Kobieta w ciąży
Pixabay/rmt/CC0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia

Wszystko, co musisz wiedzieć o cesarce

Cesarskie cięcie można nazwać porodem operacyjnym. W celu wydobycia dziecka na świat dokonuje się przecięcia skóry, mięśni, otrzewnej oraz mięśnia macicy. Wykonywane jest w znieczuleniu – najczęściej podpajęczynówkowym – rzadziej zewnątrzoponowym i narkozie (znieczuleniu ogólnym).

Cesarskie cięcie można nazwać porodem operacyjnym. W celu wydobycia dziecka na świat dokonuje się przecięcia skóry, mięśni, otrzewnej oraz mięśnia macicy. Wykonywane jest w znieczuleniu – najczęściej podpajęczynówkowym – rzadziej zewnątrzoponowym i narkozie (znieczuleniu ogólnym).

 

Cesarskie cięcie może być zabiegiem planowym – wówczas zostanie wyznaczony dokładny termin rozwiązania. Zdarza się, że decyzja o cesarskim cięciu jest podjęta przez lekarza w ostatniej chwili, gdy zanika tętno płodu, przedłuża się druga faza porodu, pojawia się krwotok lub dochodzi do pęknięcia blizny po wcześniejszej cesarce.

Dlaczego cesarka?

Ginekologiczne wskazania do cesarskiego cięcia to: przodujące łożysko, makrosomia (nadmierna masa płodu w stosunku do wieku ciąży) oraz nieprawidłowe ułożenie płodu (położenie poprzeczne, miednicowe, ułożenie czołowe lub twarzowe). W sposób naturalny nie mogą również rodzić kobiety, które cierpią na następujące schorzenia:

  • choroba serca lub nadciśnienie;
  • padaczka – w przypadku odnotowania intensyfikacji napadów w ostatnim miesiącu ciąży;
  • odklejenie siatkówki, nadwzroczność lub krótkowzroczność;
  • cukrzyca – w tym przypadku często dochodzi do makrosomii;
  • zwężenie miednicy bądź wrodzone zwichnięcie stawów biodrowych;
  • astma oskrzelowa;
  • przebyte operacje macicy, poprzednia ciąża pozamaciczna lub guz jajnika, które mogą przyczynić się do nieprawidłowej kurczliwości macicy, a tym samym utrudniać poród naturalny; mięśniaki;
  • przebyte wcześniej cesarskie cięcie;
  • psychologiczne – lęk przed porodem siłami natury.

 

Należy pamiętać, aby w karcie ciąży znajdowały się wyczerpujące informacje na temat stanu zdrowia oraz przebytych i obecnych chorób przyszłej mamy.

Jak przebiega cesarskie cięcie?

Krok 1. Wybór znieczulenia do cesarki

O rodzaju znieczulenia przy cesarskim cięciu decyduje anestezjolog. Najczęściej stosowane jest znieczulenie podpajęczynówkowe, rzadziej zewnątrzoponowe i ogólne (narkoza). Znieczulenie podpajęczynówkowe polega na wykonaniu zastrzyku w okolicy lędźwiowej wprowadzającego lek do tzw. worka oponowego otaczającego rdzeń kręgowy. Działanie jest natychmiastowe (kilka minut) – następuje odrętwienie od pasa po końce palców u stóp. Znieczulenie zewnątrzoponowe, stosowane jest rzadko do cesarskiego cięcia. Najczęściej w przypadku, gdy kobieta miała je już podane podczas próby porodu naturalnego, wówczas możliwe jest dodanie kolejnej dawki znieczulenia. Częściej jednak zdarza się, że lekarz w takim przypadku decyduje o zastosowaniu znieczulenia podpajęczynówkowego. Dzięki temu, że matka jest przytomna podczas cesarskiego cięcia, może od razu zobaczyć i dotknąć swoje dziecko.

 

Znieczulenie ogólne jest stosowane, gdy niemożliwe jest wykonanie dwóch pozostałych. Wskazaniem do zastosowania jest m. in. wada kręgosłupa uniemożliwiająca wkłucie, oraz małopłytkowość, ponieważ może przyczyniać się do powstawania skrzepów. Wskazaniem do zastosowania narkozy bywa również prośba pacjentki, która nie chce być przytomna podczas operacji.

 

Krok 2. Przygotowanie do cesarskiego cięcia

Nieważne czy cesarskie cięcie było planowane czy nie, jego przebieg wygląda podobnie. Przygotuj wyprawkę dla malucha i dla siebie, jak również wszystkie dokumenty (zawierające kartę ciąży, informacje i badania z jej przebiegu oraz te dotyczące twojego stanu zdrowia, chorób itp.) W szpitalu musisz pojawić się wieczorem dnia poprzedzającego termin. Należy być na czczo, a po północy nie wolno pić. Położna lub pielęgniarka wykona badania: KTG (monitorowanie czynności serca dziecka z jednoczesnym zapisem czynności skurczowej macicy) oraz USG (obrazowanie aktywności oraz diagnostyka płodu). Musisz ogolić miejsce, w którym będzie robione nacięcie (linia włosów łonowych) oraz kilka centymetrów pod nim. W przypadku nagłej decyzji o cesarce wszystkie te czynności zostają wykonane w miejscu, gdzie została przyjęta kobieta (np. izba przyjęć).

 

Krok 3. Przebieg operacji

Znieczulenie będzie polegało na wykonaniu zastrzyku w okolice lędźwiową kręgosłupa, w tym celu zostaniesz poproszona o wygięcie pleców w tzw. koci grzbiet. Znieczulenie zacznie działać w kilka minut. Od pasa w dół nie będziesz nic czuła. Założony zostanie ci cewnik do pęcherza moczowego oraz wenflon. Nie ma obaw, że będziesz świadkiem całej operacji cesarki. Będzie oddzielał cię parawan. Miejsce nacięcia zostanie zdezynfekowane oraz obłożone dookoła jałowymi chustami. Lekarz wykona poziome nacięcie o długości mniej więcej 30 cm. Po wydobyciu dziecka zostaje ono poddane badaniom przez neonatologa, który dokona wstępnej oceny stanu zdrowia noworodka. Jeżeli wszystko jest w porządku, po cesarskim cięciu nowonarodzone dziecko zostanie położone na twojej klatce piersiowej bezpośrednio na skórę, jest to kluczowy moment, bo kontakt matki z dzieckiem jest bardzo istotny. Możliwe będzie też przystawienie od razu dziecka do piersi. W tym czasie lekarz będzie zszywał nacięcie. Po wszystkim zostaniesz przewieziona do sali pooperacyjnej.

 

Krok 4. Rekonwalescencja po cesarskim cięciu

Powrót do pełnej sprawności po cesarskim cięciu trwa zwykle dłużej niż po porodzie siłami natury. Mama i maluch zostają w szpitalu około 5 dni. Kobiety najczęściej uskarżają się na ból o charakterze „ciągnięcia” w miejscu szwów. Nie mogą wykonywać wszystkich czynności przy dziecku, ponieważ ich możliwości ruchowe są ograniczone. Bywa to powodem frustracji, ale nie ma się co przejmować, wszystko szybko wróci do normy i będziesz mogła zajmować się maleństwem tak, jak tego chcesz. Oczywiście musisz uważać na szwy, w końcu to blizna po głębokiej ingerencji chirurgicznej. Zwykle zakładane są szwy rozpuszczalne. Rana zagoi się w ciągu kilku tygodni, ale ból może doskwierać jeszcze parę miesięcy. Okres połogu po cesarce trwa około 6 tygodni.

Ból brzucha
©gstockstudio/Fotolia
Styl życia
Jak przebiega obkurczanie macicy po cesarskim cięciu?
Zmiany zachodzące w ciele kobiety podczas ciąży i porodu są tak znaczące, że potrzeba czasu, aby organizm zregenerował się i powrócił do normalnego stanu. Obkurczanie macicy po okresie okołoporodowym trwa nawet do 6-8 tygodni, a proces ten może się wydłużyć w razie cesarskiego cięcia. Wtedy oprócz naturalnych dolegliwości połogowych dochodzi również rana po zabiegu, skutki uboczne znieczulenia oraz podania innych leków podczas samego zabiegu.

Zmiany zachodzące w ciele kobiety podczas ciąży i porodu są tak znaczące, że potrzeba czasu, aby organizm zregenerował się i powrócił do normalnego stanu. Obkurczanie macicy po okresie okołoporodowym trwa nawet do 6-8 tygodni, a proces ten może się wydłużyć w razie cesarskiego cięcia. Wtedy oprócz naturalnych dolegliwości połogowych dochodzi również rana po zabiegu, skutki uboczne znieczulenia oraz podania innych leków podczas samego zabiegu. Objawy obkurczania macicy po porodzie naturalnym Obkurczanie macicy po cesarskim cięciu objawia się podobnie jak przy porodzie naturalnym. Występują jednak inne, dodatkowe dolegliwości, wywołane przede wszystkim raną po cesarce. Przez to okres regeneracji organizmu po ciąży i porodzie może być dłuższy niż standardowe 6-8 tygodni i jest indywidualny. Objawy obkurczania macicy występujące przy naturalnym porodzie: skurcze macicy, spowodowane nadmierną ilością hormonów wytworzonych podczas porodu, krwawienie, odchody popołogowe (mieszkanka krwi z pozostałościami łożyska, błon płodowych, które przybierają kolor brunatny, szary czy żółty), zwężenie się macicy o ok. 30-50% (jej ściany stają się cieńsze). Obkurczanie macicy po cesarce: dodatkowe objawy Oprócz wyżej wymienionych objawów, kobieta po cesarce będzie odczuwać po prostu fizyczny ból w miejscu nacięcia – nie tylko na skórze, ale również wewnątrz na ścianie macicy. Spowodować to może nasilenie skurczów tego narządów. Pozytywną informacją może być, że ilość odchodów popołogowych jest mniejsza niż przy naturalnym porodzie. Jeżeli jednak nie występują w ogóle, należy skontaktować się z lekarzem prowadzącym ciążę, ponieważ zabieg może również w niektórych przypadkach wstrzymać obkurczanie macicy....

Kobieta trzymająca się za brzuch
©Piotr Marcinski/Fotolia
Styl życia
Zrosty na macicy po cesarskim cięciu – jak ich uniknąć?
Poród cesarskim cięciem jest mniej bolesną metodą urodzenia dziecka, ale niosącą za sobą więcej możliwych komplikacji. Zrosty na macicy są jednym z głównych niepożądanych skutków po zabiegu i wywołać mogą wiele nieprzyjemnych objawów – ból w dole brzucha czy bolesne stosunki płciowe.

Poród cesarskim cięciem jest mniej bolesną metodą urodzenia dziecka, ale niosącą za sobą więcej możliwych komplikacji. Zrosty na macicy są jednym z głównych niepożądanych skutków po zabiegu i wywołać mogą wiele nieprzyjemnych objawów – ból w dole brzucha czy bolesne stosunki płciowe.   Planując poród metodą cesarskiego cięcia należy skonsultować z położnikiem, aby zmniejszyć możliwość wystąpienia zrostów po zabiegu. Jedną z metod jest stosowanie podczas zabiegu cesarskiego cięcia specjalnych preparatów, które skutecznie zapobiegają powstaniu zrostów w trakcie gojenia się rany.   Zrosty na macicy występują często po wykonaniu cesarskiego cięcia. Powodują ból, dyskomfort, bolesne stosunki płciowe, problemy z miesiączkowaniem, zaparcia. Mogą też być przyczyną bezpłodności – szacuje się, że około 20% kobiet może mieć przez nie problem z zajściem w ciążę . Wszystko przez włókniste bliznowce pojawiające się w błonie śluzowej macicy, które powiększając się, tworzą podłużne pasma – czyli właśnie zrosty. Czy można uniknąć powstania zrostów na macicy po cesarce? Zrosty po wykonaniu cesarskiego cięcia to naturalny proces gojenia się ran, jeżeli jednak zgrubienie na poziomie linii cięcia jest znaczne, jest duże prawdopodobieństwo, że będziesz odczuwać wyżej wymienione nieprzyjemne dolegliwości. Jak uniknąć zrostów na macicy: 1. Poinformuj lekarza prowadzącego o obawach – może on wprowadzić podczas zabiegu szczególne procedury, które zminimalizują możliwość powstania zrostów: płukanie rękawiczek przed zabiegiem, korzystanie z syntetycznych szwów, powodujących jak najmniejszy odczyn tkankowy. szybkie zamknięcie jamy otrzewnej, aby nie zaschła przed zszyciem, zmniejszenie do minimum powierzchni niedokrwionej podczas zabiegu, zadbanie o tkanki w okolicach cięcia. 2. Oddzielanie od...

pani w ciąży
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Mięśniaki macicy w ciąży – jakie stanowią zagrożenie?
Mięśniaki macicy stanowią zagrożenie dla ciąży. W najgorszym przypadku może dojść do zbyt wczesnego porodu, a nawet poronienia. Warto regularnie badać się na obecność mięśniaków.

Mięśniaki macicy stanowią zagrożenie dla ciąży. W najgorszym przypadku może dojść do zbyt wczesnego porodu, a nawet poronienia. Warto regularnie badać się na obecność mięśniaków. Mięśniaki macicy – czym są? Mięśniak macicy to guzek małych rozmiarów, występujący zazwyczaj u kobiet z zaburzeniami hormonalnymi . Powstają z tkanki mięśniowej i występują przeważnie zbiorowo, rzadziej pojedynczo. Małe guzki osiągają wielkość od 2 do 3 cm, a te większe 10-12 cm. Mięśniaki rozwijają się w trzonie macicy, który także ulega powiększeniu. Mięśniaki macicy – zagrożenie dla ciąży Mięśniaki macicy podczas ciąży mogą rosnąć pod wpływem zmian hormonalnych i to jest największym problemem. Bardzo często rosną razem z rozwijającym się płodem i nie stwarzają żadnych komplikacji . Niekiedy jednak bywają niebezpieczne dla dziecka i matki, dlatego należy je bacznie obserwować. Rodzaje mięśniaków macicy a zagrożenie ciąży Wyróżnia się cztery rodzaje mięśniaków macicy (podsurowicówkowe, śródścienne, podśluzówkowe i uszypułowane) . Najwięcej kłopotu stwarzają mięsniaki podśluzówkowe, gdyż wraz ze wzrostem zniekształcają macicę i zajmują w niej miejsce przeznaczone dla płodu. Znajdującemu się tam dziecku jest za ciasno, dlatego też może się wolniej rozwijać i urodzić się słabsze i mniejsze. Czasem takie położenie mięśniaka kończy się zbyt wczesnym porodem, bądź poronieniem. Mięśniaki podsurowicówkowe i śródścienne rozrastające się w kierunku jamy brzusznej są najmniejszym zagrożeniem dla dziecka. Płód prawidłowo rozwija się, gdyż mięśniaki nie zajmują zbyt dużo miejsca. Przemieszczenie się mięśniaków w czasie ciąży Niekiedy zdarza się, że guzki zmieniają swe usytuowanie i przesuwają się do środka macicy, a...

Nasze akcje
Dua Lipa, Rihanna, Alessandra Ambrosio
Newsy
Te gwiazdy wiedzą jak stworzyć niezapomniane stylizacje!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Zmysłowy i uwodzicielski czy delikatny i czarujący – jaki jest twój zapach?
Newsy
Ponadczasowy czy zaskakujący? Ten zapach ma jedno i drugie!
Partner
Sprawdź, jak skutecznie „cofnąć zegar” i odmłodzić spojrzenie!
Newsy
Spektakularny i jednocześnie naturalny wygląd? Sprawdź, jak odmłodzić spojrzenie!
Partner
Eva Longoria
Styl życia
Wymarzona sylwetka bez wyrzeczeń? To możliwe!
Partner
Newsy
Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil
Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor
Newsy
Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju
Partner
Newsy
Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik