badanie kolana
© Robert Przybysz/Fotolia.com
Styl życia

Badanie gęstości mineralnej kości pozwala wykryć osteoporozę

Osteoporoza może przez lata rozwijać się bezobjawowo, prowadząc do stopniowego zmniejszania się gęstości mineralnej kości. Osoby, które należą do grupy ryzyka osteoporozy, mogą zbadać gęstość kości podczas densytometrii.

Osteoporoza może przez lata rozwijać się bezobjawowo, prowadząc do stopniowego zmniejszania się gęstości mineralnej kości. Osoby, które należą do grupy ryzyka osteoporozy, mogą zbadać gęstość kości podczas densytometrii.

 

Gęstość kości powinny regularnie badać szczególnie kobiety o drobnej budowie ciała, które przekroczyły 60. rok życia.

Grupa ryzyka osteoporozy – czynniki, które predysponują do choroby

Ryzyko zachorowania na osteoporozę zwiększają:

  • wiek – u kobiet po 60. roku życia, u mężczyzn po 65. roku życia;
  • rasa biała (kaukaska);
  • występowanie osteoporozy w rodzinie;
  • siedzący tryb życia;
  • drobna budowa i niska waga ciała;
  • niedobór estrogenów u kobiet i niedobór testosteronu u mężczyzn;
  • dieta dostarczająca niewielkich ilości wapnia i białka;
  • palenie papierosów;
  • choroby przewlekłe, takie jak cukrzyca, reumatyzm, kamica nerkowa, choroba Cushinga, celiakia, nieżyty jelit, zaburzenia hormonalne, nadczynność tarczycy, depresja i anoreksja, choroby przysadki mózgowej;
  • przyjmowanie leków, takich jak: glikokortykosteroidy, leki przeciwpadaczkowe i sole litu, witamina A w dużej ilości.

Osoby należące do grupy ryzyka, powinny być szczególnie uczulone na pierwsze objawy osteoporozy, takie jak np. złamania kości nadgarstka przy pozornie niegroźnym zdarzeniu, np. potknięciu się i upadku. Swoje obawy związane z osteoporozą warto omówić z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej.

Na czym polega densytometria, czyli badanie gęstości kości

Densytometria polega na prześwietleniu kości biodrowej, kości odcinka lędźwiowego kręgosłupa lub kości przedramienia promieniami X. Na podstawie obrazu RTG lekarz jest w stanie ocenić ilość minerałów, m.in. wapnia, w kości. Dzięki temu może on przyporządkować wyniki pacjenta do określonej grupy w zależności od występującego u niego ryzyka osteoporozy. Oceny dokonuje się na skali T-score. Wynik powyżej-1 jest prawidłowy. Wynik mieszczący się w zakresie -1 - -2,5 oznacza niską masę kostną, osteopenię, a wynik poniżej -2,5 oznacza osteoporozę.

Czy densytometria jest refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia

Koszt densytometrii kości biodrowej lub kręgosłupa wynosi od 60 do 100 zł. Lekarz podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) nie może na nią wystawić skierowania. Jest ona jednak wykonywana nieodpłatnie w ramach leczenia ambulatoryjnego, jeśli lekarz POZ wystawił pacjentowi skierowanie na takie leczenie do przychodni specjalistycznej.


mężczyzna u lekarza
© Minerva Studio/Fotolia.com
Styl życia
Charakterystycznymi objawami osteoporozy są złamania kości i ból
Osteoporoza przez długi czas rozwija się, nie dając żadnych charakterystycznych objawów. Jej pierwszym objawem często jest złamanie kości. W późniejszych stadiach choroby może pojawić się przewlekły, silny ból pleców.

Osteoporoza przez długi czas rozwija się, nie dając żadnych charakterystycznych objawów. Jej pierwszym objawem często jest złamanie kości. W późniejszych stadiach choroby może pojawić się przewlekły, silny ból pleców.   Zmiany, które są wynikiem osteoporozy, mogą uniemożliwić chorej osobie samodzielne funkcjonowanie. Złamania kości w osteoporozie Osteoporoza może przez wiele lat stopniowo rozwijać się bezobjawowo. W tym czasie systematycznie zmniejsza się gęstość kości oraz ich struktura. Stają się one słabe i podatne na złamania. Często pierwszym objawem choroby jest złamanie powstałe wskutek zdarzenia, które u zdrowej osoby spowodowałoby najwyżej stłuczenie .   Najczęściej dochodzi do złamania kości przedramienia, w okolicy nadgarstka. Złamania mogą występować także w trzonach kręgów kręgosłupa, biodrach, a także, rzadziej, w żebrach i innych kościach. Najpoważniejsze w skutkach są złamania szyjki kości udowej. Złamaniom towarzyszy najczęściej silny ból. W wielu przypadkach leczenie złamania wymaga długotrwałego unieruchomienia, pobytu w szpitalu, a także długotrwałej rehabilitacji. Wady postawy powstałe wskutek deformacji w kościach Jednym ze skutków osteoporozy może być obniżenie wzrostu, a także wygięcie piersiowego odcinka kręgosłupa w stronę grzbietową (kifoza) i powstały przez to „wdowi garb”. Deformacja kości może doprowadzić do dużego ograniczenia sprawności fizycznej osoby chorej na osteoporozę oraz przewlekłego bólu przeciążeniowego. Objawy bólowe osteoporozy Zmniejszona w osteoporozie wytrzymałość kości na obciążenie może skutkować bólem kości odczuwanym przy niedużym nawet obciążeniu. Przewlekłe, silne bóle pleców często towarzyszą zmianom zwyrodnieniowym kręgosłupa....

ból nogi
© sylv1rob1/Fotolia.com
Styl życia
Osteoporoza to choroba powodująca zmniejszenie gęstości kości. Poznaj jej przyczyny
W większości przypadków osteoporoza wywołana jest przez czynniki genetyczne. U kobiet ujawnia się po menopauzie, u mężczyzn w podeszłym wieku. Rzadsza, wtórna postać osteoporozy wiąże się z występowaniem innych chorób, np. cukrzycy. Przyczyną osteoporozy może też być przyjmowanie niektórych leków, m.in. glikokortykosteroidów.

W większości przypadków osteoporoza wywołana jest przez czynniki genetyczne. U kobiet ujawnia się po menopauzie, u mężczyzn w podeszłym wieku. Rzadsza, wtórna postać osteoporozy wiąże się z występowaniem innych chorób, np. cukrzycy. Przyczyną osteoporozy może też być przyjmowanie niektórych leków, m.in. glikokortykosteroidów.   Wystąpienie objawów osteoporozy mogą przyspieszyć m.in. dieta uboga w białko i wapń oraz palenie papierosów. Czym jest osteoporoza Osteoporoza, czyli inaczej zrzeszotnienie kości, to choroba, która prowadzi do rozrzedzenia tkanki kostnej oraz zmian w jej strukturze. Wskutek tych czynników kości stają się osłabione i podatne na złamania, dużo trudniej też jest im się zregenerować po urazach . Degeneracja struktury kości postępuje, choć przez lata może nie dawać objawów. Z czasem jednak kości zaczynają łamać się pod wpływem stosunkowo niewielkiego nacisku. Do złamań najczęściej dochodzi w obrębie kości kręgosłupa , nadgarstka i przedramienia oraz bliższego odcinka kości udowej. Dwa rodzaje osteoporozy: pierwotna i wtórna Osteoporozę można podzielić na pierwotną i wtórną w zależności od przyczyn, które ją wywołały. Osteoporoza pierwotna rozwija się wskutek naturalnego dla osób po 40. roku życia systematycznego zmniejszania się gęstości kości. Wtórna postać tej choroby może dotknąć osoby w każdym wieku, ponieważ jest ona spowodowana przede wszystkim innymi chorobami, a także przyjmowaniem pewnych leków wpływających na gęstość kości. Przyczyny osteoporozy pierwotnej Osteoporoza pierwotna rozwija się wraz z wiekiem. U kobiet najczęściej występuje po menopauzie. Zarówno sam fakt jej pojawienia się u danej osoby, jak i wiek, w którym się ujawni, w dużym stopniu są uwarunkowane...

Starsza kobieta przyszła do lekarza na badanie gęstości kości
©Sandor Kacso/Fotolia
Styl życia
Densytometria - badanie gęstości kości, które wykryje osteoporozę i osteopenię
Densytometria nazywana jest też badaniem densytometrycznym, badaniem gęstości kości lub BMD (ang. Bone Mineral Density). Pomaga ocenić stan kości, zawartość związków mineralnych w tkance kostnej i prawdopodobieństwo zachorowania na osteoporozę i osteopenię. Do wykonania densytometrii wykorzystywane jest promieniowanie rentgenowskie.

Densytometria nazywana jest też badaniem densytometrycznym, badaniem gęstości kości lub BMD (ang. Bone Mineral Density). Pomaga ocenić stan kości, zawartość związków mineralnych w tkance kostnej i prawdopodobieństwo zachorowania na osteoporozę i osteopenię. Do wykonania densytometrii wykorzystywane jest promieniowanie rentgenowskie.   Im więcej związków mineralnych znajduje się w kościach, tym gęstsza i bardziej odporna na złamania jest masa kostna. Densytometria – na czym polega? Densytometria to badanie gęstości kości. Pomaga dokonać oceny stanu kości i wskazać prawdopodobieństwo wystąpienia osteoporozy (zwiększona podatność na złamania) lub osteopenii (zmniejszenie masy tkanek kostnych). Podczas wykonywania testu na gęstość kości, wykorzystywane jest promieniowanie rentgenowskie . Tkanka kostna absorbując promienie rentgena, umożliwia określenie stopnia ubytku masy kostnej. Densytometria pozwala określić, ile gramów związków mineralnych znajduje się w danej partii kości.   Badanie densytometryczne wykonywane jest zwykle na tych segmentach kości, które najczęściej ulegają złamaniu podczas osteoporozy. Są to: odcinek lędźwiowy kręgosłupa, kość udowa (głównie szyjka kości), kość piętowa, nadgarstek, kość przedramienia. Wskazania do wykonania densytometrii Densytometria zalecana jest szczególnie osobom, które są leczone na osteoporozę.   Rutynowe badanie densytometryczne zalecane jest: osobom powyżej 65. roku życia, osobom, które doznały złamań nie będących efektem urazu, kobietom w okresie menopauzy , które przyjmują środki hormonalne. Jak przygotować się do badania gęstości kości? Densytometria nie wymaga diet ani przebywania na czczo. W dniu badania nie należy zażywać...

Nasze akcje

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner
Newsy

Kosmetyki, które dbają o ciebie i planetę. Poznaj nową linię przeciwzmarszczkową Laboratorium Kosmetycznego Ava

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner
Newsy

Pierścionek zaręczynowy w codziennych stylizacjach. Sprawdź najmodniejsze zestawienia na jesień 2021

Partner
Kosmetyki Neboa
Newsy

Zadbaj o włosy w duchu eko. Jak duży wpływ na planetę ma zawartość naszych kosmetyczek? Będziesz zaskoczona!

Partner