ból nogi
© sylv1rob1/Fotolia.com
Styl życia

Osteoporoza to choroba powodująca zmniejszenie gęstości kości. Poznaj jej przyczyny

W większości przypadków osteoporoza wywołana jest przez czynniki genetyczne. U kobiet ujawnia się po menopauzie, u mężczyzn w podeszłym wieku. Rzadsza, wtórna postać osteoporozy wiąże się z występowaniem innych chorób, np. cukrzycy. Przyczyną osteoporozy może też być przyjmowanie niektórych leków, m.in. glikokortykosteroidów.

W większości przypadków osteoporoza wywołana jest przez czynniki genetyczne. U kobiet ujawnia się po menopauzie, u mężczyzn w podeszłym wieku. Rzadsza, wtórna postać osteoporozy wiąże się z występowaniem innych chorób, np. cukrzycy. Przyczyną osteoporozy może też być przyjmowanie niektórych leków, m.in. glikokortykosteroidów.

 

Wystąpienie objawów osteoporozy mogą przyspieszyć m.in. dieta uboga w białko i wapń oraz palenie papierosów.

Czym jest osteoporoza

Osteoporoza, czyli inaczej zrzeszotnienie kości, to choroba, która prowadzi do rozrzedzenia tkanki kostnej oraz zmian w jej strukturze. Wskutek tych czynników kości stają się osłabione i podatne na złamania, dużo trudniej też jest im się zregenerować po urazach. Degeneracja struktury kości postępuje, choć przez lata może nie dawać objawów. Z czasem jednak kości zaczynają łamać się pod wpływem stosunkowo niewielkiego nacisku. Do złamań najczęściej dochodzi w obrębie kości kręgosłupa, nadgarstka i przedramienia oraz bliższego odcinka kości udowej.

Dwa rodzaje osteoporozy: pierwotna i wtórna

Osteoporozę można podzielić na pierwotną i wtórną w zależności od przyczyn, które ją wywołały. Osteoporoza pierwotna rozwija się wskutek naturalnego dla osób po 40. roku życia systematycznego zmniejszania się gęstości kości. Wtórna postać tej choroby może dotknąć osoby w każdym wieku, ponieważ jest ona spowodowana przede wszystkim innymi chorobami, a także przyjmowaniem pewnych leków wpływających na gęstość kości.

Przyczyny osteoporozy pierwotnej

Osteoporoza pierwotna rozwija się wraz z wiekiem. U kobiet najczęściej występuje po menopauzie. Zarówno sam fakt jej pojawienia się u danej osoby, jak i wiek, w którym się ujawni, w dużym stopniu są uwarunkowane genetycznie. Osteoporoza najczęściej występuje u:

 • kobiet,
 • osób rasy białej i żółtej (aż do 40% złamań w wyniku osteoporozy dochodzi u mieszkańców Europy),
 • kobiet, które mają obniżone stężenie estrogenów we krwi, i mężczyzn, którzy mają mało testosteronu,
 • osób o niskiej wadze ciała,
 • palaczy,
 • osób nadużywających alkoholu.

Wystąpienie objawów choroby może przyspieszyć dieta uboga w białko i wapń oraz niedobór witaminy D.

Przyczyny osteoporozy wtórnej

Osteoporoza wtórna jest wynikiem osłabienia kośćca, do którego dochodzi w przebiegu innych chorób przewlekłych. Do takich chorób należą:

 • nadczynność tarczycy,
 • rzekoma niedoczynność przytarczyc (zespół Albrighta),
 • cukrzyca,
 • hiperprolaktynemia,
 • reumatyzm i reumatoidalne zapalenie stawów,
 • niedoczynność przysadki,
 • zespół Cushinga,
 • kamica nerkowa,
 • choroby, wskutek których dochodzi do zaburzeń wchłaniania, m.in. celiakia i zapalenie jelit,
 • depresja oraz anoreksja,
 • przewlekła obturacyjna choroba płuc,
 • mukowiscydoza.

 

Do wtórnej postaci osteoporozy może doprowadzić także przyjmowanie leków, takich jak:

 • doustne glikokortykosteroidy,
 • heparyna,
 • leki przeciwpadaczkowe,
 • antagoniści witaminy K,
 • duże dawki witaminy A,
 • tamoksyfen,
 • sole litu.

mężczyzna u lekarza
© Minerva Studio/Fotolia.com
Styl życia
Charakterystycznymi objawami osteoporozy są złamania kości i ból
Osteoporoza przez długi czas rozwija się, nie dając żadnych charakterystycznych objawów. Jej pierwszym objawem często jest złamanie kości. W późniejszych stadiach choroby może pojawić się przewlekły, silny ból pleców.

Osteoporoza przez długi czas rozwija się, nie dając żadnych charakterystycznych objawów. Jej pierwszym objawem często jest złamanie kości. W późniejszych stadiach choroby może pojawić się przewlekły, silny ból pleców.   Zmiany, które są wynikiem osteoporozy, mogą uniemożliwić chorej osobie samodzielne funkcjonowanie. Złamania kości w osteoporozie Osteoporoza może przez wiele lat stopniowo rozwijać się bezobjawowo. W tym czasie systematycznie zmniejsza się gęstość kości oraz ich struktura. Stają się one słabe i podatne na złamania. Często pierwszym objawem choroby jest złamanie powstałe wskutek zdarzenia, które u zdrowej osoby spowodowałoby najwyżej stłuczenie .   Najczęściej dochodzi do złamania kości przedramienia, w okolicy nadgarstka. Złamania mogą występować także w trzonach kręgów kręgosłupa, biodrach, a także, rzadziej, w żebrach i innych kościach. Najpoważniejsze w skutkach są złamania szyjki kości udowej. Złamaniom towarzyszy najczęściej silny ból. W wielu przypadkach leczenie złamania wymaga długotrwałego unieruchomienia, pobytu w szpitalu, a także długotrwałej rehabilitacji. Wady postawy powstałe wskutek deformacji w kościach Jednym ze skutków osteoporozy może być obniżenie wzrostu, a także wygięcie piersiowego odcinka kręgosłupa w stronę grzbietową (kifoza) i powstały przez to „wdowi garb”. Deformacja kości może doprowadzić do dużego ograniczenia sprawności fizycznej osoby chorej na osteoporozę oraz przewlekłego bólu przeciążeniowego. Objawy bólowe osteoporozy Zmniejszona w osteoporozie wytrzymałość kości na obciążenie może skutkować bólem kości odczuwanym przy niedużym nawet obciążeniu. Przewlekłe, silne bóle pleców często towarzyszą zmianom zwyrodnieniowym kręgosłupa....

badanie kolana
© Robert Przybysz/Fotolia.com
Styl życia
Badanie gęstości mineralnej kości pozwala wykryć osteoporozę
Osteoporoza może przez lata rozwijać się bezobjawowo, prowadząc do stopniowego zmniejszania się gęstości mineralnej kości. Osoby, które należą do grupy ryzyka osteoporozy, mogą zbadać gęstość kości podczas densytometrii.

Osteoporoza może przez lata rozwijać się bezobjawowo, prowadząc do stopniowego zmniejszania się gęstości mineralnej kości. Osoby, które należą do grupy ryzyka osteoporozy, mogą zbadać gęstość kości podczas densytometrii.   Gęstość kości powinny regularnie badać szczególnie kobiety o drobnej budowie ciała, które przekroczyły 60. rok życia. Grupa ryzyka osteoporozy – czynniki, które predysponują do choroby Ryzyko zachorowania na osteoporozę zwiększają: wiek – u kobiet po 60. roku życia, u mężczyzn po 65. roku życia; rasa biała (kaukaska); występowanie osteoporozy w rodzinie ; siedzący tryb życia; drobna budowa i niska waga ciała; niedobór estrogenów u kobiet i niedobór testosteronu u mężczyzn ; dieta dostarczająca niewielkich ilości wapnia i białka; palenie papierosów; choroby przewlekłe, takie jak cukrzyca, reumatyzm, kamica nerkowa , choroba Cushinga, celiakia, nieżyty jelit, zaburzenia hormonalne, nadczynność tarczycy , depresja i anoreksja, choroby przysadki mózgowej; przyjmowanie leków, takich jak: glikokortykosteroidy, leki przeciwpadaczkowe i sole litu, witamina A w dużej ilości. Osoby należące do grupy ryzyka, powinny być szczególnie uczulone na pierwsze objawy osteoporozy, takie jak np. złamania kości nadgarstka przy pozornie niegroźnym zdarzeniu , np. potknięciu się i upadku. Swoje obawy związane z osteoporozą warto omówić z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej. Na czym polega densytometria, czyli badanie gęstości kości Densytometria polega na prześwietleniu kości biodrowej, kości odcinka lędźwiowego kręgosłupa lub kości przedramienia promieniami X. Na podstawie obrazu RTG lekarz jest w stanie ocenić ilość minerałów, m.in. wapnia, w kości. Dzięki temu może on przyporządkować...

kobieta trzymająca szklankę mleka
©pix4U/Fotolia
Styl życia
Przyczyny i objawy osteoporozy okołostawowej
Układ kostny wpływa na utrzymanie prawidłowej postawy ciała i umożliwia wykonywanie takich czynności jak chodzenie czy schylanie się. Czasami ulega deformacjom i jest atakowany przez choroby, najczęściej przez osteoporozę.

Układ kostny wpływa na utrzymanie prawidłowej postawy ciała i umożliwia wykonywanie takich czynności jak chodzenie czy schylanie się. Czasami ulega deformacjom i jest atakowany przez choroby, najczęściej przez osteoporozę. Czym jest osteoporoza okołostawowa? Osteoporoza okołostawowa obejmuje cześć nasadową i przynasadową kości w obszarze stawu objętego procesem reumatoidalnym. Jest więc osteoporozą o charakterze miejscowym. Jest to jedna z pierwszych zmian okołostawowych, które występują w reumatoidalnym zapaleniu stawów. Związana jest z niszczeniem stawów. Osteoporoza okołostawowa jest jednym z pierwszych objawów choroby, który występuje stale. Stanowi ona kryterium diagnostyczne we wczesnej fazie reumatoidalnego zapalenia stawów , gdy jeszcze nie ma innych cech destrukcji stawów. Co powoduje osteoporozę okołostawową? Osteoporoza okołostawowa powstaje jako bezpośrednie następstwo reakcji zapalnej, która toczy się w obszarze stawu. Zmiany, które występują w błonie maziowej, stanowią wynik immunozależnego procesu zapalnego o charakterze przewlekłym. W tej sytuacji dochodzi do uaktywnienia limfocytów T i B. Prowadzi to do wytwarzania cytokin, tworzenia kompleksów immunologicznych i produkcji immunoglobulin. Następstwem jest właśnie stan zapalny. W stawie zajętym chorobowo, a właściwie w jego strukturze kostnej, zwiększa się liczba osteoklastów. Można także zaobserwować nacieki komórek zapalnych. Produkty powstałe w wyniku przemiany kwasu arachidonowego oraz zakwaszenie środowiska wpływają na niszczenie struktur stawowych w okolicach stawów. Jak rozpoznać osteoporozę okołostawową? Osteoporoza okołostawowa pojawia się jako pierwsza ze zmian w ramach reumatoidalnego zapalenia stawów. Zazwyczaj jest opisywana jako przejaśnienie struktury kostnej widoczne w czasie badania radiologicznego. Może doprowadzić do powstania poważnego zwyrodnienia stawu, a w...

Nasze akcje

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner
Newsy

Kosmetyki, które dbają o ciebie i planetę. Poznaj nową linię przeciwzmarszczkową Laboratorium Kosmetycznego Ava

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner
Newsy

Pierścionek zaręczynowy w codziennych stylizacjach. Sprawdź najmodniejsze zestawienia na jesień 2021

Partner
Kosmetyki Neboa
Newsy

Zadbaj o włosy w duchu eko. Jak duży wpływ na planetę ma zawartość naszych kosmetyczek? Będziesz zaskoczona!

Partner