meżczyzna cierpiący na schizofrenię
Lucian Milasan/Fotolia
Styl życia

Schizofrenia – czym jest i jak ją rozpoznać?

Schizofrenia jest jedną z najbardziej tajemniczych chorób. Sprawia, że trudno jest ocenić, co jest realne, a co tylko wytworem umysłu. Utrudnia radzenie sobie z emocjami, nawiązywanie relacji i ogólnie normalne funkcjonowanie. Ale to nie znaczy, że nie ma nadziei dla osób ze schizofrenią. Schizofrenia jest z powodzeniem leczona. Jednak pierwszym krokiem jest identyfikacja objawów. Dopiero po właściwej diagnozie można zacząć leczenie.

Schizofrenia jest jedną z najbardziej tajemniczych chorób. Sprawia, że trudno jest ocenić, co jest realne, a co tylko wytworem umysłu. Utrudnia radzenie sobie z emocjami, nawiązywanie relacji i ogólnie normalne funkcjonowanie. Ale to nie znaczy, że nie ma nadziei dla osób ze schizofrenią. Schizofrenia jest z powodzeniem leczona. Jednak pierwszym krokiem jest identyfikacja objawów. Dopiero po właściwej diagnozie można zacząć leczenie.

Czym jest schizofrenia?

Schizofrenia to zaburzenie psychiczne, które wpływa na to, w jaki sposób człowiek się zachowuje, myśli i patrzy na świat. Ludzie ze schizofrenią często inaczej postrzegają rzeczywistość. Mogą słyszeć i widzieć rzeczy, które nie istnieją, mówić w dziwny i niepokojący sposób, wierzyć, że inni próbują im zaszkodzić albo twierdzić, że są wciąż obserwowani. Te przeświadczenia mogą utrudniać normalne funkcjonowanie. Mimo że nie można wyleczyć schizofrenii, przy stosowaniu leków i terapii, wiele osób z tym zaburzeniem może funkcjonować samodzielnie.

Wczesne obawy schizofrenii

U niektórych ludzi schizofrenia pojawia się nagle i bez ostrzeżenia. Jednak najczęściej rozwija się powoli z subtelnymi znakami ostrzegawczymi, które stopniowo zaczynają dezorganizować życie. Bliscy i rodzina osób ze schizofrenią potwierdzają, że mieli wrażenie, iż coś jest nie tak z ich bliskim, ale nie wiedzieli co.

Kasia gotuje z Polki.pl: tarta z dynią i szpinakiem

 

We wczesnej fazie osoby ze schizofrenią często wyglądają na ekscentryczne, bez motywacji i bez uczuć. Izolują się od innych, zaczynają zaniedbywać swój wygląd. Mogą porzucać hobby i zmieniać zwyczaje. Do najczęstszych wczesnych sygnałów ostrzegawczych należą:

  • zaburzenia depresyjne,
  • niemożność płaczu i wyrażania radości,
  • zaniedbanie higieny osobistej,
  • odsunięcie się od bliskich,
  • bezsenność lub zbytnia senność,
  • rozkojarzenie, kłopoty z koncentracją,
  • przesadna reakcja na krytykę,
  • dziwne użycie słów lub nietypowy sposób mówienia.

Objawy charakterystyczne dla schizofrenii

Jest 5 podstawowych objawów charakterystycznych dla schizofrenii: urojenia, omamy, zaburzenia mowy, zaburzenia zachowania i objawy nazywane negatywnymi. Nie u każdej osoby pojawiają się wszystkie symptomy, a u jednej osoby objawy mogą się zmieniać.

1. Urojenia – to fałszywe przekonania i sądy, często są nielogiczne i niesamowite, a jednocześnie nie można osoby chorej przekonać do tego, że są nieprawdą. Urojenia mogą polegać na przeświadczeniu chorego, że np. jest się sławną osobą, że sąsiad chce go otruć, czy też że dostaje jakieś tajemne wiadomości lub ktoś czyta jego myśli itd.

2. Omamy/halucynacje – są to dźwięki lub inne zmysłowe doznania, które odczuwane są jako prawdziwe, ale istnieją tylko w umyśle osoby chorej na schizofrenię. Często przybierają postać słyszanych w głowie głosów. Zazwyczaj wzmacniają się, gdy osoba jest sama.

3. Zaburzenia mowy – ale także urywane myśli, problemy z koncentracją, udzielanie odpowiedzi nieadekwatnych do pytania, zaczynanie zdania jednym tematem, a kończenie go zupełnie innym, mowa nielogiczna i gonitwa myśli. Typowe są perseweracje (powtarzanie jednego słowa lub frazy), neologizmy (tworzenie nowych słów), gubienie wątków i nagłe przeskakiwanie z tematu na temat.

4. Zaburzenia zachowania – nieumiejętność współpracy z innymi, nieadekwatne i nieproporcjonalne reakcje emocjonalne, brak kontroli nad emocjami, impulsywność.
5. Objawy negatywne – polegają na zaniku „normalnych” objawów, które występują u zdrowych ludzi. Częstymi negatywnymi objawami jest brak ekspresji emocjonalnej, apatia – brak zainteresowań, problemy z motywacją, brak zainteresowania światem, trudności z nawiązaniem rozmowy.

 

 

dziewczyna patrząca się w kilka odbić
©Photographee.eu/Fotolia.com
Styl życia
Jak poznać osobę ze schizofrenią? Przyczyny choroby, objawy i diagnostyka
Schizofrenia jest zaburzeniem psychicznym, w których chory ma błędne pojęcie na temat siebie i świata. Przyczyną choroby są czynniki genetyczne oraz środowiskowe (zażywanie narkotyków, traumy). Schizofrenia objawia się m.in. urojeniami, halucynacjami, problemami z koncentracją i wycofaniem społecznym.

Schizofrenia jest zaburzeniem psychicznym, w których chory ma błędne pojęcie na temat siebie i świata. Przyczyną choroby są czynniki genetyczne oraz środowiskowe (zażywanie narkotyków, traumy). Schizofrenia objawia się m.in. urojeniami, halucynacjami, problemami z koncentracją i wycofaniem społecznym.   Schizofrenia to choroba psychiczna , w której chory ma zaburzone postrzeganie siebie i otaczającego go świata. Istnieje wiele rodzajów tej choroby, więc każdy pacjent może przeżywać ją na swój sposób. Początek choroby zaczyna się zwykle we wczesnej dorosłości pomiędzy 18. a 35. rokiem życia. Objawy schizofrenii Osoba cierpiąca na schizofrenię ma błędne postrzeganie własnej osobowości, myśli i emocji. Objawy choroby można ująć w trzech kategoriach: Objawy wytwórcze – urojenia i omamy (zwykle słuchowe), które objawiają się jako widziane przez chorego osoby lub głosy. Chory jest przekonany o ich istnieniu, wchodzi z nimi w interakcje, reaguje na sygnały od nich ( schizofrenia paranoidalna ). Schizofrenik boi się, że tworzy się spisek przeciwko niemu oraz że ktoś go śledzi. Objawy poznawcze – problemy z pamięcią, koncentracją, przyswajaniem nowych informacji oraz wykorzystywaniem ich do późniejszych działań. Osoba chora jest zamknięta na nowe wiadomości, uważa za słuszne tylko to, o czym przekonała się w przeszłości. Objawy negatywne – ograniczenie emocji i stopniowa izolacja od ludzi. Osoba chora systematycznie wycofuje się ze społeczeństwa oraz obniża się jakość przeżywanego przez nią życia. Omamy i fałszywe przekonania sprawiają, że chory panicznie się boi i jest stale napięty. Osoba staje się agresywna, ponieważ chce się obronić przed atakami z zewnątrz. Schizofrenicy systematycznie stają się coraz bardziej nieufni i niezdolni do okazywania uczuć....

Kobieta siedzi i płacze
Flickr/Holly Lay/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/
Styl życia
Widzieć niewidzialne, słyszeć niesłyszalne – zaburzenia psychotyczne
Psychoza to kliniczny termin opisujący grupę poważnych chorób psychicznych. Wielu ludzi, którzy na nie cierpią, często czuje się odrzuconych, w wyniku czasami bardzo dezorganizujących codzienne życie objawów.

Psychoza to kliniczny termin opisujący grupę poważnych chorób psychicznych. Wielu ludzi, którzy na nie cierpią, często czuje się odrzuconych, w wyniku czasami bardzo dezorganizujących codzienne życie objawów. Czym jest psychotyzm? Pojęcie psychotyzmu wprowadził Hans Eysenck, wykorzystując je, razem z neurotyzmem i ekstrawersją, w swojej teorii temperamentów. Na jej podstawie stworzył kwestionariusz osobowości EPQ-R, używany wciąż do indywidualnej diagnozy klinicznej. Na skalę psychotyzmu składa się brak empatii, agresja, aspołeczność, chłód emocjonalny, egocentryzm, impulsywność i kreatywność. Według Eysencka jest to jeden z trzech podstawowych wymiarów osobowości, który występuje u każdego, różni się natomiast nasileniem. Psychotyzm oznacza skłonność do psychoz, schizofrenii i zaburzeń afektywnych. Wysokie wyniki w tej skali świadczą o zaburzeniach psychicznych.   Zaburzenia psychotyczne cechuje utrata zdolności do realnej oceny rzeczywistości . Jej odbiór jest zaburzony, a sposób myślenia zdezorganizowany. Osoba doświadczająca psychozy ma bardzo obniżony krytycyzm i jest przekonana, że jej przeżycia są jak najbardziej prawdziwe. Rodzaje i przyczyny zaburzeń psychotycznych Wyróżnia się pięć głównych rodzajów zaburzeń psychotycznych w zależności od tego, co je wywołuje: 1. psychoza endogenna – jest uwarunkowana przez czynniki genetyczne lub psychospołeczne. Występuje w przebiegu schizofrenii i chorób afektywnych (czyli depresji, manii itd.). 2. psychoza egzogenna – występują w wyniku chorób infekcyjnych, urazów głowy, zatruć chemikaliami. 3. psychoza organiczna – wywoływana jest organicznymi przyczynami takimi jak używanie alkoholu, narkotyków. 4. psychoza reaktywna – wynika z sytuacji...

zamyślone dziecko
© Tomsickova/Fotolia.comPhotographee.eu
Styl życia
Choroby psychiczne u dzieci: objawy schizofrenii, depresji, nerwicy natręctw
Pierwsze objawy częstych chorób psychicznych to unikanie ludzi oraz nieuzasadniony lęk, którego przyczyn dziecko nie potrafi wytłumaczyć. Poczucie zobojętnienia występuje zarówno w schizofrenii, jak i w depresji. Uporczywe myśli np. o tym, że wydarzy się coś złego, nie pozwalają normalnie żyć dzieciom z nerwicą natręctw.

Pierwsze objawy częstych chorób psychicznych to unikanie ludzi oraz nieuzasadniony lęk, którego przyczyn dziecko nie potrafi wytłumaczyć. Poczucie zobojętnienia występuje zarówno w schizofrenii, jak i w depresji. Uporczywe myśli np. o tym, że wydarzy się coś złego, nie pozwalają normalnie żyć dzieciom z nerwicą natręctw.   Przyczyny powstawania chorób psychicznych powiązane są z wcześniejszymi wydarzeniami w życiu dziecka, z którymi nie umiało sobie poradzić. Takie sytuacje to np. nagła śmierć kogoś bliskiego, przeżycie poważnego wypadku samochodowego, molestowanie seksualne . Pierwsze objawy choroby psychicznej – schizofrenia Schizofrenia należy do zaburzeń psychopatycznych, którą cechuje nieadekwatne postrzeganie rzeczywistości przez chorego. To znaczy, że chory na schizofrenię widzi rzeczy faktycznie nieistniejące . Główne objawy schizofrenii u dzieci to: zaburzenia myślenia, np. urojenia, rozkojarzenie, tworzenie nowych wyrazów, zaburzenia percepcji w postaci omamów słuchowych i halucynacji, izolacja od rodziny, rówieśników, uczucie zobojętnienia, autyzm , brak płynności w rozmowie, jednoczesne przeżywanie dwóch sprzecznych emocji, np. radości i smutku, dziwne zachowania np. mówienie do siebie, nierealne przekonania, np. przeświadczenie o istnieniu sił nadprzyrodzonych. Jakie są objawy zaburzeń psychicznych z depresją u dzieci Depresji najczęściej towarzyszą takie objawy, jak paniczny lęk np. przed wyjściem z domu i fobia społeczna, czyli chorobliwa nieśmiałość podczas rozmawiania z ludźmi lub przebywania w ich towarzystwie. Jeżeli u dziecka występują poniższe objawy, warto skonsultować się z psychologiem: smutek, nieuzasadnione wybuchy płaczu, zobojętnienie – dziecko nie cieszy się rzeczami...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Partner
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik