
Następstwa anoreksji to: niepłodność, osteoporoza, anemia i depresja. Osobie chorej mogą wypadać włosy, u kobiet dochodzi do zaniku miesiączki.
Anoreksja, czyli jadłowstręt psychiczny, to zaburzenie odżywiania, którego konsekwencją jest znaczny spadek masy ciała. Osoba chora odchudza się, zmniejszając stopniowo ilość przyjmowanego pokarmu, aż w końcu przestaje jeść lub je tylko określone produkty (na przykład warzywa) . Choroba wyniszcza cały organizm, a w niektórych sytuacjach skutkuje nawet śmiercią.
Kasia gotuje z Polki.pl: sałatka z kukurydzą
Niepłodność jako następstwo chorobliwego głodzenia
W przypadku niedożywienia w organizmie nie mogą wytworzyć się hormony płciowe. Anorektycy cierpią na niedobór estrogenu, progesteronu oraz testosteronu. Dodatkowo u kobiet dochodzi o zatrzymania miesiączki, a jajniki i macica zmniejszają się i stają niewydolne. Komórki jajowe i plemniki mają niską jakość. Te wszystkie czynniki utrudniają zapłodnienie. U kobiety, która zajdzie w ciążę, może dojść do poronienia.
Osteoporoza – groźny skutek uboczny anoreksji
Jednym ze skutków anoreksji jest osteoporoza, czyli ubytek i osłabienie kości. Przyczyną osteoporozy jest niedobór hormonów płciowych – estrogenów, które zagęszczają tkankę kostną, oraz brak wapnia, podstawowego budulca kości. Z drugiej strony u anorektyków zauważa się podwyższony poziom kortyzolu. Substancja ta osłabia strukturę kości. Osoby cierpiące na anoreksję mają więc większą tendencję do złamań kości i mniejszą zdolność regeneracji.
Co się dzieje z układem krążenia i sercem podczas anoreksji?
Następstwem anoreksji jest również niewydolność układu krążenia. W organizmie wzrasta poziom cholesterolu, ciśnienie jest niskie i pojawia się arytmia. Dochodzi do zmniejszenia przepływu krwi w organizmie, a mięsień sercowy maleje. Osoba chora jest osłabiona, a w konsekwencji może pojawić się u niej anemia lub zawał.
Anoreksja skutkuje osłabieniem mięśni
Niedobór witamin i minerałów, a szczególnie białka, prowadzi do osłabienia mięśni. Anorektycy nie mają siły na podstawowe czynności fizyczne, na przykład chodzenie. Pojawiają się bóle mięśniowe i zawroty głowy, a chory może nie mieć siły, by wstać z łóżka.
Wynikiem anoreksji mogą być zaburzenia układu pokarmowego
Anorektyk zmaga się z dolegliwościami układu pokarmowego. Niedobór substancji odżywczych skutkuje osłabieniem zębów i dziąseł. Żołądek jest zanieczyszczony resztkami pokarmowymi, gdyż stolce pojawiają się raz lub dwa razy na tydzień. Osoba chora odczuwa zaparcia, wzdęcia i nudności, mogą też wystąpić wymioty i biegunki.
Psychiczną konsekwencją anoreksji jest depresja
Postępująca anoreksja wymyka się spod kontroli chorego, co jest dla niego znacznym obciążeniem psychicznym. Nawet jeśli anorektyk chce podjąć leczenie, często nie jest w stanie zacząć jeść. Narastające problemy, zaburzenia hormonalne, stres i konflikty z najbliższymi skutkują depresją. Anorektyk czuje się stale przygnębiony, ma poczucie winy, traci zainteresowania, jest niepewny siebie oraz apatyczny, nie widzi nadziei na wyleczenie się z choroby.
Dlatego w leczeniu anoreksji ważna jest psychoterapia. Zazwyczaj stosuje się terapię poznawczo-behawioralną: rozpoznanie negatywnych emocji i zastąpienie ich podejściem zdrowym, niedestrukcyjnym. Stosowana jest też terapia grupowa i rodzinna oraz terapia psychodynamiczna. W tej ostatniej źródeł problemu z akceptacją własnego ciała poszukuje się w przeszłości.
- Czym jest zmniejszenie gęstości kości? Co to jest osteoporoza i jakie są jej przyczyny?
- Nie każda choroba od razu daje objawy. Najczęstsze objawy osteoporozy to częste złamania kości i ból.
- Wiesz już wszystko o swojej chorobie? Poznaj przyczyny, objawy i leczenie osteoporozy okołostawowej.
- Czy odpoczynek i dieta przy osteoporozie wystarczą? Oto leczenie osteoporozy okołostawowej.
- Jak wykryć zmniejszenie gęstości kości? Istnieją badania na osteoporozę, czyli zmniejszoną gęstość kości.