Dwie, duże główki kapusty
Image by LifetimeStock.com
Styl życia

Jak poradzić sobie z zaburzeniem laktacji – okład z kapusty na pierś

Okład z kapusty to naturalny i przede wszystkim skuteczny sposób na problemy z laktacją w pierwszych tygodniach karmienia. Problemy z laktacją spowodowane są najczęściej nawałem mlecznym – pokarm zastaje w kanalikach mlekowych, co skutkuje bólem piersi oraz ich obrzękiem. Przygotowanie kapusty jest proste – wystarczy rozbić liście tłuczkiem i przetrzymywać je w lodówce.

Okład z kapusty to naturalny i przede wszystkim skuteczny sposób na problemy z laktacją w pierwszych tygodniach karmienia. Problemy z laktacją spowodowane są najczęściej nawałem mlecznym – pokarm zastaje w kanalikach mlekowych, co skutkuje bólem piersi oraz ich obrzękiem. Przygotowanie kapusty jest proste – wystarczy rozbić liście tłuczkiem i przetrzymywać je w lodówce.

 

Okłady z kapusty na pierś powinny być przygotowywane w przypadku nadmiaru pokarmu w procesie laktacji. Zjawisko nazywane jest również nawałem mlecznym, co doprowadza dużego stanu dyskomfortu u młodej mamy:

  • piersi są nabrzmiałe,
  • odczuwa się ból przy każdym dotyku,
  • brodawki mogą się zaczerwienić i powiększyć.

 

Aby zmniejszyć objawy nadmiernej produkcji mleka w piersi, można zastosować okład z kapusty białej. Okład będzie skuteczniejszy, gdy dodatkowo zostanie schłodzony w lodówce.

Jak przygotować okłady z kapusty na pierś?

Okład z kapusty przygotowujemy przed planowanym karmieniem dziecka. Najpierw wybieramy duże liście białej kapusty, myjemy je, a następnie rozbijamy delikatnie tłuczkiem. Tuż przed karmieniem liście kapusty najlepiej włożyć do lodówki, aby je schłodzić. Czas chłodzenia można wykorzystać na karmienie dziecka, a łagodzący okład nakłada się tuż po zakończeniu karmienia.

Jak stosować okłady z kapusty na pierś?

Aplikacja okładu z kapusty jest prosta, ponieważ jej potłuczone liście łatwo przyklejają się do ciała. Pamiętaj jednak, aby kapusta nie dotykała brodawki, bo kapuściany sok może dodatkowo ją podrażnić. Okład nałóż na całe piersi i włóż stanik – aby zabezpieczyć materiał bielizny przed zaplamieniem, możesz na liście położyć cienką folię lub woreczek śniadaniowy. Okłady z kapusty można stosować po każdym karmieniu i trzymać jej na biuście do 20 minut.

 

Ta domowa metoda walki z nadmierną laktacją przyniesie ulgę, zmniejszy produkcję mleka oraz występujący obrzęk. Gdy jednak okład z kapusty nie pomaga, należy zgłosić się do lekarza. W takiej sytuacji przepisze prawdopodobnie leki na zmniejszenie laktacji i załagodzenie dokuczliwych objawów w postaci bólu i obrzęku piersi.  

Kobieta karmi piersią
© jozik13/Fotolia.com
Styl życia
Przyczyny braku pokarmu, jednego z najczęstszych problemów podczas karmienia piersią
Jednym z najczęściej występujących problemów podczas karmienia piersią jest brak pokarmu lub jego ograniczona ilość. Przyczyny małej ilości mleka mogą leżeć w wadach anatomicznych piersi, zaburzeniach gospodarki hormonalnej lub zbyt długich przerwach w karmieniu dziecka.

Jednym z najczęściej występujących problemów podczas karmienia piersią jest brak pokarmu lub jego ograniczona ilość. Przyczyny małej ilości mleka mogą leżeć w wadach anatomicznych piersi, zaburzeniach gospodarki hormonalnej lub zbyt długich przerwach w karmieniu dziecka.   Mleko matki to najlepszy i najbardziej odżywczy pokarm dla noworodka i niemowlęcia. Dlatego jego brak powinien skłonić matkę do konsultacji z lekarzem . Warto jednak wstępnie rozpoznać jego możliwe przyczyny. Kolczyk w sutku i operacje piersi a karmienie piersią Przyczyną braku pokarmu w piersiach mogą być nieprawidłowo rozwinięte sutki lub brodawki sutkowe, a co za tym idzie niedostatecznie wykształcone gruczoły mlekowe. Gruczoły mlekowe, a także drogi, którymi mleko przepływa przez pierś, mogą także ulec mechanicznemu uszkodzeniu. Jest to jedno z możliwych skutków ubocznych wszelkich ingerencji chirurgicznych i kosmetycznych w obrębie sutka. Mowa tu nie tylko o operacjach kształtowania, powiększania lub zmniejszania biustu , ale też o piercingu w brodawce sutkowej. Problemy hormonalne a brak pokarmu Inną przyczyną braku pokarmu mogą być problemy hormonalne, towarzyszące często schorzeniom takim, jak zespół policystycznych jajników , zbyt niskie lub zbyt wysokie stężenie hormonów tarczycy (niedoczynność lub nadczynność tego gruczołu), nadciśnienie. Tabletki antykoncepcyjne oraz inne leki i zioła a karmienie piersią Antykoncepcja hormonalna stosowana przed zajściem w ciążę niekiedy w znaczny i długotrwały sposób narusza równowagę hormonalną organizmu. Również antykoncepcja stosowana po porodzie może wpłynąć na ilość mleka , szczególnie jeśli rozpocznie się jej stosowanie, zanim dziecko ukończy 4 miesiąc życia.   Zmniejszona ilość mleka może też być efektem przyjmowania leków zawierających pseudoefedrynę (jest ona aktywnym składnikiem...

Kobieta karmi niemowlę piersią
©Photographee.eu/Fotolia
Styl życia
Częstsze karmienie pomaga na zastój pokarmu w piersi
Jeśli pierś jest obrzmiała i pełna mleka, ale nie chce ono wypływać na zewnątrz, doszło do zastoju pokarmu. W takim wypadku pomoże częste przystawianie dziecka do piersi albo ciepły okład. Nie wolno naciskać piersi ani jej zbyt mocno masować.

Jeśli pierś jest obrzmiała i pełna mleka, ale nie chce ono wypływać na zewnątrz, doszło do zastoju pokarmu. W takim wypadku pomoże częste przystawianie dziecka do piersi albo ciepły okład. Nie wolno naciskać piersi ani jej zbyt mocno masować. Na zastój pokarmu najlepsze karmienie Gdy pierś jest obolała i nabrzmiała , dziecku może być trudno uchwycić brodawkę w odpowiedni do ssania sposób. Dlatego wygodna i dla matki, i dla dziecka będzie pozycja, w której maluch znajdzie się pod pachą matki. Karmienie powinno odbywać się w półtoragodzinnych odstępach i rozpoczynać od chorej piersi. Nie wolno uciskać chorej piersi, można ją jedynie delikatnie masować w kierunku do brodawki. Ulgę może przynieść też odciąganie pokarmu między karmieniami. Okłady na piersi z zastojem pokarmu Przed przystawieniem malca dobrze jest zrobić ciepły okład na pierś , z której pokarm nie chce wypływać. Można też wziąć ciepłą kąpiel. Powinno to ułatwić malcowi ssanie. Nieprzyjemne dolegliwości spowodowane przez zastój pokarmu złagodzi przyłożenie po karmieniu zimnego kompresu i trzymanie go przez 20 minut do pół godziny. Takie zimne okłady można robić z użyciem specjalnych chłodzących kompresów żelowych, lodu w ręczniku czy pieluszce albo nawet z liści kapusty . Stres może powodować zastój pokarmu Dla zdrowia dziecka i prawidłowej laktacji ważne jest nastawienie karmiącej matki i jej samopoczucie. Dlatego gdy dojdzie do zastoju pokarmu, należy dołożyć starań, by się mimo to zrelaksować i ukoić nerwy . Stres negatywnie wpływa na laktację . Na zastój pokarmu zaleca się picie herbatki z melisy , która redukuje objawy zdenerwowania.   Niektóre produkty spożywcze mogą uczulić dziecko. Dowiedz się, jak przebiega  leczenie alergii pokarmowej u niemowlaka . Gdy dziecko się zakrztusi, robi się sine i nie może oddychać. Wtedy trzeba...

Główka kapusty
Image by Lifetimestock.com
Styl życia
Okłady z kapusty - naturalny sposób na bolące stawy i stany zapalne piersi
Okład z kapusty można stosować na zmiany stawowe (pomoże przy dolegliwościach bólowych) oraz zmiany ropne (np. stan zapalny piersi). Okłady z kapusty systematycznie stosowane pozwalają w prosty sposób zwalczyć opuchliznę. Okład z kapusty na piersi pomoże matkom karmiącym złagodzić ból i obrzęk.

Okład z kapusty można stosować na zmiany stawowe (pomoże przy dolegliwościach bólowych) oraz zmiany ropne (np. stan zapalny piersi). Okłady z kapusty systematycznie stosowane pozwalają w prosty sposób zwalczyć opuchliznę. Okład z kapusty na piersi pomoże matkom karmiącym złagodzić ból i obrzęk. Okład z kapusty na kolano i piersi – krok po kroku Okład z kapusty to naturalne lekarstwo, które na pewno nie zaszkodzi – chociażby dlatego warto wypróbować tę metodę leczenia. Żeby okład z kapusty spełnij swoją funkcję, nie może przemakać.   Wskazówki: 1. Do obtłuczenia liścia nie używaj tłuczka do mięsa , ponieważ uszkodzi on strukturę kapusty; 2. Bolącego fragmentu ciała nie smaruj kremami ani maścią przed nałożeniem kapusty; 3. Na liść kapusty nie nakładaj folii ani ceraty (mogą powstać odparzenia ); 4. Okład z kapusty najlepiej nałożyć na noc. Jak wykonać okład z kapusty 1. Z główki kapusty zerwij liść w kształcie miseczki . 2. Odkrój ogonek, aby liść miał równą grubość. 3. Od wewnątrz obtłucz liść metalową łyżką (do momentu aż puści sok). 4. Umyj ciepłą wodą i szarym mydłem obszar ciała, na który chcesz zrobić okład: piersi, kolano. 5. Dobrze wytrzyj skórę i pocieraj ręcznikiem aż się zaczerwieni. 6. Liść kapusty nałóż na zmieniony obszar ciała wewnętrzną stroną (tą, która puściła sok). 7. Owiń skórę bandażem – nie za mocno, ale tak, żeby bandaż się nie przesuwał. 8. Okład zostaw na skórze na minimum 6 godzin. 9. Resztki kapusty zmyj ciepłą wodą z użyciem szarego mydła. 10. Po zdjęciu okładu i pozbyciu się resztek kapusty, zmieniony obszar skóry posmaruj maścią z witaminą A . 11. Okład z...

Nasze akcje
Strefa luksusu

Marzysz o sielsko-anielskim relaksie? Znajdziesz go w hotelu Bania!

Partner
materiały prasowe Lenovo
Fleszstyle

Świetna jakość w stylowym opakowaniu. Natalia Szroeder wybrała laptop Lenovo Yoga Slim 7

Partner
rafal-brzozowski
Newsy

Ci uczestnicy „The Voice of Poland” robią karierę muzyczną. Znasz wszystkich?

Partner
fotona-tatuaż
Fleszstyle

Nieudany tatuaż lub makijaż permanentny ? Wiemy, jak się go pozbyć!

Partner
torebka-skoda-hollie-warsaw
Fleszstyle

Barbara Kurdej - Szatan: "Nie miałam pojęcia, że niezabezpieczone drobiazgi mogą uderzyć z taką siłą"

Partner
justyna-steczkowska
Newsy

Justyna Steczkowska ponownie w „The Voice of Poland”! To wyjątkowy czas dla artystki

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner