma możliwość stworzenia bilansu własnych kompetencji, poznania swoich mocnych stron i obszarów rozwoju oraz określenia planu działania, dopasowanego do swoich potrzeb i predyspozycji. Spotkanie z doradcą stwarza przestrzeń do lepszego poznania siebie lub usystematyzowania wiedzy na temat swoich preferencji, wartości, umiejętności oraz diagnozy określonych aspektów osobowości. Proces ten odbywa się podczas rozmowy, jak i z wykorzystaniem różnorodnych testów (np. testów zainteresowań). Doradca zawodowy może pomóc również w napisaniu CV czy listu motywacyjnego i udzielić wskazówek na temat zasad tworzenia...

Uśmiechnięta kobieta
Flickr/Thank you for visiting my page/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/
Styl życia
Kto to jest konformista? Czy warto być konformistą?
Konformizm kojarzy się z brakiem własnego zdania i podporządkowywaniem się innym. Nie brzmi dobrze? A jeśli powiemy, że to dostosowywanie przez ludzi swoich postaw, przekonań i zachowania do norm społecznych przyjętych w grupie? Tę definicję łatwiej zaakceptować. Tak naprawdę obie mają w sobie trochę prawdy, tak samo jak i sam konformizm ma dwie strony – pozytywną i negatywną.

Konformizm kojarzy się z brakiem własnego zdania i podporządkowywaniem się innym. Nie brzmi dobrze? A jeśli powiemy, że to dostosowywanie przez ludzi swoich postaw, przekonań i zachowania do norm społecznych przyjętych w grupie? Tę definicję łatwiej zaakceptować. Tak naprawdę obie mają w sobie trochę prawdy, tak samo jak i sam konformizm ma dwie strony – pozytywną i negatywną.   Wyróżnia się 3 podstawowe poziomy konformizmu: uległość, identyfikację oraz internalizację . Uległość polega na zachowywaniu się zgodnie z naciskami otoczenia. Spełnianie oczekiwań jest nagradzane, czyli wzmacniane, zaś niepożądane – karane. Identyfikacja to powtarzanie zachowań osoby, która jest uznawana za autorytet. Internalizacja natomiast to najtrwalsze zachowanie, polegające na postępowaniu według zasad, wartości, uznanych za własne. Od czego zależy konformizm? Ludzie są bardziej skłonni do zachowań konformistycznych, gdy działają na nich następujące czynniki: duża grupa, wysoki poziom jednomyślności grupy, poczucie niepewności jednostki, duża potrzeba aprobaty społecznej, atrakcyjność i ważność grupy, niska pozycja w grupie, uwarunkowania kulturowe nastawione na kolektywizm. Czy warto być konformistą? Ludzie dostosowują swoje zachowania i opinie do innych przede wszystkim z dwóch powodów – potrzeby akceptacji przez innych ludzi i braku własnej wiedzy. Na tej podstawie wyróżnia się dwa rodzaje konformizmu: informacyjny – polega na tym, że inni są wyznacznikiem obowiązujących praw i poprawnego zachowania. Jest to szczególnie widoczne w sytuacji dla człowieka niejasnej lub gdy jest on niepewny siebie, ponieważ wychodzi wtedy z założenia, że inni lepiej rozumieją sytuację niż on sam. Konformizm informacyjny nasila się także w sytuacji kryzysowej i gdy...

Nasze akcje
Zmysłowy i uwodzicielski czy delikatny i czarujący – jaki jest twój zapach?
Newsy

Ponadczasowy czy zaskakujący? Ten zapach ma jedno i drugie!

Partner
Weleda
Newsy

Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!

Partner
Sprawdź, jak skutecznie „cofnąć zegar” i odmłodzić spojrzenie!
Newsy

Spektakularny i jednocześnie naturalny wygląd? Sprawdź, jak odmłodzić spojrzenie!

Partner
Eva Longoria
Styl życia

Wymarzona sylwetka bez wyrzeczeń? To możliwe!

Partner
Newsy

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor
Newsy

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner
Newsy

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner
Newsy

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy

Małgorzata Rozenek-Majdan

BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy

Julia Wieniawa

BZ
Kasia Cichopek pozuje na huśtawce na swoim balkonie
Newsy

Katarzyna Cichopek

BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show

Hotel Paradise

BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show

Ślub od pierwszego wejrzenia

BZ
Moda uliczna z nowojorskiego tygodnia mody wiosna/lato 2021
Fleszstyle

Modne fryzury wiosna 2021. Buttercream blonde to nowy trend dla fanek jasnych fryzur. Koloryzacja pasuje do większości karnacji

Marcelina Zielnik
Paul Costelloe wiosna/lato 2021
Fleszstyle

Te trzy trendy zdominowały makijaż na wiosnę i lato 2021

Marcelina Zielnik
Modelka z koloryzacją "terracotta hair"
Fleszstyle

Modne fryzury na wiosnę 2021. Koloryzacja "terracotta hair" to hit Instagrama. To najgorętszy trend

Anna Kusiak
Leonie Hanne
Fleszstyle

Ta fryzura to najgorętszy trend wiosny i lata 2021. Instagramerki ją uwielbiają

Marcelina Zielnik
Jessica Alba i soft bob
Fleszstyle

Modne fryzury na sezon wiosna-lato 2021. Soft bob odejmie ci minimum 10 lat

Anna Kusiak