Party Stories
Test obciążenia glukozą
© BillionPhotos.com/Fotolia.com
Styl życia

Krzywa cukrowa po obciążeniu glukozą pozwala zdiagnozować cukrzycę. W tym cukrzycę ciążową

Krzywa cukrowa po obciążeniu glukozą pokazuje, jak organizm radzi sobie z trawieniem cukru. Badanie służy do diagnozy cukrzycy. Test zajmuje dwie godziny, polega na dwukrotnym pobraniu krwi i zbadaniu poziomu cukru. Nie wolno nic jeść ani pić na 8h przed badaniem.

Krzywa cukrowa po obciążeniu glukozą pokazuje, jak organizm radzi sobie z trawieniem cukru. Badanie służy do diagnozy cukrzycy. Test zajmuje dwie godziny, polega na dwukrotnym pobraniu krwi i zbadaniu poziomu cukru. Nie wolno nic jeść ani pić na 8h przed badaniem.

 

Test obciążenia glukozą polega na dwukrotnym oznaczeniu poziomu cukru we krwi: przed i po podaniu wody z 75 gramów glukozy. Wynik pozwala potwierdzić lub obalić podejrzenie cukrzycy. Wykonuje się go m.in. w celu rozpoznania cukrzycy ciążowej.

 

Na badanie należy przyjść na czczo, nie przed nim nawet pić czystej wody. Trwa ono ok. 2,5-3 godziny. Na tydzień przed badaniem nie powinno się zmieniać ilości cukrów (węglowodanów) w codziennej diecie.

Kiedy przeprowadza się doustny test obciążenia glukozą

Wykonanie testu obciążenia glukozą jest zalecane wtedy, kiedy u danej osoby występuje podejrzenie cukrzycy. Pozwala ono na weryfikację wyników badania glikemii (stężenia glukozy we krwi) na czczo. Badanie wykonuje się też u kobiet w ciąży, u których występuje ryzyko cukrzycy ciążowej.

W jaki sposób wykonuje się test obciążenia glukozą

Test obciążenia glukozą polega na dwukrotnym pobraniu próbek krwi żylnej i oznaczeniu w niej stężenia glukozy. Pierwszą próbkę krwi pobiera się na czczo. Następnie osoba badana powinna wypić ok. szklanki (250 ml) wody z rozpuszczoną w niej dawką 75 gramów glukozy.

 

Przez kolejne dwie godziny badany powinien pozostawać w pozycji siedzącej. Nie może wtedy ani jeść, ani pić. Po tym czasie pobiera się od niej drugą próbkę krwi.

Jak przygotować się do testu obciążenia glukozą

Niektóre laboratoria wymagają, by badany przyniósł ze sobą kupioną w aptece glukozę. Warto upewnić się, jakie są wymogi w laboratorium, do którego idzie się na krzywą cukrową. Glukoza dostępna jest w aptece bez recepty, wystarczy poprosić o glukozę do testu obciążeniowego, lub o 75 gramów glukozy.

 

Na badanie należy zgłosić się na czczo, przynajmniej po 8 godzinach od ostatniego posiłku. Na tydzień przed badaniem należy stosować taką dietę jak dotychczas. Nie należy zmniejszać ilości spożywanych węglowodanów ani wartości kalorycznej posiłków. Na dobę przed badaniem nie powinno się wykonywać czynności wymagających dużego wysiłku fizycznego. Na samo badanie należy zarezerwować sobie ok. 3 godziny i zorganizować dzień tak, aby móc spokojnie poczekać 2 godziny na pobranie drugiej próbki krwi. Warto wziąć ze sobą do laboratorium książkę albo gazetę, żeby umilić sobie oczekiwanie na badanie.

 

Wszelki wysiłek fizyczny pomiędzy pobraniami krwi może zmienić czas metabolizowania wypitej glukozy i zakłócić wyniki.

Normy testu obciążenia glukozą (krzywej cukrowej)

Po dwóch godzinach od wypicia roztworu glukozy jej stężenie we krwi powinno wynosić mniej niż 140 mg/dl (7,8 mmol/l). Jeśli wynosi ono od 140 do 199 mg/dl (7,8–11,0 mmol/l), oznacza to, że u danej osoby występuje nieprawidłowa tolerancja glukozy. Jeśli stężenie glukozy we krwi w 120 minucie jest wyższe niż 200 mg/dl (11,1 mmol/l), prawdopodobnie choruje ona na cukrzycę.

 

Cukrzycę ciążową na podstawie testu obciążenia glukozą można rozpoznać, jeśli wynik z próbki krwi pobranej na czczo wynosi więcej niż 92 mg/dl (5,1 mmol/l), a z pobranej po 2 godzinach więcej niż 153 mg/dl (8,5 mmol/l).

Cena testu obciążenia glukozą

Test obciążenia glukozą wykonywany na zlecenie lekarza przyjmującego w przychodni lub poradni specjalistycznej, która ma podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia, jest wykonywany nieodpłatnie i refundowany przez NFZ. Cena badania wykonywanego prywatnie wynosi ok. 15-20 złotych.


 

Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
Pomiar glukozy
© 7activestudio/Fotolia.com
Styl życia
W jaki sposób bada się poziom cukru we krwi
Glukoza zapewnia organizmowi energię potrzebną do prawidłowego funkcjonowania. Jej poziom we krwi można badać na czczo lub w podwójnej próbie. Warto go oznaczyć m.in. w przypadku podejrzenia cukrzycy, niewydolności nerek oraz niedoczynności tarczycy. Badanie poziomu glukozy przeprowadza się także standardowo u kobiet w ciąży.

Glukoza zapewnia organizmowi energię potrzebną do prawidłowego funkcjonowania. Jej poziom we krwi można badać na czczo lub w podwójnej próbie. Warto go oznaczyć m.in. w przypadku podejrzenia cukrzycy, niewydolności nerek oraz niedoczynności tarczycy. Badanie poziomu glukozy przeprowadza się także standardowo u kobiet w ciąży.   Glukozę bada się na podstawie próbki krwi pobranej tylko na czczo albo na czczo i po przyjęciu pewnej dawki glukozy . Chorzy na cukrzycę jej poziom sprawdzają kontrolnie także po posiłkach. Co to jest glukoza i dlaczego oznacza się jej poziom Glukoza należy do cukrów prostych, do których rozkładane są przyswajane z pożywieniem węglowodany. Stanowi ona podstawowy surowiec energetyczny organizmu, niezbędny do prawidłowego przebiegu procesów metabolicznych , pracy narządów wewnętrznych i mięśni. Glukoza wchłaniana jest z jelita cienkiego, skąd trafia do krwi. Dla komórek krwi oraz neuronów mózgu stanowi ona jedyne źródło energii.   Po posiłku poziom glukozy we krwi wzrasta, osiągając maksimum po ok. 60 minutach od rozpoczęcia jedzenia. Po ok. 2-3 godzinach poziom cukru we krwi u zdrowych osób z powrotem przyjmuje wartość taką, jaką miał przed posiłkiem. Nieprawidłowy poziom glukozy jest jednym z kryteriów diagnostycznych wielu chorób , np. cukrzycy, niewydolności nerek, chorób wątroby oraz tarczycy. Prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo – normy Poziom glukozy we krwi można badać na czczo, najczęściej rano. Potrzebne jest do tego pobranie próbki krwi w laboratorium lub badanie glukometrem .   Prawidłowy poziom cukru we krwi u zdrowego człowieka na czczo powinien wynosić od 70 do 99 mg/dl. Jeśli wynik badania wskazuje od 100 do 125 mg/dl, mamy do czynienia z hiperglikemią , która może...

Pobieranie próbki krwi.
©Kzenon/fotolia
Styl życia
Hemoglobina glikowana – kontroluj cukrzycę
Hemoglobina glikowana jest związkiem powstającym wskutek przyłączenia się do hemoglobiny glukozy. Zbyt wysokie wartości tego wskaźnika zwiększają ryzyko powikłań cukrzycy: retinopatii, chorób nerek, a w przypadku cukrzycy typu 2 – niewydolności serca czy katarakty.

Hemoglobina glikowana jest związkiem powstającym wskutek przyłączenia się do hemoglobiny glukozy. Zbyt wysokie wartości tego wskaźnika zwiększają ryzyko powikłań cukrzycy: retinopatii, chorób nerek, a w przypadku cukrzycy typu 2 – niewydolności serca czy katarakty.   Hemoglobina glikowana, w skrócie HbA1c jest parametrem umożliwiającym sprawdzenie na jakim poziomie kształtowało się stężenie glukozy we krwi w ciągu ostatnich trzech miesięcy. Jest to ważny wskaźnik, który pozwala określić czy zastosowane u diabetyka leczenie przebiega prawidłowo. Czym jest hemoglobina? Hemoglobina należy do elementów składowych erytrocytów. W organizmie pełni bardzo ważną funkcję – transportuje tlen do wszystkich komórek i tkanek. W wyniku procesów przemiany materii , hemoglobina łączy się z glukozą warunkując powstanie hemoglobiny glikowanej. Zależność jest prosta – im wyższy poziom cukru we krwi, tym większa ilość glukozy przyłączy się do hemoglobiny powodując, iż HbA1c ulega podwyższeniu. Normy hemoglobiny glikowanej i wysokie HbA1c Oznaczenie hemoglobiny glikowanej pełni rolę monitorowania czy pacjent prawidłowo kontroluje swoją cukrzycę i czy leczenie przebiega właściwie. U osoby zdrowej wartość HbA1c wynosi 5 procent. Polskie Towarzystwo Diabetologiczne określiło normy HbA1c dla osób chorujących na cukrzycę z zaleceniem by wartość tego parametru była równa lub niższa od 6,1-6,5 procenta. Sygnałem alarmowym, który świadczy o konieczności zmiany postępowania leczniczego jest wartość hemoglobiny glikowanej ponad 7 procent. Opracowano również normy dla diabetyków z uwzględnieniem różnych typów cukrzycy. Rodzaj cukrzycy Kobiety ciężarne – stężenie równe lub mniejsze 6% (42 mmol/mol). Cukrzyca typu 1 - stężenie...

Fiolki z krwią, w tle pielęgniarka pobiera krew pacjentowi
©Big Face/Fotolia
Styl życia
Doustny test tolerancji glukozy, czyli badanie OGTT
Badanie krzywej cukrowej znane jest także jako badanie obciążenia glukozą, doustny tekst tolerancji glukozy (DTTG) oraz OGTT (ang. Oral Glucose Tolerance Test). Badanie umożliwia wczesne zdiagnozowanie cukrzycy. Przeprowadzane jest na czczo. Przed badaniem należy unikać niektórych leków, stresu i wysiłku fizycznego Wynik testu może też zaburzyć dieta uboga w węglowodany.

Badanie krzywej cukrowej znane jest także jako badanie obciążenia glukozą, doustny tekst tolerancji glukozy (DTTG) oraz OGTT (ang. Oral Glucose Tolerance Test). Badanie umożliwia wczesne zdiagnozowanie cukrzycy. Przeprowadzane jest na czczo. Przed badaniem należy unikać niektórych leków, stresu i wysiłku fizycznego Wynik testu może też zaburzyć dieta uboga w węglowodany.   Badanie OGTT przeprowadzane jest, gdy wyniki potrzebne do rozpoznania cukrzycy nie są jednoznaczne po przeprowadzeniu innych badań (np. glikemii na czczo) lub, gdy stężenie cukru we krwi ma wartość graniczną (poziom glukozy utrzymuje się na poziomie 100 -125 mg%). Na czym polega badanie OGTT? Badanie krzywej cukrowej sprawdza w jaki sposób organizm radzi sobie z dużą dawką (75 g) glukozy spożytej w krótkim czasie. Po wprowadzeniu do organizmu glukozy, organizm powinien wytworzyć taką ilość insuliny, by cukier nie pozostawał w krwioobiegu, a mógł być przetransportowany do tkanek. Wysoki poziom cukru we krwi powoduje hiperglikemię (przecukrzenie) . O czym pamiętać przed wykonaniem badania krzywej cukrowej? Badanie przeprowadzane jest na czczo. Na 8 do 14 godzin przed wykonaniem doustnego testu tolerancji glukozy nie należy jeść żadnych posiłków, palić papierosów, pić alkoholu, mocnej kawy ani herbaty. Można jedynie pić niegazowaną wodę mineralną. Na kolację – dzień przed badaniem – nie zaleca się jedzenia owoców ani słodyczy. Przed zabiegiem (co najmniej na 3 dni) nie należy stosować diety ubogiej w węglowodany. Taka dieta wpływa na poziom glukozy w organizmie i zaburza wyniki testu. Na wynik testu wpływ mają także: wysiłek fizyczny – dzień przed badaniem obciążenia glukozą nie należy obciążać organizmu. Zmęczone mięśnie szybciej absorbują cukier z krwi, co obniża glikemię (stężenie glukozy we krwi),...

Nasze akcje
maseczki-orientana
Fleszstyle

Maseczki stworzone przez naturę – 99% naturalnych składników i 100% skuteczność! 

Partner
kosmetyki-alkemie
Fleszstyle

Alkmie - polska marka, która tworzy kosmetyczne dzieła sztuki!

Partner
Newsy

Natura i nauka łączą siły w walce ze zmarszczkami. Poznaj kosmetyki Botanical HiTech

Partner
jane-perkins
Newsy

Plastikowa REwolucja, czyli o sile REcyklingu!

Partner
anabelle-minerals
Fleszstyle

Doskonały makijaż w duchu eko i zero waste: odkryj mineralne kosmetyki Annabelle Minerals! 

Partner