Ból brzucha
©gstockstudio/Fotolia
Styl życia

Jak przebiega obkurczanie macicy po cesarskim cięciu?

Zmiany zachodzące w ciele kobiety podczas ciąży i porodu są tak znaczące, że potrzeba czasu, aby organizm zregenerował się i powrócił do normalnego stanu. Obkurczanie macicy po okresie okołoporodowym trwa nawet do 6-8 tygodni, a proces ten może się wydłużyć w razie cesarskiego cięcia. Wtedy oprócz naturalnych dolegliwości połogowych dochodzi również rana po zabiegu, skutki uboczne znieczulenia oraz podania innych leków podczas samego zabiegu.

Zmiany zachodzące w ciele kobiety podczas ciąży i porodu są tak znaczące, że potrzeba czasu, aby organizm zregenerował się i powrócił do normalnego stanu. Obkurczanie macicy po okresie okołoporodowym trwa nawet do 6-8 tygodni, a proces ten może się wydłużyć w razie cesarskiego cięcia. Wtedy oprócz naturalnych dolegliwości połogowych dochodzi również rana po zabiegu, skutki uboczne znieczulenia oraz podania innych leków podczas samego zabiegu.

Objawy obkurczania macicy po porodzie naturalnym

Obkurczanie macicy po cesarskim cięciu objawia się podobnie jak przy porodzie naturalnym. Występują jednak inne, dodatkowe dolegliwości, wywołane przede wszystkim raną po cesarce. Przez to okres regeneracji organizmu po ciąży i porodzie może być dłuższy niż standardowe 6-8 tygodni i jest indywidualny. Objawy obkurczania macicy występujące przy naturalnym porodzie:

  • skurcze macicy, spowodowane nadmierną ilością hormonów wytworzonych podczas porodu,
  • krwawienie,
  • odchody popołogowe (mieszkanka krwi z pozostałościami łożyska, błon płodowych, które przybierają kolor brunatny, szary czy żółty),
  • zwężenie się macicy o ok. 30-50% (jej ściany stają się cieńsze).

Obkurczanie macicy po cesarce: dodatkowe objawy

Oprócz wyżej wymienionych objawów, kobieta po cesarce będzie odczuwać po prostu fizyczny ból w miejscu nacięcia – nie tylko na skórze, ale również wewnątrz na ścianie macicy. Spowodować to może nasilenie skurczów tego narządów. Pozytywną informacją może być, że ilość odchodów popołogowych jest mniejsza niż przy naturalnym porodzie. Jeżeli jednak nie występują w ogóle, należy skontaktować się z lekarzem prowadzącym ciążę, ponieważ zabieg może również w niektórych przypadkach wstrzymać obkurczanie macicy.

Obkurczanie macicy po cesarce: skutki uboczne znieczulenia

Zastosowanie znieczulenia miejscowego może spowodować mrowienie lub chwilowe odrętwienie od pasa w dół. Dodatkowo po narkozie (przy znieczuleniu ogólnym) w gardle gromadzi się wydzielina, która po wybudzeniu będzie zalegać pacjentce. Gdy zechce ją odkaszlnąć, napnie brzuch – będzie to bardzo bolesne. Podczas obkurczania macicy po cesarce należy całkowicie unikać spinania mięśni brzucha, podnoszenia ciężkich przedmiotów czy nagłych ruchów. Może to spowodować złe zrastanie się blizny na macicy, która jest w trakcie intensywnego pomniejszania się do swoich normalnych rozmiarów sprzed ciąży.

Obkurczanie się macicy po cesarce: karmienie piersią

Niestety dodatkowy ból po zabiegu cesarskiego cięcia kobiecie może sprawiać również karmienie piersią. Sama laktogeneza (wytwarzanie pokarmu) wywołuje wystrzał hormonów, a szczególnie oksytocyny. To właśnie ona powoduje ból podbrzusza podczas karmienia, ponieważ tuż po porodzie jest uwalniana przy każdym posiłku dziecka, przyśpieszając proces obkurczania macicy.

mama z niemowlęciem
© famveldman/Fotolia.com
Styl życia
Obkurczanie macicy po porodzie – skutki uboczne po cesarce, a poród naturalny
Obkurczanie macicy po porodzie objawia się najczęściej silnym bólem w okolicach podbrzusza. Na intensywność obkurczania ma wpływ sposób rozwiązania, fakt czy jest to pierwsza, druga czy kolejna ciąża, a także czy karmi się piersią.

Obkurczanie macicy po porodzie objawia się najczęściej silnym bólem w okolicach podbrzusza. Na intensywność obkurczania ma wpływ sposób rozwiązania, fakt czy jest to pierwsza, druga czy kolejna ciąża, a także czy karmi się piersią.   Pod koniec ciąży macica waży około kilograma. Po porodzie stopniowo kurczy się, aby finalnie osiągnąć wielkość gruszki o maksymalnej wadze 70 gramów. U matek, które karmią dziecko piersią codziennie, proces obkurczania macicy będzie szybszy. Dzieje się tak za sprawą oksytocyny, która wytwarza się w czasie naturalnego karmienia. Hormon powoduje skurcze macicy, które nie są przyjemne dla matki, jednak stymulują macicę, aby wróciła do kształtu sprzed porodu. Ile trwa obkurczanie macicy po porodzie? Po porodzie macica zmienia się, a powrót jej do stanu pierwotnego sprzed ciąży trwa od 6 do 8 tygodni , w zależności od sposobu rozwiązania i stopnia zwiotczenia mięśni macicy po kolejnych ciążach. W tym czasie pojawiają się skurcze połogowe, zmniejszające macicę. Obkurczanie macicy po cesarce  Kobieta po cesarce będzie odczuwać ból w miejscu nacięcia brzucha nie tylko po zewnętrznej stronie, ale i na ścianie macicy. Ból jest spowodowany zarówno samym procesem obkurczania, jak i raną po cięciu. Po porodzie macica oczyszcza się, czego następstwem są odchody połogowe. Upławy pojawiają się po każdej ciąży, ale po cesarce będą one nieco mniejsze, niż po naturalnym porodzie. Obkurczanie się macicy po cesarce trwa zazwyczaj około 8 tygodni. Poród naturalny a obkurczanie macicy Obkurczanie macicy po porodzie naturalnym następuje szybciej w porównaniu do cesarskiego cięcia. Towarzyszące temu objawy to - oprócz bolesnych skurczów - krwawienie przypominające miesiączkę, oczyszczające macicę z odchodów...

Kobieta rozmawia z lekarzami przed porodem
©Olesia Bilkei/Fotolia
Styl życia
Oksytocyna przy porodzie – wzmaga skurcze i usprawnia akcję porodową, a także warunkuje pojawienie się laktacji
Oksytocyna odpowiada za występowanie regularnych, coraz intensywniejszych skurczów błony macicy, zapowiadających szybkie nadejście porodu. Znacząco usprawnia akcję porodową, warunkuje odruch wyrzutu zbędnego już łożyska i pojawienie się laktacji.

Oksytocyna odpowiada za występowanie regularnych, coraz intensywniejszych skurczów błony macicy, zapowiadających szybkie nadejście porodu. Znacząco usprawnia akcję porodową, warunkuje odruch wyrzutu zbędnego już łożyska i pojawienie się laktacji.   Najwięcej hormonu miłości, oksytocyny, uwalniane jest do krwi, gdy kobieta przeżywa orgazm, rodzi dziecko lub karmi piersią. Oksytocyna syntetyczna stosowana jest jako lek stymulujący poród. Oksytocyna w ciąży: działanie Oksytocyna odpowiada za powstanie niezwykle silnej więzi, która łączy kobietę i jej jeszcze nienarodzone dziecko. Już tuż przed zapłodnieniem oksytocyna obkurcza błonę mięśniową macicy, przyspieszając przepływ plemników i ułatwiając połączenie komórek. Gdy płód rośnie, stężenie hormonu magazynowanego w przysadce wzrasta. Często zdarza się, że ciężarne kobiety, które nigdy wcześniej nie przeżywały orgazmu, około 4. miesiąca ciąży doświadczają go po raz pierwszy. Dzięki oksytocynie mogą cieszyć się zadowalającym pożyciem seksualnym. Hormon miłości odpowiada również za poczucie pewności, że przyszła matka poradzi sobie z nowymi obowiązkami i powoduje rozwinięcie się instynktu wicia gniazda. Działanie oksytocyny jako leku przy porodzie Wydzielanie przez podwzgórze oksytocyny steruje mechanizmem porodowym, usprawniając rozwiązanie. W trakcie akcji porodowej, podczas rozciągnięcia szyjki macicy, automatycznie uwalniane są duże ilości oksytocyny. Pojawiają się regularne skurcze, będące zapowiedzią finału porodu. Hormon umożliwia także wyrzut łożyska oraz rozpoczęcie laktacji . Gdy pomimo ustalonego terminu porodu brak jego oznak, lekarze podają syntetyczną oksytocynę dożylnie. Przyspiesza ona poród, wzmacniając wystąpienie i intensywność skurczów. Po urodzeniu dziecka oksytocyna chroni kobiecy...

Kobieta trzymająca się za brzuch
©Piotr Marcinski/Fotolia
Styl życia
Zrosty na macicy po cesarskim cięciu – jak ich uniknąć?
Poród cesarskim cięciem jest mniej bolesną metodą urodzenia dziecka, ale niosącą za sobą więcej możliwych komplikacji. Zrosty na macicy są jednym z głównych niepożądanych skutków po zabiegu i wywołać mogą wiele nieprzyjemnych objawów – ból w dole brzucha czy bolesne stosunki płciowe.

Poród cesarskim cięciem jest mniej bolesną metodą urodzenia dziecka, ale niosącą za sobą więcej możliwych komplikacji. Zrosty na macicy są jednym z głównych niepożądanych skutków po zabiegu i wywołać mogą wiele nieprzyjemnych objawów – ból w dole brzucha czy bolesne stosunki płciowe.   Planując poród metodą cesarskiego cięcia należy skonsultować z położnikiem, aby zmniejszyć możliwość wystąpienia zrostów po zabiegu. Jedną z metod jest stosowanie podczas zabiegu cesarskiego cięcia specjalnych preparatów, które skutecznie zapobiegają powstaniu zrostów w trakcie gojenia się rany.   Zrosty na macicy występują często po wykonaniu cesarskiego cięcia. Powodują ból, dyskomfort, bolesne stosunki płciowe, problemy z miesiączkowaniem, zaparcia. Mogą też być przyczyną bezpłodności – szacuje się, że około 20% kobiet może mieć przez nie problem z zajściem w ciążę . Wszystko przez włókniste bliznowce pojawiające się w błonie śluzowej macicy, które powiększając się, tworzą podłużne pasma – czyli właśnie zrosty. Czy można uniknąć powstania zrostów na macicy po cesarce? Zrosty po wykonaniu cesarskiego cięcia to naturalny proces gojenia się ran, jeżeli jednak zgrubienie na poziomie linii cięcia jest znaczne, jest duże prawdopodobieństwo, że będziesz odczuwać wyżej wymienione nieprzyjemne dolegliwości. Jak uniknąć zrostów na macicy: 1. Poinformuj lekarza prowadzącego o obawach – może on wprowadzić podczas zabiegu szczególne procedury, które zminimalizują możliwość powstania zrostów: płukanie rękawiczek przed zabiegiem, korzystanie z syntetycznych szwów, powodujących jak najmniejszy odczyn tkankowy. szybkie zamknięcie jamy otrzewnej, aby nie zaschła przed zszyciem, zmniejszenie do minimum powierzchni niedokrwionej podczas zabiegu, zadbanie o tkanki w okolicach cięcia. 2. Oddzielanie od...

Nasze akcje
Dua Lipa, Rihanna, Alessandra Ambrosio
Newsy
Te gwiazdy wiedzą jak stworzyć niezapomniane stylizacje!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Zmysłowy i uwodzicielski czy delikatny i czarujący – jaki jest twój zapach?
Newsy
Ponadczasowy czy zaskakujący? Ten zapach ma jedno i drugie!
Partner
Sprawdź, jak skutecznie „cofnąć zegar” i odmłodzić spojrzenie!
Newsy
Spektakularny i jednocześnie naturalny wygląd? Sprawdź, jak odmłodzić spojrzenie!
Partner
Eva Longoria
Styl życia
Wymarzona sylwetka bez wyrzeczeń? To możliwe!
Partner
Newsy
Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil
Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor
Newsy
Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju
Partner
Newsy
Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik