kobieta z bólem głowy
©Kalim/Fotolia
Styl życia

Jednostronny ból głowy – co może go powodować?

Jednostronny ból głowy jest charakterystyczny dla chorób przewlekłych, takich jak migrena i dolegliwości o podłożu zwyrodnieniowym. Aby go leczyć, trzeba podjąć ścisłą współpracę z lekarzem, który dobiera odpowiednie leki na podstawie zgłaszanych objawów i czynników wywoławczych. Jednostronne bóle głowy są wskazaniem do wykonania tomografii komputerowej w celu wykluczenia tętniaka, krwotoku podpajęczynówkowego czy guza.

Jednostronny ból głowy jest charakterystyczny dla chorób przewlekłych, takich jak migrena i dolegliwości o podłożu zwyrodnieniowym. Aby go leczyć, trzeba podjąć ścisłą współpracę z lekarzem, który dobiera odpowiednie leki na podstawie zgłaszanych objawów i czynników wywoławczych. Jednostronne bóle głowy są wskazaniem do wykonania tomografii komputerowej w celu wykluczenia tętniaka, krwotoku podpajęczynówkowego czy guza.

Przyczyny jednostronnego bólu głowy: migrena

Jednostronne, napadowe bóle głowy to objawy typowy zwłaszcza dla migreny. Bóle migrenowe mają charakter tętniący i zlokalizowane są w rejonie skroni lub w okolicach potylicy. Migrena jest chorobą przewlekłą, która ujawnia się do 35. roku życia i występuje 3 razy częściej u kobiet niż u mężczyzn. Etiologia migreny nie jest znana, badania naukowe potwierdzają jednak, że choroba ta jest dziedziczna. Napad migrenowy trwa od 4 do 72 godzin. Migrenie oprócz bólów głowy towarzyszą też inne dolegliwości, jak:

  • nudności i wymioty,
  • światłowstręt,
  • zaburzenia widzenia,
  • nadwrażliwość na dźwięki i zapachy,
  • osłabienie łaknienia lub jadłowstręt.

Po napadzie chory jest osłabiony i senny, a jego sprawność intelektualna i zdolność koncentracji ulegają pogorszeniu.

Przyczyny jednostronnego bólu głowy: zwyrodnienie

Jednostronne bóle głowy, które nasilają się podczas poruszania szyją lub uciskania kręgów może powodować zwyrodnienie kręgosłupa w odcinku szyjnym. Dolegliwości o podłożu zwyrodnieniowym stanowią prawie 20% przyczyn wszystkich przyczyn przewlekłego bólu głowy. Tak jak migrena, częściej dotykają kobiet niż mężczyzn oraz ujawniają się do 35.–40. roku życia. Jednostronny zwyrodnieniowy ból głowy pojawia się, kiedy dochodzi do ucisku korzeni nerwowych przez nieprawidłowo ułożone kręgi szyjne (trzy pierwsze). Najczęściej dotyka osób, których kręgosłup uległ uszkodzeniu w wypadku, zdarzają się jednak i u tych, u których doszło do skrzywienia kręgosłupa wskutek przeciążenia kręgów szyjnych. Uciskane receptory odpowiadają za unerwienie całej twarzy, dlatego jednostronnym bólom głowy mogą towarzyszyć bóle:

  • ramion,
  • szyi,
  • żuchwy,
  • gałek ocznych.

Leczenie jednostronnego bólu głowy

Metodami farmakologicznymi można leczyć jednostronny ból głowy tylko objawowo. Dobranie odpowiednich środków przeciwbólowych zajmuje jednak czasem całe lata, bo skuteczność leków jest zależna od indywidualnych uwarunkowań organizmu. Zdarza się też, że w wyniku regularnego przyjmowania tych samych leków organizm się uodparnia na zawarte w nich substancje przeciwbólowe. Nawracającym bólom głowy można jednak zapobiegać, trzeba tylko rozpoznać czynniki wywoławcze, które tak w przypadku migreny, jak i bólu zwyrodnieniowego mają indywidualny charakter. Migrenę mogą powodować np. niedobór snu, nagła zmiana diety, niektóre składniki diety (żółty ser, cytrusy, alkohol) lub czynniki atmosferyczne, zaś ból zwyrodnieniowy – stres, nieprawidłowe ułożenie szyi podczas snu czy też miesiączka. 


kobieta trzyma się za głowę
Pixabay/PublicDomainPictures/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Bóle głowy. Poznaj przyczyny i rodzaje bólów głowy
Blizny potrądzikowe są problemem wielu osób. Można się ich pozbyć domowymi sposobami. Skuteczna w walce z bliznami potrądzikowymi jest natka pietruszki, ogórek, sok z cytryny i maseczka z miodu i śmietany.

Częste bóle głowy to jedna z najbardziej powszechnych dolegliwości ustępująca samoistnie bądź po przyjęciu proszków przeciwbólowych. Ból głowy może być schorzeniem samym w sobie, ale bywa i tak, że jest spowodowany inną poważną chorobą. Ból głowy niezależnie od rodzaju zazwyczaj związany jest z układem krążenia. Przyczyny bólu głowy Ból głowy występuje wtedy, kiedy zostaną podrażnione struktury anatomiczne wrażliwe na ból, takie jak: mięśnie, opona twarda, naczynia tętnicze, zatoki żylne, nerwy rdzeniowe, zwoje nerwów czaszkowych, ucho środkowe, czy gałka oczna. Ból głowy może również wystąpić przez skurcz lub rozkurczenie bogato unerwionych naczyń mózgowych, przez krwiak czy nowotwór. Zmiany zapalne w nerwach także są powodem bólu głowy. Ból może promieniować aż do zębów, zatok, a nawet oka. Rodzaje bólów głowy Napięciowy ból głowy – to najczęstszy pierwotny ból głowy, występujący u 90% dorosłych osób. Ból jest o małym natężeniu, określany jako niepulsujący, ściskający, rozkurczający bądź kłujący. Zazwyczaj lokalizuje się w tyle głowy i jest obustronny.   Samoistne bóle głowy : migreny i klasterowe bóle głowy. Migrena jest napadowym bólem występującym po jednej stronie głowy i mającym rozmaite nasilenie. Bólowi głowy mogą towarzyszyć nudności, zaburzenia widzenia, światłowstręt i nadwrażliwość na dźwięki. Migrena może być spowodowana przeżyciami emocjonalnymi , miesiączką, zmianami pogody i niektórymi produktami żywnościowymi (ser żółty, jaja, orzechy, kakao, wino). Migrenowy ból głowy dotyka częściej kobiet niż mężczyzn, a ataki pojawiają się często w okresie dojrzewania. Występują różne postacie migreny. Migrena zwykła czasem przeplatana jest zwiastunami ocznymi w postaci migocącego mroczka. Inaczej objawiają się migreny miesiączkowe, które dokuczają kobietom podczas...

kobieta z bólem krzyża siedząca na łóżku
©gpointstudio/Fotolia
Styl życia
Dlaczego boli kręgosłup? 3 najczęstsze przyczyny
Ból krzyża może być spowodowany czynnikami wrodzonymi lub wadami nabytymi, niekoniecznie bezpośrednio związanymi z kręgosłupem. Najczęściej jednak dolegliwości są spowodowane zwyrodnieniami, przeciążeniem bądź wadami postawy.

Ból krzyża może być spowodowany czynnikami wrodzonymi lub wadami nabytymi, niekoniecznie bezpośrednio związanymi z kręgosłupem. Najczęściej jednak dolegliwości są spowodowane zwyrodnieniami, przeciążeniem bądź wadami postawy. Przyczyny bólu krzyża: choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa Choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa na początku nie jest uciążliwa, ale z czasem przeradza się w bóle promieniujące od krzyża do pośladków i nóg. Mogą jej towarzyszyć także mrowienie i drętwienie nóg oraz ogólne osłabienie w czasie wykonywania codziennych ruchów. Bardzo ostre bóle krzyża przy chorobie zwyrodnieniowej zaczynają się, kiedy dochodzi do przemieszczania się krążków międzykręgowych bądź innych elementów budujących strukturę kręgosłupa. Dzieje się tak, ponieważ w wyniku choroby zwyrodnieniowej tkanki zużywają się przedwcześnie , czego przyczyną może być nadwaga, zbyt duża masa kostna czy brak ruchu. Zwykle jednak zwyrodnienia kręgosłupa są jedną z konsekwencji postępujących procesów starzenia. Dotykają aż 60% osób, które przekroczyły 60 rok życia. Można wyróżnić kilka rodzajów zwyrodnienia kręgosłupa, które zależne są głównie od tego, w którym miejscu doszło do uszkodzenia. Mogą to być choroby zwyrodnieniowe: stawów kręgosłupa, stawów szyjnych , segmentu kręgowego, kręgosłupowo-żebrowego lub obejmujące cały kręgosłup hiperostozy usztywniające. Przyczyny bólu krzyża: przeciążenie kręgosłupa Bóle krzyża często są też wynikiem długotrwałego lub jednorazowego przeciążenia kręgosłupa. Pojawiają się wówczas, gdy pracujemy z pochyloną głową, długo siedzimy przed komputerem czy przez wiele godzin pozostajemy w pozycji stojącej. Na bóle krzyża o tym podłożu narażeni są zwłaszcza ci, których praca wymaga przyjmowania niezdrowej dla kręgosłupa pozycji . Jeśli przyczyną dolegliwości jest przeciążenie, bólom...

kobieta z bolącymi plecami
©WavebreakmediaMicro/Fotolia
Styl życia
Zwyrodnienia kręgosłupa - objawy choroby zwyrodnieniowej odcinka szyjnego
Zwyrodnienie kręgosłupa szyjnego dotyka wielu osób, szczególnie w starszym wieku. Jest ono skutkiem procesów degeneracyjnych kręgów szyjnych. Jednak trzeba pamiętać, że na zwyrodnienie kręgosłupa „pracujemy” już od najmłodszych lat.

Zwyrodnienie kręgosłupa szyjnego dotyka wielu osób, szczególnie w starszym wieku. Jest ono skutkiem procesów degeneracyjnych kręgów szyjnych. Jednak trzeba pamiętać, że na zwyrodnienie kręgosłupa „pracujemy” już od najmłodszych lat. Bóle głowy, drętwienie kończyn, przykurcz szyi – objawy zwyrodnienia kręgosłupa szyjnego Prawidłowo działający kręgosłup szyjny to właściwie działający wzrok, słuch oraz narząd równowagi. Do najczęstszych objawów charakterystycznych dla choroby zwyrodnieniowej kręgów szyjnych należą: drętwienie – przede wszystkim ramion, rąk, karku; ból głowy, podobny do migrenowego , nasilający się przy wykonywaniu ruchów w przód i w tył, promieniujący na barki i na całą twarz, powodujący drętwienie skroni i policzków, może też być odczuwalne uczucie dławienia w gardle; ból karku, który może prowadzić do krótkotrwałych paraliżów, powodujących całkowite zesztywnienie i przykurcz szyi. W ten sposób organizm broni się przed ponownym drażnieniem receptorów bólowych , co w konsekwencji prowadzi do długotrwałych napięć mięśniowych i przeciążania pozostałych struktur kręgosłupa. W przypadku przykurczu szyi (np. głowa jest skierowana w jedną stronę po wstaniu z łóżka) nie należy na siłę go odprowadzać; omdlenia, zawroty głowy – powoduje to niewłaściwy przepływ krwi przez tętnice szyjne; wymioty; tzw. poranna sztywność szyi; osłabiona ruchomość kończyn górnych a nawet dolnych; gorsza zdolność do chwytania, problem z zaciśnięciem dłoni w pięść, obniżona sprawność precyzyjnych ruchów palców; nietrzymanie moczu , drżenie kończyn i ogólne osłabienie organizmu pojawia się w skrajnych przypadkach (jest spowodowane melopatią szyjną), wówczas choroba zwyrodnieniowa odcinka szyjnego kręgosłupa kwalifikuje się do leczenia operacyjnego.   Objawy zwyrodnienia...

Nasze akcje

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner
Newsy

Kosmetyki, które dbają o ciebie i planetę. Poznaj nową linię przeciwzmarszczkową Laboratorium Kosmetycznego Ava

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner
Newsy

Pierścionek zaręczynowy w codziennych stylizacjach. Sprawdź najmodniejsze zestawienia na jesień 2021

Partner
Kosmetyki Neboa
Newsy

Zadbaj o włosy w duchu eko. Jak duży wpływ na planetę ma zawartość naszych kosmetyczek? Będziesz zaskoczona!

Partner