mężczyzna u lekarza
© Minerva Studio/Fotolia.com
Styl życia

Charakterystycznymi objawami osteoporozy są złamania kości i ból

Osteoporoza przez długi czas rozwija się, nie dając żadnych charakterystycznych objawów. Jej pierwszym objawem często jest złamanie kości. W późniejszych stadiach choroby może pojawić się przewlekły, silny ból pleców.

Osteoporoza przez długi czas rozwija się, nie dając żadnych charakterystycznych objawów. Jej pierwszym objawem często jest złamanie kości. W późniejszych stadiach choroby może pojawić się przewlekły, silny ból pleców.

 

Zmiany, które są wynikiem osteoporozy, mogą uniemożliwić chorej osobie samodzielne funkcjonowanie.

Kasia gotuje z Polki.pl: babka na Boże Narodzenie

Złamania kości w osteoporozie

Osteoporoza może przez wiele lat stopniowo rozwijać się bezobjawowo. W tym czasie systematycznie zmniejsza się gęstość kości oraz ich struktura. Stają się one słabe i podatne na złamania. Często pierwszym objawem choroby jest złamanie powstałe wskutek zdarzenia, które u zdrowej osoby spowodowałoby najwyżej stłuczenie.

 

Najczęściej dochodzi do złamania kości przedramienia, w okolicy nadgarstka. Złamania mogą występować także w trzonach kręgów kręgosłupa, biodrach, a także, rzadziej, w żebrach i innych kościach. Najpoważniejsze w skutkach są złamania szyjki kości udowej. Złamaniom towarzyszy najczęściej silny ból. W wielu przypadkach leczenie złamania wymaga długotrwałego unieruchomienia, pobytu w szpitalu, a także długotrwałej rehabilitacji.

Wady postawy powstałe wskutek deformacji w kościach

Jednym ze skutków osteoporozy może być obniżenie wzrostu, a także wygięcie piersiowego odcinka kręgosłupa w stronę grzbietową (kifoza) i powstały przez to „wdowi garb”. Deformacja kości może doprowadzić do dużego ograniczenia sprawności fizycznej osoby chorej na osteoporozę oraz przewlekłego bólu przeciążeniowego.

Objawy bólowe osteoporozy

Zmniejszona w osteoporozie wytrzymałość kości na obciążenie może skutkować bólem kości odczuwanym przy niedużym nawet obciążeniu. Przewlekłe, silne bóle pleców często towarzyszą zmianom zwyrodnieniowym kręgosłupa.

 

Zespoły bólowe w osteoporozie można podzielić na śródstawowe, pozastawowe i kostnopochodne. Ból środstawowy obejmuje okolice odcinka szyjnego, piersiowego i lędźwiowego kręgosłupa. Ból pozastawowy odczuwany jest między żebrami i w bocznej stronie tułowia. Ból tego rodzaju na ogół narasta powoli i jest głęboki.

 

Bóle kostnopochodne odczuwane są w miejscu, w którym doszło do złamania, najczęściej w trzonach kręgowych, nasadzie kości udowej i ramiennej i kości przedramienia. Ból tego typu może pojawić się nagle, bywa ostry i głęboki.


ból nogi
© sylv1rob1/Fotolia.com
Styl życia
Osteoporoza to choroba powodująca zmniejszenie gęstości kości. Poznaj jej przyczyny
W większości przypadków osteoporoza wywołana jest przez czynniki genetyczne. U kobiet ujawnia się po menopauzie, u mężczyzn w podeszłym wieku. Rzadsza, wtórna postać osteoporozy wiąże się z występowaniem innych chorób, np. cukrzycy. Przyczyną osteoporozy może też być przyjmowanie niektórych leków, m.in. glikokortykosteroidów.

W większości przypadków osteoporoza wywołana jest przez czynniki genetyczne. U kobiet ujawnia się po menopauzie, u mężczyzn w podeszłym wieku. Rzadsza, wtórna postać osteoporozy wiąże się z występowaniem innych chorób, np. cukrzycy. Przyczyną osteoporozy może też być przyjmowanie niektórych leków, m.in. glikokortykosteroidów.   Wystąpienie objawów osteoporozy mogą przyspieszyć m.in. dieta uboga w białko i wapń oraz palenie papierosów. Czym jest osteoporoza Osteoporoza, czyli inaczej zrzeszotnienie kości, to choroba, która prowadzi do rozrzedzenia tkanki kostnej oraz zmian w jej strukturze. Wskutek tych czynników kości stają się osłabione i podatne na złamania, dużo trudniej też jest im się zregenerować po urazach . Degeneracja struktury kości postępuje, choć przez lata może nie dawać objawów. Z czasem jednak kości zaczynają łamać się pod wpływem stosunkowo niewielkiego nacisku. Do złamań najczęściej dochodzi w obrębie kości kręgosłupa , nadgarstka i przedramienia oraz bliższego odcinka kości udowej. Dwa rodzaje osteoporozy: pierwotna i wtórna Osteoporozę można podzielić na pierwotną i wtórną w zależności od przyczyn, które ją wywołały. Osteoporoza pierwotna rozwija się wskutek naturalnego dla osób po 40. roku życia systematycznego zmniejszania się gęstości kości. Wtórna postać tej choroby może dotknąć osoby w każdym wieku, ponieważ jest ona spowodowana przede wszystkim innymi chorobami, a także przyjmowaniem pewnych leków wpływających na gęstość kości. Przyczyny osteoporozy pierwotnej Osteoporoza pierwotna rozwija się wraz z wiekiem. U kobiet najczęściej występuje po menopauzie. Zarówno sam fakt jej pojawienia się u danej osoby, jak i wiek, w którym się ujawni, w dużym stopniu są uwarunkowane...

badanie kolana
© Robert Przybysz/Fotolia.com
Styl życia
Badanie gęstości mineralnej kości pozwala wykryć osteoporozę
Osteoporoza może przez lata rozwijać się bezobjawowo, prowadząc do stopniowego zmniejszania się gęstości mineralnej kości. Osoby, które należą do grupy ryzyka osteoporozy, mogą zbadać gęstość kości podczas densytometrii.

Osteoporoza może przez lata rozwijać się bezobjawowo, prowadząc do stopniowego zmniejszania się gęstości mineralnej kości. Osoby, które należą do grupy ryzyka osteoporozy, mogą zbadać gęstość kości podczas densytometrii.   Gęstość kości powinny regularnie badać szczególnie kobiety o drobnej budowie ciała, które przekroczyły 60. rok życia. Grupa ryzyka osteoporozy – czynniki, które predysponują do choroby Ryzyko zachorowania na osteoporozę zwiększają: wiek – u kobiet po 60. roku życia, u mężczyzn po 65. roku życia; rasa biała (kaukaska); występowanie osteoporozy w rodzinie ; siedzący tryb życia; drobna budowa i niska waga ciała; niedobór estrogenów u kobiet i niedobór testosteronu u mężczyzn ; dieta dostarczająca niewielkich ilości wapnia i białka; palenie papierosów; choroby przewlekłe, takie jak cukrzyca, reumatyzm, kamica nerkowa , choroba Cushinga, celiakia, nieżyty jelit, zaburzenia hormonalne, nadczynność tarczycy , depresja i anoreksja, choroby przysadki mózgowej; przyjmowanie leków, takich jak: glikokortykosteroidy, leki przeciwpadaczkowe i sole litu, witamina A w dużej ilości. Osoby należące do grupy ryzyka, powinny być szczególnie uczulone na pierwsze objawy osteoporozy, takie jak np. złamania kości nadgarstka przy pozornie niegroźnym zdarzeniu , np. potknięciu się i upadku. Swoje obawy związane z osteoporozą warto omówić z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej. Na czym polega densytometria, czyli badanie gęstości kości Densytometria polega na prześwietleniu kości biodrowej, kości odcinka lędźwiowego kręgosłupa lub kości przedramienia promieniami X. Na podstawie obrazu RTG lekarz jest w stanie ocenić ilość minerałów, m.in. wapnia, w kości. Dzięki temu może on przyporządkować...

kobieta trzymająca szklankę mleka
©pix4U/Fotolia
Styl życia
Przyczyny i objawy osteoporozy okołostawowej
Układ kostny wpływa na utrzymanie prawidłowej postawy ciała i umożliwia wykonywanie takich czynności jak chodzenie czy schylanie się. Czasami ulega deformacjom i jest atakowany przez choroby, najczęściej przez osteoporozę.

Układ kostny wpływa na utrzymanie prawidłowej postawy ciała i umożliwia wykonywanie takich czynności jak chodzenie czy schylanie się. Czasami ulega deformacjom i jest atakowany przez choroby, najczęściej przez osteoporozę. Czym jest osteoporoza okołostawowa? Osteoporoza okołostawowa obejmuje cześć nasadową i przynasadową kości w obszarze stawu objętego procesem reumatoidalnym. Jest więc osteoporozą o charakterze miejscowym. Jest to jedna z pierwszych zmian okołostawowych, które występują w reumatoidalnym zapaleniu stawów. Związana jest z niszczeniem stawów. Osteoporoza okołostawowa jest jednym z pierwszych objawów choroby, który występuje stale. Stanowi ona kryterium diagnostyczne we wczesnej fazie reumatoidalnego zapalenia stawów , gdy jeszcze nie ma innych cech destrukcji stawów. Co powoduje osteoporozę okołostawową? Osteoporoza okołostawowa powstaje jako bezpośrednie następstwo reakcji zapalnej, która toczy się w obszarze stawu. Zmiany, które występują w błonie maziowej, stanowią wynik immunozależnego procesu zapalnego o charakterze przewlekłym. W tej sytuacji dochodzi do uaktywnienia limfocytów T i B. Prowadzi to do wytwarzania cytokin, tworzenia kompleksów immunologicznych i produkcji immunoglobulin. Następstwem jest właśnie stan zapalny. W stawie zajętym chorobowo, a właściwie w jego strukturze kostnej, zwiększa się liczba osteoklastów. Można także zaobserwować nacieki komórek zapalnych. Produkty powstałe w wyniku przemiany kwasu arachidonowego oraz zakwaszenie środowiska wpływają na niszczenie struktur stawowych w okolicach stawów. Jak rozpoznać osteoporozę okołostawową? Osteoporoza okołostawowa pojawia się jako pierwsza ze zmian w ramach reumatoidalnego zapalenia stawów. Zazwyczaj jest opisywana jako przejaśnienie struktury kostnej widoczne w czasie badania radiologicznego. Może doprowadzić do powstania poważnego zwyrodnienia stawu, a w...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Partner
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik