Okład z kapusty to naturalny i przede wszystkim skuteczny sposób na problemy z laktacją w pierwszych tygodniach karmienia. Problemy z laktacją spowodowane są najczęściej nawałem mlecznym – pokarm zastaje w kanalikach mlekowych, co skutkuje bólem piersi oraz ich obrzękiem. Przygotowanie kapusty jest proste – wystarczy rozbić liście tłuczkiem i przetrzymywać je w lodówce.

Reklama

Okłady z kapusty na pierś powinny być przygotowywane w przypadku nadmiaru pokarmu w procesie laktacji. Zjawisko nazywane jest również nawałem mlecznym, co doprowadza dużego stanu dyskomfortu u młodej mamy:

  • piersi są nabrzmiałe,
  • odczuwa się ból przy każdym dotyku,
  • brodawki mogą się zaczerwienić i powiększyć.

Aby zmniejszyć objawy nadmiernej produkcji mleka w piersi, można zastosować okład z kapusty białej. Okład będzie skuteczniejszy, gdy dodatkowo zostanie schłodzony w lodówce.

Zobacz także

Jak przygotować okłady z kapusty na pierś?

Okład z kapusty przygotowujemy przed planowanym karmieniem dziecka. Najpierw wybieramy duże liście białej kapusty, myjemy je, a następnie rozbijamy delikatnie tłuczkiem. Tuż przed karmieniem liście kapusty najlepiej włożyć do lodówki, aby je schłodzić. Czas chłodzenia można wykorzystać na karmienie dziecka, a łagodzący okład nakłada się tuż po zakończeniu karmienia.

Jak stosować okłady z kapusty na pierś?

Aplikacja okładu z kapusty jest prosta, ponieważ jej potłuczone liście łatwo przyklejają się do ciała. Pamiętaj jednak, aby kapusta nie dotykała brodawki, bo kapuściany sok może dodatkowo ją podrażnić. Okład nałóż na całe piersi i włóż stanik – aby zabezpieczyć materiał bielizny przed zaplamieniem, możesz na liście położyć cienką folię lub woreczek śniadaniowy. Okłady z kapusty można stosować po każdym karmieniu i trzymać jej na biuście do 20 minut.

Reklama

Ta domowa metoda walki z nadmierną laktacją przyniesie ulgę, zmniejszy produkcję mleka oraz występujący obrzęk. Gdy jednak okład z kapusty nie pomaga, należy zgłosić się do lekarza. W takiej sytuacji przepisze prawdopodobnie leki na zmniejszenie laktacji i załagodzenie dokuczliwych objawów w postaci bólu i obrzęku piersi.

Reklama
Reklama
Reklama